SURSE Guvernul Grindeanu a inregistrat la Secretariatul General al Guvernului un proiect de lege cu prevederile controversate din ordonanta 13

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 17:07 Actualitate | Esenţial

Guvernul Grindeanu a abrogat ordonanta numarul 13, insa o serie de modificari la Codul Penal si de Procedura Penala au fost preluate din OUG si puse intr-un proiect de lege inregistrat la Secretariatul General al Guvernului, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. De pilda, in proiectul de lege s-ar fi preluat modificarea la regimul denuntului, care face aceasta institutie juridica practic inoperabila. Astfel, denuntatorii nu vor mai scapa de raspundere penala daca nu depun denuntul in termen de sase luni de la savarsirea faptei.
  • UPDATE 18.50 Guvernul a anuntat prin biroul de presa ca "proiectul de lege la care se face referire nu este asumat de Guvern" si ca un proiect de lege va fi "rezultatul unei ample consultări publice". Guvernul evita sa spuna insa clar daca a inregistrat proiectul de lege, limitandu-se la precizarea ca nu si-l asuma.
Conditia de producere a unui prejudiciu de cel putin 200 de mii de lei pentru ca abuzul in serviciu sa fie considerat infractiune a fost elminiata din proiectul de lege, insa au ramas pedeapsa scazuta de la 7 ani de 3 ani la abuz in serviciu, ceea ce determina reducerea termenului de prescriptie. Mai mult, reducerea pedepsei la 3 ani face imposibila arestarea preventiva in caz de abuz in serviciu chiar daca prejudiciul comis este foarte mare.

Un alt detaliu de ordin tehnic, dar care l-ar puta ajuta pe Liviu Dragnea in proces si pe toti cei acuzati de abuz in serviciu (Alina Bica) este mentirea in proiectul de lege a unor conditii mai grele pentru dovedirea infractiunii, favorabile infractorilor. Astfel, se pastreaza in definirea abuzului in serviciu prevederea ca fapta sa fie savarsita “cu stiinta” (care inseamna intentie calificata prin scop) sau ca “dispozitie expres prevazuta in lege” (care adauga la decizia CCR).

Celalte dispozitii ale ordonantei 13 aborgate astazi au fost preluate in proiectul de lege inregistrat la Secretariatul General al Guvernului. Potrivit legii, un proiect de lege poate fi promovat de guvern numai dupa consultare publica si interministeriala. Proiectul de lege nu a fost discutat in sedinta de guvern de azi, dar a fost deja inregistrat la SGG. Daca Guvernul va adopta intr-o sedinta viitoare proiectul de lege, acesta va fi trimis Parlamentului pentru dezbatere si aprobare.

Redam mai jos punctul de vedere al Guvernului:

"Ca urmare a unor solicitări adresate de mass-media cu privire la existența unui proiect de lege care să modifice Codul penal și Codul de procedură penală, Biroul de presă al Guvernului este abilitat să facă următoarele precizări: Proiectul de lege la care se face referire nu este asumat de Guvern. Un proiect de lege care să pună în acord realitățile juridice interne și internaționale - deciziile Curții Constituționale, legislaţia naţională și directivele europene - va fi rezultatul unei ample consultări publice, pe care o va organiza Ministerul Justiției cu societatea civilă, instituţiile, organizațiile interesate și cu partidele politice. Pană la momentul în care va rezulta un astfel de proiect agreat cu toți participanții la dezbatere, nici o altă propunere legislativă pe tema modificării Codului penal și a Codului de procedură penală, nu va face obiectul vreunei decizii în Guvern."


Citeste mai multe despre   






















65224 vizualizari

  • +54 (62 voturi)    
    sa fie clar tuturor (Duminică, 5 februarie 2017, 17:11)

    mavis [anonim]

    psd si alde ne vor afara din ue, ne vor o tara supusa.

    psd si alde trebuie sa dispara !!

    iesim in strada zi de zi , nu mai mergem la nicio munca pana cand gunoaiele dispar din viata publica !!!
    • +16 (16 voturi)    
      nu chiar (Duminică, 5 februarie 2017, 18:10)

      Scotty [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      mergem la munca, si la 6-7 seara in piata.

      nu se mai poate cu panaramele astea.
    • -4 (8 voturi)    
      tu ce ai inteles? (Luni, 6 februarie 2017, 0:08)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      intrebare, ce nu e bine la ce scrie despre denunt?

