Baroul Bucuresti amana pentru 13 septembrie decizia in cazul excluderii lui Victor Ponta din avocatura

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2016, 16:13 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta, avocat
Foto: Agerpres
Baroul Bucuresti a amanat, marti, pentru data de 13 septembrie, decizia pe cererea depusa de europarlamentarul Monica Macovei privind excluderea fostului premier Victor Ponta din avocatura, informeaza Agerpres.

La sedinta Consiliului Baroului Bucuresti de marti a fost prezenta si Monica Macovei.

"Eu doresc aplicarea legii, nu am treaba cu personajul Ponta. Victor Ponta a intrat cu scutire de examen in Baroul Bucuresti pentru ca avea titlu de doctor. Titlul de doctor i-a fost retras de ministrul Educatiei, ca atare nu mai poate sa ramana avocat. O solutie juridica, de exemplu, poate fi ca Baroul, in simetria actelor administrative, sa-i retraga scutirea de examen si atunci automat nu mai poate fi avocat decat daca da examen. Sa dea si el examen ca alti avocati", a declarat Monica Macovei la intrare in sediul Baroului.

Dupa ce Monica Macovei si-a expus punctul de vedere, membrii Consiliului au decis sa amane luarea unei decizii in acest caz, deoarece pe ordinea de zi existau foarte multe subiecte in dezbatere.

Decanul Baroului, Ion Dragne, a declarat ca nu exista in lege un text care sa precizeze ca, daca unei persoane i s-a retras titlul de doctor in Drept, i se retrage de drept si titlul de avocat.

In august, Macovei a cerut decanului Baroului Bucuresti, printr-o solicitare scrisa, excluderea lui Ponta din avocatura, invocand faptul ca acesta a dobandit calitatea de avocat fara examen, ca titular al diplomei de "doctor in drept", titlu care i-a fost retras.

"Va solicit excluderea imediata din Baroul Bucuresti a domnului Victor Viorel Ponta, intrucat acesta a dobandit calitatea de avocat fara examen, ca titular al diplomei de "doctor in drept". Titlul de doctor i-a fost retras de ministrul Educatiei, pe baza deciziei definitive ca lucrarea a fost plagiata, astfel incat dl Ponta nu mai indeplineste conditiile legale pentru a exercita profesia de avocat", afirma Monica Macovei in solicitarea adresata decanului Baroului Bucuresti.

Europarlamentarul a reamintit ca, in ianuarie 2015, a mai solicitat in scris Baroului Bucuresti excluderea lui Victor Ponta din profesie "dupa ce acesta a notificat, pe 16 decembrie 2014, Rectoratul Universitatii Bucuresti de "renuntarea la titlul de doctor in drept acordat in anul 2003 de catre Universitatea din Bucuresti", insa Baroul Bucuresti nu a luat o decizie in acest sens, anuntand ca asteapta ca UB sa accepte sau nu "renuntarea" la titlul de doctor in drept".

"Acum, pe baza deciziei definitive de retragere a titlului de doctor in drept, prin Ordin al ministrului Educatiei, si a Legii pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, va solicit sa il excludeti imediat pe domnul Victor Viorel Ponta din Baroul Bucuresti pentru a respecta legea", a transmis Macovei.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3314 vizualizari
  • +18 (18 voturi)    
    serios? (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:17)

    DSS [utilizator]

    Domnu avocat pesedist Dragne, daca nu indeplinea conditiile de accedere in Barou, insemna ca de drept i se retrage titlul de avocat. Cum nu mai e doctor, daca vrea sa fie avocat trebuie sa dea examen in rand cu restul solicitantilor. Ce este asa greu de priceput?
    este evidenta reavointa Baroului, evidenta si rusinoasa
    • +4 (4 voturi)    
      poate ca ar trebui sa iasa si (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:12)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Dragne din avocatura, pare total nepregatit in drept.
  • +18 (18 voturi)    
    ..... decanul si principiul de stramb .... (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:23)

    cbogdan [utilizator]

    Cine obtine ceva fraudulos ramane asa, nu trebuie deranjat, mai ales daca este personaj politic. Probabil ca avocatii, ca aparatori de pungasi, imprumuta ceva din comportamentul clientilor.
    • +13 (13 voturi)    
      Mira-m-as (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      M-as mira ca tagma avocatilor de tip Sova scl sa miste in front. Nesimtirea lor e atit de mare incit pina si pe Ceausescu l-ar primi in barou, daca ar mai trai si ar avea doctorat. Oricum, cine se aseamana se aduna. O adunatura de avocati nu poate decit sa ia partea unui hot si invinuit penal, pe care Justitia il va gasi nevinovat.
  • +16 (16 voturi)    
    Logica de avocat (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:39)

    MPopa [utilizator]

    Ponta intra in Barou fara sa dea examen prevalandu-se de titlul stiintific de doctor. Titlul ii este acum retras pe motive de plagiat. Iar decanul Baroului declara:
    " ...nu exista in lege un text care sa precizeze ca, daca unei persoane i s-a retras titlul de doctor in Drept, i se retrage de drept si titlul de avocat."
    Bine ca nu s-a facut medic domnul decan Dragne ca omora oameni pe banda rulanta cu logica lui.
    • +4 (6 voturi)    
      Logica beton, intr-adevar (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:38)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Exista "in lege un text" care sa permita intrarea in barou pe baza titlului de doctor, dar nu exista alt text care sa stabileasca iesirea cind titlul a fost retras.
      • +1 (1 vot)    
        intr-o lume normala... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:10)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

        Atunci cand se obtine titlul de doctor se asuma ca este obtinut conform standardelor in vigoare si nu prin frauda.

