Doi ciobani, tata si fiu, batuti cu parul pana au murit pentru ca si-ar fi lasat caii sa pasca la alta stana

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 23 august 2016, 13:37 Actualitate | Esenţial

Stana
Foto: USER UPLOADED
Doi ciobani de la o stana din judetul Prahova, tata si fiu, au fost ucisi in bataie, fiind gasiti dupa ce rudele au sunat la 112 anuntand ca nu ii pot contacta, transmite News.ro.

Procurorii au in acest dosar trei suspecti, fiind vorba despre ciobani care i-ar fi omorat pe cei doi dupa ce caii lor au mancat iarba de la stana celor trei.  

Un barbat in varsta de 64 de ani si fiul acestuia, in varsta de 27 de ani, au fost gasiti morti, luni, la o stana din apropierea localitatii Starchiojd din judetul Prahova, cei doi fiind omorati in bataie. 

Purtatorul de cuvant al Parchetului de pe langa tribunalul Prahova, Florentina Cioca, a declarat pentru News.ro ca sotia barbatului in varsta de 64 de ani a sunat la 112 si a anuntat ca nu isi poate contacta nici sotul si nici fiul, iar politistii care au deschis ancheta in acest caz i-au gasit pe cei doi morti. 

Crima a avut loc duminica, iar marti procurorii au dus la audieri trei suspecti. 

Este vorba despre trei ciobani cu varste de 18 ani, 22 de ani si 33 de ani, iar motivul crimei ar fi fost faptul ca victimele si-au lasat caii liberi, iar animalele au intrat in stana celor trei si le-ar fi mancat iarba. 

Cei doi barbati au fost batuti cu un par pana au murit. 

Marti dupa-amiaza, cei trei suspecti se afla la audieri la sediul Parchetului de pe langa Tribunalul Prahova, ei fiind cercetati pentru comiterea infractiunii de omor calificat cu circumstanta agravanta.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
18348 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    tragic (Marţi, 23 august 2016, 13:42)

    bancher [utilizator]

    sa moara si tatal si fiul, e tragic.
    • +12 (22 voturi)    
      Tragic anul faptei...votati PSD votati incultura! (Marţi, 23 august 2016, 14:31)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      :((
      • -2 (16 voturi)    
        aici chiar nu vad legatura (Marţi, 23 august 2016, 15:54)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        ok, dar ce treaba are? credeti ca daca iesea alt partid, asemenea psihopati deveneau peste noapte oameni normali?/astia din pacate sunt irecuperabili. e musai d efacut o legatura cu politicul la orice fel de articol, e cu plata? iar incultura e una si crima e cu totul altceva.
        • +18 (18 voturi)    
          e posibil.. (Marţi, 23 august 2016, 16:12)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui clam

          educatia este prima care ar fi putut impiedica o astfel de fapta. avand in vedere varsta criminalilor, e clar ca au "beneficiat" de sistemul scolar post-revolutie.
  • +18 (22 voturi)    
    trist dar (Marţi, 23 august 2016, 13:47)

    MihaiG [utilizator]

    Si asta tot Romania e.
  • +25 (29 voturi)    
    .... MIORITA .... (Marţi, 23 august 2016, 13:47)

    cbogdan [utilizator]

    Varianta baladei MIORITA 2016. In aceasta versiune noua apare si personajul PROCURORUL pe langa cele cunoscute.
    • +1 (1 vot)    
      Procurorul (Miercuri, 24 august 2016, 8:20)

      VasileBadulescu1 [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

      egal Victoria Lipan.
  • -15 (27 voturi)    
    Iata civilizatia noastra galactica din Ramania (Marţi, 23 august 2016, 13:49)

    Lucian Ilea [utilizator]

    nu va faceti probleme
    flotele noastre atlante
    toate raurile bune ale Atlantiei
    le vad,vin incoace in3 zile
  • +6 (18 voturi)    
    Au luat Miorita (Marţi, 23 august 2016, 13:51)

