Iohannis: Gandirea multora a ramas tot cea de dinainte de '89. Inca suntem in faza in care statul se crede deasupra cetateanului

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 12:34 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a sustinut marti ca gandirea multora a ramas cea de dinainte de 1989 si ca aceasta problema trebuie eliminata prin Proiectul de tara, transmite Agerpres.

"Acest Proiect de tara trebuie sa fie o viziune pentru Romania, o viziune pentru prosperitatea cetatenilor Romaniei. Cetateanul este cu siguranta cel care trebuie sa fie in centrul preocuparilor noastre. Este foarte important sa avem un Proiect de tara care realizeaza acest lucru. Cred ca avem o problema pe care trebuie sa o eliminam prin acest Proiect de tara. La Revolutia din decembrie 1989, noi am decis sa transformam Romania, dar majoritatea institutiilor statului au ramas asa cum au fost si mai complicat - gandirea multora a ramas tot cea de dinainte de '89 si daca vrem sa fim foarte realisti sau onesti, trebuie sa spunem ca inca suntem in faza in care statul se crede deasupra cetateanului si in mod paradoxal si cetateanul crede ca statul il patroneaza. Aceasta stare de lucruri nu trebuie sa ramana asa. Statul trebuie sa existe pentru cetatean, si nu invers, nu cetateanul sa existe pentru stat", a spus Iohannis la prima sedinta a comisiei prezidentiale privind Proiectul de tara. 

El a subliniat ca trebuie promovata o relatie corecta intre stat si cetatean. 

"Trebuie sa avem curajul sa indreptam lucrurile si sa transformam statul roman intr-un stat pentru si cu cetatenii romani. Trebuie sa promovam o relatie corecta. Nu trebuie sa intram in cealalta extrema. O relatie corecta, egala, in toate sensurile - si fiscal, si administrativ, si, probabil cel mai important pentru cetateni, in domeniul serviciilor publice. Asa functioneaza tarile mai dezvoltate si din UE, si din lume si asa vrem sa functioneze si Romania. Asta inseamna un stat modern", a aratat seful statului.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2504 vizualizari
  • -19 (19 voturi)    
    E drept Werner s-a emancipat (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:40)

    Toni_Romania [utilizator]

    E drept, Werner s-a emancipat, dupa 1990 s-a apucat de smanglit case. Chestie ce nu se putea face in RSR, ca ajungeai instant la Jilava. Chiar de erai mare sef Pcr.
    • +10 (10 voturi)    
      am asteptat 3 ani (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:24)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      sa spui treaba asta. Normal ca asta vrem de la stat.
      O relatie de parteneriat si nu sluga-stapan.
      • -6 (6 voturi)    
        ????????? (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:39)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui moka

        ??????????????????????
        • 0 (0 voturi)    
          scuze (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:27)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          nu era pentru tine. ci pentru sefu al mare
          • +1 (1 vot)    
            Președintele are același bun simț (Marţi, 4 octombrie 2016, 21:08)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui moka

            pe care l-a probat și la Sibiu punând în centrul preocupărilor sale cetățeanul. Așa cum a reușit la Sibiu să construiască o comunitate din nimic așa va reuși să facă și din România o comunitate respectată înăuntru și în afară. Hai Klaus Iohannis!
    • +9 (9 voturi)    
      cat iei pe postare? (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:04)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      a fost votat de majoritate prietene... e presedinte... accepta! move on!
      • -2 (2 voturi)    
        lamuriri (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:17)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        1-Nu iau nimic, nu am mai votat din 1996, urasc pe toti politicienii in mod egal.
        2-Chiar si noi nevotantii putem critica pe ala de la Trei Coceni pt. ca el vietuieste SI cu banii nostri din impozit ce i varsam la buget.
  • +2 (4 voturi)    
    Se intampla (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:03)

    Lucian_Mares [utilizator]

    si la case mai mari, cum ar fi Germania, Franta si in general EU, unde dreptul cetateanului de a decide e privit ca un atac la "democratie".
    • +4 (4 voturi)    
      Dreptul de a decide ce? (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:02)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Intr-o democratie moderna populatia are dreptul de a-si decide reprezentanti care sa ia decizii in numele lor. Si in cazuri foarte rare, populatia este consultata prin referendum aspura unor decizii importante.

      Crezi ca o democratie directa in care majoritatea are dreptul sa decida orice ar fi un lucru bun?
      • 0 (2 voturi)    
        Da (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:25)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

        Elvetia e cel mai bun exemplu. Si au cel mai inalt nivel de trai din Europa.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e 100% directa (Marţi, 4 octombrie 2016, 19:00)

          tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          Sistemul e tot reprezentativ "cu elemente de democratie directa". Initiativele cetatenesti la nivel de federatie trebuie sa stranga cel putin 100,000 de semnaturi ca sa poata fi luate in considerare. Iar legile adoptate de parlamentul federal trebuie sa adune 50,000 de semnaturi cetatenesti impotriva ca sa fie supuse la referendum.

          Asa avem si noi in Romania dreptul de initiativa legislativa cetateneasca. Daca ai o idee de proiect de lege si aduni 100,000 de semnaturi, proiectul poate ajunge in parlament unde va fi dezbatut si votat. Dar in afara de initiativa aia pentru "familia traditionala" nu am auzit de altceva asemanator...asta ca sa vezi ce preocupari au romanii cand vine vorba de politica.

          Oricum, am mari indoieli ca nivelul inalt de trai al elvetienilor are vreo legatura cu forma de guvernamant. Elvetienii au un sector bancar puternic, au industrie, au educatie performanta si, cel mai important, au resurse umane. Degeaba ai democratie daca nu ai oameni de calitate care sa o faca prospera.
  • -5 (11 voturi)    
    ficusul (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:54)

    bobyrou [utilizator]

    da ficusule, tot la etapa de constatari ai ramas?
  • +1 (3 voturi)    
    Baieti, lasati vorbaria... (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:09)

    Radius [utilizator]

    ... asteptam sa vedem rezultate. Ceva real, la nivelul cetateanului... Vorbaria nu tine loc de sosele, poduri, locuri de munca si economie reala.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa zicem ... (Marţi, 4 octombrie 2016, 15:31)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    ''Statul se crede deasupra cetateanului '' . Abordare nepotrivita ,cred eu . Salariatii statului , cei din administratie si din sistemul bugetar , in general , se considera deasupra cetateanului . Toti acestia au facut un parteneriat in firma numita Statul SRL , cu raspundere limitata , evident , atata timp cat la o adica , fiecare se descurca cum poate .Toate sunt posibile datorita greselii permanente venite din partea electoratului , care , constrans sa indeplineasca o indatorire care tine de conducerea democratica , voteaza fara orizont si fara sa impuna celor trimisi in Parlament , obligatii care sa duca la reprezentativitate corespunzatoare numarului de votanti civili, in raport cu cei din administratie si care sa determine numarul si comportamentul slujbasilor statului . Numai ca , toate astea vin in general dupa o revolutie .
  • 0 (2 voturi)    
    adevarat presedinte de tara .. (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:03)

    TRABI [utilizator]