Articol actualizat

Mihai Razvan Ungureanu a demisionat de la SIE. Iohannis a cerut sefilor Parlamentului sa declare functia vacanta

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 13:58 Actualitate | Esenţial

Mihai Razvan Ungureanu si Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Mihai Razvan Ungureanu si-a dat demisia de la sefia SIE. Informatia, publicata initial de HotNews.ro care a citat mai multe surse apropiate situatiei, a fost confirmata ulterior de Administratia Prezidentiala. MR Ungureanu ar fi demisionat din motive personale, potrivit surselor citate.

Reamintim ca HotNews.ro a scris despre tensiunile aparute in relatia dintre MR Ungureanu si presedintele Klaus Iohannis inca din vara, cand Iohannis i-ar fi cerut lui Ungureanu demisia.
  • UDPATE: Purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale, Madalina Dobrovolschi, a confirmat pentru HotNews.ro demisia lui Mihai Razvan Ungureanu. "Administratia Prezidentiala a primit la Cabinetul Presedintelui Romaniei demisia directorului Serviciului de Informatii Externe, domnul Mihai Razvan Ungureanu. Presedintele Klaus Iohannis a acceptat demisia, conducerea SIE urmand sa fie asigurata in perioada urmatoare de domnul general Silviu Predoiu", a precizat pentru HotNews.ro Administratia Prezidentiala.
  • UPDATE 2: Unul dintre numele vehiculate la SIE, neconfirmat insa oficial, este cel al liberalului Cristian Busoi. "Nu se pune problema de asa ceva. In acest moment ma ocupa de campania electorala si conduc PNL Bucuresti.", a declarat Busoi pentru HotNews.ro.
  • UPDATE 3: Presedintele Iohannis le-a transmis presedintilor Senatului si Camerei Deputatilor sa ia act de demisia lui MR Ungureanu si sa declare functia vacanta, arata purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale. Iohannis le-a trimis o scrisoare presedintilor celor doua camere in care le "propune" sa ia act de demisia lui Mihai Razvan Ungureanu (sursa: Administratia Prezidentiala)
Una din cauzele care ar fi dus la racirea relatiilor este faptul ca "MRU se lauda ca din 2019 va fi viitorul presedinte" ceea ce l-ar fi deranjat pe seful statului, au confirmat pentru HotNews.ro sursele citate. In plus, lui MRU i se reproseaza ca ar fi ramas dependent de anumiti oameni de afaceri. Pe de alta parte, informatii privind racirea relatiilor au aparut imediat dupa episodul Black Cube, firma israeliana acuzata ca a spionat-o pe sefa DNA, Laura Codruta Kovesi. Black Cube a precizat, dupa izbucnirea scandalului ca actiunile din Romania ar fi fost in acord cu legea nationala si ca aveau autorizatii de la cele mai inalte autoritati. Nu e clar nici pana azi cine i-a autorizat si daca acest lucru este adevarat. Intre timp, ancheta in cazul Black Cube a evoluat, a fost retinut fostul ofiter SRI Daniel Dragomir, insa nu este clar daca numele lui MR Ungureanu este implicat in aceasta ancheta.










12421 vizualizari
  • -14 (40 voturi)    
    nu a demisionat (Luni, 26 septembrie 2016, 14:04)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    a fost delegat pentru o noua misiune in politica
    • +14 (30 voturi)    
      te cutremuri colonele ? (Luni, 26 septembrie 2016, 14:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      asta razbate din mesajul tau...
      • -9 (31 voturi)    
        Well .. nimic nou, Presedintele Ciolanis vrea un (Luni, 26 septembrie 2016, 15:19)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Well .. nimic nou, Presedintele Ciolanis vrea un pitic, de genul Boc.

        Cum nu are loc de prim-muistru, il face sef la SIE.

        Viva Busoiu ! forza la ciolan ... sa nu-l dea la altul ...

        Concluzie - orice loaza care n-a ajuns primar (prin alegeri) va fi numit sef de serviciu de aparare nationala (fara alegeri).

        Important este sa fie mic la stat, si plecat la sfat.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
        • -2 (2 voturi)    
          te inseli (Luni, 26 septembrie 2016, 19:40)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

          Iohannis e piticul in povestea asta. In ce tara mai conduce securitatea pe plan politic ?
          • 0 (2 voturi)    
            MRU (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:42)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            Este informatorul lui Basescu(penalul) si are legaturi cu o mafie puternica din afara granitelor
        • -1 (3 voturi)    
          Președintele va cere viitorului (Luni, 26 septembrie 2016, 23:35)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

          parlament un înlocuitor pentru seful SIE. Este mai bine așa, deoarece actualul parlament este cunoscut mai ales pentru coruptia membrilor săi. Președintele mai dovedește odată ca e singurul om politic din România. Bravo Klaus Iohannis!
    • +3 (15 voturi)    
      Ceea ce ar fi salutar (Luni, 26 septembrie 2016, 15:48)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      pt tara banuiesc, nu?
      • -15 (25 voturi)    
        Mda, tara are nevoie de parfumuri scumpe (Luni, 26 septembrie 2016, 16:52)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Mda, tara are nevoie de parfumuri scumpe. La asta se pricepe Ungureanu: sa aleaga pentru sine, din bani publici, parfumuri scumpe.

