Hexi Pharma conduce detasat in topul contractelor de achizitii publice pentru dezinfectanti intre 2011-2015. Valoarea totala - circa 60 de milioane lei

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2016, 15:45 Actualitate | Esenţial

​Agentia pentru Agenda Digitala a Romaniei publica joi topul operatorilor economici pentru achizitii publice de dezinfectanti in perioada 2011-2015, clasament in care compania Hexi Pharma conduce detasat, cu contracte de o valoare totala de aproximativ 60 milioane lei si un numar total de contracte de peste 3000.

"Pentru cresterea transparentei in achizitiile publice, publicam un top al operatorilor economici care au incheiat contracte prin Sistemul Electronic de Achizitii Publice (S.E.A.P.) pentru codul CPV 24455000-8 - Dezinfectanti. Topul a fost realizat prin insumarea valorii contractelor incheiate (pe tipuri de proceduri) in perioada 2011 – 2015", se arata pe site-ul institutiei.

Potrivit acestor informatii, Hexi Pharma a avut 141 de contracte din anunturi de atribuire la anunturi de participare in valoare de peste 46 de milioane lei. Spre comparatie, firma clasata pe locul doi a avut un numar de 22 de contracte cu o valoare totatal de aproape 34 milioane lei.

Topul poate fi descarcat aici si citit mai jos:

Contracte Achizitii Publice Dezinfectanti



Citeste mai multe despre   









1461 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    slab (Joi, 2 iunie 2016, 16:07)

    codinm [utilizator]

    60mil lei? adica 15mil euro? asta o face cam cea mai mica gainarie din sistemul medical.
    • +1 (5 voturi)    
      exact asta (Joi, 2 iunie 2016, 16:23)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui codinm

      am vrut sa zic si eu. Adica avem un sistem de sanatate finantat cu vreo 3 MILIARDE euro anual si e dat peste cap de o firma care face cifra de afaceri de 3 MILIOANE de euro ?!

      Poate multi nu realizeza diferenta de marime in 3 milioane si 3 miliarde.

      Incep sa cred ca unele lucruri nu se intampla aiurea si ca totul e planificat. de ex scandalul asta pare facut pt a acoperi alte nereguli. un scandal gen Elodia care sa ia ochii oamenilor de la marile probleme.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu-i chiar slab... (Joi, 2 iunie 2016, 16:42)

      goguduru [utilizator] i-a raspuns lui codinm

      Al-Carina aia de pe locul 2 cu 33 mil pare ca sunt sunt tot dealeri Hexi. Si care or mai fi prin lista aia.

      + astea se pare ca sunt licitatiile castigate. Mai pune si achizitiile directe.

      + mai pune si modificari la contracte dupa ce au castigat licitatiile

      + mai pune si celelalte firme, UniLab, Clean, Arhivare etc.

      + mai pune si ceva exporturi si livrari catre spitale/clinici private

      Parca se strange ceva, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        de unde ai (Vineri, 3 iunie 2016, 10:38)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

        informatia ca Al Carina e tot Hexi.... ? ai grija la sursele de informare. Mi se pare periculos sa nu verificam ceva si sa aruncam cu mizerie aiurea.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce au pazit autoritatile vreme de 15 ani??? (Joi, 2 iunie 2016, 16:27)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ce au pazit autoritatile si "serviciile" vreme de 15 ani???
  • -1 (1 vot)    
    licitatii (Joi, 2 iunie 2016, 16:32)

    icarag [utilizator]

    toate licitatiile sa fie publicate in avans cu 3 luni pe internet.
  • 0 (0 voturi)    
    Conteaza cum au fost facute, nu numarul lor (Joi, 2 iunie 2016, 16:42)

    Miky60 [utilizator]

    Ca este principala firma care a obtinut contracte, nu este un lucru rau. Acum daca o cantina cumpara de la nuj ce hypermarket nu este un lucru rau. Conteaza cum au fost facute contractele acelea si cat de corecte au fot!
  • 0 (0 voturi)    
    Doar SEAP (Joi, 2 iunie 2016, 16:46)

    florynn [utilizator]

    Contractele acestea sunt DOAR cele castigate pe SEAP. Celelalte mii de contracte cu incredintare directa, ce nu se publica pe SEAP, cate zeci de milioane mai inseamna?
  • +1 (1 vot)    
    ha (Joi, 2 iunie 2016, 17:09)

    CatalinGhita [anonim]

    pai ce facem domne? ca hexi farma are fix aproape de 20 % din piata de dezinfectanti, deci in nici un caz nu e majoritara...restul sunt "acoperite" mai bine decat au fost astia?