Dragnea: In Teleorman sunt peste doua sute de locuri unde se vand carti

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 27 octombrie 2016, 16:53 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Guvernul Romaniei
Presedintele PSD Liviu Dragnea a declarat, joi, ca nu este adevarat ca in judetul Teleorman nu exista spatii in care se vand carti, iar cei care au lansat aceste afirmatii au dorit "sa arunce cu noroi", informeaza Agerpres.

Declaratia liderului PSD vine dupa ce in ultimele zile in presa si pe retelele de socializare s-a discutat despre lipsa unei librarii in judet.

"Nu este adevarat ca in Teleorman nu sunt locuri unde se vand carti. Sunt peste doua sute si ceva de locuri unde se vand carti. Poate nu au codul CAEN asa cum trebuie cineva sa gaseasca sau poate trebuia sa se dea o hotarare de consiliu judetean sa fi obligati sa se cumpere anumite carti ca sa nu mai fie unii suparati. Le urez celor care au facut asemenea afirmatii sa vina sa cunoasca intai judetul inainte sa arunce cu noroi", a spus Liviu Dragnea, intr-o declaratie de presa la Alexandria, dupa depunerea listelor de candidati ale PSD Teleorman.

Discutiile pe marginea acestui subiect au aparut in urma cu cateva zile cand politistul Marian Godina a afirmat pe pagina sa de socializare ca in Teleorman nu se regaseste cartea sa 'Flash-uri din sens opus' deoarece nu exista nicio librarie care sa o expuna spre vanzare. In replica, fostul prefect al judetului, actual candidat la Senat, Carmen Daniela Dan, a postat un mesaj din care rezulta ca in judet sunt 255 de firme care au autorizatie pentru comertul cu carti, mentionand in acelasi timp ca "Teleormanul nu este un judet de inculti si agramati"


Citeste mai multe despre   









8116 vizualizari
  • +45 (49 voturi)    
    Da (Joi, 27 octombrie 2016, 16:57)

    mitg [utilizator]

    Probabil ca sunt carti din colectia "Cuvantarile Tov. Dragnea", volumele I-XII, sau "Cum sa-ti distrugi reputatia de prim-ministru: varianta ingrijita de conf. dr. Tonta".
    • +18 (22 voturi)    
      :) (Joi, 27 octombrie 2016, 17:39)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Eu cred ca Tonta poate lua direct titlul de Doctor in "Ruinarea Tarilor" :)

      Honoris Causa vine de la Moscova
      • +8 (10 voturi)    
        E clar (Joi, 27 octombrie 2016, 18:43)

        naica [utilizator] i-a raspuns lui midumi

        Dragnea nu stie ce se vinde intr-o librarie.Dar ,dupamine ,problema importanta ar fi sa aflam ce minuni a facut acest individ,ca dintr-un salariu de bugetar sa-si construiasca un conac ce se intinde pe doua strazi ,intr-un judet atat de sarac.Dece nu-l "deranjeaza"nimeni?
        • +7 (7 voturi)    
          Sunteti praf cu totii (Joi, 27 octombrie 2016, 19:46)

          aladdin [utilizator] i-a raspuns lui naica

          Voi n-ati auzit de vestita biblioteca din Alexandria, una din cele sapte minuni ale lumii? Si cand ai asa ceva in judet, iti mai trebuie librarii?!?
          • +4 (4 voturi)    
            sunteti rai.. (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:17)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

            Chiar este in Alexandria o biblioteca... ;) Biblioteca Judeteana Marin Preda. E fix in centru, greu de ratat. Are si un fel de turn intr-o parte, vopsit.. rosu!
            Sunt curios daca au si lucrarile de doctorat ale tovarasilor din conducere.
          • +1 (1 vot)    
            O mica corectie... (Vineri, 28 octombrie 2016, 18:13)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

            In biblioteca din Alexandria Teleormanului se vand carti, dar doar din seria romanelor Juvete de Pica, Asul de Karo, Quinta royala, Stapanul Moroilor si votul post-mortem, ca altele nu incap in rafturi...
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Vineri, 28 octombrie 2016, 0:58)

        Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui midumi

        Cred ca va referiti la "Horroris causa" , primita de Monta alaturi de decoratia "Mare puist al patriei" in grad de cavaler .
    • +4 (6 voturi)    
      da, da, sunt sigur (Joi, 27 octombrie 2016, 20:22)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      carti de joc
      biblii
      carti de credit (de fapt carduri de credit)
      carti de telefon
      "almanahe"
      abecedare
      anticariate unde se gasesc trasncriptii de la cc al pcr
      etc
  • +52 (56 voturi)    
    Ce mai vorba (Joi, 27 octombrie 2016, 16:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mai multe decât în Brașov, Iași, Timișoara și Cluj la un loc. Poate că penalul nu a înțeles: e vorba de cărți de citit.
  • +43 (45 voturi)    
    Tov Dracnea, carti de citit nu carti de sheptica (Joi, 27 octombrie 2016, 16:59)

    Locke Lamora [utilizator]

    si 200 de locatii ti se pare mult????
    • +26 (28 voturi)    
      E clar (Joi, 27 octombrie 2016, 17:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Omul confundă cărțile cu instrucțiunile de folosire și librăriile cu sex-shopurile.
  • +26 (28 voturi)    
    incultu de mine (Joi, 27 octombrie 2016, 17:12)

    b4m [anonim]

    pai taraba de ziare care vinde de toate (si chiloti si uma de mestecat) e tot librarie?
  • +24 (26 voturi)    
    Dragnea cel cetit (Joi, 27 octombrie 2016, 17:12)

    gica pantalon [utilizator]

    voi va dati seama ca acest specimen penal a fost, este si va fi parlamentar? adica el face si voteaza legi? adica si pe mainile lui e viitorul tarii
    • +15 (17 voturi)    
      si ca el sunt majoritatea (Joi, 27 octombrie 2016, 17:20)

      b4m [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

      probabil au folosit distinsii cartile in scoala ca sa prinda gâze
    • +15 (17 voturi)    
      Vorba lui Miron Costin ! (Joi, 27 octombrie 2016, 17:42)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      In Teleorman, nu-i nimic mai frumos decat cetitul cartilor (de septica! )

      :)))
  • +22 (26 voturi)    
    De data asta (Joi, 27 octombrie 2016, 17:17)

    fordon [utilizator]

    sunt nevoit sa ii dau dreptate tov dragnea Am luat chiar eu saptamana trecuta de la chioscul din gara, sa nu ne plictisim pe tren. Si sunt convins ca mai sunt cel putin inca 200 de chioscuri in teleorman. Singura obiectie e ca nu erau plasticate si s-au uzat tare pana la gara de domiciliu.
  • +16 (18 voturi)    
    De care de colorat? (Joi, 27 octombrie 2016, 17:20)

    MarianPConstantin [utilizator]

    De colorat??
  • +15 (17 voturi)    
    Intre a avea autorizatie si a vinde... (Joi, 27 octombrie 2016, 17:21)

    Sthelian [utilizator]

    In statutul unui SRL se scrie orice, in asa fel incit sa se acopere multe activitati.
    Asta nu e obligatoriu sa se si faca...
    In concluzie, or fi ele 255 care au inscris in statut ca sa vinda carti, dar oare cite o fac?
  • +23 (25 voturi)    
    Are dreptate, răilor (Joi, 27 octombrie 2016, 17:22)

    AdiSto [utilizator]

    Tanti s-a dus la Registrul Comertului, a dat o filtrare dupa CAEN-ul pentru vanzari de carti si i-a rezultat numarul ala.
    In judetul in care voteaza mortii, conducatorii lui cred ca orice firma care are in obiectul de activitate ceva, chiar si face acel ceva.
    De fapt nu cred nici ei, vor doar sa ne prosteasca. Din nou.
  • +30 (32 voturi)    
    Dragnea nu știe ce-i o librărie! (Joi, 27 octombrie 2016, 17:24)

    asavreau [utilizator]

    Dragnea,o librărie are rostul ei.Nu se vând cărțile la olaltă cu morcovi,fasole,cartofi.Dragnea,ai intrat vreo dată într-o librărie?
  • +13 (15 voturi)    
    da d-le, codurili caen se stie ca e in aprozar (Joi, 27 octombrie 2016, 17:31)

    mnicku [utilizator]

    jaba sint carti daca nu sint cetite, d-nu CONDAMNAT PENAL CU SUSPENDARE. Mortii doarme, nu citeste . Ca e mai multi, d-aia.

    daca esti tu in noroi d-nu condamnat, nu inseamna ca cineva arunca cu noroi .