        Sau poate ca tu ai aflat de vreo realizare a lui, lumineaza-ne !
      • -1 (1 vot)    
        da, ar fi chiar exemplar (Luni, 26 septembrie 2016, 19:42)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        O tara condusa de securitate pe fata si cu cetateni care habar nu au ce inseamna democratie. Vreti un tatuc, poftim, securistii lanseaza un tatuc pentru tine. Va e doar de comunism, cvasi-anticomunistilor
  • -2 (28 voturi)    
    black cube (Luni, 26 septembrie 2016, 14:20)

    xanti [utilizator]

    1-0 Johannis .
  • -7 (31 voturi)    
    adieu! si sa nu ne mai vedem (Luni, 26 septembrie 2016, 14:22)

    dipling [utilizator]

    as fi votat pt matale cu 2 maini dupa prestatia de PM din 2012 (ma rog, inceputul ei). erai superstar, erai speranta. nu mai esti. esti doar un Mihai Neamtu II, un tip care a crezut ca in jurul lui se invarte totul, ca el trebuie sa iasa PM chiar daca partidul are 2%.
  • +17 (21 voturi)    
    Pt ce partid va candida? (Luni, 26 septembrie 2016, 14:28)

    stefansb [utilizator]

    Sunt curios pt ce partid va candida.
    • -6 (32 voturi)    
      Exact (Luni, 26 septembrie 2016, 15:08)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Jumatate e manipulare marca HN (partea ca ar fi zis MRU cava fi presedintele tarii), jumatate e adevar, in sensul ca MRU isi dorea sa candideze. Sigur ca lumea s-a prins mai demult si l-au dat in gat la presedinte, pt ca nu-i normal ca seful SIE sa stea cu gandul la manevre politice interne.
      Se va duce la sanul lui Basescu, singurul debuseu politic care poate absorbi o astfel de creatura oportunista dar mereu inoportuna.
  • +14 (18 voturi)    
    neoficial (Luni, 26 septembrie 2016, 14:37)

    man_and_twin [utilizator]

    Stirea nu e ca a demisionat Ungurenau, ci de cine va fi inlocuit. Sper sa nu apara vreo pleosnita ca actualul consilier de stat al administratiei prezidentiale.
    Iar sefii civili nici nu sunt atat de importanti ca cei operativi. O alta stire mai importanta decat demisia lui Ungureanu de la SIE ar fi ca de mai bine de zece ani Coldea ramane la SRI...
  • -19 (29 voturi)    
    Ambasador unde? (Luni, 26 septembrie 2016, 14:42)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Sa vedem unde aterizeaza Ambasador-Multiplicator de voturi! Oricum, undeva unde sunt multi romani.
    • -9 (13 voturi)    
      De ce nu? (Luni, 26 septembrie 2016, 15:59)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      De ce nu pe listele Uslașilor pentru Senat?
      • -7 (7 voturi)    
        Gata, stiu! (Luni, 26 septembrie 2016, 16:20)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Se duce antrenor la Auxere, in locul lui Moldovan.
  • +18 (26 voturi)    
    Busoi un necalificat pe masura lui KiWI!Jalnic! (Luni, 26 septembrie 2016, 14:52)

    Plagarus [utilizator]

    Restauratia incompetentilor ?
    Strutzo camila notar-medic,Bishonul bun de gradinarit trandafirii presului la Cotroceni
  • +19 (23 voturi)    
    Busoi!??! (Luni, 26 septembrie 2016, 14:55)

    qwertyuiop [utilizator]

    Daca il baga pe Busoi s-a dat dreq totul..
  • -2 (22 voturi)    
    black cube (Luni, 26 septembrie 2016, 15:03)

    freestyle [utilizator]

    "...mi-a soptit o viorea, ca MRU stia, truli, truli., draga..."
    • -5 (27 voturi)    
      chiar mai mult (Luni, 26 septembrie 2016, 15:26)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Daca te uiti cu atentie pe CV-ul lui MRU nu doar ca stia dar el joaca in alta echipa. Nu e o noutate. vezi ce a facut si in cazul patrimoniului Gojdu.

      Asta ne-a fost mereu bagat pe gat pentru ca niciodata nu a fost in stare sa stranga voturi.