      "denuntatorii nu vor mai scapa de raspundere penala daca nu depun denuntul in termen de sase luni de la savarsirea faptei"

      eu vad asa:
      - denuntul este oarecum incurajat prin anumite "beneficii" la pedeapsa de care denuntatorul (atunci cand e partas la fapta sau tainuitor) beneficiaza cand "paraste" pe cineva
      - daca "dai in gat" dupa 6 luni, pa beneficii..

      deci ce treaba are asta cu "afara din ue"? de ce nu ar fi o idee buna?
      • +1 (3 voturi)    
        Mai exista alta tara in UE... (Luni, 6 februarie 2017, 9:34)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        ... cu justitia "la super-oferta"? Denunta repede deoarece altfel pierzi promotia!
        Ce-i prostia asta care descurajeaza actul de justitie? Care este scopul: aflarea adevarului sau masuri de siguranta pentru protejarea infractiunilor?
        Iar denuntul singur nu are absolut nicio valoare cat timp nu este coroborat cu alte fapte incriminante. (Mai o masina, mai o casa, mai un cont gras, etc - a caror provenienta fara un denunt nu poate fi investigata de nimeni - ca doar suntem stat de drept, nu?)
        • 0 (2 voturi)    
          deci (Luni, 6 februarie 2017, 10:43)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          tu infractor, te certi cu prietenul de furt, dar ca ajungi primul sa il dai in gat scapi... bravos stimabile, asa justitie sa tot avem
          • 0 (0 voturi)    
            La fel si invers... (Luni, 6 februarie 2017, 12:26)

            JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

            ... partenerul meu de infractiuni poate ajunge primul sa denunte si atunci eu sunt cel halit.
            Din pacate este pretul pe care trebuie sa il platim pentru a afla adevarul si pentru a descuraja drastic coruptia. Evident ca nu este corect. Oare era mai bine sa ramanem toti cu banii furati?
            Este cel mai sigur mod de a descuraja drastic coruptia organizata. Crezi ca se mai inhaita cineva acum la a materializa un act de coruptie stiind ca maine partenerul poate face un denunt pentru a scapa "curat" si cu banii la fel de curati?
            Florica si Pescariu sunt luati drastic in colimator de DNA. Au scapat in dosarul Microsoft, insa acum sufla strasnic in orice iaurt. Daca nu cumva au deja alte dosare in curs de care nu stim inca. DNA-ul nu ramane dator nimanui.
          • 0 (0 voturi)    
            lipsa argumente = minusuri (Luni, 6 februarie 2017, 12:47)

            boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

            felicitari :) atat puteti
            • +1 (1 vot)    
              lol (Luni, 6 februarie 2017, 14:20)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

              Pai tu ai ramas fara argumente . Decat cu doi infractori necunoscuti si liberi sa fure din nou mai bine unul la inchisoare si unul cunoscut de politie .

              Vorbesc din punctul de vedere al cetateanului , din punctul de vedere al hotilor e clar mai buna versiunea din ordonanta .
              • 0 (0 voturi)    
                pai... (Luni, 6 februarie 2017, 16:48)

                boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                eu am adresat o intrebare celui care vedea extraterestrii si iesiri din UE.

                am adus ca argument ce altii au catalogat "Evident ca nu este corect."

                mie inca mi se pare absurd ca unul partas la aceeasi fapta, sa nu fie pedepsit...

                ok, poat enu stiu eu tot ce implica a face un denunt si cum i se reduce pedeasa, dar pana la urma asta este scopul intrebarii..

