UPDATE Tinere musulmane atacate in Bucuresti. Un barbat le-a smuls valul si le-a jignit

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2016, 8:45 Actualitate | Esenţial

femei musulmane
Foto: Wikipedia - Public Domain
Doua tinere musulmane au fost agresate pe strada, joi dupa-amiaza, de un grup de tineri. Incidentul a avut loc pe Calea Mosilor, in Bucuresti, iar victimele sustin ca atacul a avut un mesaj clar anti-musulman, transmite TVR.

Parintii celor doua fete, in varsta de 18 ani, sustin ca ele se plimbau, in momentul in care un barbat a iesit dintr-un restaurant, le-a amenintat si le-a smuls valurile.

Agresorului i s-au alaturat un barbat si trei femei care au inceput sa le insulte pe tinerele musulmane. Unul dintre atacatori ar fi pulverizat un spray lacrimogen spre ochii fetelor si le-ar fi taiat pe maini cu un cutit.

Potrivit Asociatiei "Surori Musulmane, un grup format din trei baieti si doua fete, le-au smuls valul si le-au batut pe cele doua femei musulmane, in varsta de 18 ani.

"Doua fete tinere (18 ani), ce purtau valul islamic au fost atacate in plina strada, in timpul zilei, in zona Mosilor, de un grup de trei baieti si doua fete. Fetelor le-au fost smulse valurile si au fost batute, ranite la cap, la maini etc. Cu greu un barbat a intervenit pentru a le salva de agresori. ", se arata in comunicatul Asociatiei.

Una dintre tinere a mers impreuna cu parintii la sectia 8 Politie, dar potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Capitalei, Bogdan Ghebaur, nu au depus plangere.

" Un grup operativ s-a deplasat impreuna cu tanara si parintii sai la fata locului, insa nu s-a reusit, deocamdata, identificarea presupusilor agresori. Parintii nu au vrut sa depuna plangere.Ne-am sesizat insa din oficiu si s-a deschis dosar de cercetare penala pentru loviri si alte violente. Cazul a fost preluat de sectia 8 politie ", a declarat pentru Mediafax reprezentantul Politiei Capitalei.

Liderii comunitatii musulmane spun ca au mai avut loc trei situatii similare in trecut, dar niciuna nu a fost atat de dura. Au anuntat ca vor depune plangere la Politie.

"Musulmanii aflati pe teritoriul Romaniei sunt pasnici, mai mult de jumatate dintre ei sunt cetateni romani, nascuti si educati aici. Nu ne dorim o divizare a societatii romane, ne dorim sa traim in pace, la fel ca si pana nu de mult, sa nu mai auzim astfel de cazuri repetate", spun reprezentantii comunitatii musulmane din Bucuresti intr-un comunicat de presa.


Citeste mai multe despre   









28784 vizualizari
  • -3 (205 voturi)    
    Iar noi nu ne dorim (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:00)

    VasBad [utilizator]

    sa ajungem ca ele: fara drepturi, cu fata ascunsa etc. Se integreaza sau pleaca!

    Cui nu-i convine, isi cumpara frumos un bilet de avion.
    Fata si capul in totalitate trebuie sa poata fi vazute. Nu au motiv sa fie altfel daca nu au nimic de ascuns.

    Trebuie sa poata fi identificati, ei sunt un potential pericol.
    • +37 (157 voturi)    
      serios (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:15)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui VasBad

      babe cu batic ai vazut? nu le iei la pumni si pe ele?
      • +7 (93 voturi)    
        Una e sa te supui unei constrangeri religioase! (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:31)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Alta e sa te prinda curentul, si pe langa vata in urechi sa pui o broboada ca un shal pe cap!

        Aici este o vendetta de ciocnire a civilizatiei cu religia rapace!

        Religia asupritoare crede ca poate converti societatile civilizate iar civilizatia provocata reactioneaza la stimuli de influenta ai religiei in societate!
        • -2 (60 voturi)    
          Intoleranta (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:54)

          adro [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Libertatea religioasa se refera si la dreptul de a purta capoul sau fata acoperite, atata vreme cat decizia vine dintr-o convingere religioasa personala a femeii/fetei respective. A nega acest drept cuiva e o forma de intoleranta religioasa, resimtita de acea persoana ca un abuz asupra constiintei sale, abuz pe care il poti intelege mai usor in special daca ai tu insuti o constiinta. Dreptul cuiva de purta fata acoperita din motive religioase lor nu incalca libertatea altora.

