Primarul Budapestei: Pe frontispiciul Primariei din Budapesta este arborat drapelul secuiesc si va ramane acolo

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:57 Actualitate | Esenţial

Primaria Budapesta
Foto: budapest.hu
Primarul general al Budapestei, Istvan Tarlos, a declarat, mercuri, la Miercurea Ciuc, ca pe frontispiciul Primariei Budapestei este arborat drapelul secuiesc "si va ramane acolo", adaugand ca si oamenii care isi pastreaza identitatea si limba in suflet pot fi cetateni buni ai statului in care traiesc, transmite News.ro.

Primarul general al Budapestei, Istvan Tarlos, aflat pentru cateva zile in vizita oficiala in judetul Harghita, s-a intalnit, miercuri, cu intreprinzatorii locali si a abordat mai multe subiecte, intre care relatiile de afaceri, promitand ca va facilita  legaturile acestora cu cei din Ungaria, prin intermediul Camerei de Comert si Industrie a Budapestei, cu care primaria pe care o conduce are un contract de colaborare.

Istvan Tarlos, a mentionat ca, din punct de vedere al dezvoltarii, judetele Covasna si Harghita nu sunt chair "alintate", spunand ca "aceasta este o problema interna a Romaniei", iar parerea sa este "una subiectiva".

"Dupa perceptia mea subiectiva Tinutul Secuiesc nu este chiar alintat. Eu, personal, nu ma bucur de acest lucru, dar accentuez ca aceasta este o problema interna. Eu vorbesc acum emotional si trebuie sa spun sincer ca si in Ungaria este o lupta acerba pentru resurse, este un lobby puternic al provinciei careia nu-i place capitala, dar si capitala trebuie sa se lupte pentru fiecare ban. In Ungaria invers stau lucrurile decat in Romania, deci eu cunosc acel sentiment cand trebuie sa te lupti pentru fiecare forint si pentru cele mai evidente dezvoltari", a explicat primarul general al Budapestei.

Istvan Tarlos a abordat si subiecul steagului secuiesc, afirmand ca acesta este arborat pe frontispiciul municipalitatii Budapestei si "acolo va ramane".

"Puteti fi linistiti ca pe frontispiciul Primariei Budapestei este arborat drapelul secuiesc si va ramane acolo. Si in biroul meu exista un steag secuiesc si eu demult spun ca pot fi cetateni buni ai unui stat acei oameni  care isi pastreaza identitatea si limba in sufletul lor. Noi spunem fratilor nostri sa fie cetateni ai tarii respective si, totusi, in suflet sa-si pastreze identitatea si limba, si au acest drept", a precizat edilul capitalei Ungariei.

El a mai spus ca, atunci cand vine in Miercurea Ciuc, se simte de parca nici n-ar fi iesit din Ungaria.

"Intotdeauna asa ma simt, atunci cand vin in Miercurea Ciuc,  de parca nici n-as fi iesit din Ungaria, asa ca atmosfera, eu nu vorbesc de un status quo, nimeni sa nu inteleaga gresit, dar ca si atmosfera asa ma simt. Aici avem prieteni, avem frati si niciodata nu am intoarce spatele unul celuilalt", a spus Istvan Tarlos.

La randul sau, primarul municipiului gazda, Raduly Robert Kalman, a mentionat ca legatura dintre Miercurea Ciuc si Istvan Tarlos are o istorie care dateaza din 1993, cand municipiul a incheiat un protocol de colaborare cu arondismentul Obuda, al capitalei Ungariei, pe care il conducea acesta.