        Uite ca initiatoul legii nu si-a imaginat ca in tara lui Papura Voda - alias 0049 - poti obtine diploma prin plagiat.

        Prin aceasta portita au incercat si unii au si reusit pana la aceasta data sa intre in Barou.

        Pentru orice inceput este si un sfarsit - sa fie implinit!
  • +19 (19 voturi)    
    inteleg de aici ca (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:47)

    loveparade [utilizator]

    daca duc o diploma de medic falsa la un spital, pe baza careia sunt angajat, aia nu pot sa ma dea afara dupa ce descopera frauda si eu pot sa hacuiesc linistit oameni cu diploma mea de silvicultor...eventual ii dau si in judecata cand vor sa ma dea afara?
    • 0 (0 voturi)    
      ii dorim (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      d-lui dragne un tratament, daca va avea nevoie, facut de un astfel de fals practiciant de-al lui Hipocrat. daca l-o durea capul, sa-l trateze de hemoroizi.
      eventual poate sa ia sfaturi de la tatal fni, sov, expert in a scoate tot felul de documente de sanatate, cu boli cronice cardiace emise de ginecologi.
  • +13 (13 voturi)    
    Eu va rog sa specificati : (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:27)

    gigiN [utilizator]

    Este vorba despre Baroul Bucuresti sau despre Baronul psd Bucuresti ???
    • 0 (0 voturi)    
      evident psd. (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      pai ce, mai misca ceva in tara noastra fara psd? infiferent ca-i zice alde, pru, unpr, pnl.
  • +7 (7 voturi)    
    Dna Macovei - Felicitari! (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:27)

    ..13 [utilizator]

    Si-a construit o frumoasa argumentatie bazata pe principiul simetriei.

    Ca nejurist am inteles si mi s-a parut foarte frumoasa motivatia adusa - poate ca juristilor/avocatilor li se va parea normal... sau poate este scoasa din tipare argumentatia???

    Frumos si cum a insiruit evenimentele - numai sa ai rabdare si timpul de partea ta ca sa dobori un munte de nesimtire...

    Dar pana la urma este interesanta si asteptarea aceasta...

    Astept cu mare interes decizia Baroului!
    Oricum pare ca se misca lucrurile mai repede decat in cazul 0049!

    Numai de mai bine sa auzim!
  • +4 (4 voturi)    
    Pai... (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:53)

    Orpheus [utilizator]

    Sa fie cu noroc!
  • +7 (7 voturi)    
    My God! (Marţi, 6 septembrie 2016, 18:49)

    Trojan.H [utilizator]

    Cit de corupta e tara asta!
    • +1 (1 vot)    
      Chestia este ca la aisberg: 1/3 la suprafata (Marţi, 6 septembrie 2016, 21:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      restul bine coafat de profesionistii din bransa.
  • +4 (4 voturi)    
    Si uite asa (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:27)

    antrax [utilizator]

    Din amanare saptamanala in amanare saptamanala ("pentru ca-s foarte multe subiecte pe ordinea de zi" - nu ati mai amanat de macar 2 ori treaba asta? N-ar trebui automat sa intre cu prioritate pe lista de subiecte data viitoare???) se ajunge dupa 4 SAU 11 Decembrie (dupa caz) ca PuieMonta sa-si castige linistit urmatorul mandat de Imunitar si sa nu se imbolnaveasca cumva subit de:
    - puscariada
    - avocatus nix

    Desi aparent DNA il salta pana sa ajunga acolo asa ca domnii astia doar isi fac meseria de kko.
  • +3 (3 voturi)    
    O clica (Marţi, 6 septembrie 2016, 23:43)

    Petran [utilizator]

    Se santajeaza unii pe altii, altfel nu e nicio explicatie logica. Sa intre procuratura peste ei!
  • +1 (1 vot)    
    "Mortul de la groapa, nu se mai dezgroapa!" (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:10)

    deval [utilizator]

    Pare sa fie principiu de drept in Romania ! Sigur pentru "gulerele albe" , nu pentru chiolbani !! Ai furat, esti smecher, bravo tie , esti premiat !!
  • +1 (1 vot)    
    Asociatie profesionala ca o cloaca ?! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 12:29)

    deval [utilizator]

    Sa ne amintim ca Baroul avocatilor nu a exclus pe sinucisul inchipuit nici dupa a doua condamnare penala sub pretext ca faptele nu au legatura cu exercitarea profesiei !!! Adica daca ar fi fost condamnat penal ca violator sau criminal in serie , l-ar fi exclus doar daca victimele ar fi fost ....clientii lui !!????
    Atunci, dupa interventii publice ale dnei Macovei l-au exclus pe motiv ca a "lezat imaginea profesiei" !!
    Monta trebuia exclus a doua zi dupa decizia CNADTCU pentru ca din acea zi era confirmat de o institutie legal constituita ca nu mai indeplineste conditiile de acces la profesie !