          Exista cazuri in care acoperirea fetei nu vine din convingere personala, ci este impusa in ciuda vointei persoanei respective. Asta este cu totul altceva.
          • +15 (47 voturi)    
            Cagula pe fata (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:06)

            FlorinPavel1 [anonim] i-a raspuns lui adro

            Orice jefuitor ar putea spune ca e religios cand intra intr-o banca. Acoperirea chipului poate duce la pericole in societate. In rest poate sa poarte oricine ce vrea, dar un om cred ca trebuie sa poata fi recunoscut in societate.
            • -4 (14 voturi)    
              aha! (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:42)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui FlorinPavel1

              Deci eu nu mai am voie sa port ochelari de soare mari, sa-mi vopsesc parul, sa-mi (eventual) pun silicoane, sa-mi bag Botox sau / si sa ma fardez! >:)
            • 0 (0 voturi)    
              . (Duminică, 3 aprilie 2016, 0:07)

              adro [utilizator] i-a raspuns lui FlorinPavel1

              Mai rar jefuitori de banci care sa fie femei.
          • +21 (35 voturi)    
            da, toleranta ZERO radicalismului islamic (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:38)

            Edu67 [utilizator] i-a raspuns lui adro

            1) daca "surorile musulmane" sunt replica organizatiei teroriste "fratii musulmani", ma mir ca mai sunt in libertate, dar si ca au avut tupeul sa iasa cu comunicate de presa;
            2) daca musulmanii de Ro doresc sa traiasca in pace, SA NU AFISEZE ELEMENTE DE RADICALIZARE (inclusiv vestimentare).
            3) a-i critica vestimentatia impusa de radicalii islamici, inseamna a SALVA FEMEIA MUSULMANA de persecutia la care este supusa de la varsta adolescentei ! Violenta e criticabila de ambele parti, insa CEVA trebuie facut pt a impiedica manifestarea barbariei in Europa.
            4) 99% din comunicatele de condamnare a terorismului de venite de la musulmani sunt IPOCRITE: in realitate se bucura de dimensiunea fricii impusa "necredinciosilor" si spera sa le favorizeze expansiunea islamului! Asa si noi: condamnam violenta atacatorilor, insa luarea de atitudine ESTE necesara !
            • -2 (8 voturi)    
              totul in numele pacii? :) (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:01)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Edu67

              romani pacifisti care sar sa atace doua femei in mijlocul strazii pentru ca poarta un batic pe fata. "radicalismul islamic" inseamna "toleranta zero" fata de alte confesiuni, inclusiv musulmane, care nu impartasesc valorile lor. cu ce suntem noi mai buni daca atacam niste femei pentru ca poarta un val pe fata?

              spui ca musulmanii se bucura de terorism? citeste mai atent presa, vei descoperi ca peste 90% din victimele teroristilor sunt tot musulmani. cum sa se bucure?.. in Siria au murit deja peste 470.000 de oameni! jumatate de milion!!!
          • +4 (10 voturi)    
            Esti sigura ca vine din "convingere"? (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:51)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui adro

            .
            • 0 (14 voturi)    
              E vorba de religia proprie (Vineri, 1 aprilie 2016, 17:03)

