Ministrul Sanatatii anunta ca doar 4,25% din peste 3.500 de teste cu dezinfectantii Hexi Pharma au fost neconforme. Probele au fost prelevate de angajatii spitalelor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2016, 14:35 Actualitate | Esenţial

Patriciu Achimas Cadariu
Foto: Agerpres
Ministrul Sanatatii, Patriciu Achimas Cadariu, a declarat miercuri ca din 3.526 de probe luate din dezifectantii firmei Hexi Pharma doar 4,25% au fost gasite "neconforme". Cadariu a mai spus ca probele au fost prelevate de angajatii spitalelor care achizitionasera aceste produse, alaturi de angajati ai Directiilor judetene se Sanatate Publica, in unele cazuri.

Ministrul Sanatatii a mai spus ca "pacientii nostri sunt in siguranta in acest moment" si a anuntat un nou control incrucisat.

In cazul probelor neconforme, ministrul a anuntat ca s-au dispus masuri precum suspendarea utilizarii biocidului respectiv. Testele privind eficacitate produselor de dezinfectare ale firmei Hexa Pharma au fost facute "in laboratoarele unitatilor sanitare si ale DSP-urilor".

Intrebat ce masuri administrative urmeaza sa fie luate de minister, Cadariu a spus ca nu poate da mai multe detalii din cauza ca exista si o ancheta a Parchetului general. El a spus insa ca a observat "o oarecare clusterizare" in ceea ce priveste rezultatele negative, adica o concentrare regionala.

Intrebat daca a verificat si legalitatea achizitiilor publice, precum si preturile la care spitalele au cumparat produsele de dezinfectat, Cadariu a spus ca timpul nu a permis acest lucru, dar ca va exista in viitor o astfel de analiza.

Reamintim ca procurorii Parchetului General au inceput urmarirea penala cu privire la fapta (in rem) sub aspectul savarsirii infractiunilor de zadarnicire a combaterii bolilor si falsificarea si substituirea de alimente sau alte produse, informeaza miercuri Parchetul General, intr-un comunicat.

Parchetul General s-a autosesizat saptamana trecuta in cazul dezinfectantilor diluati din spitale, dupa ancheta jurnalistilor de la Gazeta Sporturilor. Potrivit acestora, firma Hexi Pharma, care alimenteaza spitalele din Romania cu dezinfectanti, livreaza diluanti cu o concentratie mult mai mica decat ar trebui sa fie.

Ministerul Sanatatii a dispus pe 28 aprilie prin intermediul Directiilor de Sanatate Publica, ca toate unitatile sanitare din tara care utilizeaza dezinfectantii achizitionati de la compania Hexi Pharma sa verifice prin autocontrolul propriu eficienta acestora.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
19152 vizualizari
  • +51 (53 voturi)    
    e bine! (Miercuri, 4 mai 2016, 14:38)

    king david hotel [utilizator]

    Spitalele sunt sigure, cele ami sigure din Europa!

    Totusi, la ce laboratoare s-au facut aceste mii de testari atat de repede? Mai ales ca, cica, nici n-avem laboratoare iar un test costa mii de euro?
    • +20 (28 voturi)    
      Well .. tehnokratu' e platit de Mekemeke SRL (Miercuri, 4 mai 2016, 15:58)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Well .. tehnokratu' asta este platit de Mekemeke SRL - care a diluat dezinfectantii.

      In fapt un test din 20 nu a fost conform, atata reprezinta statistic 5% din numarul total de teste.

      Muistrul sanatatii nu a precizat care teste au fost identificate ca neconforme, unde (sectii) au fost identificate, care a fost metodologia de lucru.

      Daca neconformitatile au aparut in arhiva spitalului este un anumit risc, insa daca cele 5% teste neconforme au fost identificate pe probe culese din salile de operatii si din sectiile de neonatologie - atunci discutam de genocid.

      In mare lor graba de a ascunde mizeria din spitale, fac acum curat de "ochiu' soacrei" sperand ca se vor linisti lucrurile si ca spagile vor curge lin mai departe.

      Well ... este insa acum cazul ca sa piara coruptii si sa traim noi. Deci subiectul nu trebuie mosmondit sau musamalizat de "doctori" de teapa celor care au furat organizat din dezinfectarea spitalelor.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • +16 (20 voturi)    
        Well ... de la o ora la alta procentul scade ! (Miercuri, 4 mai 2016, 16:37)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        Well ... de la o ora la alta procentul scade !

        Intre cele doua comentarii ale mele a trecut cam 1/2 h - iar procentul a fost deja rectificat de la 5% la 4.25% !

        Pe dl. Achimash ar trebui sa-l numeasca ministru la finantele publice - pentru reducerea inflatiei ! am atinge tinta de stabilitate economica in doi ani jumate si am trece la Euro peste week-end - cu ajutorul competent al lui dom' doctor !

        Oare cata shpaga a primit pentru reducerea "din condei" a procentului ?

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
    • +8 (10 voturi)    
      Mai mult... (Miercuri, 4 mai 2016, 19:16)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Din ceea ce am vazut la tv probele au fost prelevate pt analiza bacteriana. Swab-urile erau cu vata... nu cine stie ce, si nu stiu daca au avut un bulion care sa ajute. Persoana care recolta o facea la misto' mai degraba.
      Data fiind viteza de analiza in cazul asta au facut probabil teste pe 24 maxim 48 ore. Nu cred ca au facut si analize pt virusi dat fiind swab-urile folosite. Testele finale ar fi trebuit date la 7 respectiv 28 zile.
      Nu se spune care este cantitatea de detergent remanent, asta e important fiindca e inhibitor de crestere pe mediul de cultura; trrebuia folosit un mediu cu neutralizant.
      Dar poate testul blind cu firma incriminata se datoreaza faptului ca actualul ministru a facut 12 contracte cu Hexi pe vremea cind era manager de spital! Asta nu e conflict de interese?

      http://www.mediafax.ro/social/cluj-oncologia-a-avut-din-2012-opt-contracte-cu-hexi-pharma-incheiate-in-mandatul-lui-achimas-15281879
  • +40 (42 voturi)    
    helllooooo (Miercuri, 4 mai 2016, 14:40)

    adrian_rolland [utilizator]