    - @HN am reprodus calitatea de cetatean a lui musiu dragnea
  • +18 (20 voturi)    
    Orice biserica vinde si carti (Joi, 27 octombrie 2016, 17:33)

    Ord [utilizator]

    de rugaciuni pentru sufletele celor drepti, aia care voteaza pe acolo.
  • +21 (23 voturi)    
    Dragnea = Manipulator, ca de obicei (Joi, 27 octombrie 2016, 17:42)

    _CK_ [utilizator]

    Manipulează și dezinformează !

    Tema a fost că nu există librării în Teleorman. Librării ! Cuvântul librării, pe care îl omite și manipulează discuția în sensul dorit de el.

    "Nu este adevarat ca in Teleorman nu sunt locuri unde se vand carti"

    El spune că există tarabe unde se vând și chiloți și care au și cărți. Dar concluzia este că LIBRĂRII nu există în Teleorman.
  • +18 (20 voturi)    
    Teleorman (Joi, 27 octombrie 2016, 17:48)

    deville2010 [utilizator]

    Cel mai mizer judet al Romaniei,Sarcie+Prostie=PSD.Ecuatia este mai simpla decat cred unii.
    • +16 (18 voturi)    
      O micuzta corectie (Joi, 27 octombrie 2016, 18:02)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      PSD= Saracie+Prostie+Hotie
  • +15 (17 voturi)    
    Librariile din Alexandria (Joi, 27 octombrie 2016, 17:57)

    Mentox [utilizator]

    http://librariilealexandria.net/contact-2/ , adica Älexandria Librarii" , nu are nici un sediu in judetul Teleorman, culmea!
  • +16 (16 voturi)    
    cărţi de joc? (Joi, 27 octombrie 2016, 17:58)

    LaurenţiuFaighel [anonim]

    Se pare că individu' habar n-are ce-i aia o librărie
  • -10 (12 voturi)    
    Chiar are dreptate, există librărie în județ (Joi, 27 octombrie 2016, 18:02)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Nu mai fiți ignoranți, chiar există librărie în județul Teleorman. V-a servit unul o minciună pe Facebook și voi ați pus botul. Dovada, aici:
    https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1533748386925298&id=1533449203621883
    • +10 (12 voturi)    
      Asa-i (Joi, 27 octombrie 2016, 18:32)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      Maine vor mai aparea vre-o trei. Sarcina de la partid.
      • -3 (3 voturi)    
        Tu mai bine (Joi, 27 octombrie 2016, 19:33)

        HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

        Pune mâna și învață să scrii corect românește!
        • +1 (1 vot)    
          :) (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:45)

          J.C. [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

          Înainte să faci pe toți ignoranți (care au pus botul), sau să critici pe altul pentru că nu folosește diacritice (sau că din grabă/greșeală a scris "vre-o" în loc de "vreo")....mai bine ai cerceta puțin realitatea.

          "Mihai Mitrică, director executiv al Asociației Editorilor din România, definește termenul de librărie: acel spațiu în care cele mai importante titluri din oferta editorială din România există în cel puțin un exemplar. " (sursa: https://republica.ro/am-cautat-adevarul-despre-znicio-librarie-in-teleorman-si-am-dat-peste-noii-morometi-zaici-toti-vor-sa).
          Nu ajunge faptul să postezi un link de facebook al unei societăți comerciale care vinde "rame foto, sipete, statuete, skateboard-uri pentru copii, genți, ghiozdane și acuarele".:)
          Godină chiar are dreptate...nu există librărie (în adevăratul sens al cuvântului) în jud. Teleorman (și se pare că nici în jud. Călărași).
    • +11 (13 voturi)    
      Da... (Joi, 27 octombrie 2016, 18:42)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      Am vazut. In Librarie se vind triciclete, jucarii, creioane de colorat, bibliorafturi si in treacat carti.
      Si ca sa fie locul plin, cartile sunt puse una linga alta cu toata coperta in fata, nu cu cotorul.
      Le propun sa deschida cartea cu totul, sa vedem si coperta spate. In felul asta pe un raft intra 3-4 carti si cu maxim 100 se umple libraria si nu mai pot achizitiona altele ca nu mai au loc.
    • +3 (3 voturi)    
      nu fi nici tu ignorant (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      Uite aici o cercetare:
      https://republica.ro/am-cautat-adevarul-despre-znicio-librarie-in-teleorman-si-am-dat-peste-noii-morometi-zaici-toti-vor-sa

      O papetarie cu 4 rafturi de carti. Oamenii aia chiar vor sa faca librarie... dar faptul ca-s doar 4 rafturi de carti, alea din poze, arata interesul oamenilor pentru carte.

