Jurnalistii de la Sky News care au realizat reportajul despre traficul de arme din Romania, urmariti penal de DIICOT

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 august 2016, 14:10 Actualitate | Esenţial

Stuart Ramsay
Foto: Twitter
Jurnalistii de la Sky News care au realizat reportajul despre traficul de arme din Romania sunt urmariti penal de DIICOT pentru transmitere de informati false care ar putea afecta securitatea nationala a statului roman prin inducerea in eroare a autoritatilor europene si pentru initierea unui grup infractional organizat, anunta News.ro.

Procurorii Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) au aratat, in cererea de arestare preventiva a lui Mihai Aurelian Szanto, Atilla Csaba Pantics si Levente Pantics, care apar in materialul Sky News, ca dupa identificarea acestora, in 11 august, s-a dispus inceperea urmaririi penale fata de Stuart Ramsay si alti doi jurnalisti britanici de la Sky News, pentru comunicare de informatii false, informatia fiind mentionata in motivarea deciziei de la Curtea de Apel Bucuresti.

Mihai Aurelian Szanto, intermediarul materialului Sky News, si fratii Atilla Csaba Pantics si Levente Pantics au fost arestati preventiv in 12 august, dupa ce Curtea de Apel Bucuersti a admis cererea procurorilor DIICOT, care i-au pus pe cei trei sub acuzare pentru constituire a unui grup infractional organizat, nerespectarea regimului armelor si munitiilor si comunicarea de informatii false. Decizia nu este definitiva, contestatia urmand sa fie judecata la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

DIICOT arata, cand a cerut arestarea apreventiva a celor trei romani, ca actiunile celor trei jurnalisti britanici care au realizat reportajul difuzat de Sky News referitor la traficul de arme din Romania "sunt de natura a afecta securitatea nationala a statului roman prin inducerea in eroare a autoritatilor europene, a populatiei largi din Europa si din Romania cu privire la posibilitatea autoritatilor de stat romane de a gestiona contrabanda cu armament".

Procurorii DIICOT precizau ca cei trei jurnalisti britanici vor fi citati pentru a fi audiati prin intermediul unei comisii rogatorii internationale.

Conform DIICOT, "toate datele si informatiile comunicate verbal si surprinse ca atare in materialul video al postului britanic de televiziune  ce au fost raspandite prin intermediul a numeroase alte posturi de televiziune si componente mass media, inclusiv in mediul virtual, cunoscand caracterul fals al acestora (si anume faptul ca persoanele din video nu erau traficanti de arme, ci doar vanatori, iar armele manipulate si prezentate de acestia erau arme de vanatoare detinute legal) au pus in pericol securitatea nationala".

In opinia procurorilor DIICOT, "cu rea-credinta, cunoscand ca armele de vanatoare pe care inculpatii romani (care aveau permise de port-arma pentru o parte dintre acestea), li le-au pus la dispozitie si pe care le-au filmat ca fiind arme de razboi, au prezentat publicului larg (reportajul fiind prezentat pe postul de televiziune britanic) un scenariu care, daca ar fi fost adevarat, ar fi creat impresia ca autoritatile statului roman nu gestioneaza sau nu sunt interesate de a gestiona o asa-zisa problema creata de vanzarea de arme pe teritoriul sau, din motive de incompetenta sau de coruptie".












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
20949 vizualizari
  • +57 (63 voturi)    
    SKY, latrina3, rtv (Miercuri, 17 august 2016, 14:15)

    zzztop [utilizator]

    genul asta de tembeliziuni specializate in manipulari folosesc democratia pentru a o face sa explodeze din interior. in majoritatea cazurilor ataca legile tarii, justitia care-si face treaba, ataca siguranta nationala.

    si de mult merita sa fie trasi la raspundere in fata legilor pentru ce fac!
    • +31 (35 voturi)    
      urmariti si condamnati (Miercuri, 17 august 2016, 16:32)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Sper doar ca nu in lipsa ca pe Steinmetz
      • +18 (30 voturi)    
        În sfârșit România dă dovadă (Miercuri, 17 august 2016, 17:33)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        de coloană vertebrală. După ani de zile în care am lins pe la ușile europei acum ne-am revenit. Lucrul acesta nu s-ar fi întâmplat dacă președinte era monta. Bravo Klaus Iohannis! Hai România!
        • +1 (15 voturi)    
          hmmm (Miercuri, 17 august 2016, 18:50)

          ufo2912 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          ti-as da + dar ce cauta ciolanis acolo?!!!
        • +4 (10 voturi)    
          Inca o data, sper ca avem tratate de extradare (Miercuri, 17 august 2016, 20:05)

          Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Cu UK si sper sa putem avea iepurasii prinsi si adusi la jumuleala.
          • -2 (10 voturi)    
            ce gluma buna (Miercuri, 17 august 2016, 23:38)

            robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Retardragnea

            ai impresia ca UK va trimite un om in Romania sa fie arestat pentru o facatura?
            pai crezi ca la aia tine vrajeala cu "nerespectarea regimului armelor" sau cu "constituirea unui grup infractional organizat" ?
            • +1 (3 voturi)    
              pana una alta (Joi, 18 august 2016, 7:35)

              toxx [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

              UK e in UE. Se aplica mandatele europene de arestare. Stai jos, 4. Sunt destui care ne considera lumea a3-a, nu trebuie si noi din interior sa facem asta
        • -4 (10 voturi)    
          ce ma? (Miercuri, 17 august 2016, 23:36)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          sa solicite amabasadorului britanic sa ne trimita omul sa-l arestam ca altfel amabasadorul vrea arestari multe
  • +64 (66 voturi)    
    Mincinosi (Miercuri, 17 august 2016, 14:17)

    Kap [utilizator]

    Foarte bine, au fabricat fumigene pentru audiență, acum să plătească.
    Pe când vor fi trase la răspundere și mizeriile locale care pe lângă audiență vizează și efecte manipulatoare? Hantenele și rrrrrromânia TV adică.
    • +23 (29 voturi)    
      latrina3 si retarzi_tv (Miercuri, 17 august 2016, 15:51)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      echivalentele locale
  • +32 (44 voturi)    
    cunts! i hope they rot in prison (Miercuri, 17 august 2016, 14:18)

    qwerasdf [utilizator]

    for their ignorance and complex of superiority
    • +22 (30 voturi)    
      nu fac de capul lor (Miercuri, 17 august 2016, 16:37)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Urmeaza instructiuni..la ce imperii media au pot destabiliza tari .asa ca trebuie raspuns pe masura
    • -5 (5 voturi)    
      hmm (Miercuri, 17 august 2016, 19:31)

      dpd [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Pentru asta nu se da puscarie cu toate ca de ciuda ai vrea. Un pic de civilizatie nu strica.
  • -53 (73 voturi)    
    si uite-asa... (Miercuri, 17 august 2016, 14:18)

    Gustav555 [utilizator]

    maimarii DIICOT s-au lins pe bot de medalii din partea ambasadelor occidentale.
    • +33 (41 voturi)    
      Si daca nu-i asha? (Miercuri, 17 august 2016, 15:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Daca nu s-au lins pe bot? Promiti ca te lasi de postaceana si-ti cauti ceva serios de munca?
      • +15 (19 voturi)    
        munca (Miercuri, 17 august 2016, 17:50)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        pai poate ca asta-i munca lui si o fi si bine platita... apropos,cat mai e cursul rublei?
        • +6 (10 voturi)    
          la cata (Miercuri, 17 august 2016, 18:45)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          inflatia are rubla, cred ca putin ii plateste in bardaci de petrol, dar si asta are pretul cam scazut.
          mai bine le-ar da cate o parcela prin siberia sa o terraformeze.
    • +3 (7 voturi)    
      Lasa ca primesti tu destule (Miercuri, 17 august 2016, 22:29)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      medalii si bonusuri.Da' ceva concedii va dau,zile libere,ceva?
  • -45 (53 voturi)    
    cea mai mare prostie (Miercuri, 17 august 2016, 14:24)

    berenger [utilizator]

    până la sky news, pe aceeași logică, diicot trebuia să-l închidă de mult pe gâdea și toată șleahta, pe de altă parte, o urmărire penală dă o credibilitate fantastică reportajului în fața telespectatorului britanic și permite victimizarea: „statul român, în loc să-i urmărească pe adevărații traficanți, le ia partea, dovedind implicarea în rețele mafiote”
    • +39 (45 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 17 august 2016, 15:34)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Daca ati fi roman si ati locui in Anglia v-ar face placere sa vedeti astfel de reportaje fabricate? Eventual sa va injure vecinii dupa fiecare atentat terorist "ia uite romanul ala, de-acolo vin armele cu care ne omoara teroristii la noi acasa".
      • -16 (28 voturi)    
        cea mai bună replică (Miercuri, 17 august 2016, 17:11)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

        ar fi fost aceea cu care s-a început: bășcălia și sublinierea prostiei sky news în toată povestea. competiția de pe piața tv britanică i-ar fi distrus și ei ar fi trebuit să renege filmările, pe ziariștii implicați, și oricum s-ar fi umplut de rușine. așa, toată presa britanică le va lua parte, ura față de români va crește și, bineînțeles, ziariștii implicați nu doar că nu vor fi condamnați, ci vor deveni eroi.
    • +16 (22 voturi)    
      DA, Latrina 3 e de shut down (Miercuri, 17 august 2016, 16:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      INSA nu este Vointa la CNA..Putinta are Strada INSA nu e Suficient !
    • +21 (25 voturi)    
      Cea mai mare prostie (Miercuri, 17 august 2016, 16:28)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Da, ar trebui trasi la raspundere si cei care manipuleaza in Romania.