    Deci pina la urma s-au acoperit urmele....
    • +24 (26 voturi)    
      cam da (Miercuri, 4 mai 2016, 16:52)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      "Angajatii spitalelor" probabil nu s-ar putea pune rau cu directorul spitalului, sa apara la stiri cum ca spitalul lor e infect. Daca se voia ceva pe bune, o facea o comisie independenta sau cel mult de la minister. Stim deja ca substantele folosite nu sunt conforme, testele n-au cum sa iasa conforme. Iar daca ies conforme inseamna ca nemtii sunt cei prosti ca folosesc prea multa substanta si cei destepti sunt romanii care le dilueaza si nu se face risipa. Greu de crezut aceasta ipoteza :)
      • +3 (5 voturi)    
        Explica ce inseamna "conforme" (Miercuri, 4 mai 2016, 22:51)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Am cautat pe site-ul ASRO, Asociatia de Standardizare din Romania
        Am gasit urmatoarele mai semnificative, in rest sunt variatiuni pe aceeasi tema:
        SR EN 14563:2009
        Antiseptice şi dezinfectante chimice. Încercarea cantitativă pe suporturi de germeni pentru
        evaluarea activităţii micobactericide sau tuberculocide a dezinfectantelor chimice utilizate
        pentru instrumentarul din domeniul medical. Metodă de încercare şi prescripţii
        SR EN 12353:2013 Antiseptice şi dezinfectante chimice.
        Conservarea microorganismelor de testare utilizate la determinarea activităţii
        bactericide (inclusiv Legionella), micobactericide, sporicide, fungicide şi virucide (inclusiv bacteriofagi)
        Concluzie: compozitia, reteta, concentratiile dezinfectantilor si antisepticelor
        nu sunt standardizate. Producatorii si /sau furnizorii vand dupa retete proprii.
        Deci, nu exista laborator acreditat pentru verificarea compozitiei dezinfectantilor,
        pentru ca nu poate exista. Nu exista standarde de referinta.
        Exista in schimb proceduri standardizare pentru verificarea EFICIENTEI dezinfectantilor,
        ceea ce se si face in spitale si la DSP-uri. Iar pe ei nu intereseaza compozitia.
    • +1 (9 voturi)    
      Da, dar nu s-au inteles "tehnocratii" (Miercuri, 4 mai 2016, 16:59)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Da, dar nu s-au inteles "tehnocratii"

      Primul ministru zice ca "nu exista laborator autorizat"...pe cale de consecinta, toate testele sun neconforme, by default,
      ...ministerica de la Sanatate zice: "ba nu, doar 5% sunt neconforme"....

      Sa fie prostie? La unul sau la amandoi? Incompetenta? Sau "tehnocratie" pura, de Bruxelles?
  • +23 (23 voturi)    
    Depinde de teste. (Miercuri, 4 mai 2016, 14:41)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Dacă pe cutie scrie concentrat dar testul s-a făcut cu substanță nediluată este firesc ca testul să fie ok.
  • +33 (35 voturi)    
    asta ori e prost ori geniu malefic ! (Miercuri, 4 mai 2016, 14:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    cazul era despre diluarea ilegala , altfel decat preciza producatorul , a substantei active , nu despre ce recoltati voi de prin spitale , astfel prin folosirea substantei neconforme timp de zeci de ani s-au pus constant vietile pacientilor ( si doctorilor ) in pericol , as fi curios institutul unde a fost director de unde cumpara antisepticele astea ?
  • +21 (23 voturi)    
    criminali inconstienti (Miercuri, 4 mai 2016, 14:43)

    aniod [utilizator]

    Din spitalele romanesti trebuie sa fugi mancand pamantul. Ei sunt departe de a gandi corect o dezinfectare.
    In Elvetia, de exemplu, se face ca in vechime, cu foc. S-ar gandi romanii la asa ceva? Ar pune-o in practica? E prea ieftin? E prea fara ciubuc?
    • +26 (28 voturi)    
      asa este (Miercuri, 4 mai 2016, 16:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      la noi in spitale sa fugi, nu sa te duci.
      Au stat si mama si bunica-mea in spitale, si pot sa spun ca au luat niste bacterii asa de rezistente la antibiotice, de nici azi nu au scapat de ele.
      Bunica-mea a facut escara la zona lombara de la prea mult stat pe spate in spital, si prostii aia nu au stiut sa o trateze, erau mereu cu un pas in urma bolii. Pana la urma am scos-o pe baza de semnatura si am dus-o acasa, cu escara de grad III. (desi la internare nu avea). Doctorul ne-a spus ca nu mai scapa, si de aici i se va trage sfarsitul. avea gaura in spate de imi intra mie pumnul, cu fleici de carne care atarnau.
      dar nu ne-am descurajat: am angajat o asistenta medicala care venea in fiecare dimineata si o pansa cu pansamente Hartmann (Sorbalgon si SorbalgonT). Dupa cateva luni de tratament escara i s-a cicatrizat cu totul, a mai ramas doar un semn ca o amintire. Nici doctorul nu credea ca si-a revenit de la escara de grad III.
      Asa ca oameni buni, nu va lasati familia sa stea internata in spitalele de stat. Vor pleca acasa cu mai multe boli decat la internare.
  • +35 (37 voturi)    
    S-a facut "dreptate" (Miercuri, 4 mai 2016, 14:46)

    AndreiSe [utilizator]

    Ne-am linistit! Toate sunt in regula! Ce spaima am tras!
  • +22 (24 voturi)    
    DEMISIA !!! (Miercuri, 4 mai 2016, 14:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sanatatea e un Auschwitz mai blind.
  • +43 (45 voturi)    
    laboratoare acreditate??? (Miercuri, 4 mai 2016, 14:51)

    king david hotel [utilizator]

    Pentru 3000 de teste? Bravo!