      Uite, hai sa facem un test. cauta pe google "alexandria librarii". Gasesti librariilealexandria.ro, cu multe sedii, niic unul inteleorman. Atit.

      "Pascani librarii", oras nitel mai mic, care nu e capitala de judet:
      https://www.getlokal.ro/ro/pascani/cumparaturi/librarii
      Doua librarii

      "Tirgu neamt librarii": http://www.ziartarguneamt.ro/s-inchis-o-crasma-se-deschide-o-librarie

      "Turda librarii":
      http://www.geodruid.com/intl/en/place/2904295-librarie-bookstore-turda-romania

      Si toot asha. Doar cind cauti librarii in Alexandria dai peste o papeterie care are 4 rafturi de carti. Oare de ce?
  • +12 (14 voturi)    
    Explicatie (Joi, 27 octombrie 2016, 18:17)

    motanul_gri [utilizator]

    Un cumparator intra intr-un "spatiu in care se vand carti" din Teleorman si observa un raft gol.

    Uitandu-se mai cu atentie, vede ca raftul are lipita o eticheta, pe care este scris "Opere ale pesedistilor cinstiti".
  • +10 (12 voturi)    
    si inca vor mai fi ...... (Joi, 27 octombrie 2016, 18:23)

    TRABI [utilizator]

    Va mai apare un loc , unde se vor vinde cat de curand cele scrise in penitenciar de fostii si actualii lideri de partid . Succes liderului .....
  • +10 (12 voturi)    
    Nea-m scos! (Joi, 27 octombrie 2016, 18:33)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Se da si co cornete pardon carnete de pesedeu?
  • +4 (6 voturi)    
    Maestru al manipularii (Joi, 27 octombrie 2016, 19:21)

    aladdin [utilizator]

    Se striga ca Romania nu are rachete intercontinentale iar el ce zice?
    -Nu e adevarat ca Romania nu are aparate care pot zbura. Romania are peste 10 avioane de vanatoare, din care 3 functionale.
  • +2 (2 voturi)    
    birturile, da' birturile, cate sunt birturile !! (Joi, 27 octombrie 2016, 19:37)

    natbl73 [utilizator]

    daca proportia biblioteci/birturi e 1/100, Teleormanul mai are o sansa
  • +3 (3 voturi)    
    Se vand doar cartile "scritorilor-puscariasi " ? (Joi, 27 octombrie 2016, 20:25)

    Plagarus [utilizator]

    La cat ar putea / merita sa "scrie " tov.Dragnea, fara suspendare,sunt putine si 200 !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    n-au numărat... (Joi, 27 octombrie 2016, 22:45)

    Whatsupdoc [utilizator]

    benzinăriile!
  • +2 (2 voturi)    
    Atat de multe cazinouri? (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ca de carti de citit nu poate fi vorba in electoratul lui dragnea (majoritar analfabeti sau cu educatie precara)
  • +4 (4 voturi)    
    stai bre nitel (Vineri, 28 octombrie 2016, 10:39)

    bogdan1477 [utilizator]

    Faptul "ca in judet sunt 255 de firme care au autorizatie pentru comertul cu carti" nu inseamna ca alea sunt librarii. La Leroi Merlin spre exemplu, sunt intr-un cos vro 20 de carti despre gradinarit. la unele benzinarii, exista de asemenea citeva carti de vinzare. La un supoermarket mai de soi, de asemenea pot fi citeva carti pe raft. Dar asta nu inseamna ca vruna din alea e librarie, loc speciazat in vinzarea de carte, unde poti gasi mii, zeci de mii de carti din toate domeniile.
  • 0 (0 voturi)    
    cartile de joc nu sunt carti touasu' (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:40)

    __alex__ [utilizator]

    Dragnea! d-aia nu au cod CAEN