SURSE Relatii tensionate intre presedintele Klaus Iohannis si seful SIE, Mihai Razvan Ungureanu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 14:28 Actualitate | Esenţial

Relatiile dintre presedintele Klaus Iohannis si seful SIE, Mihai Razvan Ungureanu, s-au racit mult in ultimele luni, acesta din urma fiind absent de la mai multe evenimente importante petrecute in ultima perioada, au confirmat pentru HotNews.ro mai multe surse politice, inclusiv de la Cotroceni. Nu este clar daca relatiile s-au deteriorat atat de mult incat seful statului sa-i ceara demisia, desi unele surse sustin ca acest lucru s-a intamplat insa seful SIE ar fi refuzat sa plece. HotNews.ro a cerut un punct de vedere de la seful SIE, insa acesta nu a raspuns.

Una din cauzele care ar fi dus la racirea relatiilor este faptul ca "MRU se lauda ca din 2019 va fi viitorul presedinte" ceea ce l-ar fi deranjat pe seful statului, au confirmat pentru HotNews.ro sursele citate. In plus, lui MRU i se reproseaza ca ar fi ramas dependent de anumiti oameni de afaceri. Pe de alta parte, informatii privind racirea relatiilor au aparut imediat dupa episodul Black Cube, firma israeliana acuzata ca a spionat-o pe sefa DNA, Laura Codruta Kovesi. Black Cube a precizat, dupa izbucnirea scandalului ca actiunile din Romania ar fi fost in acord cu legea nationala si ca aveau autorizatii de la cele mai inalte autoritati. Nu e clar nici pana azi cine i-a autorizat si daca acest lucru este adevarat.

La cateva zile dupa izbucnirea scandalului de spionaj, sefa DNA a criticat in mod public -  fapt fara precedent - activitatea Serviciului de Informatii Externe pentru lispa de colaborare in combaterea coruptiei. La randul lui, SIE a raspuns la fel de neobisnuit, ironizand-o pe sefa DNA: "Nu monitorizam cetatenii romani aflati in strainatate, o practica specifica fostei Securitati"

Problema presedintelui Klaus Iohannis este ca o eventuala schimbare a lui MRU este o mutare complicata, deoarece votarea unui nou sef SIE in Parlament risca sa nu treaca. Potrivit surselor HotNews.ro, presedintele ar fi amanat pana acum in mod repetat transarea acestei probleme. De notat ca Mihai Razvan Ungureanu a fost unul dintre consilierii presedintelui Klaus Iohannis la Cotroceni, iar potrivit surselor HotNews.ro, inainte de a fi numit sef la SIE, si-ar fi dorit sa ajunga prim-ministru.


Citeste mai multe despre   









23854 vizualizari
  • +13 (43 voturi)    
    Ca de obicei (Marţi, 7 iunie 2016, 14:38)

    mitg [utilizator]

    Dovada ca in loc sa avem in functie oameni profesionisti care sa faca munca pentru care-s platiti, avem niste caraghiosi interesati numai si numai de cariera lor profesionala si orgoliul propriu.
    • -2 (32 voturi)    
      KI (Marţi, 7 iunie 2016, 16:23)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      te referi la Iohannis, nu
      • -4 (22 voturi)    
        Președintele trebuie să fie lasat (Marţi, 7 iunie 2016, 17:42)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        sa termine în al doilea mandat ce a început în primul. Si poate atunci a o să scăpăm si noi de moștenirea si mentalitatea cu care am fost obisnuiti în ultimii 25 de ani. Hai Iohannis!
        • +4 (16 voturi)    
          bineinteles (Marţi, 7 iunie 2016, 18:03)

          All y Baba [anonim] i-a raspuns lui andreitr

          Pai daca nu mai candideaza un Ponta sau Vadim in 2019, sigur il lasam sa termine ce-a inceput, cu mentiunea ca il lasam s-o faca pe banii lui.
        • 0 (6 voturi)    
          Cum asa (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:09)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Probabil ce-are de gand sa inceapa, ca deocamdata n-a inceput nimic. Si nici nu sunt semne ca ar incepe ceva pana la sfarsitul primului mandat. Asa ca... ce sa termine?!
    • +7 (19 voturi)    
      Ca si jurnalistii (Marţi, 7 iunie 2016, 16:37)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ce este asta, o barfa a domnului Tapalaga?

      In afara de remarca privind schimbul de declaratii Kovesi - SIE, si cateva lucruri stiute de toti, ramane senzationalul titlu si barfa privind relatiile dintre cei doi.