    Si atunci de ce i-a spus Min Sanatatii lui Ciolos ca nu avem niciun laborator acreditat?????
  • +29 (31 voturi)    
    Si uite asa se acopera crimele din spitale. (Miercuri, 4 mai 2016, 14:53)

    justitiarul_politic [utilizator]

    Nu dau vina pe ministru sanatatii , el pana la urma citeste niste hartii de pe masa, cu toate ca ar trebuie sa se implice mult mai mult si mai ales ca pana acum nu a facut nimic. Dar cum am mai comentat cineva/group puternic din sistem acopera totul .
    De demonstrat ca avem cei mai puternici/rezistenti virusi si bacteri din europa nu mai este nevoie, la cat de mult sa vorbit de consumul anormal de mare al antibioticilor + zecile de cazuri aparute numai in presa. Intri sanatos si pleci cu picioarele inainte .
    Mai de dimineata sau ieri am citit ca nu avem un laborator acreditat pt a efectua aceste teste si acum vine si afirma ca s-au efectuat peste 3500 de teste? Unde? sub ce acrediatare?
  • +30 (32 voturi)    
    maine pomimaine (Miercuri, 4 mai 2016, 14:55)

    eu sunt [utilizator]

    da in judecata Hexi Pharma statul roman pt ca i-a fost afectata imaginea...

    in cateva zile o sa ne zica ca nici nu a fost scandal pe tema asta.
  • +30 (32 voturi)    
    a si inceput sa minta (Miercuri, 4 mai 2016, 14:56)

    carmen_i [utilizator]

    Nici nu a isbucnit bine scandalul ca a si inceput ministrul sanatatii sa minta si sa musamalizeze situatia. Se procedeaza mai rau ca pe vremea lui Ceusescu!

    Cand s-au facut cele 3526 de teste? in ultimele 2-3 zile? Si nu spunea Ciolos, cu surprindere, ca nu avem laboratoare acreditate? Acum brusc "toate laboratoarele in care s-au analizat probele sunt acreditate"?

    Si mai ales, ce s-a analizat? Concentratia dezinfectantilor sau daca ei sunt eficienti chiar si asa, diluati? La prima vedere pare sa fie o imensa musamalizare + dezinformare, sau, cum se spune.in limbaj KGB-ist, se aplica "masuri active".
  • +32 (34 voturi)    
    sa le spuna asa rudelor mortilor din Colectiv (Miercuri, 4 mai 2016, 14:57)

    Rumpelstilstikin [utilizator]

    El insusi a comandat produse la greu de la Hexi Farma ca manager al spitalului din Cluj din 2012 pana in 2015. E mana in mana cu ei.
  • +26 (28 voturi)    
    EU NU CRED ASA CEVA!!! (Miercuri, 4 mai 2016, 14:58)

    petrol_head [utilizator]

    Poate pun botul unii mai naivi,dar eu refuz sa cred ca bacteriile si virusii din spitalele Romaniei mor daca dai cu apa chioara. Din punct de vedere fizic este imposibil ca o substanta diluata de pana la 10 ori sa mai poata sa aiba rezultate de asemenea maniera!!! Ar trebui in cazul asta ca HPh sa primeasca premiul Nobel in Medicina, pentru ca a descoperit cum sa omoare bacteriilor cu apa de la robinet!!!
    EU NU CRED ACESTE REZULTATE!!!
    • +18 (20 voturi)    
      Nici eu,, doar nu suntem idioți! (Miercuri, 4 mai 2016, 16:03)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui petrol_head

      Chiar crede cineva că aceste teste sunt pe bune?

      1. Fie au fost avertizați și au făcut dezinfecție înainte de recoltare,
      2. Fie se mușamalizează rezultatele.
  • +23 (25 voturi)    
    nimic nimic (Miercuri, 4 mai 2016, 15:01)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    nu spune nimic despre articolul din evz, in care se arata clar ca el a condus un spital si a facut contracte cu hexi pharma ?
    Adica, mai precis :
    Spitalul de oncologie din Cluj, condus intre 2012 si 2016 de actualul ministru al SĂNĂTĂŢII Achimaş Cadariu, a cumpărat dezinfectanţi de la Hexi Pharma

    Intrati pe EVZ, articolul e postat acolo
  • +18 (20 voturi)    
    Reprezentantul OMS in Romania (Miercuri, 4 mai 2016, 15:03)

    un domn [utilizator]

    daca este, il rugam in numele Poporului Roman sa recolteze probe din minim 20 de spitale care sa fie prelucrate in Occident, apoi vedem daca il tragem in tzeapa pe ministrul acesta !
    • +10 (10 voturi)    
      depinde... (Miercuri, 4 mai 2016, 16:04)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de UNDE le recolteaza si CUM le recolteaza!
      Daca ma'nervez, pot sa recoltez si eu de la mine din casa niste probe aproape sterile - desi umbla pe aici niste pisici >:)
      • +5 (5 voturi)    
        EXACT! Modul de culegere a probelor e (Miercuri, 4 mai 2016, 17:49)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        EXTREM de important!!! Cum sa le culeaga personalul spitalelor, ce interes au sa le colecteze de unde trebuie si corect? Trebuie stabilit atat de unde trebuie culese, cum trebuie culese si apoi cum trebuie manipulate si analizate. Daca unul din aceste criterii nu e respectat, degeaba faci teste, cheltui doar bani de pomana.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu inteleg ... (Miercuri, 4 mai 2016, 15:07)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Aceste "sub 5%" sunt toate ale Hexi farma sau sub 5% din testele pe produsele hexi farma sunt neconforme?
  • +14 (16 voturi)    
    Pareri . (Miercuri, 4 mai 2016, 15:08)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    La afacerea asta trebuie cautati vinovatii din spitale , managerii , care au facut contractele . Firma prestatoare nu avea interes sa dilueze substantele - puteau sa le dilueze doar utilizatorii ca sa le ramana si lor ceva de ciubucarit in linia a doua, sefi de sectie , femei de servici etc , prin revanzare catre alti interesati - , din moment ce si asa castiga de zece ori pretul prin pasarea furnizarii catre o firma din Cipru , care apartinea aceluiasi patron . Figura asta , cu trecerea la mana a doua a unei marfi care sa poata fi vanduta in tara unei unitati bugetare , cu aranjamente stiute de toti de ani de zile , se aplica la cam toate tranzactiile dintre stat si privat , tranzactii marisoare care sa permita rulajul prin exterior si astfel , vedem cum au proliferat afaceri gen Panama . Toate astea din cauza coruptiei de la nivelul autoritatilor spitalicesti - unitati de stat- fenomen care nici astazi n-a fost stopat .
  • +22 (24 voturi)    
    LIPSĂ DE CREDIBILITATE (Miercuri, 4 mai 2016, 15:08)