              adro [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              Sunt sigur ca exista multe persoane care fac asta din convingere. E clar o incalcare a drepturilor omului sa presupui ca in toate cazurile femeile sunt fortate sa-si acopere fata in ciuda vointei lor, si astfel sa interzici valul respectiv. In acelasi timp e treaba autoritatilor sa se ocupe de cazurile in care sunt fortate sa-si acopere fata fara voia lor.
            • +5 (13 voturi)    
              "Convingere " (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:33)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              Nu e sigur . Poate fi un terorist ( sau terorista ) care are o bomba pe burta.
              • -5 (9 voturi)    
                ok! (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:43)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Nici ruksac n-am sa mai port! :P
              • +2 (4 voturi)    
                Adriane, de "honor killings" (Vineri, 1 aprilie 2016, 23:38)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                ai auzit? De faptul ca femeile nu au drepturi ai habar?
                • 0 (8 voturi)    
                  ai invatat bine poezia.. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:08)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                  ai cunoscut pana acum musulmani educati? vei fi surprins sa afli ca din aproape 2 miliarde de musulmani sunt totusi si femei de relgie musulmana cu studii universitare, venituri proprii, "drepturi" reale. totusi, unele aleg sa poarte valul traditional.
                  important este sa nu generalizam... o interdictie de a purta burkha este la fel de nociva ca obligatia de a o purta. educatie si libertatea alegerii, asta trebuie sa cerem, nu sa decidem noi pentru ele, eventual sa le luam la palme daca il poarta.
                  • 0 (6 voturi)    
                    Parca asta era moda la Raqqua (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 11:12)

                    Dianora [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                    cu fata acoperita de val. A ajuns si la Bucuresti cod de purtare jihadist?
                  • +2 (4 voturi)    
                    Degeaba au studii (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:50)

                    VasBad [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                    tot trebuie sa-si serveasca fratii in casa la masa. Ei nu se ridica niciodata sa aduca ceva pe masa. Asculta in permanenta de familie
                • 0 (0 voturi)    
                  pentru Maniu (Duminică, 3 aprilie 2016, 14:01)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                  As dori sa incercam sa avem un dialog.
                  Te rog sa-mi pui in limba romana prima intrebare.
                  La a doua raspunsul meu este afirmativ. Am habar ca femeile musulmane sunt private de multe drepturi.
          • +19 (29 voturi)    
            Intoleranță? (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:09)

            marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui adro

            Ce ar păți o tânără rămâncă în Siria dacă ar purta o cruciuliță la gât?
            • -6 (22 voturi)    
              Mai informeaza-te (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:33)

              arabelle [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

              Pana sa inceapa razboiul, Siria era stat laic, iar crestinii aveau toate drepturile, puteau sa umble cu toate cruciulitele. Mai citeste inainte sa vorbesti aiurea.
              Si in al doilea rand, si daca nu era permis, daca un stat e intolerant, trebuie sa fie si Romania automatic? Ce naiba de logica e asta? Daca unul imi fura din casa, ma duc si eu la el si ii fur, ca sa fim egali? Daca faci comparatii d-astea cu alte state, inseamna ca te consideri ca ele.
              • 0 (12 voturi)    
                pentru arabelle (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:10)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

                Ar fi cazul sa nu vorbesti despre logica, pentruca te voi intreba:
                - Tu il sustii pe Assad sau nu ?
                Dupa cum scri , nu il susti.
                Dar lauzi libertatea religiasa care era in Siria inainte de a incepe tulburarile si razboiul, si pe care Assad a protejat-o.Si acum in Siria , in teritoriul ocupat de ISIS , nu mai poti avea o cruciulita la gat. Vei fii decapitat de urgenta.
                Deci intoleranta religioasa exista in Siria . In Siria care face parte din Califat. Nu in Siria lui Assad.
                • +3 (5 voturi)    
                  esti confuz.. (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:12)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                  Libertatea religioasa este ceva normal. Nu a inventat Assad toleranta. Arabelle vrea sa spuna ca musulmanii sirieni nu erau radicali, de vreme ce acceptau crestinii printre ei. Atat. Daesh a venit din Iraq.
                  • -1 (1 vot)    
                    Pentru pehash (Duminică, 3 aprilie 2016, 14:05)

                    adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                    Regret ca iti este greu sa ma intelegi. Simplific: Asad acorda deplina liberate religioasa. Islamistii radicali ( ISIS) nu acorda .Crucifica crestini. Am fost mai clar, sau tot confuz iti par ?
              • +2 (2 voturi)    
                In Emirate (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:50)

                VasBad [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

                ati incercat?
            • +10 (16 voturi)    
              depinde care Sirie (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:46)

              Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

              Probabil in Siria lui Bashar al Assad n-ar pati nimic fata cu cruciulita. Intr-o Sirie din anotimpul Primavara Araba ar fi lapidata.
            • +9 (11 voturi)    
              Model (Vineri, 1 aprilie 2016, 17:11)

              adro [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

              Pai dupa ce ne ghidam? Dupa valorile civilizatiei crestine europene sau dupa modelul radical si intolerant din unele tari musulmane?