      Vrea sa il schimbe, de unde vine asta?

      Oricum SIE pare impanzit de criminali de cea mai joasa speta, nu inteleg cu ce se ocupa de fapt aceste servicii, mult mai numeroase decat pe vremea lui Ceausescu cand ne monitorizau si pe noi, si pe strainii din Romania, si pe romanii din afara si spionaj international in stanga si dreapta, si...

      Astia de astazi sunt doar ocupati sa paraziteze Romania si sa organizeze grupuri criminale.
      • +2 (2 voturi)    
        aoleu (Miercuri, 8 iunie 2016, 11:34)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

        ce de prapastii debitati! ...si sunt unii care va si cred!
  • -11 (61 voturi)    
    Mister Unguent nu se dezminte, (Marţi, 7 iunie 2016, 14:38)

    xrogo [utilizator]

    musca mana celui care l-a hranit,mare greseala a facut Johann ca la numit acolo,acum trage ponoasele !!!
    • -5 (45 voturi)    
      i se spune (Marţi, 7 iunie 2016, 14:59)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      I se spune UNGUEANU.
    • -12 (26 voturi)    
      Si Mru si Werner (Marţi, 7 iunie 2016, 15:46)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sa nu uitam ca si Mru si Werner sunt ambii "inventati" de Traian The Sailor Man.
      • +8 (16 voturi)    
        Amice (Marţi, 7 iunie 2016, 16:38)

        CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        du-te si te culca.

        Sau esti obosit sau esti fan Base si il visezi noaptea.
        • +1 (1 vot)    
          prietene (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:55)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

          Din ironia mea de sus pt. oricine cu ceva glagorie ar rezulta ca sunt anti-Base. Mai citeste deci odata.
    • +1 (1 vot)    
      este (Miercuri, 8 iunie 2016, 11:35)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      este normal sa nu va placa.... dvs sunteti inca in clasa I , dupa cum scrieti...
  • -7 (53 voturi)    
    Pai, (Marţi, 7 iunie 2016, 14:42)

    gigifisiune [utilizator]

    nu va suparati pe mine, da' Iohannis la ce s-a gandit cand l-a investit pe mru? Adica toti stiam ca mru e un idiot, dar Iohannis, saracul, nu stia.
    • -13 (33 voturi)    
      pai (Marţi, 7 iunie 2016, 15:00)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Pai la intelect MRU e ca Werner.
    • +6 (28 voturi)    
      Idiot, idiot, dar nu s-a gandit probabil ca (Marţi, 7 iunie 2016, 15:06)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      e intr-atat de idiot.
      • 0 (16 voturi)    
        DE FAPT (Marţi, 7 iunie 2016, 15:44)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        sunt celebrii "idioti utili", studiati de antropologi (utili unor grupari din spate, alea care conduc de fapt tara)
        • +3 (5 voturi)    
          Dupa cum se vede, MRU este (Marţi, 7 iunie 2016, 19:14)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          util doar SIEsi.
    • +1 (1 vot)    
      de ... (Miercuri, 8 iunie 2016, 11:36)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      de unde stiati dvs?
      ...numai pentru ca nu a plagiat si are scoli inalte sunteti asa de suparat?
  • +5 (21 voturi)    
    mda (Marţi, 7 iunie 2016, 14:56)

    Point [utilizator]

    sa nu uitam cine a vrut sa-i impace pe cei doi.ring a bell?da, tot maria sa.
    sa readuci discutia desbre evreii aia prinsi urat cu pantalonii in vine si sa crezi ce zic ei despe invitatii si aprobari,e culmea ridicolului.tapalaga nu e ridicol,arunca petarde
    ehehei razbelu merge,calca totul in picioare,grade functii,nasi si fini
  • -7 (29 voturi)    
    prostia lui! (Marţi, 7 iunie 2016, 14:56)

    Codruta N [utilizator]

    CE poti sa ai in cap ca sa dai un serviciu ATAT de important pe mana unui personaj atat de dezgustator ca MRU??
    Oricum: mie imi provoca greatza si cand il vedeam, in campania electorala, pe langa Iohannis sau pe langa asa-zisii "liberali". HABAR n-am CE au avut in cap cand l-at tooot tinut pe langa ei - tipul crea curente de simpatie cel mult negative, nu le-a adus in campanie decat dezavantaje!

