Circa 200 de persoane au protestat in Piata Universitatii impotriva recentelor decizii controversate ale Parlamentului: Sunt dispus sa stau in caldura ca sa stea ei la RACOARE / In Piata au fost si Nicusor Dan si Clotilde Armand

de Mihai Ivascu     HotNews.ro
Joi, 23 iunie 2016, 18:21 Actualitate | Esenţial

circa 200 de persoane s-au adunat joi seara in Piata Universitatii, in zona Fantanii, pentru a protesta impotriva deciziilor controversate adoptate de Parlament in ultima perioada, printre care dezincriminarea conflictului de interese pentru angajarea de rude sau permiterea continuarii mandatului de ales in cazul unei condamnari la inchisoare cu suspendare.

Pe o pancarta purtata de o protestatara scria: "Sunt dispus sa stau in caldura ca sa stea ei la RACOARE".

In zona se remarca o prezenta destul de mare a Jandarmeriei. Langa arhitectura sunt parcate trei microbuze si doua masini mici ale Jandarmeriei.

Desfasurarea LIVETEXT a protestului

21:45
Au mai ramas circa 30 de persoane. Nu mai scandeaza, oamenii vorbesc intre ei.

20:20 Oamenii scandeaza "DNA sa vina sa va ia" si "Iesiti din casa daca va pasa". Majoritatea lor sunt tineri in jurul varstei de 30 de ani. O parte au venit cu bicicletele.










19:45 "Jandarmeria apara hotia" - striga oamenii catre acelasi jandarm care acum vorbeste cu un om venit cu o portavoce



19:18 "Parlament penal, mars la tribunal", "Demisia! Demisia!" - Oamenii au inceput sa strige mai energic, insa rar.  In Piata sunt circa 200 de persoane.







19:10 In Piata s-au mai strans ceva oameni, dar numarul lor nu depaseste cu mult 100. Nicusor Dan si Clotilde Armand au plecat din Piata Universitatii

18:43 In Piata au venit si Nicusor Dan si Clotilde Armand





18:38 In Piata s-au adunat circa 100 de persoane





18:33 Unii oameni au inceput sa scandeze "Parlament penal! Parlament penal!". Discutia dintre jandarm si oameni continua, pe un ton pasnic






18:30 Un jandarm cu vesta de dialog social il intreaba pe un om cu pancarta daca are autorizatie de la primarie. Ceilalti participanti la protest au sarit in apararea lui
















Reamintim ca doua proteste sunt anuntate, pe Facebook, joi seara, in Piata Universitatii din Bucuresti, in zona "Fantanii".

La cele doua chemari la protest - "La Brutarie" si "Catuse inainte de paine" - si-au anuntat participarea, in total, circa 2.300 de persoane.

"Parlamentul profita ca suntem topiti de caldura si ne-o trage din triaj", scrie pe pagina "Catuse inainte de paine", in care este acuzata dezincriminarea conflictului de interese pentru cei care si-au angajat rudele, proiectul de superimunitate a avocatilor, legea pensiilor speciale pentru alesii locali si inchiderea Dosarul Diaspora referitor la organizarea votului pentru prezidentiale, dupa ce Parlamentului nu a permis inceperea urmaririi penale impotriva fostului ministru de Externe Titus Corlatean.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
10802 vizualizari
  • -31 (45 voturi)    
    trebuia să poarte șepci (Joi, 23 iunie 2016, 18:34)

    Mazeta [utilizator]

    Așa o să-i bată soarele în cap mai mult decât i-a bătut soarta.
    • -7 (21 voturi)    
      Totuşi, nu văd pancartele împotriva lui (Joi, 23 iunie 2016, 20:44)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ponta sau Putin. Probabil nu au mai apucat să le facă, Tapalaga le-a dat ieri chemarea prea din scurt....
    • +5 (13 voturi)    
      Ca esti pensionar e clar (Joi, 23 iunie 2016, 22:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai si pensie speciala? Inteleg ca soarta (PSD) ti-a dat.
  • +26 (34 voturi)    
    Pai, hai sa mergem mai multi... ! (Joi, 23 iunie 2016, 18:39)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Poate nu sunt suficienti protestatari ca sa fie luati in seama. Am vazut ca atunci cand se aduna zeci de mii, politicienii tremura si se ascund, ba chiar demisioneaza.

    Parlamentul a ramas cea mai corupta institutie !

    E un moment bun !
    • +12 (12 voturi)    
      ai perfecta dreptate.... (Joi, 23 iunie 2016, 21:07)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      dar cine sa te auda, ca doar nu suntem in Islanda. e jenant ca nu au iesit nici macar aia care si-au exprimat intentia pe social media.
    • +11 (13 voturi)    
      rusine ca sunt roman (Joi, 23 iunie 2016, 21:12)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Clar romanii sunt multumiti cu starea de fapt atita timp cit doar citiva protesteaza .

