Tariceanu la Romania TV: Intind o mana presedintelui sa ajungem la o intelegere care sa calmeze situatia / Pe manifestantii de la Cotroceni nu i-a adus nimeni

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 21:19 Actualitate | Esenţial

Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a spus duminica seara la Romania TV ca "intinde o mana presedintelui ca sa ajungem la o intelegere care sa calmeze situatia", printr-o scrisoare deschisa pe care i-o va transmite sefului statului lui dimineata. El a facut la randul sau apel la calm, dupa care a avertizat ca oamenii din Piata Victoriei nu sunt singurii care au simti civic: cei de la Cotroceni au simt civic, nu i-a chemat "nimeni", sunt manifestatii "organizate spontan in pofida eforturilor mele si ale lui Liviu". El a spus ca discutiile pe care si le doreste trebuie sa faca referire la "abuzuri tot mai mari, institutii care sunt chemate sa combata coruptia sunt la randul lor corupte (...)".

Calin Popescu Tariceanu, la Romania TV:
  • Eu ma asteptam ca odata cu abrogarea OUG demonstratiile sa se incheie, sa lasam loc dezbaterii in Parlament, in cadru democratic.
  • Observ cu mare ingrijorare continuarea demonstratiilor si chiar escaladarea lor. Fac apel la cumpatare pentru toti cei care demonstreaza, pentru ca lucrurile sa nu scape de sub control.
  • Fiecare lider ar trebui sa se adreseze propriilor simpatizanti. Cea mai mare responsabilitate revine presedintelui, caruia am decis sa ii adresez o scrisoare deschisa pe care o voi publica maine dimineata, prin care ii cer sa faca apel la calm si sa trecem la dialog. Numai reasezarea tuturor celor interesati de viitorul Romaniei la aceeasi masa poate detensiona situatia.
  • Cred ca Presedintele trebuie sa accepte rezultatul votului. Sigur ca rezultatul nu e cel pe care si l-ar fi dorit, dar asa e in toate tarile, majoritatea trebuie sa aiba ultimul cuvant in formarea guvernului. Imi doresc ca presedintele sa treaca peste resentimente si sa inteleaga ca interesul national e mai presus de orgoliile si ambitiile personale.
  • Tocmai pentru ca vad o lipsa de reactie a presedintelui am hotarat sa fac acest apel catre domnia sa, sa arat disponibilitatea noastra, ii voi solicita sa faca un gest similar, numai asa putem pune capat acestei crize politice pe care Romania o traverseaza.
  • Intind o mana presedintelui ca sa ajungem la o intelegere care sa calmeze situatia.
  • Motivul care a inflamat opinia publica - justificat sau nu, vom vedea, cred ca era justificat dar am luat decizia politica de abrogare - a disparut. Si atunci sigur e nevoie si de un gest din partea noastra de a restabili normalitatea.
  • Regret ca aceasta dezinformare uriasa s-a petrecut. Majoritatea covarsitoare a celor care protesteaza probabil au fost indusi in eroare.
  • Azi am facut o postare pe Facebook in care am spus ca nu trebuie sa-si imagineze acesti oameni ca au monopolul civismului si activismului civic stradal. Sunt si altii - nu i-a chemat nimeni pie cei care au mers la Cotroceni. Au fost manifestatii organizate spontan in pofida eforturilor mele si ale lui Liviu. (...) Acesti oameni au si ei atitudine civica, sunt si ei nemultumiti.
  • Din acest motiv, pentru ca lucrurile sa nu aiba amplitudine, eu propun un apel sa ne asezam la masa dialogului.
  • (...) abuzuri tot mai mari, institutii care sunt chemate sa combata coruptia sunt la randul lor corupte si chemate sa lupte impotriva adversarilor. Institutiile sa lucreze in interesul cetateanului - asta e discutia pe care mi-o doresc. (...) fara aceasta perdea de fum numita lupta anticoruptie.
























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

7704 vizualizari

  • +50 (50 voturi)    
    tu (Duminică, 5 februarie 2017, 21:22)

    ValentinV [utilizator]

    Trebuie sa intinda doar o demisie si atat.
    • +34 (36 voturi)    
      Raul imens facut Romaniei de Calin Popescu Taricea (Duminică, 5 februarie 2017, 21:32)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      Unul din cei mai nocivi si corupti politruci dupa '89 - Tariceanu!!!