    IPOLIT [utilizator]

    Afirmațiile Ministrului Sănătății suferă de o lipsă totală de credibilitate, mai ales dacă informațiile Rise Project sunt verdice, situație în care minsitrul PAC (acronimul provine de la numele său) trebuie demis dacă nu își dă demisia. Cel puțin pe temeiul conflictului de interese cu principala firmă furnizoare a dezinfectanților, deși nu este singura cauză, nu poate fi crezut de către nici un cetățean care posedă un minim discernământ.
  • +16 (18 voturi)    
    Gata ! Ne-ai linistit Achimasule,asa ca drum bun (Miercuri, 4 mai 2016, 15:15)

    Plagarus [utilizator]

    Avem toata " increderea " in aceste declaratii aburitoare
  • +27 (29 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 mai 2016, 15:18)

    CosminMaricari [utilizator]

    Pentru a înţelege mai bine de ce rezultatele au ieşit cum au ieşit:

    http://www.tolo.ro/2016/04/30/document-controlul-dezinfectantilor-cerut-de-ministrul-achimas-este-gindit-chiar-de-catre-omul-a-carui-asociatie-a-fost-sponsorizata-de-hexi-pharma/

    Controlul este realizat de către aceleaşi oameni care au declarat timp de ani de zile că România are rate record de infecţii nosocomiale, mai mici decât aproape orice altă ţară democratică din lume... Tolontan a zis dinainte (profet, nu alta...) că investigaţia o să arate că dezinfectanţii sunt de fapt perfecţi.
  • +19 (21 voturi)    
    Dle ministru parca nu aveati LAB acreditat ! (Miercuri, 4 mai 2016, 15:20)

    andreesanu [utilizator]

    Vezi declaratia primului ministru de azi !!!,nu avem laborator acreditat ISO 17025 si nici ISO 15189 pentru DEZINFECTANTI !!!.
    CINE minte ???,CINE PUNE BATISTA PE TAMBAL ??.
    De unde-s infectiile infraspitalicesti ???.
  • +21 (23 voturi)    
    parca (Miercuri, 4 mai 2016, 15:23)

    gica pantalon [utilizator]

    hexipharma castiga contracte cu Institutul Oncologic Cluj-Napoca si cand Achimas era manager acolo...
    deci suntem in siguranta domnule ministru
  • +18 (20 voturi)    
    Citez (Miercuri, 4 mai 2016, 15:26)

    Cuca [utilizator]

    •Toate laboratoarele in care s-au analizat probele sunt acreditate

    Ciolos spunea altceva. Cine ar dreptate ? S-au incurcat unii pe alti in.... "neadevaruri" ?
  • +24 (24 voturi)    
    Acuma inteleg (Miercuri, 4 mai 2016, 15:27)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Acuma inteleg si eu de ce toti politicienii si rudele acestora se tratau exclusiv in spitale din afara Romaniei.
    Este clar ca se va musamaliza elegant aceasta tema.
  • +19 (21 voturi)    
    Sistemul se protejeaza iarasi prin minciuna! (Miercuri, 4 mai 2016, 15:28)

    Serj [utilizator]

    Ne mintesc cu tupeu maxim! Toata lumea stie ca iesi din spital cu tot felul de boli - fetita mea s-a ales cu stafilococ auriu in gat si toti doctorii mi-au spus (ca pe un fapt comun) ca l-a luat din spital. Daca nu sunt dezinfectantii atunci care e cauza infectiilor nosocomiale ? In multe din rapoartele lor mincinoase apar 0% infectii nosocomiale - puteti cerceta si asta ... Coruptia si minciuna lor ne ucide!
  • +23 (25 voturi)    
    Ce mama dracului (Miercuri, 4 mai 2016, 15:28)

    zarzarea [utilizator]

    zice asta?

    Scuzati limbajul, dar nu ma pot abtine!!!!

    "Acesta testare s-a facut in laboratoarele unitatilor sanitare si ale DSP-ului."

    "3526 teste au fost pana la urma, unele erau in curs de efectuare, in unele locuri s-au verificat si substante de la alte firme."

    Mai este ministru in functie acest domn? (Nu e arestat deja pentru aceste declaratii?)
  • +20 (22 voturi)    
    ce surpriza (Miercuri, 4 mai 2016, 15:37)

    Alex1512 [utilizator]

    Stiam ca asta va urma. Din pacate ati musamalizat situatia.
  • +13 (15 voturi)    
    bureala (Miercuri, 4 mai 2016, 15:37)

    traiang [utilizator]

    Daca firma mama da o concentratie bactericida si la noi se foloseste de 10 ori mai diluata cum poate avea acelasi efect aceeasi substanta Suntem in filmele cu tampiti ca altfel nu se potriveste nici o logica Eu propun sa o dati la problemele de logica de sfarsit de saptamana poate se va gasi cineva sa dea un raspuns credibil !!!!
    • -3 (11 voturi)    
      e ceva mai simplu (Miercuri, 4 mai 2016, 16:00)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      dezinfectantul respectiv se utilizeaza oricum diluat in concentratii intre 1% si 0.1% cu timpi de expunere proportionali. Concentratia mare de 10% este utilizata doar pentru eficientizarea transportului si stocarii.
      Dezinfectantul oricum se dilua la punctul final - poate prea bine, poate prea prost - draq stie - poate se face in galeata la ochiul infirmierilor. care-si mai iau si acasa - asta a uitat asa va zica impartialul tolo - cum totodata a uitat sa va zica ca orice bidon din plastic sigiliat poate fi diluat dupa dorinta si sa fie in continuare sigilat, dar si ca testarea unui singur bidon este total irelevanta si tot criminala pentru astfel de concluzii dramatice.
      Nu ca as avea incredere in DSP-uri, dar pentru mine, credibilitatea lor e ceva mai mare decat a impartialului care si-a pierdut-o demult. Pur si simplu va prosteste cu franturi de adevar.
      • +3 (5 voturi)    
        sa nu exageram (Miercuri, 4 mai 2016, 16:39)

        carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

        Tolo a facut si el ce a putut in calitate de simplu cetatean: a analizat un singur bidon, altfel afacerea ar fi devenit prea scumpa.
        Ce ai fi vrut sa faca, sa ia probe din 300 de bidoane ca sa fie rezultatul relevant statistic?

