Avocatul Poporului: Zidul din cartierul de locuinte sociale din Sfantu Gheorghe este discriminatoriu

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 16 mai 2016, 16:34 Actualitate | Esenţial

Victor Ciorbea
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului anunta, luni, ca a solicitat Primariei din Sfantu Gheorghe sa demoleze zidul despartitor din cartierul de locuinte sociale, de pe strada Lunca Oltului, pe motiv ca are caracter discriminator, informeaza Mediafax.

Institutia anunta printr-un comunicat de presa ca a solicitat Primariei din Sfantu Gheorghe sa demoleze zidul de beton ce delimiteaza blocurile de locuinte sociale de pe strada Lunca Oltului din municipiu, pe motiv ca are caracter discriminatoriu.

Cei de la Avocatul Poporului sustin ca aceasta este concluzia unei anchete ce a fost demarata la sfarsitul anului trecut, ca urmare a unui articol de presa in care se afirma ca locatarii acelor blocuri "maghiari si romi"

"Toti cu care am vorbit se opun gardului care le va imprejmui curtea, ridicat de Primarie, unii comparandu-l cu un zid de inchisoare", se spunea in articolul respectiv.

"Analizand situatia de fapt si aspectele legale, Avocatul Poporului a constatat ca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii pentru calificarea cazului analizat ca avand caracter discriminatoriu: existenta unui tratament diferentiat; existenta unui criteriu de discriminare definit la art. 2 alin. (1) din Ordonanta Guvernului nr. 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare, republicata, cu modificarile ulterioare; tratamentul diferentiat nu este justificat obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acestui scop nu sunt adecvate si necesare", se arata in comunicat.

Acestia sustin ca recomandarea de demolare a venit dupa ce au analizat si punctul de vedere trimis de Primaria din Sfantu Gheorghe. Aici, reprezentantii municipalitatii sustineau ca gardul a fost construit ca o masura de protectie atat a locatarilor cat si a imobilelor.

Se arata ca exista reclamatii ale chiriasilor pentru numeroase cazuri in care persoane straine "frecventeaza unele locuinte, deranjeaza locatarii apartamentelor invecinate, sunt galagiosi, dau muzica la maxim, parcheaza autoturismele chiar sub geamurile locatarilor pe spatiul verde, au deteriorat scarile de acces, peretii exteriori."


Citeste mai multe despre   









3306 vizualizari
  • +24 (28 voturi)    
    hmm (Luni, 16 mai 2016, 16:47)

    adrian_rolland [utilizator]

    pai si vecinul meu ar trebui sa-si demoleze gardul care ne desparte...Ma simt discriminat..plm...
    • 0 (0 voturi)    
      Acuzatia lui Ciorbea este NECOSTITUTIONALA (Marţi, 17 mai 2016, 11:29)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Dreptul la proprietate este al proprietarului terenului!

      Chiar daca in immobile poate locuiesc cu contract de chirie, proprietatea terenului este in continuare a Consiliului Local care isi protejeaza proprietatea dupa cum doreste!
  • +11 (15 voturi)    
    In cazul lui Ciorbea ,discriminare faciala ! (Luni, 16 mai 2016, 17:10)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Ochiul mai mic este discriminat de ochiul mai mare ! Iar nasul domnului Ciorbea ,are rolul unui zid discriminatoriu ,intre cei doi vecini : ochii de marimi diferite....
    Pam pam ...!
  • +17 (19 voturi)    
    s-a trezit frankenstein (Luni, 16 mai 2016, 17:16)

    Razvan_M [utilizator]

    Incredibil cat tupeu are acest individ.
  • +11 (13 voturi)    
    Ciorbica (Luni, 16 mai 2016, 18:40)

    mavis [anonim]

    alt mafiot. toti in puncte cheie. e de bine...
  • +6 (6 voturi)    
    Cazatura asta vorbeste ? (Marţi, 17 mai 2016, 0:31)

    Vlad-I [utilizator]

    Bai frate, cum incep burocratii astia cameleonici sa repete ca niste papagali doctrina la moda.

    Domnul Ciorbea chiar v-as sustine opinia daca va mutati dv. cu familia in cartierul de locuinte sociale si suportati tipetele si urletele barbarilor.

    Imediat va asimilati politica corecta si neolimbajul insipid, care niciodata nu spune lucrurilor pe nume.

    Asta ne mai lipsea, hotii ai mari, sa certe clasa medie ca discrimineaza leprele societatii.

    Da, cand i-a furat domnul Madalin Voicu tocmai pe cei care trebuia sa-i apere, atunci n-ati scos nici un sunet, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    zidurile (Marţi, 17 mai 2016, 8:54)

    sareta [utilizator]

    Individul (avocat ) se ocupa de ziduri construite la cererea majoritatii celor pe care el ar trebui sa-i apere...
  • +1 (1 vot)    
    avocatul popoului (Marţi, 17 mai 2016, 9:05)

    levierul [utilizator]

    De cand s-a inventat functia de Avocat al Poporului, Ciorbea este cel mai abject. Omul infiltrat in PNTCD cat sa il distruga, sustinut in permanenta de securisti chiar si astazi. Ciorbea e fost un taranist asa cum Paul Lambrino este un print. De perioada sa ca prim ministru nici nu mai trebuie sa adaug nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    Atunci cind se intimpla chestii grave... (Marţi, 17 mai 2016, 9:54)

    Cuca [utilizator]

    in tara, asta nu se "sesizeaza: deloc. Acum, insa, s-a auto-sesizat si a trecut la actiune.

    Ciorbea, stii ce ? De ce nu te muti tu acolo, si mai discutam noi dupa aia ?
  • +2 (2 voturi)    
    Al carui popor e avocat ? (Marţi, 17 mai 2016, 10:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ca al nostru, al Romanilor, sigur nu e. Se pare ca Dumnezeu da oamenilor chipul care sa ne arate ce e in interior. Probabil si asta e o discriminare. Chiar a critica faptele acestui individ constituie o discriminare a celor corupti.
  • 0 (0 voturi)    
    Avocatul Popoului (Marţi, 17 mai 2016, 14:05)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Avocatul Popoului Ciorbea este o rusine publica; in tara coruptiei generalizate este greu sa gasesti un oficial mai josnic in slugarnicia sa fata de sistemul corupt ca Ciorbea !