      Totusi NU prea inteleg ce vrei sa spui. Adica dupa parerea ta, ar fi fost bine sa nu spunem nimic sa ne lasam calcati in picioare de propaganda unora si iar sa avem aceeasi faima proasta.

      Pentru prima data vad in Romania ceva ce pana acum nu exista. Ma refer la faptul ca institutiile incep sa functioneze si se implica si nu stau doar sa le vina leafa la sf.de luna.
    • +2 (6 voturi)    
      man (Miercuri, 17 august 2016, 18:00)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Can Gadea o sa ajunga citat de BBC pt o tampenie zisa atunci da o sa fiu deacord cu tine dar mai are pana la perfromanta asta.
      Pana una alta astia au fost citati de BBC, TF1 si asta e doar ce stiu eu ...
    • +1 (5 voturi)    
      Stai jos (Miercuri, 17 august 2016, 21:28)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Nu faci bascalie cu materiale internationale despre traficanti de arme de razboi. Faci eventual bascalie de A3 pe subiecte de politica interna. E corect ce a facut statul roman.
  • -36 (46 voturi)    
    O a ne facem de ras (Miercuri, 17 august 2016, 14:30)

    UpNext [utilizator]

    inca-odata peste cele alte sute de mii de dati! Reprezentantii SkyNews vor justifica prin corectitudinea lor "recunoscuta", "reputatia de excelenta profesionala" etc. si vor spune ca declaratiile celor trei romani implicati sunt mincinoase, false, ca au fost facute sub presiunea autoritatilor cu obiceiuri comuniste (teroare, amenintari) din Romania, o tara putreda cu institutii corupte samd. Si, probabil, vor relansa o mega-campanie anti-romaneasca, care ii va pune pe cetatenii romani din UK intr-o situatie cel putin neplacuta!

    Partea proasta este ca, daca se documenteaza serios, cei de la SN pot argumenta solid in apararea lor, doar citand din media romaneasca, in care abunda pana la refuz cazurile de coruptie, influentare a justitiei, decizii legale aiurea, brambureala legislativa si tot haosul in consecinta. Se va vedea!!!
    • +22 (28 voturi)    
      Bla bla (Miercuri, 17 august 2016, 15:59)

      johnnny [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Iar daca autoritatile romane nu aveau nicio reactie nici acum, comentai ca nu isi fac treaba si ca suntem de rasul lumii.

      Du-te prietene si dormi mai bine, pe tine nimic nu te va multumi niciodata.
    • +7 (7 voturi)    
      Da, contractul (Miercuri, 17 august 2016, 17:03)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Unde e contractul cu skynews? Ai inteles acum?
    • +5 (5 voturi)    
      Ai uitat un mic detaliu (Miercuri, 17 august 2016, 21:33)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Armele din reportaj sunt legale si de vanatoare. Nu acuzi o tara intreaga cand nici macar habar nu ai ce e aia o arma de razboi. In cel mai bun caz sunt amatori cazuti in penibilul situatiei... In cel mai rau caz e mult mai grav.
  • -26 (38 voturi)    
    DIICOT (Miercuri, 17 august 2016, 14:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Când aud de DIICOT mă umflă râsul... Ăsta e serviciul care a stârpit copruptia din România? Ha-ha... În filmul acela, pina si copiii stiau ce arme sunt. Daca DIICOT a facut un dosar la fel de 'competent" cum face mafiotilor care scapa basma curata, atunci o sa ne facă iar țara de rasul mapamondului. De la a fi politie politica care slujeste mafia, pina la un serviciu profesionist calea e lunga...
  • -27 (35 voturi)    
    jurisdictie (Miercuri, 17 august 2016, 14:43)

    platitor [utilizator]

    Cum pot fi acuzati de "transmitere de informati false care ar putea afecta securitatea nationala a statului roman" cand presupusa infractiune nu s-a petrecut pe teritoriul statului romana unde exista jurisdictie ?
    • +17 (25 voturi)    
      tu vorbesti serios? (Miercuri, 17 august 2016, 15:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui platitor