      "Raul imens facut Romaniei de Calin Popescu Tariceanu. In toti anii astia -din 1990 cand l-am cunoscut, intersectandu-ma apoi sistematic cu prezenta sa paguboasa tarii- a fost o constanta in rau in viata publica romaneasca:
      De la fragmentarea insidioasa a opozitiei atunci la inceput, la toate malversatiunile si manevrele corupte facute in parteneriat cu Dinu Patriciu, de la subminarea sistematica din interior a miscarii liberale, la subminarea pe fata a democratiei si statului de drept, omul asta, a ajuns ca Ion Iliescu, Adrian Nastase, si acum Liviu Dragnea sa reprezinte una dintre figurile emblematice ale coruptiei, iresponsabilitatii si a tot ceea ce a fost rau, fals, facatura si gresit in toti acesti ani post-comunisti.
      Ce ghinion istoric ca din randurile unui popor sa se ridice si sa se mentina la varf asemenea mutanti umani! Ce trist.
      Nu exista pedeapsa care poate reflecta exact raul facut de acest om Romaniei. Faptul ca acum, iata-l, e din nou in prim planul acestei imense crize ca principal actor pe partea ticaloasa a lucrurilor, nu face decat sa reconfirme a mia oara. Tariceanu nu dezamageste. Cu precizie tehnica, ca o piaza rea istorica, este constant acolo unde poate sadi maximum de confuzie si face maximum de rau acestui popor. Preluat din Dragos Paul Aligica
      • +4 (4 voturi)    
        Cum a fost sabotat PNL in anii 1990 de Tariceanu (Duminică, 5 februarie 2017, 21:43)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        Putina istorie PNL

        În anul 1990, P.a.t.r.i.c.i.u devine membru fondator al PNL-la ordinul lui Caraman - fostul cadru al Securitatii "intors" catre KGB. În legislatura 1990-1992, P.a.t.r.i.c.i.u a fost ales ca deputat de Timiş pe listele PNL. A făcut parte din Comisia pentru administraţie centrală şi locală, amenajarea teritoriului şi urbanism şi din Comisia pentru echilibru ecologic şi protecţia mediului. 
         
        După o scurtă perioadă de la alegeri, intrând în conflict cu vechii liberali, P.a.t.r.i.c.i.u, împreună cu Călin Popescu-TARICEANU, Horia Rusu şi Viorel Cataramă, au provocat o sciziune în partid prin înfiinţarea la 25 iulie 1990 a PNL-Aripa Tânără, formaţiune ce va fi condusă de P.a.t.r.c.i.u. 
        În anul 1991, PNL-Aripa Tânără semnează, alături de FSN, Carta pentru Reformă şi Democraţie, intrând în Guvernul Petre Roman (2) remaniat. Ca urmare a acestei alianţe, P.a.t.r.i.c.i.u devine ministrul lucrărilor publice şi amenajării teritoriului. 
         
        In februarie 1992, pentru prima data, opozitia castiga in fata FSN. In marile orase, opozitia castiga chiar detasat. Crin Halaicu, reprezentantul CD, il invinge pe Cazimir Ionescu (din FSN) la alegerile pentru Primaria Generala a Capitalei.  Inainte de alegerile din septembrie 1992, PNL paraseste Conventia si incearca sa participe singur la alegeri. Rezultatul a fost neintrarea in parlament a PNL. Acest moment marcheaza schimbarea numelui Conventiei in Conventia Democrata din Romania (CDR), dar in alegerile din septembrie 1992, CDR a pierdut 20% comparativ cu rezultatele pe care le-a inregistrat in februarie. De ce? De ce a facut asta PNL? Pentru ca FSN trebuia ajutat, anul 1992 fiind semnificativ prin aceea ca a surprins primele alegeri locale libere. Asa ca prin ajutorul dat de PNL, FSN si-a revenit in septembrie.
        • +2 (2 voturi)    
          Tariceanu? (Luni, 6 februarie 2017, 3:19)

          indolenta [utilizator] i-a raspuns lui fit

          De pe wikipedia înțeleg că de fapt Radu Câmpeanu ar fi scos PNL din CDR, iar PNL-Aripa Tânără chiar ar fi adoptat punctul 8 al Proclamației de la Timișoara.
          „Consiliul pentru Refacerea PNL a reușit în anul 1993 înlăturarea lui Radu Câmpeanu de la conducerea partidului, considerat instrument al foștilor comuniști, respectiv întoarcerea PNL în Convenția Democrată Română.”
          https://ro.wikipedia.org/wiki/Partidul_Na%C8%9Bional_Liberal_(Rom%C3%A2nia)
          • 0 (0 voturi)    
            Nimic nu e ce pare a fi cu neocomunistii (Luni, 6 februarie 2017, 11:40)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui indolenta