    Acu', sa vedem cum o sa reuseasca (daca!) sa scape de diumete - si sa dea sanse acestui serviciu sa devina cat de cat performant!

    bleahhh...!!
    • +2 (6 voturi)    
      Cum (Marţi, 7 iunie 2016, 16:40)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      si 'pe mana cui'?

      nu judecat oamenii dupa cat de 'dezgustatori' iti par.
      Nu m-as grabi sa arunc cu rahat.
      • 0 (8 voturi)    
        e invers! >: (Marţi, 7 iunie 2016, 17:38)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

        Imi par "dezgustatori" DUPA ce si cum i-am "judecat" >:

        Sa nu uitam ca stimabilu' domn s-a vandut ieftin celor care voiau sa cianurizeze tzara! Printre altele! >:
  • +15 (33 voturi)    
    D-l Tapalaga a ajuns "raspandac" (Marţi, 7 iunie 2016, 15:07)

    Idealistu [utilizator]

    Asa cum spuneam si cu alta ocazie, ati luat-o incet, incet spre "dark side" domnule Tapalaga.
    Important este sa ajunga "oamenii de bine" la putere.
    • +13 (15 voturi)    
      Bravos (Marţi, 7 iunie 2016, 16:41)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Exact ce ma gandeam si eu.
      Ghici cine e acoperitul neacoperit.

      Care e jocul tau Dane?
  • +6 (32 voturi)    
    ce-și face omul cu mâna lui (Marţi, 7 iunie 2016, 15:08)

    Mazeta [utilizator]

    Sărmanul Iohannis a fost prins la mijloc în războiul dintre SRI și SIE. Este lingușit, amenințat, șantanjat. Ce i-a trebuit puterea? Unde-i liniștea Sibiului de altă data?
  • +25 (33 voturi)    
    Greu de crezut (Marţi, 7 iunie 2016, 15:28)

    slur [utilizator]

    Greu de crezut că ar fi spus MRU așa ceva. Chiar dacă asta ar fi fost intenția lui (să devină președinte), ultima persoană în fața căruia să te "lauzi" - ar fi Klaus Iohannis.
    Că s-au răcit relațiile, se poate, adevăratele motive sunt greu de prepupus, dar scenariul din articol pare cusut cu ață albă.
    • -2 (20 voturi)    
      pai... (Marţi, 7 iunie 2016, 15:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui slur

      ... nu zice ca s-ar fi laudat in fatza lui Iohannis. Probabil s-a dat mare (in stilul lui de ciumeg) pe undeva iar Iohannis o fi auzit ;)
      In mod normal, as crede ca Iohannis poate a fost chiar mintit - dar stiind cam cum merg treburile pe la noi (s-a tooot vehiculat ideea asta stupida, poate chiar i-a fost bagata in cap si lui MRU) si vazandu-l de-a lungul timpului pe individ, chiar inclin sa cred ca s-a laudat ca un papagal ce este!

      De altfel, presupun na "unii", mirosind ce soi e individu' si ce BUN este de marioneta, chiar se GANDESC sa-l impinga spre Presedintie - dupa cum l-au impins si in postul in care e acum si unde numai BINE nu cred ca face Romaniei! >:
      • +6 (10 voturi)    
        Vrei să pui căștii ceva. (Marţi, 7 iunie 2016, 16:34)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Dar îți dai cu presupusul.Ca și articolul,scris,hai să vedem ce iese!Prea nu a mai zis nimic de MRU de ceva vreme!
        • -2 (8 voturi)    
          nope... (Marţi, 7 iunie 2016, 17:31)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Nici nu ma intereseaza sa "stiu" - ar fi mult prea neplacut (si incomod) pt. mine!
          Imi dau doar cu presupusul - la fel ca si tine si ceilalti si la fel ca autorul articolului >:
          Ce? e interzis? >:

          Apropo: te deranjeaza ceva la "presupusul" meu? Daca ti se pare neverosimil, explica de ce si unde e gresit!
    • -3 (11 voturi)    
      Relatii (Marţi, 7 iunie 2016, 16:42)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui slur

      trebuie sa stea la o manea si la o visiki precum Base si Berbecalii?

      hai sa fim seriosi, Tapalaga dezamageste.
  • +10 (36 voturi)    
    MRU omul cu creier si educatie,KiWI un accident (Marţi, 7 iunie 2016, 15:40)

    Plagarus [utilizator]