      Chiar nu intelegi cum pot fi acuzati de transmiterea de informatii false despre Romania de pe teritoriul altei tari?!?
      • -4 (8 voturi)    
        Vezi ca poti face puscarie in Coreea (Miercuri, 17 august 2016, 19:24)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cine stie ce lege nord coreeana incalci acum comentand pe internet si poti fi tras la raspundere acolo.
        Jurisdictia inseamna ca legile Romaniei se aplica pe teritoriul Romaniei. Reportajul ala a fost la TV in alta tara, faptul ca il putem vedea la TV pe satelit nu inseamna ca e in jurisdictia Romaniei, ca asa avem jurisdictie pe tot globul si Coreea de Nord are la noi.
        • -2 (2 voturi)    
          Juristictia UE (Miercuri, 17 august 2016, 22:50)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          UK e inca parte din UE.
        • +1 (5 voturi)    
          vedem (Miercuri, 17 august 2016, 23:01)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          Filmarea a fost facuta in Romania, reportaju aduce atingere imaginii romaniei, din cite stiu avem acord de extradare cu UK... asha ca... om vedea ce si cum. Ma indoiesc ca DIICOT-ul nu s-a gindit in ce masura legislatia ii permite sa acuze reporterul sky news. Cu Coreea de Nord din cite stiu nu avem acorrd de extradare...
  • +31 (43 voturi)    
    Mult succes (Miercuri, 17 august 2016, 14:46)

    Pac-pac [utilizator]

    Ar fi o mare reusita pentru justitia romana daca acei asa zisi jurnalisti s-ar alege cu o condamnare definitiva de pe urma acestui scandal.
  • -17 (33 voturi)    
    EU CRED CA ... (Miercuri, 17 august 2016, 14:48)

    arheopterix [utilizator]

    Aceasta mascarada face parte dintr-un curent , dintr-o stare de spirit , comuna unor fiinte frustrate , pe care resentimentele lor le impiedica sa judece clar si ii determina la acte irationale , de neinteles pentru noi oamenii obisnuiti , obisnuiti , dar nu prosti (era sa zic.... PRASTOI MUJIC )Ca sa nu va plictisesc ganditi-va , cine vrea raul nostru si ne poarta sambetele ? Imi vin in gand Moskva si ....pesta . Mai e una da mi-e frica...sa v-o spui .Ma bazez pe intuitia voastra ca sa completati lista , si evitam si cenzura .Inchei cu zicala romaneasca ,,NU MOR CAII CAND VOR CAINII ,,
  • +32 (38 voturi)    
    Bravo DIICOT (Miercuri, 17 august 2016, 15:36)

    AlexRatoi [utilizator]

    Cand prezinti un documentar trucat pe teritoriul altui stat, cu un subiect greu ca traficul de arme, ai toate sansele sa fi trimis in judecata. In plus la sfarsit prin aluzie asociezi estul Europei, prin documentarul fals, cu problemele de terorism din Vest, imi pare rau, dar e prea mult.

    E clar ca nu e prima data cand se intampla asa ceva la Sky News, doar ca de data aceasta, din obisnuinta si prostie au fost prinsi usor si cu dovezi. Nu trebuie iertati.
  • +31 (37 voturi)    
    tipul pare bolnav mintal (Miercuri, 17 august 2016, 15:46)

    Razvan_M [utilizator]

    Acel Ramsay are un tupeu de borfas. Dupa ce a bagat la parnaie 3 oameni nevinovati, continua sa isi sustina minciunile. Sper sa intre si el la mititica.
  • -3 (23 voturi)    
    Mor de curiozitate sa vad deznodamantul (Miercuri, 17 august 2016, 15:48)

    V. Veroiu [utilizator]

    Simtim deja care e adevarul insa avocateste ambele parti abunda in dovezi circumstantiale si, in plus, procesul poate fi mutat pe teren neutru (un alt stat). Deci ambele parti pot castiga un eventual proces iar partea romana sa piarda cu adevarul in brate.

    Sky News poate minti cum ca i-au dus de nas romanii. E cuvantul unora contra cuvantului altora.
    • 0 (4 voturi)    
      nu prea e asa (Miercuri, 17 august 2016, 18:48)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Astia 3 sunt deja anchetati, insa Sky News inca o tine ca stirea e reala. Deci nu au fost dusi de nas.