                dar nah, cand romanul e destept si bun in toate, ajungem la ce ajungem.. si ne mira ca se vorbeste de dezinformare
        • 0 (0 voturi)    
          mai exista (Luni, 6 februarie 2017, 14:25)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          Mai exista tari civilizate in care denuntatorul scapa mai usor, de exemplu SUA, Marea Britanie. Cred ca si altele din vest. De notat ca sunt doua situatiie, una in care se face autodenunt si respectivul scapa, dar nu se refera la tot codul penal ci la unele fapte. A doaus ituatie ste in acre sunt prinsi cu totii si unii recunosc si scapa cu pedepse mai usoare, in timp ce complicii ce nu recunosc, iau pedepse mai grele.
    • +7 (7 voturi)    
      Da , (Luni, 6 februarie 2017, 0:56)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      fiecare ne luam al doilea servici de la ora 19
    • -1 (3 voturi)    
      vot (Luni, 6 februarie 2017, 9:34)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      cine n-a fost sa voteze anul trecut degaba plinge si protesteaza acuma....
      • +1 (3 voturi)    
        votul e o delegare a increderii (Luni, 6 februarie 2017, 10:50)

        masterchaos [utilizator] i-a raspuns lui spy

        te-ai gandit ca printre cei care protesteaza sunt si cei care au votat cu PSD, dar carora le-a fost inselata increderea acordata
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Luni, 6 februarie 2017, 12:37)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui masterchaos

          nu cred ca poate fi cineva chiar asa de naiv ...
        • 0 (0 voturi)    
          si de fapt (Luni, 6 februarie 2017, 12:41)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui masterchaos

          nici nu m-am referit la cei care au fost sa voteze
          • 0 (0 voturi)    
            eu nu gandesc asa... (Luni, 6 februarie 2017, 14:27)

            minos [utilizator] i-a raspuns lui spy

            ...si cei care nu au votat au dreptul lor sa se planga si sa protesteze, iar ce s-a intamplat acum e o lectie ca trebuie sa mergi la vot.
            • 0 (0 voturi)    
              . (Luni, 6 februarie 2017, 16:22)

              spy [utilizator] i-a raspuns lui minos

              au dreptul sa se exprimne evident, dar e tardiv si inutil daca i-a durut in cot / le-a fost lene sa iasa in 11.12
    • +1 (3 voturi)    
      Talibanii comunisti (Luni, 6 februarie 2017, 10:37)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Astia lucreza pentru Uniunea Sovietica 2.0 inca din
      1989 cand erau politruci in linia doua si a treia
      (cei mai tineri sunt beizadelele lor).Ne vor in cel mult
      doi ani in Uniunea Euroasiatica.
      Trebuie opriti cu orice pret.
  • +36 (42 voturi)    
    anticipate! (Duminică, 5 februarie 2017, 17:12)

    rov [utilizator]

    anticipate!
    • +8 (8 voturi)    
      VOT OBLIGATORIU ! (Duminică, 5 februarie 2017, 18:12)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Stimate doamne, si domni, daca pana acum eram impotriva votului obligatoriu, acum sunt PRO, desi mi se pare ca ar puteam avea derapaje. Cei 4,5 milioane de asistati sociali a lui Dragnea(vedeti oficial statistica-90 % sunt in judetele sudiste(nu vreau sa jignesc pe nimeni), acestia vor vota en-gros cu PSD . Nu contest sunt persoane care au probleme dar ia sa introducem obligativitatea ca dupa 5 oferte de locuri de munca, daca nu vrei sa muncesti nu mai primesti bani. Este de neinteles(eu ca Ardelean) ca acum 3 ani vedeam la televizor ca pompierii intr-un sat din Sud(sincer chiar nu stiu in ce judet, m-am abtinut sa desemnez un judet) se luptau cu inundatiile carand sacii iar locatarii satului stateau la bere zicand ca nu este treaba lor.La noi in Ardeal fiecare se ajuta intre ei nu conteaza ca esti roman , maghair, sas sau rom).
      • 0 (0 voturi)    
        acea stire a fost o manipulare (Luni, 6 februarie 2017, 14:34)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        cu satenii care stateau si beau. Au fost scoase ambele situatii din context.
        Stiu un sat din jud Sibiu, in care sunt doua tabere ce se urasc intre ele profund, neavand legatura cu politica. Si-au tras aproape toti apa, dar o deverseaza in paraul care trece prin mijlocul satului poluand cu detergenii cu care spala. A existat o propunere ca fiecare sa-si sape in jur de 50 metri pentru canalizare si sa se faca o statie de epurare, dar nu au vrut, au spus ca sa le faca statul.
        Eu cred ca diferenta este intre rural si urban, la rural as baga si multe orase mai mici de 20 mii loc. Sudul este mai rural decat Ardealul, daca scoti Bucurestiul, nu mai ramane aproape nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      eu am mai comentat.. (Duminică, 5 februarie 2017, 18:18)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui rov