        E mai bine ca Ministerul nu a verificat nimic timp de 10 ani?
        • -3 (5 voturi)    
          cine-a zis de 300 ? (Miercuri, 4 mai 2016, 17:10)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          Erau suficiente doua, din doua puncte diferite, colectate si predate spre analiza in doua laboratoare diferite, de personal diferit si poate am putea discuta de-o suspiciune intemeiata si nu de isterie colectiva.
          Chestiunea asta o stie si impartialul tolo, ca nu-i prost si tocmai de aceea nu-mi prezinta nicio incredere.

          Asa, pot zice si eu ca aceea era concentratia corecta pentru produsul destinat comertului public catre persoane fizice care s-ar putea pune in pericol de moarte inghitindu-l din greseala, nu ? Faptul ca avea eticheta produsului destinat spitalului a fost doar o eroare materiala fara consecinte reale demonstrabile.

          In final, uite, ii trimit eu bani lui tolo sa testeze inca un bidon din alt raft si alt oras, acelasi lot, daca a ajuns fara astfel de mizilic de buget. Ce veti zice daca rezultate nu sunt absolut identice ? C-ati inghitit-o (gogoasa) pe nerasuflate ? Este necesara o minima prudenta inainte de a lansa asa ceva, ori eu nu vad decat dorinta clara de a soca si a castiga notorietate si credit popular.
        • 0 (0 voturi)    
          Da, asa ar fi trebuit, din toate 300 (Joi, 5 mai 2016, 18:08)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          Cand e vorba de sanatate nu te joci! Mai ales daca ai dubii ca e ceva in neregula.
  • +13 (15 voturi)    
    pai CINE a efectiat testele? >: (Miercuri, 4 mai 2016, 15:41)

    Codruta N [utilizator]

    Ca parca nu aveam ";abiratoare acreditate"...!! :P
  • +18 (20 voturi)    
    Helllllllllloooooooooooooo (Miercuri, 4 mai 2016, 15:42)

    IonutSC [utilizator]

    Domnu ministru !!! Chiar nu va este rusine putin ? Vreme sa ne aratati rezultatele analizei concentratiilor ! Atat si nimic mai mult ! Restul este can-can si tragere de timp.
    • +5 (7 voturi)    
      Well ... ministri nu au rusine, sunt polilepre ! (Miercuri, 4 mai 2016, 16:03)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui IonutSC

      Well ... ministri nu au rusine, sunt polilepre ! ei au "demnitate", "excelenta", "scaun", "fotoliu", "indemnizatie", si mai ales "iubirea si respectul poporului"!

      Cu cat mai putini ar fi, cu atat ne va fi si noua mai bine. Sa speram ca se vor interna si ei intr-un spital din Romania, sa plece de acolo cu bube la gura si raie capreasca - asa cum merita.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +9 (11 voturi)    
    Well.. (Miercuri, 4 mai 2016, 15:54)

    maxi rodrigues [utilizator]

    In contextul actual, mi-e clar ca declaratia asta incearca sa dezamorseze o potentiala situatie conflictuala si extrem de periculoasa.
    Mania poporului, si mai ales a familiilor care au oameni care au murit in spitale din cauza bacteriilor poate fi extrem de devastatoare. Si nu sunt putine familii de genul asta.
    Cum o fi nimerit Tolontan chiar recipientul cu dezinfectantul diluat? Serios, cat "noroc" sa ai sa dai peste un recipient de genul asta dintre zecile de mii de recipiente?
    Oameni buni, faceti ordine prin spitale, ca toti putem avea pe cate cineva drag pe care il punem in pericol prin inactiunea noastra.
  • +10 (12 voturi)    
    Astia doi traiesc in aceeasi lume? (Miercuri, 4 mai 2016, 15:57)

    Kevi [utilizator]

    Premierul Dacian Ciolos a anuntat marti ca, in urma discutiei cu ministrul Sanatatii, Patriciu Achimas Cadariu, pe tema dezinfectantilor folositi in spitale, a constatat "cu surprindere" ca in Romania nu exista un laborator acreditat care sa testeze aceste substante, transmite Agerpres. Marti, 3 mai 2016.

    Toate laboratoarele in care s-au analizat probele sunt acreditate. Patriciu Achimas Cadariu. Miercuri, 4 mai 2016.
    • +4 (4 voturi)    
      Si eu sunt (Miercuri, 4 mai 2016, 19:46)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

      pornit impotriva lor, dar faci o confuzie si nu citesti articolele inintegralitatea lor:

      Nu avem laboratoare acreditate pentru testele substantelor.

      Dar avem laboratoare acreditate pentru testele nozocomiale. Cele 3000 de teste au fost pentru infectiile nozocomiale, nu ale substantelor de combatere.
  • +5 (7 voturi)    
    "acreditare" ca laitmotiv (Miercuri, 4 mai 2016, 16:00)

    boogiewoogie [utilizator]

    "Toate laboratoarele in care s-au analizat probele sunt acreditate": CIOLOS zicea ca i-ai spus ca nu avem....