            Cu neocomunistii nimic nu e ce pare a fi. Trebuie vazut cine a comletat paginile de wikipedia.
      • +4 (4 voturi)    
        zxzxzxz (Duminică, 5 februarie 2017, 22:00)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        De 27 de ani joaca Tariceani acest rol !!! Un traseist politic ahtiat dupa putere, nu dupa democratie ! S-a dedat la orice magarie numai sa se imbogateasca !! Va mai amintiti? PNL. PNL aripioare, PDA, Alianta DA, biletelul roz, EL +CACARAU + alti... penelei Nu i-a fost destul ?
      • +2 (2 voturi)    
        mda (Duminică, 5 februarie 2017, 22:03)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        e trist ca Dragnea nu realizeaza inca ca impertinenta a fost pana la urma poate principala cauza a miscarilor de strada si continua sa ocoleasca rezonabilul.
        Iar Tariceanu ...el pur si simplu nu e pertinent. E inca e in filmul in care e ok sa te bagi la coada la permise in fata daca esti sef si e realmente surprins ca oamenii nu sunt de acord cu logica sa.
      • +2 (2 voturi)    
        `Tul in rampa! Lupta anticoruptie e perdea de fum? (Duminică, 5 februarie 2017, 22:10)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        Fum care sa acopere ce?
        Mangleala si putreziciunea din sufletele PSD + ALDE?
      • -2 (4 voturi)    
        Memorie scurta (Duminică, 5 februarie 2017, 22:17)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        Tariceanu a fost singurul care a zis sa nu se mareasca slariile (in 2008) Basescu a zis ba da dupa care le-a taiat cu 25% - deci cine e javra?. Cu toate problemele este cam ultimul liberal. In alta ordine de idei: Campeanu, Quintus, Stolojan, Stoica, Antonescu, sunt arhitectii distrugerii si disparitiei PNLului Bratienilor. De ce - serviciile (vechi si noi) stiu..
      • +1 (1 vot)    
        OUG 14 (Duminică, 5 februarie 2017, 23:16)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        Mai trebuie votata in parlament
    • +7 (7 voturi)    
      Intinde amandoua mainile (Duminică, 5 februarie 2017, 21:46)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      pentru catuse. Aici se va termina prea lunga ta cariera in politica.Adica in nimic.Maradoneala si demagogie si impostura.
  • +30 (30 voturi)    
    Nebunule (Duminică, 5 februarie 2017, 21:23)

    mitg [utilizator]

    O dai la intors?
  • +20 (22 voturi)    
    Redactia ???? (Duminică, 5 februarie 2017, 21:23)

    MoemBius [utilizator]

    Aveti ....o stire acolo
    ce manifestanti sint la Cotroceni?
    putem avea niste poze/filme ceva ....stiri?
    real time
    curioasa ...mana intinsa
    merita gasite detalii
    aveti o stire
    Folositi-o
    • +14 (14 voturi)    
      aici manifestantii de la Cotroceni (Duminică, 5 februarie 2017, 21:28)

      Dusky [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      ...ar fi adusi de PSD la o manifestatie "spontana"

      mai jos link-ul

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21587247-cateva-zeci-persoane-protesteaza-palatul-cotroceni-digi24-spune-trei-lideri-psd-sunt-implicati-contramanifestatie-dragnea-psd-nu-organizeaza-azi-niciun-miting-mesajele-mobilizare-nu-sunt-din-partea-pa.htm
      • +2 (2 voturi)    
        si aici puteti vedea protestul de la Cotroceni (Luni, 6 februarie 2017, 1:06)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Dusky

        https://www.facebook.com/brrlog/?pnref=story
    • +16 (16 voturi)    
      protest cotroceni (Duminică, 5 februarie 2017, 21:31)

      mihai18 [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      au fost 1000-2000 de oameni la cotroceni. la ora asta (adica 21) probabil mai sunt vreo 100. restul s au dus sa se culce, fiind oameni ceva mai in varsta. au ramas doar cei 200 000 de la piata victoriei, ceva mai tineri si mai in putere ce i drept.
    • +2 (2 voturi)    
      Sunt de admirat (Duminică, 5 februarie 2017, 22:01)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Eu îi admir sincer: 1000 de pensionari au renunțat să urmărească vreme de aproape 2 ceasuri posturile TV preferate (Latrina 3 si Guitza TV) ca sa vina - unii, poate, bolnavi - ca sa strige niste texte dictate de alti... zîu că sunt de admirat!
  • +26 (26 voturi)    
    Ce?? (Duminică, 5 februarie 2017, 21:23)

    ac [utilizator]

    Ce cadru demcratic, tradator de tara ce esti? Dispari cu motocicleta-n gard sa nu te mai vedem ever.
  • +21 (21 voturi)    
    domnu (Duminică, 5 februarie 2017, 21:24)

    MoemBius [utilizator]

    Razgan/Moli/Ceanu
    ati stat cumva la coada la morcovi azi?
    Ati prins numai din aia cu frunze lungi?