      la alt articol, ca acesti escroci vor gasi alta metoda ca sa impuna ce vor...asa ca ...acum ori niciodata...dupa gratii cu ei, ca altfel ...adio viitor pt romania..
      • +2 (2 voturi)    
        eu as spune asa (Luni, 6 februarie 2017, 9:50)

        Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Fara vot obligatoriu. Nu putem obliga oamenii sa mearga la vot.

        In schimb putem face asa. Schimbam in constitutie dreptul la vot:

        Cine nu a votat in ultimii 4 ani de zile isi pierde pe viata dreptul la vot.

        Punct.
        • 0 (0 voturi)    
          si (Luni, 6 februarie 2017, 12:39)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

          cite alegeri sint in 4 ani? 2-3?
  • +32 (36 voturi)    
    Un motiv in plus (Duminică, 5 februarie 2017, 17:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu se vor abține de la golanii, ca asta înseamna pesedismul - minciuna, hoție, jaf. Un motiv in plus ca sa scăpăm de ei definitiv.
  • +31 (33 voturi)    
    Nu au invatat nimic! (Duminică, 5 februarie 2017, 17:17)

    george_neagu [utilizator]

    Tot nu s-au potolit. Pana nu isi fac ei planul, nu se lasa.
  • +25 (29 voturi)    
    Intrare in normalitate (Duminică, 5 februarie 2017, 17:21)

    rtluc [utilizator]

    Pentru ca Romania sa devina o tara normala ar trebui (cel putin):
    1. O lege care sa interzica tuturor persoanelor cu dosar penal accesul la functii publice pe o perioada de timp bine gindita si destul de indelungata.
    2. O lege care sa responsabilizeze pe toti participantii la procesul legislativ (Guvern, Parlament, etc).
    3. O revizuire/corectare/reevaluare a legilor importante ale tarii, armonizarea lor si eliminarea zonelor gri. O lege trebuie sa fie simpla si clara! Daca specilistii in drept din Romania nu sint in stare de acest lucru, atunci sa se recurga la ajutor international!
    4. Transferarea dosarelor de coruptie Tribunalelor Internationale. Romania sa initieze, la ONU de exemplu, formarea unor Tribunale Internationale pentru Acte de Coruptie, daca nu exista deja. Dupa modelul CEDO si cel al Tribunalului Penal International. In societatea de astazi, un caz de coruptie nu mai are doar efecte nationale, efectele, de cele mai multe ori, sint resimtite la nivel global. Astfel, orice caz de coruptie din orice tara ar trebui sa fie judecat de catre un Tribunal International pentru Acte de Coruptie. Orice persoana, politician, bancher, CEO, etc, acuzata de coruptie ar avea parte de un proces just in fata unei curti internationale, fara a exista suspiciunea ca a fost achitat pe nedrept.

    Nu este nimeni in Romania care sa puna in discutie aceste lucruri?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu are relevanta (Luni, 6 februarie 2017, 7:08)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui rtluc

      Infractorii sunt votati de inculti si asistati si ei fac jocul - prin legi sau ordonante de urgenta.