    "Vorbim de niste rezultate subiective la o verificare facute de niste oameni, pe cand aceste teste sunt niste recoltate si analizate in niste laboratoare acreditate.": NISTE OAMENI.... daca nu erai NISTE tu stateai ca desteptu' sa nu stii de mizeria de dupa usa ta....
    auzi al el, rezultate SUBIECTIVE cand poarta semnatura ICECHIM (http://www.icechim.ro/index.php?q=laborator_teste)


    "Este cu totul altceva cand veniti dumneavoastra cu aceste suspiciuni, si va multumesc, dar nu pot sa apelez la o analiza neacreditata" LOL - hai sa ne facem ca ploua si stim ce vorbim
  • +3 (5 voturi)    
    Aceeasi Mafie ca si in cazul Colectiv (Miercuri, 4 mai 2016, 16:05)

    neagoe [utilizator]

    Nu tot asta aparea la TV aparandu-l pe Arafat & Co in cazul Colectiv?
    Nu spunea acelasi personaj ca era ok ca nu era operationala sectia de arsi? Chiar asa, a fost gasit responsabilul pentru situatia de atunci? A devenit respectiva sala operationala? A fost vreun pacient tratat acolo? (Sa nu spuna cineva ca la nivel national, in ultimele 6 luni nu au mai fost incendii cu raniti grav...)
  • +3 (5 voturi)    
    verificare (Miercuri, 4 mai 2016, 16:14)

    VladBerliba1 [anonim]

    Nu exista un institut omologat care sa verifice testele facute de DSP, asa cum a spus si domnul Ciolos. Aceste verificari nu au fost efectuate probabil niciodata ...
  • +5 (7 voturi)    
    Nerușinare! (Miercuri, 4 mai 2016, 16:15)

    marki [utilizator]

    Ca de obicei, se ascunde gunoiul sub preș. Ca să adoarmă vigilența fraierilor. Adevărul-adevărat ar atinge și dernja multe interese și (prea) multe persoane sus-puse.
    Așa că, ordin pe unitate: OMERTA! Și mergem mai departe. Cu aceiași miniștri incompetenți, yesmani aleși/numiți pe sprânceană pentru obediența, servilismul lor.
    Ce dacă mor cu miile oameni nevinovați în spitalele patriei? Nouă să ne fie bine. Parisul, Londra ne sunt la îndemână. Iar Viena, la o aruncătură de băț.
    p.s. O curiozitate: Domnule Cioloș, vă mai puteți privi în oglindă, fără să roșiți?
  • +5 (7 voturi)    
    noi cu mortii, bolnavii si taxele, (Miercuri, 4 mai 2016, 16:29)

    yellowdog [utilizator]

    voi sunteti acoperiti de hartii si falsuri
  • +9 (11 voturi)    
    Ce nemernic, Tolontan ala!!! (Miercuri, 4 mai 2016, 16:42)

    Cristioan [utilizator]

    Ar trebuie urgent arestat si judecat pentru subminarea Sigurantei nationale!
    Cum a indraznit sa scrie "minicuni in flash" despre firma Hexi Pharma?!
    Doar 4,25% din mostre sunt neconforme, restul sunt perfecte, asa ca totul este minunat!
    Cetateni, stati linistiti la locurile voastre, ca in Romania nu a murit nimeni din cauza infectiilor intraspitalicesti!
  • +7 (9 voturi)    
    siguranta pacientului (Miercuri, 4 mai 2016, 16:48)

    carmen_i [utilizator]

    Pe primul loc este siguranta pacientului, a spus Achimas. Eu va garantez ca moare cu siguranta daca sta prea mult internat intr-un spital romanesc.

    Totul este sa intelegam exact la ce "siguranta" se refera.
  • +3 (5 voturi)    
    say whaaat? (Miercuri, 4 mai 2016, 17:03)

    larrepris [utilizator]

    "Probele au fost prelevate de angajatii spitalelor " hahaha ce gluma buna... unde esti tu Kafka, nene...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 mai 2016, 17:13)

    B.Dan [utilizator]

    Domnilor, matematica e simpla. Verificarea trebuie sa se faca la sursa, in alt mod. Sa se verifice ce cantitate de substanta X a intrat in fabrica si ce cantitate de produs finit a iesit. Vorbim de produse medicale, toate substantele care intra in fabrica trebuie inregistrate. Plus ca se poate vedea in contabilitate. Astfel, iti poti da seama daca produsele finite aveau sau nu suficienta substanta X. Daca in fabrica au intrat, sa zicem 100 de L de dezinfectant, dar conform produselor vandute ar fi trebuit sa intre cel putin 500 de L, atunci e clar...
  • +2 (4 voturi)    
    #colectiv (Miercuri, 4 mai 2016, 17:16)

    gigel12345 [utilizator]

    Cred ca oamenii astia nu s-au obisnuit ca nu mai stam acasa sa asteptam cuminti sa o incasam.
    E timpul sa le aducem aminte ca nu vrem sa murim #colectiv.
  • +4 (4 voturi)    
    Niste oameni reci, (Miercuri, 4 mai 2016, 17:22)

    harapalb [utilizator]

    fara nici un fel de scrupule sau de remuscare.

    Se vad live mecanismele de prostire...
    Din pacate, genul acesta de realitate grosiera nu se va schimba niciodata daca nu punem piciorul in prag.
  • +5 (7 voturi)    
    Un simulacru total. Demisia ministrului sanatatii. (Miercuri, 4 mai 2016, 17:40)

    Comentatorul-x [utilizator]

    in loc sa testeze concentratiile din substante, ei au luat probe la misto din spitale. Adica, angajatii spitalelor erau nebuni sa faca aceste teste corect.
    Vorba lui Tolo, pai daca in concentratii de ori mai mici avem asa bune rezultate, sa le transmitem si celor din afara acest lucru. N-or sti oamenii.
    Penibil. Scandalos.Scabros.
    Demisia domnule Cadariu.
  • +5 (7 voturi)    
    O mascarada (Miercuri, 4 mai 2016, 17:43)

    TinuF [utilizator]

    Totul s-a desfasurat dupa un plan pus la punct intre cei de la sanatate si furnizor. A iesit ce trebuia sa iasa, un procent mic de neconformitati, ca doar nu se putea sa fie zero! Din pacate, prostii pot muri in continuare prin spitale.
  • -3 (7 voturi)    
    Dezinformati (Miercuri, 4 mai 2016, 17:48)

    Care2 [utilizator]

    Cei ce comentati sunteti total dezinformati si lipsiti de cunostinte.
    In Romania , nu exista laboratoare acreditate pentru analize de concentratie la dezinfectanti.
    Nu faceti diferenta intre laborator autorizat si acreditat.
    Toate laboratoarele sunt autorizate. Cautati pe "goagle" ce inseamna acreditare si cine o poate avea, prin ce testari trece un laborator ca sa primeasca o anumita acreditare, ce costuri presupune si ce efort.
    Decat sa dati cu piatra, mai bine puneti mana pe o carte.
  • -3 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 mai 2016, 18:01)

    dragos234 [utilizator]