    Ati uitat sa taiati frunzele ca va ies din .....pantaloni la spate
    • +1 (1 vot)    
      Boala grea (Duminică, 5 februarie 2017, 22:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      DNA-tismul și DIICOT-ita sunt boli incurabile.
  • +20 (22 voturi)    
    1000 de mosi si baba adusi de firea olguta si stef (Duminică, 5 februarie 2017, 21:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ti-e rusine bai bosleaga ! compari milionul care a iest in strada in ultimile zile cu o mie de manipulati ? arestat si judecat pentru tradare !asta merita viermele asta!
  • +22 (24 voturi)    
    Frica... (Duminică, 5 februarie 2017, 21:28)

    pag [utilizator]

    Ati umplut pemparsii?

    Nu ati chemat pe nimeni la contraprotest? Ba da. Dar cand ati vazut ce jenant a iesit, ati dat-o la intors.

    Iohanis nu a chemat pe nimeni la protest. Doar si-a aratat sprijinul.
  • +14 (14 voturi)    
    Senilul asta sa nu intinda prea mult coarda (Duminică, 5 februarie 2017, 21:30)

    cartofil [utilizator]

    Daca 250000 de protestatari se duc dupa el, nu stiu in ce gaura o sa intre.
  • +16 (16 voturi)    
    Sunteti (Duminică, 5 februarie 2017, 21:30)

    MarinNecula [anonim]

    in rahat cu totii !!! Degeaba intinzi mana. E o mana plina de rahat si nimeni nu te va atinge, cu atat mai putin Presedintele. Veti muri in rahatul in care singuri v-ati bagat. Unde erati acum 15 zile si unde sunteti acum ? Si sigur veti cobora si mai mult in rahat, pentruca sunteti rupti de realitate.
  • +21 (21 voturi)    
    La Cotroceni (Duminică, 5 februarie 2017, 21:32)

    marcelp55 [utilizator]

    În mitingul de la Cotroceni sunt vreo 2000 dacă le numărăm și dinții :)))))))))))))))))))))))
  • +15 (15 voturi)    
    Da,da (Duminică, 5 februarie 2017, 21:39)

    csan [utilizator]

    pe aia 1500 de la Cotroceni nu i-a adus nimeni. Iti amintim declaratiile olgutei voastre si a lu codrin. Sigur pe aia 200000 din Piata Victoriei ii manipuleaza cineva. Ia aminte taricene , nimeni, dar nimeni nu ne-a trims acolo. Am venit de buna voie si vom veni de cate ori va fi nevoie. Sa nu uiti asta niciodata.
    • +1 (1 vot)    
      Data viitoare (Duminică, 5 februarie 2017, 22:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui csan

      Or sa strige in fata portilor de la Rahova, sa o sustina pe Olgutza dupa ce o va lua Kodrutza.
  • +12 (12 voturi)    
    Eh, varsta, ce sa-i faci? (Duminică, 5 februarie 2017, 21:39)

    AlxP [utilizator]

    Molicene, imi pare rau de tine. Nu mai poti onora intr-un anumit domeniu si iti incerci si tu norocul in altul. Dar performanta e jalnica, adica lipsa.
  • +10 (10 voturi)    
    Mana intinsa care nu spune o poveste... (Duminică, 5 februarie 2017, 21:41)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Ne intinde mana si ne face prosti.
  • +13 (13 voturi)    
    Tariceanule, pleaca, nu te mai tine de scaun.. (Duminică, 5 februarie 2017, 21:41)

    Lucky1 [utilizator]

    "sa lasam loc dezbaterii in Parlament, in cadru democratic"???

    Acest Parlament al rusinii nationale, plin de coruptii vostri, pe care-i doreati albiti cu detergentul pesedist oug13, il numesti tu "cadru democratic"???

    Da dovada unui final minim bun simt si pleaca. Lasa oamenilor sansa unor realigeri decente, la care acum sigur vor participa minim 80% din electorat, sa-si determine viitorul lor si al copiilor lor. Daca nu plecati de buna voie, sigur va fi mai rau pentru voi caci la actiunea fortei voastre se va opune o forta populara inmiita.