      Poti discuta la infinit - la butoane sunt tot ei (sau rudele, aducandu-mi aminte de ja*** de Norica Nicolai si nepoata de vot).

      E greu de facut cultura politica si munca de lamurire cu zone gen gangbang Vaslui sau asistatii din Teleorman.

      Poate doar daca cei vocali pe retelele sociale si-ar aduce aminte la alegerile locale si generale sa treaca pe la vot si sa voteze (uneori raul cel mai mic) partide /candidati chiar cu sanse mai mici sau necunoscuti, am mai face ceva.

      Legile se fac in Parlament si noaptea la Guvern, astia-s alesi / numiti de popor, din popor voteaza covarsitor asistatii, bugetarii si incultii. E un circuit foarte simplu.
      • 0 (0 voturi)    
        penalul daca nu-i pe lista nu-l poate vota (Luni, 6 februarie 2017, 9:17)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

        nici un alegator, e o conditie de start .

        Dar cum sa-si taie craca singur hotul, ni fi el atit de prost.

        Cred ca ar trebui trecut in Constitutie ( sa nu o poata mofica oricine cind, si cum vrea) ca pt fapte de coruptie conadamanre cu executare (indif de suma furata) pe 50 ani fara posibilitatea de eliberare conditionata
  • +23 (25 voturi)    
    Banditismul de partid nu se lasa. (Duminică, 5 februarie 2017, 17:24)

    quietguy58 [utilizator]

    Cu toate protestele, banditii politici tot incearca sa introduca aceste masuri.

    Un articol din 2011 exemplifica cum se poate ca in statele din Europa de nord (Suedia, Finlanda, Danemarca) coruptia sa fie foarte mica (exista dar nu este nici pe departe asa de mare ca in Romania).
    http://blog.transparency.org/2011/12/07/what-makes-new-zealand-denmark-finland-sweden-and-others-%E2%80%9Ccleaner%E2%80%9D-than-most-countries/

    In Danemarca este introdus un cod de conduita pentru oamenii politici care sint obligati sa publice in fiecare luna toate cheltuielile facute.
    http://www.business-anti-corruption.com/country-profiles/denmark
    http://www.transparency.org/news/feature/calling_out_public_officials_on_corruption_codes_of_conduct
  • +27 (29 voturi)    
    Prescriptia (Duminică, 5 februarie 2017, 17:25)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Scaderea pedepsei inseamna scaderea termenului de prescriptie de la 8 la 5 ani ceea ce inseamna clasarea a numeroase dosare. Plus ca nu merge arestarea, plus ca denuntul nu mai e valabil decat 6 luni. Rusine, guvernantii nu inteleg mesajul, sau nu vor. Vedeti si oug 9 care modifica legea finantelor publice si care permite angsjarea de cheltuieli bugetare peste fondurile disponibile, se da liber la imprumuturi...Guvernul nu mai e credibil Nu pot sta zilnic sa verific Monitorul oficial. Demisia!!!
    • +14 (16 voturi)    
      Ai sperat? (Duminică, 5 februarie 2017, 17:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Ai sperat vreodata că psd poate da un guvern credibil? Hai, zău, nu fi copil!
  • +26 (28 voturi)    
    Fiinte bolnave (Duminică, 5 februarie 2017, 17:26)

    rubberduck [utilizator]

    Deci nu se lasa. Acesti oameni sunt bolnavi irecurabili.
    • +20 (22 voturi)    
      nu sunt bolnavi (Duminică, 5 februarie 2017, 17:33)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui rubberduck

      sunt interlopi
    • +10 (10 voturi)    
      Nu au de ales pentru ca altfel dispar. (Duminică, 5 februarie 2017, 18:22)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      Nu au de ales pentru ca altfel dispar.

      Ei, cei care au introdus acest proiect de lege, stiu foarte bine ca daca s-ar introduce legi corecte care sa pedepseasca coruptia, furtul, abuzul in serviciu a doua zi s-ar gasi la DNA dand extemporale cu subsemnatul.