    Aici e si greseala lui Tolontan. A testat un singur bidon, ceea ce e cam putin. Trebuiau mai multe bidoane din loturi diferite. Pt o investigatie serioasa, asa era normal.
    Avea alta greutate investigatia, daca dovedea ca diluarea era practica curenta a hexifarma.
  • +3 (5 voturi)    
    in traducere cu cifre... (Miercuri, 4 mai 2016, 18:02)

    The Great Cornholio [utilizator]

    Domnule ministru, eu inteleg afirmatia dv astfel:
    Din 3000 de oameni care au intrat pe usa spitalului ca sa ceara o aspirina, 128 au murit.
    De ce inteleg asa? Pentru ca 4.25% este foarte mult si fiecare deviatie de la standardele de calitate reprezinta un risc enorm. Este ca si cand am face operatiile in toaleta in loc de spital.
    Si sa va mai spun ceva, cand lucram in fabrica pe linia de productie, 4.25% defecte era enorm si nu indraznea nimeni sa spuna doar 4.25%. In plus, in 5 minute toata fabrica stia ca e o problema si toti oamenii alergau sa o rezolve. "Sense of urgency" cum spun americanii. Voi la minister o lalaiti de nu stiu cate zile si sigur o sa o mai lalaiti inca 1-2 saptamani. Dar cu salariile pe care le oferiti nu ma mira, pentru ca putinii oameni competenti pe care ii aveti pe acolo vin doar ca sa faca experienta si atat.

    P.S.
    Ca sa intelegeti si mai bine in ce context se foloseste "doar" va ofer un ordin de marime: 10ppm. In rest e nasol, grav, naspa, buleala etc.
  • +4 (6 voturi)    
    Musamalizare guvernamentala, (Miercuri, 4 mai 2016, 18:18)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    de zici ca astia lucreaza la fabrica de textile.

    Santatea e pe butuci dupa 26 de ani de furt, devalizare si privatizari pe baza de spaga indiferent de cine a fost la putere - ce sa facem?

    Aruncam musamaua peste toata treaba!
  • +3 (5 voturi)    
    DEMISIA!!! (Miercuri, 4 mai 2016, 18:44)

    t4v1 [utilizator]

    PAC demisia!
  • +6 (8 voturi)    
    Era o vorba: "asta ori e prost ori e prost" (Miercuri, 4 mai 2016, 18:57)

    LiviuX [utilizator]

    Cum adica "DOAR 4,25%"??? Ce ti-e si cu statistica asta... Pai una e sa ai 4,25% in WC-uri, in bucatarie sau pe holul de intrare in spital si alta e 4,25% in saloane de terapie intensiva, arsi (vezi Colectiv)!! Ce aici merge cu procente? Plus ca de ce au fost tot cei din spitale care au recoltat probele, ce interes aveau ei sa ia probele si sa le manipuleze corect?
  • +3 (3 voturi)    
    Rezultatele trebuie facute publice! (Miercuri, 4 mai 2016, 19:04)

    slakeritul [utilizator]

    Fiecare rezultate, ce anume s-a testat si unde trebuei facut public. E informatie de interes public nu secret de stat!
    Daca ne zic ca au facut 20 de teste in fiecare spital pe 20 de substante de dezinfectie diferite si consistent 1 da gres, si e substanta care dezinfecteaza instrumentele si nu aia cu care se spala cersafurile, este foarte grav!
  • +4 (6 voturi)    
    cine a recoltat probele? (Miercuri, 4 mai 2016, 19:09)

    Eugen_ [utilizator]

    Cine a recoltat probele? Ne spune insusi cadariu (nu-si mai merita nici numele scris cu C):

    "Cadariu a mai spus ca probele au fost prelevate de angajatii spitalelor care achizitionasera aceste produse, alaturi de angajati ai Directiilor judetene se Sanatate Publica, in unele cazuri."

    Deci practic probele au fost prelevate exact de catre cei direct implicati in achizitii, si deci extrem de interesati ca totul sa iasa bine. A, "in unele cazuri" au participat si angajati ai DSP. Deja ma simt mai in siguranta.

    Cum de altfel tot in siguranta ma simt stiind ca prezumtivii beneficiari ai atentiilor de tot soiul oferite de hexi pharma sunt cei care au prelevat probele. Cand a inceput scandalul? Acum mai bine de o saptamana. In 2 zile patronul hexi pharma a trimis fiecarui colaborator... pardon, angajat al spitalului responsabil cu achizitiile, cateva bidoane de dezinfectanti de calitatea I...

    Ministrilor cadariu si ciolos, cat de prosti ne credeti?

    Mentiune speciala si pentru DNA, care a considerat ca dovezile a 3 licitatii manipulate in favoarea hexi pharma nu intra in aria lor de competenta. Probabil doar politicul e preocuparea lor...
  • +5 (7 voturi)    
    Demisia! (Miercuri, 4 mai 2016, 19:55)

    gigifisiune [utilizator]

    Actualul ministru al Sănătăţii, Patriciu Achimas Cadariu, a semnat, opt contracte cu Hexi Pharma, pentru furnizarea de dezinfectanţi, detergenţi şi produse de curăţenie în spital, cat timp a fost managerul spitalulul de oncologie Cluj.

    Contractele au fost in valoare de 160.000 lei.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce (Miercuri, 4 mai 2016, 20:09)

    gigifisiune [utilizator]

    pasenta sa ne iasa, nene?

    Ne iese vreun ban ca tinem cu dreptatea?

    Sunt neconforme solutiile. MS a testat diverse suprafete din spitale sa vada daca exista bacterii. Tipic MS. Tolontan zice ca-s neconfrime solutiile, MS testeaza suprafetele din spitale. Probabil ca au testat in interiorul sterilizatoarelor de au iesit doar 4.25%.

    Plus ca ministrul tau prea-iubit a fost managerul spitalului oncologic Cluj, perioada un care a cumparat de la Hexipharma de 160.000 lei.

    Citeste mai bine articolele.
  • +7 (7 voturi)    
    Absolut teribil (Miercuri, 4 mai 2016, 20:55)

    Marius558 [utilizator]

    Ma uit la Cadariu asta si nu imi vin sa cred ce vad...