              Vreau totusi sa fac o distinctie intre valorile crestine si filozofia umanista cu accente naiv-totalitare "politically correct".
              • -1 (7 voturi)    
                despre ce valori vorbim? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:17)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui adro

                hai sa privim putin valorile "civilizatiei" crestin-ortodoxe din Romania. sunt ortodocsii romani toleranti? zero... ar accepta un vecin musulman, budist sau care se inchina la nu'sh ce idoli de prin polinezia? toleranta civilizatiei occidentale a aparut abia dupa ce biserica catolica a inceput sa-si piarda din putere.. altfel am fi vorbit in continuare de inchizitie si cruciade. "modelul radical si intolerant" a fost inventat in Europa! de crestini...
                • 0 (0 voturi)    
                  Nu chiar (Duminică, 3 aprilie 2016, 0:03)

                  adro [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  O sa spun iar ca intoleranta e in primul rand o caracterisitica a naturii noastre ca oameni. Ea a fost exprimata in Europa anterior sangerosului Ev mediu, sub forma spectacolului rugurilor umane aprinse de imparati romani ca Nero.

                  Pentru ca ai amintit de crestini, primii 12 dintre ei au trecut la inceput printr-o "scoala" in care cateva din cele mai importante lectii au urmarit sa-i dezvete de apucaturile extrem de adanc inradacinate ale intolerantei. Semnificativ pentru virulenta reactiei lor de intoleranta dar si pentru mustrarea prompta pe care le-o aduce Isus e episodul in care ucenicii si-ar fi dorit ca un grup de pagani inospitalieri sa fie pedepsiti nici mai mult nici mai putin decat cu "foc din cer" (episod redat in "Luca cap. 9 v.51-56" pentru cine doreste sa se edifice). Isus i-a mustrat spunandu-le ca un astfel de mod de gandire are in el o influenta satanica. Scopul pentru care El venise in lume era de fapt salvarea oamenilor, inclusiv a acelor pagani.

                  Imaginea lui Isus pledand pe cruce pentru iertarea celor care-L rastignisera, apoi murind pentru asta, este cel mai miscator mesaj al dragostei care poate fi transmis cuiva. Marele miracol a fost faptul ca ghetarul mandriei si intolerantei din sufletele ucenicilor a fost topit.

                  Din pacate nu se poate spune asta si despre multi dintre crestinii Evului mediu. Revolutia pe care crestinismul primului secol a adus-o in atitudinea fata de omul de langa tine, considerat "aproapele tau", a fost incet-incet inecata de refluxul mizerabil al naturii umane. A trebuit ca intr-un tarziu sa apara protestantismul ca sa semnaleze teribilele abateri de la ceea ce a insemnat si inseamna de fapt crestinismul. Nu a avut o misiune simpla si a platit un pret teribil de greu pentru acest lucru la vremea respectiva. Cum chiar tu spui intr-un anume fel, mi-e teama sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat cu istoria lumii daca n-ar fi existat protestantismul.
                  • +1 (1 vot)    
                    mesaje si mesaje.. (Luni, 4 aprilie 2016, 11:10)

                    pehash [utilizator] i-a raspuns lui adro

                    Sper ca esti constient ca musulmanii recunosc existenta lui Iisus ca profet, dar nu au acceptat evangheliile (care oricum au fost scrise dupa moartea celor 12 apostoli), nici autoritatea bisericii crestine de la Constantinopole. Deci diferentele sunt uneori infime.. Acelasi zeu, aceiasi profeti, doar diferente de interpretare.. Musulmanii sunt niste protestanti timpurii. A fost sau nu fiul lui Dumnezeu? Este sau nu Papa reprezentantul lui Dumnezeu?..

