"Pistolarul din Militari", condamnat definitiv la trei ani de inchisoare cu executare

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2016, 22:22 Actualitate | Esenţial

Interlopul Mihai Chirita, denumit si "pistolarul din Militari", a fost condamnat definitiv miercuri de Inalta Curte de Casatie si Justitie la trei ani inchisoare cu executare, dupa ce in noiembrie 2013 a ranit cu un pistol cu bile trei persoane, printre care o tanara care si-a pierdut un ochi, informeaza Agerpres.

Initial, interlopul a fost condamnat la cinci ani inchisoare pentru savarsirea infractiunilor de vatamare corporala grava, tulburarea ordinii si linistii publice, uz de arma fara drept si nerespectarea regimului armelor si munitiilor, in urma unei decizii data in iunie 2015 de Curtea de Apel Bucuresti, pedeapsa redusa acum de instanta suprema la trei ani inchisoare.

In acelasi dosar, au fost condamnate definitiv si cele doua surori ale interlopului, Florentina Chirita si Mariana Cristina Chirita, la cate 2 ani cu suspendare, aceeasi pedeapsa fiind aplicata si in cazul mamei si tatalui acestora, Elena Chirita si Tomita Chirita.

De asemenea, Mihai Chirita a fost obligat de judecatori sa-i plateasca partii vatamate Daniela Sinziana Borz echivalentul in lei a sumei de 71.250 euro.

In noiembrie 2013, Mihai Chirita a tras cu un pistol cu bile in fata unui hipermarket din cartierul bucurestean Militari, ranind trei persoane. Incidentul a avut loc dupa ce doua dintre surorile lui Mihai Chirita, dintre care una de profesie avocat, nu au vrut sa stea la coada la magazin si au intrat in conflict cu alte persoane.

Chemat in ajutor, Mihai Chirita a scos un pistol cu bile de cauciuc si a inceput sa traga, ranind trei persoane, tanara care si-a pierdut un ochi si doi barbati.

"Incidentul a debutat in interiorul unui magazin pe fondul nerespectarii unor minime norme de conduita cetateneasca. Inculpatii nu au vrut sa stea la coada. Dintr-un motiv absolut stupid, s-a creat o altercatie in interiorul magazinului, ulterior altercatia s-a mutat in exteriorul magazinului. Inculpatele au solicitat sprijinul familiei, iar unul dintre barbati a folosit un pistol neletal, tragand mai multe focuri", preciza la acea vreme Politia Capitalei.

Mihai Chirita a fugit de la locul faptei, dar s-a predat a doua zi, fiind retinut si apoi arestat preventiv.










1855 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    Cam putin! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 22:34)

    Codruta N [utilizator]

    Sunt curioasa, daca despre EI ar fi vorba, la CAT si-ar evalua judecatorii proprii LOR ochi!!
    • 0 (0 voturi)    
      Grozava justitie! (Joi, 14 aprilie 2016, 9:11)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Este demodat ceea ce spunea Vechiul Testament ca judecatorii sa dea sentinte "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte"... Nu ca asta ar ajuta cu ceva victima, dar macar teama de pedeapsa ar descuraja pe cei care ar gandi sa comita asemenea fapte.
      Cu o asemenea justitie parca cel mai comod este sa fii infractor, si inca un infractor cat mai mare. Pentru ca infractorii mai marunti au de suferit nu numai rigorile justitiei - care fata de ei este destul de riguroasa - ci si persecutiile infractorilor mai mari.
    • 0 (0 voturi)    
      mangla (Joi, 14 aprilie 2016, 12:37)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Trebuie se se sesizeze automat CSM.Inspectia judiciara.Este rusinos.
  • +14 (16 voturi)    
    As consuma si eu 6 ani din viata mea! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 22:38)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sa-i scot amandoi ochii judecatorului care-a dat sentinta!
  • +6 (6 voturi)    
    3 ani? (Miercuri, 13 aprilie 2016, 23:32)

    Razvan_M [utilizator]

    Si iese dupa 1 si ceva pentru buna purtare. Pai sa tragi cu pistol cu bile si sa scoti un ochi cuiva reprezinta circumstante agravante pentru agresor. Iar idioatele care s-au bagat in fata ar fi trebuit sa ia cu executare si ele.
  • +7 (7 voturi)    
    sunt convins ca toti justitiarii sunt de acord (Miercuri, 13 aprilie 2016, 23:36)

    dorel [anonim]

    cu faptul ca acest "pistolar incult" a trebuit sa stea liber in timpul cercetarii, fata de directoarea/educatoare care trebuie sa stea arestata preventiv.
    Pt cei care vor sari : nu a zis nimeni ca directoarea sa nu fie JUDECATA si apoi sa i se aplice sentinta, dar TREBUIE sa fie in stare de libertate, iar procurorul care a avut TUPEUL sa ceara arest preventiv sa fie tras de ureche sa explice care e de fapt treaba lui ? sa ceara ca maimuta maxim degeaba ?
    Va amintesc si de asistenta de la maternitatea Giulesti care a stat in AREST PREVENITIV ! Care era pericolul public ? Urma sa incendieze alta maternitate ?! Acolo si procurorul si judecatorul au dat dovata de o mare prostie si trebuie sa raspunda. REPET ! Nu pun la indoiala sentinta finala si in cazul respectiv, inchisoare cu executare, dar pun la indoiala si vreau sa fie pedepsiti magistratii care au girat un abuz -> arestul preventiv in cazul respectiv.
  • +2 (4 voturi)    
    stimulent pentru interlopi! (Joi, 14 aprilie 2016, 0:23)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    asa suna deciziile precum cea de azi a instantei (si nu e unica). Condamnari in batjocura oamenilor lipsiti de arme si de aparare!
    Si apropos de asta, as vrea sa stiu ce realizari marete are Trupa lui Vlad Tepes, care cica urma sa se ia la tranta cu interlopii si sa ajute pana si batranicile in lupta cu soferii criminali de pe trecerile de pietoni! Aud? In afara de participarea la mitinguri crestinopate, islamofobe si homofobe, ce face aceasta mareata gashka civica?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce ai vrea sa faca? (Joi, 14 aprilie 2016, 12:41)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      E vreun loc in societate pentru grupari paramilitare? Incurajezi o justitie a gastilor rivale (in numele unui "ideal nobil" desigur)?
  • +3 (3 voturi)    
    dezamagitor (Joi, 14 aprilie 2016, 0:27)

    g01an [utilizator]

    decizie evidenta si totusi data la 2 ani si jumatate de zile distanta, aproape cat pedeapsa, pedeapsa scurta pentru vatamare corporala grava cu intentie si premeditare de catre un criminal condamnat asupra caruia mai planeaza si alte suspiciuni de pericol social.

    faptul ca a despagubit victima ne ajuta cu ce in acest caz? autoritatile trebuiau sa confiste orice despagubiri se impunea pentru orice tratament necesar si orice alte daune morale, si apoi sa dea pedeapsa maxima permisa de lege pentru acest gen de comportament.

    sa nu-mi spuneti ca 3 ani este maximul cat permite legea!
    • +1 (1 vot)    
      Mainile sus! (Joi, 14 aprilie 2016, 12:48)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Presupun ca victima va trebui sa gaseasca o modalitate de a pune in aplicare sentinta data de instanta si de a-l executa silit pe interlopul cu pistol pentru cei 70.000 Euro, asta in coinditiile in care nici macar instanta nu a dovedit suficient curaj in actiune.