    Tolontan spune ca acel dezinfectant nu contine ceea ce scrie pe eticheta, ca este diluat de 10 ori. Cadariu vine si zice ca el NU testeaza concentratia. Ca nu ne intereseaza. Ca se poate verifica in hartii. In schimb organizeaza o operatiune din asta, in care se recolteaza probe de pe mese si scaune si ne arata ca nu sunt probleme.

    Cum pana mea se poate asa ceva? Pai nu despre asta era vorba !!
    Evident ca ma intereseaza daca sunt infectii, dar ma intereseaza sa vad si daca dezinfectantul respectiv este intr-adevar diluat de 10 ori (chiar si numai ptr faptul ca ar trebui sa fie de vreo 10 ori mai ieftin, in acest caz). Sa vad daca firma respectiva a pus intr-un potential pericol atatea spitale si zeci, sute de mii de pacienti - cu intentie !!

    E ca si cum m-as duce la magazin sa cumpar ceva si mi s-ar spune ca nu conteaza ce scrie pe eticheta. Daca nu te-ai imbolnavit si n-ai murit de foame, e foarte bine.. poate sa fie si carne de caine.. 10%, ca restul este apa de ploaie.

    E pe bune?! Inteleg ca spitalele nu pot face aceste teste (cum nici Carrefour nu testeaza compozitia produselor). Dar nici statul, prin Ministerul Sanatatii, nu face acest lucru?! si nici macar nu intelege de ce e necesar?
    • -1 (3 voturi)    
      Ministrul are dreptate (Miercuri, 4 mai 2016, 22:49)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Marius558

      Am cautat pe site-ul ASRO, Asociatia de Standardizare din Romania
      Am gasit urmatoarele mai semnificative, in rest sunt variatiuni pe aceeasi tema:
      SR EN 14563:2009
      Antiseptice şi dezinfectante chimice. Încercarea cantitativă pe suporturi de germeni pentru
      evaluarea activităţii micobactericide sau tuberculocide a dezinfectantelor chimice utilizate
      pentru instrumentarul din domeniul medical. Metodă de încercare şi prescripţii
      SR EN 12353:2013 Antiseptice şi dezinfectante chimice.
      Conservarea microorganismelor de testare utilizate la determinarea activităţii
      bactericide (inclusiv Legionella), micobactericide, sporicide, fungicide şi virucide (inclusiv bacteriofagi)
      Concluzie: compozitia, reteta, concentratiile dezinfectantilor si antisepticelor
      nu sunt standardizate. Producatorii si /sau furnizorii vand dupa retete proprii.
      Deci, nu exista laborator acreditat pentru verificarea compozitiei dezinfectantilor,
      pentru ca nu poate exista. Nu exista standarde de referinta.
      Exista in schimb proceduri standardizare pentru verificarea EFICIENTEI dezinfectantilor,
      ceea ce se si face in spitale si la DSP-uri. Iar pe ei nu intereseaza compozitia.
      • +2 (2 voturi)    
        Observatii (Joi, 5 mai 2016, 0:54)

        Marius558 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        OK inteleg, merci pentru raspuns. Cateva observatii:

        1. Aceste standarde sunt practic inaplicabile. La licitatie nu verifica nimeni daca produsul are efectul scontat - lucru recunoscut chiar de ministru.

        2. Eficienta lor ar trebui dovedita ulterior, din cate inteleg, prin testele care probabil se fac periodic. Dar infectiile din spitale sunt raportate la valori foarte mici - de vreo 10 ori mai mici decat in Europa - din nou, un lucru recunoscut de minister.

        Deci testarea ulterioara nu are nici o valoare, rezultatele nu sunt raportate in mod realist din diferite motive.

        3. Eticheta arata ceva iar continutul este altceva. Asta nu este acceptabil la niciun produs, cu atat mai mult unul cu rol important in sanatatea a milioane de oameni. Si totusi ministrul nu pare deranjat de acest lucru.

        Nu sunt medic, nu lucrez in sistem. Dar toate astea mi se par forme fara fond, menite sa acopere probleme grave de functionare.
  • +2 (2 voturi)    
    Principalul vinovat (Joi, 5 mai 2016, 0:24)

    Ciuap [utilizator]

    Principala cauza a raspandirii virusilor intraspitalicesti este INFIRMIERA! Aceasta creatura care foloseste o pereche de manusi la mai multi pacienti, dupa ce spala la fund un pacient, pune mana pe manerul patului, pe frigider de unde serveste pacientul cu o sticla cu apa, pune mana pe losca apio p clanta de la usa salonului si sintra in alt salon si, cu aceeasi pereche de manusi repeta ce a facut in salonul precedent. Apoi, cand strange farfuriile din saloane si gaseste o bucata de vata folosita anterior la o staza, o pune in farfurie. Tot doamna infirmiera cand face cate 3 -4 clisme foloseste o singura pereche de manusi.... De ce nu se ia nici o masura impotriva acestor angajate ? Spun aceste lucruri doearece vad asta zilnic....
    • +1 (1 vot)    
      managementul (Joi, 5 mai 2016, 12:19)

      andreexe [utilizator] i-a raspuns lui Ciuap

      In cazul asta, managerul spitalului este vinovat. Este de datoria managerului sa puna la punct procese pe care angajatii trebuie sa le respecte. Angajatilor trebuie sa li se faca traininguri preiodice si sa li se reaminteasca ca e foarte important sa respecte regulile. Iar in cazul in care totusi nu respecta aceste procese, trebuie sa fie dati afara.
  • +1 (3 voturi)    
    Dle ministru baga-ti rezultatele in CUR !!! (Joi, 5 mai 2016, 8:41)

    andreesanu [utilizator]

    Ce DOVADA DE PROSTIE MAI VRETI ??? PROBE RECOLTATE DE CEI CARE SUNT IN CARDASIE CU HEXI Pharma !!!.
    Prelevarea probelor nu o face orcine !! ,sau orcum !!!
    Exista o procedura specifica pentru prelevat probe Dle ministru .
    Rezultatele de care vorbesti sunt HIRTIE IGENICA !!!.
    INCERCI SA ACOPERI UN RAHAT CARE PUTE A PUSCARIE .