    V. Veroiu [utilizator]

    Mult prea in serios.
    • +10 (16 voturi)    
      ha (Marţi, 23 august 2016, 14:27)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      ma intreb ce-or patit caii
  • +21 (25 voturi)    
    "Civilizaţie", nu glumă! (Marţi, 23 august 2016, 13:52)

    Lawrenciu [utilizator]

    Mai rău ca-n Africa :D
  • +26 (44 voturi)    
    cam asta e nivelul (Marţi, 23 august 2016, 13:53)

    levierul [utilizator]

    de asta nu trebuie sa stati in casa cand aveti sansa sa schimbati ceva prin votul vostru.
    • -2 (36 voturi)    
      ce sa schimbi (Marţi, 23 august 2016, 14:25)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      cu votul? ciobanii? caii? oile? ai fost si tu lovit cu paru in cap?
      • -1 (27 voturi)    
        ce te bagi, ba? (Marţi, 23 august 2016, 15:13)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        Flacaul e la pescuit plusuri, ce te bagi tu cu logica in baletul omului?
        Dupa cum vezi nu e singurul lovit cu parul in cap, mai sunt vreo 11 care i-au dat plusuri.
    • +8 (10 voturi)    
      sigur (Marţi, 23 august 2016, 15:06)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      că e mai ușor să scuipi cu dispreț mâncând semințe decât să te implici, cu votul sau în mii de lte feluri care au impact educațional. Dar, tot sigur, cei cu intelect și educație comparabile cu ale ucigașilor din știre, vor comenta răutăcios ceea ce ați scris
  • +8 (38 voturi)    
    Mda (Marţi, 23 august 2016, 13:59)

    HP [utilizator]

    Asta e Romania. Niste animale ignorante, xenofobe, rasiste, arogante, inculte si de sorginte infractoare.
    • -3 (9 voturi)    
      ha? (Marţi, 23 august 2016, 15:40)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ce sorginte bre?
      na ca sa-mbatat botul...
      apreciez totusi gramatica pe care o foloseste.macar pune majuscula unde trebuie
    • +3 (11 voturi)    
      Cam ca si comentariul tau. (Marţi, 23 august 2016, 15:59)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Comentariul tau nu e xenofob, rasist, arogant, incult si de sorginte infractoare? Vorbesti despre un popor si generalizezi. Ti-ai dat singur definitia.
  • +8 (18 voturi)    
    miorita (Marţi, 23 august 2016, 14:05)

    RaduK [utilizator]

    din nefericire vremea fluierasului de soc mult zice cu foc a trecut si chiar daca sunt probabil exceptii de oameni buni cu inima curata majoritatea sunt niste animale abrutizate.
    • 0 (8 voturi)    
      ? (Marţi, 23 august 2016, 14:35)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui RaduK

      Vrei sa spui ca exceptia esti chiar tu?
  • +14 (24 voturi)    
    un smoc de iraba=2 vieti? (Marţi, 23 august 2016, 14:10)

    Hipius [utilizator]

    sa nu mai socotim tortura si faptul ca unul dintre ei a vazut cum moare celalalt.

    Pedeapsa capitala e necesara.Cateva mii sunt eligibili pentru asta.Beneficii pentru societate enorme.Mai terminati cu rahaturile democratice si politice.

    O sa-i scoata nebuni,stare de provocare si alte rahaturi iar in 10-15 ani inapoi pe strada.''Reabiliati' si gata de o noua infractiune.

    Nu exista echilibru,de unde si societatea asta bolnava,handicapata.
    • 0 (8 voturi)    
      proprietatea e sfanta (Marţi, 23 august 2016, 16:32)

      dece [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      si-au aparat proprietatea cu pretul vietii.
      daca au luat si ei cateva ciomege nu vor patii nimic, ba vor cere daune vaduvei... Miorita 2016.
  • +21 (27 voturi)    
    cu toate ca suntem in secolul 21 (Marţi, 23 august 2016, 14:14)

    artistul000 [utilizator]

    acest caz nu reprezinta o exceptie...Veti fi surprinsi cat de multe sunt cazurile in tarisoara asta care inca se rezolva ca-n evul mediu (bata si toporul)
  • +17 (21 voturi)    
    Baltagu tata... (Marţi, 23 august 2016, 14:25)