    Deci luati aminte!
  • +2 (2 voturi)    
    Clar (Duminică, 5 februarie 2017, 21:45)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Le-a ajuns morcovul.
  • +1 (1 vot)    
    nu vrei sa stii (Duminică, 5 februarie 2017, 21:45)

    nicknolteanu [utilizator]

    ce face Iohanis cu mana ta , iti spun eu , se sterge la cur
  • +2 (2 voturi)    
    Întinde-o (Duminică, 5 februarie 2017, 21:57)

    DropItLikeItsHot [utilizator]

    spre beci, șobolanule!
  • +3 (3 voturi)    
    Absurd (Duminică, 5 februarie 2017, 22:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum drac' să dai mâna cu o lichea penală ca asta? Te poți infecta letal.
  • +3 (3 voturi)    
    Colectia tomberonul (Duminică, 5 februarie 2017, 22:03)

    ramureanu [utilizator]

    Vrea tomberonul sa ne convinga ca miroase a trandafir, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Tradiceanu (Duminică, 5 februarie 2017, 22:06)

    B.Michelle [utilizator]

    Un hot cu papion !
  • +2 (2 voturi)    
    sper ca Iohannis si romanii (Duminică, 5 februarie 2017, 22:07)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    sa fie atenti la mana intinsa a lui Tariceanu, pentru ca e intinsa inspre buzunarele lor intr-un gest de SFIDARE. Au abrogat OUG-ul si au initiat proiect de lege cu aceleasi prevederi.

    DEMISIA, Tariceanule! DEMISIA, Dragnea! DEMISIA, guvern Grindeanu! DEMISIA tuturor celor cu probleme penale din institutiile publice!

    Initierea procedurilor pentru dizolvarea PSD si ALDE, in cazul in care membrii acestor partide nu scapa de Dragnea, Tariceanu si restul clicii lor penale.
  • +2 (2 voturi)    
    hahah (Duminică, 5 februarie 2017, 22:07)

    sobolan [utilizator]

    bunul simț și tăriceanu se au ca dragnea cu dentistul, să fim serioși :)
  • 0 (0 voturi)    
    CNSTITUTIA si Codul PENAL inpune DEMISIA !!! (Duminică, 5 februarie 2017, 22:38)

    FlorianColdea [anonim]

    ----Patrioti apara NATIUNEA iesind in Strada---

    ROMANIA cere D- E -M -I- S- I- E-A GUVERNULUI Grindeanu !!!

    STATUL de DREPT INPUNE---Poporul suveran Roman cere : ”Un Partid politic sau un Guvern corupt care militează împotriva statului de drept trebuie dizolvat !!!”

    FARA alternativa : DEMISIA GUVERNULUI TRADATOR si ARESTAREA celeor care cu rea intentie a subminat Siguranta NATIONALA prin atac fara precedent la STATUL de DREPT cu scopul de a fura mai departe Poporul Roman !!!

    CORUPTIA -CRIMA si HOTIA (PSD-ALDE =KGB ) nu mai au DREPTUL de a reprezenta ROMANIA !!!
  • +2 (2 voturi)    
    ok (Duminică, 5 februarie 2017, 22:41)

    bigbadbug [utilizator]

    Acum intinde si cealalta mana la spate si departeaza picioarele...
  • +3 (3 voturi)    
    Tariceanu la Romania TV: (Duminică, 5 februarie 2017, 23:31)

    OvidiuTudor [anonim]

    Intind o mana presedintelui sa ajungem la o intelegere

    Pai esti cu mainile nespalate.
  • +2 (2 voturi)    
    Penibil! (Luni, 6 februarie 2017, 2:29)

    europeanul2 [utilizator]

    Cred ca e vid in cutia lui craniana! El intinde o mana Presedintelui? Mai bine le intinde pe amandoua Laurei!
  • +1 (1 vot)    
    Iar tu, mă? (Luni, 6 februarie 2017, 3:11)

    Evq [utilizator]

    De trei zile-ncoace, gura nu-ți mai tace, iarba prea mult îți place...
  • +1 (1 vot)    
    Au venit cu RATB (Luni, 6 februarie 2017, 9:01)

    R.Stoian [utilizator]

    Ca e gratis!
  • +1 (1 vot)    
    ti-o fi frica, lu' talica (Luni, 6 februarie 2017, 11:44)

    Jan2016 [utilizator]

    Domnule Tariceanu (asta asa, ca sa pastram o aparenta de respect), inteleg ca ti-e frica acum?
    Rusine sigur nu iti e, dupa cum se vede. Esti un las si un hot. Locul tau ar fi in alta parte.
    Hai bonjour
  • 0 (0 voturi)    
    pitecantrop (Luni, 6 februarie 2017, 17:02)

    Gaby51 [utilizator]

    Ii intinde o laba, nu o mana.