"Suntem legati de aceleasi greutati si aceleasi provocari, nu doar ca oameni, ci si ca orase", a conchis Raduly.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2008 vizualizari
  • 0 (6 voturi)    
    .... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:09)

    ak33 [utilizator]

    Acolo sa ramana,ca venim sa ii punem o opinca deasupra ,nu de alta dar avem experienta
  • +1 (5 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:12)

    Observator roman [utilizator]

    Sa-l tii acolo, Istvan Tarlos, pana l-oi da eu jos! :))
  • +5 (5 voturi)    
    mda... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:21)

    stefansb [utilizator]

    Sa ramana linistit acolo. Oricum nu se va intampla nimic.
    Discursul in general mi s-a parut foarte echilibrat. "Noi spunem fratilor nostri sa fie cetateni ai tarii respective si, totusi, in suflet sa-si pastreze identitatea si limba, si au acest drept".
    N-avem ce sa-i reprosam unuia cu astfel de discurs.
  • +1 (3 voturi)    
    Minti ca un... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:35)

    cristian_n [utilizator]

    Porc.
    La faza cu "neintorsul spatelui".
    Poi iti aducem aminte de referendumul de acum catziva ani?
  • +1 (3 voturi)    
    Inteleg, (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:36)

    aniod [utilizator]

    secuii pleaca la Budapesta. Secuii nu sunt unguri, dar sunt doriti acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:45)

    Xorciser [utilizator]

    Nu mi se pare nimic anormal.
  • 0 (4 voturi)    
    Alooo, nationalistii grosieri! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:46)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Nu protestati? Pai cum isi permite asa ceva acel primar?
  • +1 (3 voturi)    
    dar opinca (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:04)

    levierul [utilizator]

    opinca, mai e in parlament?
    cand te-au educat austriecii, nu iti mai ies din cap prostiile nationaliste.
  • +2 (4 voturi)    
    Aloo raspandacul HotNews ? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:14)

    JoshuaTree [utilizator]

    Băieții , va citesc mai tot timpul, dar haideți sa fim serioși , asta e știre ? E Ungaria e Budapesta și acolo fac ce vor. Este un steag pana la urma. Sau sunt alegeri acasă și va gândiți sa agitări puțin naționalismul ? România are nevoie de liniște sa poată construi ceva nu dezgroparea acelorași teme la fiecare set de alegeri . Viața lunga României mari și nu așa mici cum e acum , dar haideți sa ne vedem de treburile noastre !
  • +2 (4 voturi)    
    Cand stiu ca a fost creat cand s-au luptat secui.. (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:36)

    UnOarecare [utilizator]

    ...cu ungurii nu pot spune decat: "N-ai decat!"
    :)))
    • 0 (2 voturi)    
      haha (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 20:17)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      buna asta, insa ungurii nu stiu :))
  • +1 (3 voturi)    
    No bine ! Urmeaza si cel al regiunii Partium ?! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 19:04)

    Plagarus [utilizator]

    Secuii reprezintă o comunitate etnică unică în Europa, care nu au nici o legătură cu maghiarii ardeleni!
  • 0 (0 voturi)    
    Am o curiozitate, rog seriozitate (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 20:15)

    antrax [utilizator]

    Intrebarea mea este: secuii din zona Har-Cov chiar vorbesc limba ungara? Sau un dialect? Cat de asemanatoare este cu limba moderna vorbita in Ungaria?
    Daca exista niste secuii care pot raspunde acestei intrebari.

    Asa cum in Germania fiecare land are o limba regionala, chiar si satele au uneori diferente de limbaj. Sa nu mai zic de orase aflate la nici 50km distanta...
    Sau sasii de la noi, care vorbesc un dialect asemanator cu luxemburgheza veche (cel putin in zona Sibiu, la fel nu stiu daca e acelasi dialect in toata Transilvania)??? Inteleg ca la svabii din Banat ar fi iarasi diferente de la sat la sat, pentru ca-s veniti din regiuni diferite. si putem observa si diferentele clare dintre limba din Rep Moldova, dar acolo e mana Rusiei de aproape 200 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      @antrax (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 21:51)

      Edelweiss27 [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      Secuii vorbesc limba maghiara, limba oficiala a Ungariei. Mai au si cateva regionalisme, dar nu sunt asa diferente ca si intre dialectele din Germania.