    gogu70 [utilizator]

    si cica noi vrem in lumea civilizata...
  • +6 (10 voturi)    
    sa fie clar (Marţi, 23 august 2016, 14:46)

    eek [utilizator]

    cum era romanul pe timpul cand Miorita a fost scrisa, asa e si acum.
    De fapt este mult mai rau... Daca in Miorita s-ar fi scris ca l-au ucis pe cioban (pe el si familia lui) pentru niste iarba pascuta de 2 cai... povestea nu mai era deloc credibila, iar Miorita nu ar mai fi ajuns niciodata in folclor.
  • +10 (16 voturi)    
    Trist (Marţi, 23 august 2016, 15:13)

    Kwisatz [utilizator]

    Intr-o tara prependerent rurala e inevitabil sa apara si cazuri die felul asta. din pacate...
    NU va mai autoflagelati in buna traditie mioritica...acest caz nu e reprezentativ pentru noi. ca natie.
    Daca nu stiati. va spun eu...in tara noastra se comit printre cele mai putin omoruri din europa...hai sa nu ne smulgem parul din cap degeaba si sa ne vaitam ca niste babe.
    • +5 (7 voturi)    
      hederah (Marţi, 23 august 2016, 15:44)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz

      geaba explici,romanii sunt avizi de stirile de la ora 5
      insa,nu numai noi.si cum sa le explicam,sa nu-si mai toarne cenusa in cap,ca si popor...
      poate cu alte exemple
    • +1 (3 voturi)    
      lasa-i sa se manifeste :) (Marţi, 23 august 2016, 15:52)

      un.om [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz

      ca n-ai cu cine...
    • +2 (2 voturi)    
      Dar cand se comit is de o brutalitate rara (Marţi, 23 august 2016, 19:38)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz

      intalnita doar prin Africa pe la bosimani si zulu.
      • -1 (3 voturi)    
        Tu citesti stirile? (Miercuri, 24 august 2016, 11:30)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Fata de muricani, africani si towelheads noi sintem ingeri.
        • 0 (0 voturi)    
          Da, da, ingerii Europei, aia negri (Miercuri, 24 august 2016, 15:50)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

          Unde mai auzi in Europa de batai cu batele pe ogoare, pt o bucata de hat?
  • +2 (4 voturi)    
    Ospitalitate romaneasca (Marţi, 23 august 2016, 15:40)

    banel [utilizator]

    .
  • +9 (11 voturi)    
    bun, dar ce treaba are politica aici? (Marţi, 23 august 2016, 16:02)

    clam [utilizator]

    eu nu pricep ce treaba are politica cu faptul ca niste dezaxati au omorat in bataie niste oameni. nu e vb de "cultura", "civilizatie", e vb de niste psihopati, pe astia nu-i faci bine indiferent ce partid ar fi la putere. unii de pe aici au ajuns ca mircea badea care striga "huo basescu" si daca ploua, si daca ningea... totusi, asemenea crime oribile se petrec in toate tarile, nu cred sa existe tara fara criminali si psihopati.
  • +3 (3 voturi)    
    ha (Marţi, 23 august 2016, 16:08)

    gelu antigelu [utilizator]

    never ending Miorita
  • +2 (4 voturi)    
    Purge Day (Marţi, 23 august 2016, 16:15)

    Amoredivino [utilizator]

    S-au uitat ciobănașii la mall la Purge Day. Au încercat să facă o variantă românească. Dacă aveau Kalashnicoave...altfel stătea treaba...
  • +3 (5 voturi)    
    Pedeapsa cu moartea (Marţi, 23 august 2016, 19:18)

    KostasP [utilizator]

    Este singura pedeapsa viabila pt asemenea specimene. Iar familiile lor obligate la despagubiri de milioane de dolari catre familia partii vatamate. Dupa ce dai cativa de exemplu, restul se potolesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Atavism repetitiv, neaosh! (Miercuri, 24 august 2016, 14:10)

    contest [anonim]

    caii, erau musulmani, cumva?!
    Sfintenia proprietatii se apara de Romani ca la Jihad! ;)