      Se incearca orice portitza, orice chichitza, orice mijloc prin care coruptia, furtul, abuzul in serviciu sa fie legalizate si acest lucru va fi pentru foarte mult timp.

      In Romani nu este atit diferenta intre stinga si dreapta, cit lupta dintre coruptie si anti coruptie.
  • +30 (32 voturi)    
    Alba Neagra (Duminică, 5 februarie 2017, 17:26)

    gamma [utilizator]

    Asta au invatat asta fac ,smecheri de cartier , nu inteleg ca au pierdut si ca se ingroasa gluma . De-aia impuscatul a ajuns la 2 metri sub pamant in loc sa-si vada de plimbarea cu elicopterul .
    • -16 (16 voturi)    
      proiect lege (Duminică, 5 februarie 2017, 17:43)

      RomanescuMarian [anonim] i-a raspuns lui gamma

      nu doresc o tara a catuselor, a gardurilor de sarma ghimpata, a condamnarii romanilor nu la inchisoare ci la moarte!
      cazul DAN ADAMESCU este sugestiv!
      Sa-I fie tarana usoara!
      NU SUNT PSD-IST!
      • +3 (3 voturi)    
        troll (Duminică, 5 februarie 2017, 17:57)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui RomanescuMarian

        .
      • +6 (6 voturi)    
        Failure state by PSDerbedei (Duminică, 5 februarie 2017, 18:53)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui RomanescuMarian

        Jos Legea, sus penalii !!!?
        Imunitatea politicienilor genereaza coruptie si faradelege
        Marii hoti sunt la butoanele puterii.
        Infracţionalitatea marunta a scăzut cu peste 6% în 2016 faţă de 2015, ajungând la cea mai mică valoare din ultimii nouă ani. Numărul furturilor a scăzut cu 14%, al tâlhăriilor cu 5%, iar al tentativelor de omor cu aproape 30%, potrivit bilanţului Poliţiei Române.
  • +13 (15 voturi)    
    aaa, deci nu se lasa! (Duminică, 5 februarie 2017, 17:30)

    revo [utilizator]

    Astia manipuleaza, forteaza toate caile legale pe care majoritatea detinuta in Parlament li le ofera.

    Totusi, n-au auzit nimic din ce li s-a transmis din afara? Hai, noi nu contam, suntem doar niste viermi, dar chiar nu le pasa de ce zic UE, SUA? Pai atunci inseamna ca teorria conspiratiei, referitoare la scoaterea Romaniei din UE si NATO, este adevarata.
  • +14 (16 voturi)    
    Eram sigur (Duminică, 5 februarie 2017, 17:31)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu va lasati... Voi vreti Martea Neagra si OUG13 dar in fragmente mici ca sa nu para ca de la un deget sariti sa ciorditi toata mana.
    Nu invatati din greseli. Nu mai va intindeti asa mult, dar, repeteti aceleasi alte greseli din cauza lacomiei.

    Sau poate trag concluzii pripite. Poate voi vreti de fapt unirea romanilor. Vreti sa fim 1.000.000 ? Nu va lasati pana nu marim numarul, nu? Bine atunci. Va onoram doleanta.

    Hai sa vedem... aveti de gand sa puneti batranii si ultrasii sa atace oamenii ce protesteaza si care va platesc voua salariile? La cat de lipsiti de scrupule sunteti nu m-ar mira.
  • +12 (14 voturi)    
    :))) (Duminică, 5 februarie 2017, 17:31)

    Evq [utilizator]

    Ăștia nu-s reali, zici că o fac dinadins. Ce-i instinctul de supraviețuire, nene!
    • +4 (4 voturi)    
      mda (Duminică, 5 februarie 2017, 18:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Asa e cu speciile astea ce nu evolueaza... lasa ca vine selectia naturala din urma peste ei
  • +18 (20 voturi)    
    Recidiva (Duminică, 5 februarie 2017, 17:34)

    motanul_gri [utilizator]

    Ca sa starpesti o buruiana, nu e suficient sa ii tai tulpina, ci trebuie sa ii scoti din pamant si radacina, altfel va creste la loc.