    ....de om promovat degeaba !
    • +10 (24 voturi)    
      Concret (Marţi, 7 iunie 2016, 15:46)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      K. din pacate nu are idei. Nul. Cu ce tupeu vrea sa mai candideze din nou?
      • 0 (6 voturi)    
        La ce candidează? (Marţi, 7 iunie 2016, 16:36)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Ca primar ,a trecut timpul.Să fi președinte și parlamentar?!La ce te-ai gândit?
        • -3 (9 voturi)    
          Are planuri (Marţi, 7 iunie 2016, 17:00)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Vrea sa candideze din nou la presedintie.
          Tema noului mandat va fi punerea in aplicare ceea ce acum observa cu atentie.
    • +9 (11 voturi)    
      Asa e (Marţi, 7 iunie 2016, 16:44)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      am pierdut un presedinte ilustru precum Ponta, nu-i asa?
      • +7 (11 voturi)    
        haha ponta (Marţi, 7 iunie 2016, 18:35)

        dana35 [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

        daca iesea ponta.....era vai de noi... cu psd -ul asta pun numai pe furat
        • +2 (2 voturi)    
          serios? (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:41)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui dana35

          Ca Pdl si Pnl si restul taaare cinstiti mai sunt (eu nu votez de 20 ani)
  • 0 (24 voturi)    
    MRU (Marţi, 7 iunie 2016, 15:56)

    Snitzelvienez [utilizator]

    E ca si Isarescu ..se tin ca scaiul de oaie..oamenii astia nu inteleg ca trebuie sa plece datorita scheletilor din dulap
  • +4 (26 voturi)    
    zvonistica (Marţi, 7 iunie 2016, 16:14)

    pragmatism [utilizator]

    Desi nu cred in zvonistica surselor "binevoitoare", un lucru este cert ... MRU ar fi fost un presedinte muuult mai potrivit pt Romania. L-am votat pe Iohannis pt ca era in competitie cu Ponta ... dar daca ar fi fost ecuatia de tipul: MRU versus IOhannis l-as fi votat indiscutabil pe MRU.
  • +6 (10 voturi)    
    ciudat articol (Marţi, 7 iunie 2016, 17:52)

    Alb13 [utilizator]

    Cam ciudat articol pentru Tapalaga. Oricum nu cred ca e pentru noi prostii care citim balivernele lor.
  • -4 (12 voturi)    
    MRU (Marţi, 7 iunie 2016, 18:32)

    dana35 [utilizator]

    MRU este un om foarte capabil.
    cu siguranta are mari sanse sa castige daca va candida.
    sper sa o faca ca om independent fara partidele astea comuniste.
    • 0 (2 voturi)    
      Foarte capabil. (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:52)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui dana35

      Capabil de orice.
  • +5 (11 voturi)    
    speculatii (Marţi, 7 iunie 2016, 19:46)

    Ochiana [utilizator]

    atata timp cat nu avem nimic concret din partea celor doi astea sunt doar speculatii menite probabil chiar sa duca la improscarea imaginii unuia (probabil MRU )
    Aveam mai multe pretentii de la acest site si de la d-l D.T- nu suntem la radio Erevan aici sa discutam de zvonuri...discutam pe informatii si declaratii concrete,

    Si in plus am senzatia ca d-l MRU poate fi dat jos doar de Parlament.Ei l-au votat ei il dau jos.
  • -4 (8 voturi)    
    Ma gandesc (Marţi, 7 iunie 2016, 20:47)

    Mihai1985 [utilizator]

    MRU este o persoana competenta, mult peste Iohannis. Ar fi bine sa plece Iohannis! Ca e tot mai ridicol pe zi ce trece! Si, ca sa nu observe lumea treaba asta, a ales o solutie intresanta: plimbarile in strainatate pe banii statului! Pacat sa nu realizeza ca este depasit complet, lipsit de viziune, este ABSENT TOTAL!
  • 0 (2 voturi)    
    de ce (Miercuri, 8 iunie 2016, 11:32)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...cariera nu poate merge mana in mana cu binele national?
    Ungureanu este un intelectual rasat care face foarte bine ca pretuieste cariera prestand excelent in functiile respective....

    Ce ar trebui sa faca? Plecaciuni ? Nu are de ce?
    • 0 (4 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:59)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Intelectual rasat membru supleant in CC al UTC inca de la 17 ani. Care mergea prin toata RSR gratis cu trenul, mancand gratis la restaurantele gosp. de Partid. Mare intelectual. Ps-Sunt din Iasi, stim persoana.