                    Cine vrea sa creada intr-un zeu atotputernic si milostiv nu se impiedica in detaliile astea. Restul sunt doar niste ipocriti care lupta pentru putere cu ajutorul religiei.
                    • 0 (2 voturi)    
                      Detalii? (Luni, 4 aprilie 2016, 14:20)

                      adro [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                      Musulmanii il recunosc pe Avraam, dar asta nu ii face evrei reformisti doar pentru ca au aparut mai tarziu. Tot asa nu ii face crestini, ca sa fie protestanti (si in fond fata de ce sa protesteze?) Protestantismul s-a bazat pe revenirea la Biblie ca revelatie si sursa a credintei. Biblia fusese treptat pusa in umbra datorita acumularii ulterioare primului secol a diverselor traditii de provenienta pur umana si contradictorii cu ea. Acele traditii erau tinta protestului. Protestantii nu au inventat o religie noua.

                      Din contra, Mahomed a pretins ca a primit o revelatie noua, care era in contradictie cu anumite aspecte din ceea ce reprezenta Biblia. El si urmasii lui au creat o religie noua, cu anumite idei preluate si amalgamate din alte religii, in special din iudaism si crestinism.

                      Incearca sa compari persoanele din spatele acelor nume care sunt comune Bibliei si Coranului, asa cum reies din caracterizari in fiecare carte in parte. Numele coincid, dar dincolo de nume mai sunt aceleasi persoane?
                      • +1 (1 vot)    
                        care biblie?... (Luni, 4 aprilie 2016, 21:52)

                        pehash [utilizator] i-a raspuns lui adro

                        Mahomed "a pretins"? Dar ce % din Biblia de azi reprezinta mot-a-mot textele vechi? Restul nu sunt tot niste pretinse revelatii? Manuscrisele de la Marea Moarta, desi multe sunt scrise dupa moartea lui Iisus, nu mentioneaza nimic despre el. Pura intamplare? Posibil, dar putin probabil.
          • +5 (15 voturi)    
            Cred ca ar trebui sa se potoleasca. (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:30)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adro

            Daca vor sa se deghizeze,sa o faca atunci cand merg la geamie. Nu cand intra int-un moll , unde toti ne temem de bombele lor !
            • -4 (6 voturi)    
              chiar se simte! (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:38)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Miroase pana aici... de la cum ai facut pe tine... :P
              De frica, bineinteles.... nu ca asa ai face tu normal... >:)
          • +2 (6 voturi)    
            Pentru andro (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:02)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adro

            Dat fiind nebunia actuala cu mahomedanii, islamistii, jihadistii, am fost procupat sa aflu cat mai multe despre Islam ( " Supunere ")
            Am aflat, cu surprindere , recunosc, ca acest val pe fata nu este stipulat expres in Coran.
            Cred ca femeile care tin atat de mult sa-l poarte , din motive religioase, ar trebui mai intai s citeasca Coranul din scoarta in scoarta. Si apoi sa decida .
            P.S. Dar cred ca apare o alta problema. Ele fiind casatorite cu un musulman , nu mai pot face ce le dicteaza constiinta , sau credinta.
            Il vor ascu;ta pe sot . Care are dreptul sa le bata pana la lesin. Si daca sotul spune sa poarte val, degeaba Coranul le permite sa nu poarte. Le ucide.
            nebunul.
            GREU cu islamul !!
            • -2 (6 voturi)    
              ai citit tu Coranul? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:21)

              king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Bravo! Si ai gasit chestia aia?
              Dar Biblia ai citit-o? Ai gasit ceva despre baticuri, basmale?
        • 0 (2 voturi)    
          Interesant! (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:27)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Dar te-ai exprimat prea succint, si astfel ai devenit dificil de inteles. Ai timp si spatiu sa dezvolti ideea.
        • -1 (7 voturi)    
          Batic pt curent? (Vineri, 1 aprilie 2016, 22:20)

          slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Wsti sigur? In ce tara traiesti? Ai fost vreodata la o biserica ortodoxa in Romania? Femeile (nu neaparat babele) poarta baticul pe cap (isi acopera capul) exact din convingeri religioase. Baticul nu tine de cald.
          Sunt sigur ca fetele musulmane atacate nu purtau valul pe fata ci doar aveau capul acoperit. La fel ca romancele mai "religioase".
          "Ciocnire a civilizatiei".... daca animalele care ataca doua fete singure din senin fac parte din civilizatia asta a ta, atunci pot doar sa sper ca nu sunteti multi.
      • +17 (45 voturi)    
        hai sa nu ne jignim bunicii (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        aici discutia este despre agrasearea unor tinere musulmane.
        • +2 (22 voturi)    
          si sa nu care cumva (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:30)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          sa pasim afara din patratelul nostru ca vai vai
      • -7 (17 voturi)    
        nu am auzit (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:46)