    Abrogarea ordonantei este o masura binevenita, dar din pacate ea trateaza doar efectele raului, nu si cauzele. Cauzele sunt indivizii care conduc in acest moment partidele de la putere - PSD si ALDE. Pana cand aceste formatiuni politice nu isi vor schimba liderii cu persoane fara schelete penale in dulapuri, nu vom putea spune ca problema a fost rezolvata.

    Poate vom reusi astazi sa dam afara ordonanta pe usa, dar ea va intra maine inapoi pe fereastra sub forma unei legi votate in Parlament.
    Sa analizam motivatia abrogarii: in niciun loc nu se recunoaste ca ideile de baza au fost gresilte, ci se da de inteles ca doar timing-ul si modalitatea de comunicare au fost deficitare.

    Deci PSD si ALDE nu au inteles nimic.

    Daca vor persista in aceasta atitudine, atunci singura solutie vor fi anticipatele !
  • +10 (12 voturi)    
    deci (Duminică, 5 februarie 2017, 17:35)

    hot news [utilizator]

    nu se lasa
  • +10 (12 voturi)    
    Continuam protestele!.... (Duminică, 5 februarie 2017, 17:45)

    ArgusRO [anonim]

    Pentru PSD-ALDE mai e o solutie: scoaterea in afara legii!
    Rusine, rusine sa va fie!
  • +13 (15 voturi)    
    labele jos de pe justitie! (Duminică, 5 februarie 2017, 17:48)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai aveti voie sa propuneti nimic , alegerile anticipate pot rezolva tensiunile !
  • +13 (15 voturi)    
    dragnea asta e dracul gol (Duminică, 5 februarie 2017, 17:49)

    pardalian [utilizator]

    il dai afara pe usa.. el intra pe geam. Am vazut un film frantuzesc cu un criminal atat de periculos incat atunci cand l-au prins in sfarsit, nu l-au judecat ci l-au impuscat pe loc "din ratiuni de stat". Recomand ;)
    • +1 (1 vot)    
      il stiu (Duminică, 5 februarie 2017, 19:30)

      MihaiAdrian1 [anonim] i-a raspuns lui pardalian

      Ala care-i omora prin circuitul tv nu? :) foarte bun filmul! Kamikaze se numeste.
      • 0 (0 voturi)    
        da, asta e filmul (Duminică, 5 februarie 2017, 19:54)

        pardalian [utilizator] i-a raspuns lui MihaiAdrian1

        insa recomandarea mea era pt altceva ;))
  • +15 (17 voturi)    
    Aceeasi Marie cu o alta palarie? (Duminică, 5 februarie 2017, 17:53)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...totul doar praf in ochii prostimii? Bazaconii sub forma "cainii latra, caravana trece". ? Pana nu se schimba guvernul, pana nu vin alegeri anticipate, borfasii vor strecura aproape acelasi OUG, doar sub o alta denumire! :(
  • +13 (15 voturi)    
    Mafia trebuie scăpată (Duminică, 5 februarie 2017, 17:53)

    Ililie [utilizator]

    De ce au renuntat Iordache și Dragnea asa greu, chiar dacă țara se ducea de râpă ? Care sa fie adevăratele motive? De ce anchetează DNA darea ordonanțelor? De ce era așa de speriat Iordache, ca și cum viața lui ar fi fost în joc?
    Este oare posibil ca mafia transpartinica sa fi cotizat și cumpărat cu bani grei darea acestor ordonanțe și așteptările acestora să apase greu pe umerii lui Iordache și Dragnea?
  • +6 (6 voturi)    
    Edeja prea mult (Duminică, 5 februarie 2017, 17:55)

    geonicol [utilizator]

