Un banner de promovare a subscriptiei publice pentru achizitionarea Cuminteniei Pamantului a fost amplasat pe fatada Palatului Victoria

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2016, 10:44 Actualitate | Esenţial

Cumintenia Pamantului
Foto: Mediafax
Un banner de promovare a campaniei de subscriptie publica pentru achizitionarea operei lui Constantin Brancusi, "Cumintenia  Pamantului", a fost amplasat marti dimineata pe fatada Palatului Victoria. Pe banner apare imaginea operei de arta, alaturi de tricolorul romanesc si de adresa site-ului www.brancusiealmeu.ro, pe care sunt publicate detalii despre campania de subscriptie publica pentru achizitionarea acestei sculpturi, anunta Agerpres. De asemenea, pe banner este scris mesajul "Brancusi e al tau, asa cum si tara asta e a ta".

Guvernul si Ministerul Culturii au lansat oficial, pe 19 mai, campania de sustinere a subscriptiei nationale pentru achizitia operei 'Cumintenia Pamantului'. Campania se va derula pana pe 30 septembrie.

"Achizitia operei se va face printr-un efort conjugat al statului roman si al cetatenilor: suma de cinci milioane de euro va fi alocata de Guvern si e nevoie ca sase milioane de euro sa fie colectate cu ajutorul contributiilor voluntare ale persoanelor private si juridice", a precizat Guvernul, pe 19 mai.

Printre personalitatile care si-au aratat sprijinul pentru campanie se numara Doina Lemny, Nadia Comaneci, Ilie Nastase, Mircea Cartarescu, Dan Perjovschi, Mircea Cantor, Alexandru Tomescu, Vlad Alexandrescu, Tudor Giurgiu, ambasadorul Frantei, Francois Saint-Paul, Razvan Burleanu, Oana Manea, Alexandru Dedu si Cosmin Alexandru. De asemenea, intr-un spot publicitar isi declara sustinerea pentru campanie Maia Morgenstern, Oana Pellea, Victor Rebengiuc, Andrei Plesu, Iuliana Tudor, Melania Medeleanu, Irina Pacurariu, Dragos Bucurenci, parintele Constantin Necula, Mariana Lungu, Dan Amariei, Matei Oprina, Cristiana Mongol Stancu, Iv cel Naiv si Virgil Stanescu.

Pe 15 iunie, Guvernul anunta ca a fost stransa suma de 212.000 de euro in cadrul subscriptiei nationale pentru achizitionarea operei.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
1432 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    cu incalcarea legii... (Marţi, 21 iunie 2016, 11:02)

    Johanis [utilizator]

    Conform noii legi a publicitatii stradale, pe care oricum n-o respecta nimeni, este interzisa amplasarea oricarui tip de afisaj pe spatiile vitrate.
  • -3 (7 voturi)    
    Ideea este buna (Marţi, 21 iunie 2016, 11:10)

    UpNext [utilizator]

    cere implicare si participare voluntara financiara din partea cetatenilor dar....valoarea lucrarii brancusiene, financiar vorbind, este discutabila. Cel mai probabil, aflandu-se faptul ca statul roman doreste intens achizitionarea "Cuminteniei..", proprietarul, in coniventa cu evaluatorii, au amplificat nejustificat pretul, care, sincer vorbind, ar trebui sa se situeze in jurul valorii de 5 milioane Euro.
  • +4 (6 voturi)    
    cheta pentru achizitionarea tablourilor (Marţi, 21 iunie 2016, 11:36)

    LiviusAcris1 [anonim]

    detinute de Adrian Nastase cand se organizeaza ?
    Fii patriot, rascumpara operele in posesia unor privati
  • +2 (6 voturi)    
    Tichie de mărgăritar (Marţi, 21 iunie 2016, 11:39)

    Un cititor [utilizator]

    îi trebuie chelului!
  • +3 (3 voturi)    
    Precizari (Marţi, 21 iunie 2016, 12:09)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    "Cumintenia Pamantului" apartine patrimoniului cultural national si este incadrata in categoria Tezaur. Pe scurt, lucrarea de arta poate fi tranzactionata dar nu poate fi scoasa de pe teritoriul Romaniei. Exista astfel o posibilitate ca opera sa ajunga intr-o colectie privata din Romania si sa iasa din circuitul public. Tinand cont de costuri, aceasta varianta pare putin probabila. O alta varianta, despre care eu unul nu am citit, ar fi fost "inchirierea" lucrarii de arta de catre muzeu-muzee in scopul expunerii contra unei taxe de acces (eventual procent din incasari). Aceasta metoda se practica cu succes in alte parti, ba chiar si la noi. Recent, Muzeul de Arta din Constanta a expus o colectie privata de litografii si grafica apartind lui Dali. Proprietarul german al colectiei a fost platit din biletele vandute. Mi se pare o solutie civilizata si la indemana. Nu suntem Germania sau Elvetia sa ne permitem sa platim o suma fabuloasa pe o opera de arta, in timp ce copiii nostri sunt tratati in spitale infecte.
    • -1 (3 voturi)    
      suma fabuloasa !? (Marţi, 21 iunie 2016, 12:57)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      eu ma asteptam sa sara excacasa regala, cocos, truica, andronesca, nastase, voiculescu, tariceanu, taraiac, jiji, florica, pinalti, pescariu...
      • -1 (1 vot)    
        Si toti (Marţi, 21 iunie 2016, 15:28)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Si toti mafiotii securisti care au facut avere jefuind bugetul, incepind cu hotii care au devalizat Bancorex. Aia sa doneze, ca a lor e tara so o fura zi de zi. ROMANIA = TARA DE HOTI CARE VOTEAZA HOTI. NU AVEM NEVOIE DE ARTA SI CULTURA, atita vreme cit cei care conduc sunt agramatyi cu bacalaureat la seral si doctorate copy/paste.
  • +3 (3 voturi)    
    Flatulente (Marţi, 21 iunie 2016, 14:34)

    cu5clase [utilizator]

    romanesti ! De ce-i piatra respectiva a mea ? Cu ce mi schimba viata ?
    Pe partea economica, Guvernul milog trebuie sa nu impoziteze acei bani pe care i-ar primi donatie de la contribuabili.