      Nu cred ca procesul poate avea loc in alta parte decat in Romania.
      • +1 (3 voturi)    
        Pai (Miercuri, 17 august 2016, 20:40)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Daca romanii ii duceau pe englezi de nas ca fac contrabanda la greu si englezii au crezut inseamna ca stirea e reala insa au mintit romanii.

        Deci e cuvantul unora contra cuvantului altora. Justitia e oarba si are nevoie de probe.
  • +1 (11 voturi)    
    Totul o sa fie ok (poate !) pana in momentul (Miercuri, 17 august 2016, 16:52)

    Susufler0 [utilizator]

    in care procurorul care instrumenteaza cazul acesta va trebui sa dovedeasca faptul ca actiunile jurnalistilor britanici au afectat securitatea nationala a statului roman.

    Sa ne intelegem, nu sunt impotriva reactiilor la ceea ce au facut englezii, trebuia (re)actionat politic, diplomatic, inclusiv juridic, doar ca astfel de consecinte juridice precum cele despre care procurorii spun ca s-au produs, nu sunt deloc usor de dovedit.

    Iar DIICOT stie sau cel putin ar trebui sa stie ca isi joaca credibilitatea cu acest dosar.

    In fond, nu trebuie sa uitam ca Justitia este aceea care va valida sau nu prin hotararea judecatoreasca pe care o va pronunta, munca, stradania si profesionalismul procurorilor DIICOT !
    • +8 (10 voturi)    
      da si nu (Miercuri, 17 august 2016, 18:09)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Fara sa fiu jurist, gasesc destul de logic ca pedepsirea unei fapte nu trebuie neaparat legata de producerea evenimentului in forma explicita si cu consecinte masurabile.
      Poate ca raul a fost deja facut si unor teroristi le-au venit niste idei in urma reportajului cu pricina. Nu stim acum, dar asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa se produca ceva cu originea in Romania ca sa ajungem eventual sa presupunem ca jurnalistii au fost de vina.

      Sau iti pacalesc si eu nevasta cu 10 de euro sa faca o poza intinsa pe o canapea, si o pun pe site-uri cu caracter porno, asa imbracata, oare vei fi fericit? Sau vii la mine sa negociezi cat iti dau daca o lasi sa se dezbrace :) ?
      • -1 (1 vot)    
        Fara sa fiti jurist exprimati insa un adevar ! (Miercuri, 17 august 2016, 19:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        Infractiunile prevazute de codul penal roman sunt de doua feluri : infractiuni de rezultat si infractiuni de pericol. In cazul celor din urma infractiuni trebuie dovedit faptul ca activitatea infractionala a creat starea de pericol ceruta de lege.

        In continuare, parchetul trebuie sa probeze producerea acestei stari de pericol, iar instanta, cum spuneam, trebuie sa valideze cercetarea penala efectuata de DIICOT si finalizata (cand o fi sa se intample asta) printr-un rechizitoriu.

        Repet, nu e simplu, lucrul acesta.
  • -7 (11 voturi)    
    Li se rupe in quatorze... (Miercuri, 17 august 2016, 18:23)

    The Real Sasha [utilizator]

    O sa i se rupa pusca lui Stuart Ramsay (si englezilor, in general) in 14 (mm) de aceste acuzatii.
    Vor fi condamnati cand isi vede Gordon Ramsey ceafa (de porc) in oglinda (Daily Mirror).
    Parol! :))
  • +1 (1 vot)    
    precedent periculos diicot si art .404 c.penal (Joi, 18 august 2016, 2:36)

    JohnAnticoruption [anonim]

    diicot invoca art. 4o4 cod penal in potriva sky news ?

    in acest caz trebuie sa invoce diicot art. 404 si in cazul antenei 3 , c. p. tariceanu , victor ponta , liviu dragnea ect .ect ect asfel va fii diicot urmarit penal pentru abuz in serviciu daca nu va invoca art 404 si incepe urmarirea penala fata de declaratile formulate public de ecest indivizi !
  • +1 (1 vot)    
    la ce coeficient de moaca ... (Joi, 18 august 2016, 12:37)

    Ponta [utilizator]

    .... are jurmalistul asta, o sa fie bun pe post de fetita la Rahova. Sa vezi ce arme de razboi au viitorii tai colegi de camera.......
  • -2 (4 voturi)    
    Ce legatura este intre Latrina 3 si cazul asta??? (Joi, 18 august 2016, 12:46)

    Miky60 [utilizator]

    Vad o tona de comentarii care ataca Latrina 3 si Romania TV. Ok, nici eu nu le suport si nici nu ma uit la ele, dar care este legatura cu cazul asta? Inteleg postacii care sunt de serviciu, dar restul oamenilor de ce comenteaza?