    Astia sunt malefici,horror,cosmar dupa cosmar,cum sa traim asa?
  • +4 (4 voturi)    
    Sincer (Duminică, 5 februarie 2017, 18:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Eu sincer as vrea ca Zgărdeanu să nu mai apuce să vadă proiectul ajuns la Parlament. Poate il ajutam cumva... Lui Drac,nea i-aș dori să ajungă unde îi este locul inainte ca CP să fie modificat. Il poate studia si la biblioteca pușcăriei ușor.
  • +5 (5 voturi)    
    Guvernul Dragnea GIO(grup infractional organizat (Duminică, 5 februarie 2017, 19:11)

    Plagarus [utilizator]

    Grindeanu poate sa plece,PSDul are numai "bunaciuni"
    in block staruri.
  • +5 (5 voturi)    
    hotii ne-au luat la treispe paispe (Duminică, 5 februarie 2017, 21:18)

    Plexus [utilizator]

    jos OUG 13, 14,
    cu OUG 9 la Spitalul 9

    proiectul de lege o faradelege
  • +4 (4 voturi)    
    In amiaza mare (Luni, 6 februarie 2017, 6:59)

    feisbuk [utilizator]

    Acum paseaza mizeriile Parlamentului unde noua lege va trece cu cel putin 70%, desi daca ii intrebi pe alesii neamului, nici macar un sfert nu vor fi de acord.

    O lege penala votata prin Parlament, cu respectarea tuturor pasilor necesari va fi o nuca prea tare.
  • +3 (3 voturi)    
    apropo de update (Luni, 6 februarie 2017, 9:42)

    revo [utilizator]

    Guvernul nu-si asuma proiectulde lege tot asa cum PSD nu si-a asumat organizarea "mitingului" jalnic de aseara, de la Cotroceni.
  • -3 (3 voturi)    
    Ati infrant! (Luni, 6 februarie 2017, 11:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Adevarul e ca legislatia tot trebuie pusa in acord cu deciziile CCR. Fie ca se face prin OUG fie ca se face prin proiect de lege in Parlament, intors inapoi de Iohannis sau nu, atacat sau nu la CCR, rezulta ca am asistat in ultimele zile la o mare irosire de resurse.

    Il luam pe Nicusor Dan, care contesta o ordonanta si un proiect de lege fara a stii de fapt despre ce e vorba (filmuletul e viral iar intrebarile reporterului sunt incredibil de relevante), il inmultim cu 60.000 (numarul maxim de protestatari din Bucuresti, neumflat propagandistic) si obtinem o imagine deplorabila de oameni prost informati, manipulati si incrancenati degeaba.

    Dl Tapalaga minte cu premeditare in toate articolele sale, stiind foarte bine ca modul in care a fost scris Codul Penal initial de catre Alina Bica (surpriza!) si adoptat de Guvernul Boc prin asumarea raspunderii, a fost premeditat impanat cu prevederi vagi, interpretabile care sa poata fi folosite de catre DNA pentru a face politie politica.

    Nu il veti auzi niciodata pe domnul Tapalga macar intrebandu-se "ce e aia cand DNA-ul, marele parchet de lupta anticoruptie, il acuza pe Procurorul General al Romaniei de folosirea unei masini cu girofar?" Si zeci si sute de alte abuzuri, unele care au avut noroc sa fie oprite de judecatori verticali (cele mai recente fiind Olguta Vasilescu, Ludovic Orban, Madalin Voicu) iar altele intrate pe mana unor judecatori din campul tactic (Camelia Bogdan) care au desavarsit abuzul. De aceea, oricat de bine intentionat ar fi domnii Tapalaga, Pantazi samd nu imi vor castiga niciodata respectul. Pentru ca intarirea justitiei prin abuz este infinit mai rea decat o justitie slaba.
    • +1 (1 vot)    
      Depinde de tipul de taliban (Luni, 6 februarie 2017, 15:51)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Noi suntem aia care prefera ca justitia sa existe in forma tare ,caci sansa de a fi abuzati de ea e zero la nivelul nostru. Are sens , nu ?

      In plus aia 60000 (esti sigur ca nu 6000 ?) tot sunt de trei ori mai multi decat cati au fost suficienti pentru a -l indeparta pe Boc si Ponta . Huo !