      A rpimit doar pozitii in care a fost numit.
      • +7 (23 voturi)    
        Mai lasa propaganda a3 (Luni, 26 septembrie 2016, 16:01)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        Nu e o virtute sa strangi voturi, ca nici Paleologu sau Plesu, Macovei ori Nicusor nu strang voturi.
        Statistic, cred ca sunt sanse mai mai sa gasesti oameni decenti prin pozitiile de demitate publica vizible, mai degraba printre numiti decat cei votati.
        Asa e reflexia electoratului din Romania.
  • +19 (21 voturi)    
    amuzant (Luni, 26 septembrie 2016, 15:08)

    ValentinV [utilizator]

    Asta cu Busoi e gluma saptamanii :-)
  • +13 (19 voturi)    
    nuuuuuuuuuuuuuu (Luni, 26 septembrie 2016, 15:20)

    renzor [utilizator]

    Nu poate fi inlocuit cu Busoi, nu-l ajuta fata. E mai urat ca Gadea. Unde mai pui ca e si incompetent. Ce treaba are Busoi cu SIE? Nu mai exista in tara asta oameni compententi cu prestanta? Asta zici ca e gasca dáia crescuta fortat pt Foie Gras care a ramas cu fata din copilarie.
  • +1 (13 voturi)    
    Imi trebuia un motiv serios (Luni, 26 septembrie 2016, 15:58)

    John M. [utilizator]

    ca sa ma indoiesc de capacitatea intelectuala a acestui spielhosen ajuns la Cotroceni, dar de azi inainte voi avea unul.
  • -7 (19 voturi)    
    Retras ambasador la Marea Moarta (Luni, 26 septembrie 2016, 16:17)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Asta fiindca a confundat Cubul Negru [Black Cube] cu un Cub Rubik.
  • +13 (15 voturi)    
    Cine a aruncat numele lui Busoi pe piata (Luni, 26 septembrie 2016, 16:23)

    Susufler0 [utilizator]

    a reusit (chiar daca nu a urmarit asta) sa faca cel mai mare deserviciu lui Busoi insusi si PNL-ului !

    PS. Dar Busoi, merita una ca asta la cat de papagal e !

    Auzi ce a spus insul cand i s-a spus ca persoana lui este avuta in vedere ca una din variantele posibile pt functia de sef al SIE : " Momentan sunt presedintele PNL Bucuresti si ma ocup de pregatirea campaniei electorale".

    PS. Ma umfla un ras homeric. Deci, naparstocul, ca sa nu-i spun nulitatea, papagalul, ca sa nu-i spun a nimica stiutorul, e ocupat cu campania, nu este disponibil deocamdata, pt ca altfel... In loc sa spuna, sincer, franc : Functia de sef al SIE, ma depaseste, nu este pt mine, competentele mele nu merg in directia serviciilor secrete ci... etc...etc...etc...
    Twitty, nu ar spune nuunei asemenea numiri

    PS. Daca Iohannis vrea sa se "sinucida" politic, sa-l numeasca, dar eu unul ma indoiesc ca Busoi ar fi pe lista cu propuneri, fie si pe ultima pozitie daca ar fi 100 de propuneri.

    PPS. Mare minune daca mazetele lui Busoi, nu au raspandit zvonul asta !
  • +6 (12 voturi)    
    Cristian Busoiu(PNL) cu bani furat de la ANRP ! (Luni, 26 septembrie 2016, 16:30)

    NoimmunityForcorruption [anonim]

    PNL da iara cu bata in balta !

    Cristian Busoiu (PNL) cu bani furat de la ANRP pe LIsta celor 250 Dosare (DNA-ANRP) !

    in PLUS ce face PNL cu IMUNITATEA inventata de HOTIE & CORUPTIE PCR ???
    • +1 (1 vot)    
      Eh... (Luni, 26 septembrie 2016, 21:26)

      Popandau [utilizator] i-a raspuns lui NoimmunityForcorruption

      Eu cred ca vrea in Parlament.
      Asa se intampla si cu alte personaje, demise de Klaus prin diverse institutii unde numai intamplarea face ca persoanele sa fie in continuare angajate pe functii de executie.
      Domnul presedinte Klaus pentru ca e om cinstit si crede in lucrul bine facut stie ca demisii sau demisionarii sunt in continuare angajati si sunt in continuare tot acolo.
      Nu vin la serviciu, semneaza condica la sf. lunii pentru toata luna si incaseaza salariul normal. Acestia sunt parlamentari pe listele PNL plantati prin pe listele din judete.
      Sunt viitori parlamentari. Parlamentarii mei.

      RUSINE!
  • 0 (2 voturi)    
    Blair-MRU-kazahi-rompetrol-ponta (Luni, 26 septembrie 2016, 20:10)

    revo [utilizator]

    Inseamna ca sunt ceva dovezi la dosar.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu l-au mai ajutat nici cremele si nici (Luni, 26 septembrie 2016, 23:44)

    xrogo [utilizator]

    vita Kobe,si ce fericire era in PNL la alegerea sa,acum cica le pute,ordin de la Johann!
    • +3 (3 voturi)    
      Black cube (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:48)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu e ordin, MRU are relatii f stranse cu Israel
  • 0 (4 voturi)    
    MRU, alt inutil (Luni, 26 septembrie 2016, 23:52)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    E parada inutililor in ultima vreme, Iohannis, Busoi, MRU...

    La cat e PSD-ul de hot, atat e de inutil PNL.