      Imi este rusine ca sunt roman ..
  • +10 (16 voturi)    
    "jandarii e cu noi", la ei, nu la noi (Joi, 23 iunie 2016, 18:54)

    MenInBlack [utilizator]

    http://www.egaliteetreconciliation.fr/Francfort-les-policiers-retirent-leurs-casques-et-se-joignent-aux-manifestants-12271.html

    mamaligarii pro penali sunt mai multi decat protestatarii
    asteptam o noua masa critica peste 100 de ani
  • -8 (20 voturi)    
    si doar am spus (Joi, 23 iunie 2016, 19:02)

    xanti [utilizator]

    Ca s-au deschis terasele,berea e rece.
    Apelul trebuia facut in Centrul Vechi.
  • +7 (13 voturi)    
    Bravo lor (Joi, 23 iunie 2016, 19:20)

    cinevatus [utilizator]

    E imbucurator.
    In poza de la ora 18:38 recunosc pe cel din stanga din cei doi: Dr. Emanuel Conțac este lector universitar la Institutul Teologic Penticostal din București.

    Pe ultima postare de pe blogul sau nu l-a iertat pe fratele sau evanghelic Corlatean, ba a fost tare aprig: https://vaisamar.wordpress.com/2016/06/21/un-putregai-numit-senat-in-chestiunea-votului-pentru-salvarea-dlui-titus-corlatean/
  • -4 (22 voturi)    
    Câtă frunză şi iarbă... (Joi, 23 iunie 2016, 19:22)

    Lovercraft [utilizator]

    Mulţi, domnule, mulţi.
    • -3 (11 voturi)    
      salariatii firmei egis banuiesc (Joi, 23 iunie 2016, 20:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      iar pentru jandareria apara hotia imi apartine, am scandat in zilele de noiembrie cand phonta a cazut...asa ca usr, breh, platiti drepturi de autor...dar ce pot cere usr cadn e aceasi mizerie cu P$D...
  • -11 (19 voturi)    
    Dupa cate fotografii sunt numarul lor pare (Joi, 23 iunie 2016, 19:24)

    xrogo [utilizator]

    mai mare,hai ca puteti,v-ati anuntat 2300 !!!
  • -11 (25 voturi)    
    Neinformati si manipulabili (Joi, 23 iunie 2016, 19:53)

    echidistantul_ [utilizator]

    Ei striga la luna si Ciolos da un purcoi de bani "casei regale"
  • -2 (8 voturi)    
    2012 la USL-ama (Joi, 23 iunie 2016, 21:23)

    Sani [utilizator]

    Bai, postaci PSD-isti, va amintiti anul de poveste 2012, cand cate unu' cu capu' se arunca de pe balconul parlamentului, altu' cu probleme la capatana flutura un steag pe la toate 'petrecerile' USL, aia erau eroi pare-mi-se?

    Parca nici atunci nu erati mai multi....dar comentariile voastre erau pe ...invers.

    Normal, visati la milioanele pe care le veti fura de la autostrazi, de proiectele de informatizare, etc...

    Ce ziceti, ce nasoala-i viata de politruc interlop PSD-ist.
  • -4 (8 voturi)    
    O alta fasiala ca multe alte dealtfel, (Joi, 23 iunie 2016, 23:19)

    xrogo [utilizator]

    saracii,atata stiu atata pot,democratia strazii cere demisia organului suprem al democratiei poporului!
    • 0 (4 voturi)    
      ar trebui sa cerem (Vineri, 24 iunie 2016, 9:40)

      claonic [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      eliminarea dreptului de vot pt prosti.. ia vezi, te incadrezi?
      • +2 (4 voturi)    
        Rezisti la o testare a IQ-ui contra mea,sa (Vineri, 24 iunie 2016, 13:25)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui claonic

        ne intrecem in dstaptaciune,nu in prostie?
        • -2 (4 voturi)    
          masurarea nebuniei ? (Vineri, 24 iunie 2016, 13:41)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          acolo esti cel mai bun !
  • +2 (4 voturi)    
    200? (Joi, 23 iunie 2016, 23:20)

    esrevinU [utilizator]

    Vad milioane "pe net" ... iesiti din casa daca vreti ceva!
  • +5 (5 voturi)    
    Viitorul tarii si tinerii (Joi, 23 iunie 2016, 23:22)

    fluturel [utilizator]

    Ma intreb foarte des unde sunt si ce fac tinerii acestei tari.Ei sunt cei care ar trebui zi de zi sa fie foarte atenti la ceea ce fac politicienii acestei tari.Tinerii Romaniei trebuie sa inteleaga ca ei sunt speranta unor schimbari majore,ei sunt cei care pot sa darame mizeria din tara noastra.Ei trebuie sa -si spuna cuvantul.
    • +4 (4 voturi)    
      Prin Europa (Vineri, 24 iunie 2016, 0:46)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui fluturel

      Acolo sunt..
      • -1 (1 vot)    
        N-am gasit terasa Europa. (Vineri, 24 iunie 2016, 11:25)

        dinica [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Oricat am cautat-o in centrul vechi.
        Nici macar vreun club cu numele asta.

        Se pare ca doar atatia sunt cu adevarat implicati in viata cetatii.

        Restul sunt doar niste bidoane in care companiile mari depun mita pentru parintii cu diferite functii(altfel cum se explica salariile imense pe o activitate de completat exceluri si inrosit sarma la telefon?).
  • +2 (4 voturi)    
    Dizolvarea Marii adunari nationale !! (Vineri, 24 iunie 2016, 3:41)

    deval [utilizator]

    Aceeasi reancarcati cu mult mai mult tupeu, cu comisioane mult mai mari si fara urma de moralitate astfel incat nici nu stiu sa o simuleze.............