        VasBad [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        de niciuna kamikaze....
      • +3 (13 voturi)    
        Babele aici poarta batic sau sal (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:09)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        nicidecum val islamic.
        De ce nu respectati traditiile locului daca vreti sa locuiti aici? Cum ar fi ca o fata de 20 ani sa sfideze si sa umble pe strada in tarile din care veniti voi cu fusta mini si decolteu, cred ca v-ati revolta toti si probabil ar fi violata sau omorata pe loc.
        Dupa teroarea instalata de islamisti a purta in continuare aici val islamic reprezinta o sfidare la adresa societatii de aici.
        Sunteti intoleranti dar var place sa va bucurati de toleranta totala a celorlalti! Dar uite ca aici oamenilor nu le place sfidarea, le place sa le fie respectate traditiile.
        • +1 (7 voturi)    
          pentru Leo (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:17)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          Foarte corect ! Intolerantii cer toleranta.
          Cum se chema asta ? Ipocrizie ? Nesimtire ?
          Inconstienta ?Nu gasesc cuvantul.Pentruca simt revolta ca mi se urca ca un nod in gat.
        • 0 (10 voturi)    
          UPS!! (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:37)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          Acu' am aflat si eu ca, daca nu port fusta mini (sau eventual buricu' gol) "sfidez"!

          Da' pantalonii, CAND ii interziceti din nou? Cã pe vremea lu' Brancoveanu... sau Stefan cel Mare... :P
    • -7 (95 voturi)    
      bine asa (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:28)

      HoratiuStefanie [anonim] i-a raspuns lui VasBad

      hai sa le punem si o stea in piept sa ii putem identifica mai usor
    • +22 (100 voturi)    
      Esti tu destept (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:40)

      mirceax [utilizator] i-a raspuns lui VasBad

      Valul nu e acelasi lucru cu Burka, li se vede fata fara probleme. E practic un batic, cum ar fi sa smulgi baticul batranei ce vinde usturoi la piata?
    • +29 (123 voturi)    
      Fata si capul trebuie sa poata fi vazute (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:41)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui VasBad

      Absolut de acord! Propun interzicerea maicutelor ortodoxe in Bucuresti si a preotilor in haine monahale. De asemenea, jandarmii in uniforma de interventie si protestatarii mascati vor fi interzisi.
      In plus, gecile cu gluga si fularele nu mai au ce cauta pe strada.
      PS: Aveti grija cand va stergeti la nas in public cu servetele. Este posibil sa va acoperiti o parte din fata. Incercati mai bine cu maneca pentru a vi se vedea fata permanent.
      • +5 (27 voturi)    
        Politia cauta (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:47)

        VasBad [utilizator] i-a raspuns lui cato

        sa identifice o multime de ifractori care au avut pe cap exact ceea ce spuneti: o gluga.
      • +2 (6 voturi)    
        pentru cato (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cato

        Suficient. Ai dovedit cu peste -masura ca esti istet.
        Dar ai exagerat si ai cazut de pe piedestalul pe care ti l-ai construit.
        Nasul il stergi cu servetelul maximum un minut, nu ? Dar valul il porti pana te intorci acasa. Ai exagerat si ai distrus tot . Pacat de munca in zadar.
    • +34 (84 voturi)    
      bravo (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:16)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui VasBad

      uite-asa le-a repus in drepturi. Cu spray paralizant, injuraturi si un cutit. Gata, doua fete de 18 ani au fost integrate in democratia originala a lui Iliescu.
      • +11 (49 voturi)    
        civilizatia superioara europeana (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:51)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        in toata splendoarea sa mioritica.....

        Curajosii luptatori impotriva "teroristilor" au atacat cu cutitul si sprayul niste femei! Care e diferenta fata de teroristii Isis sau altii care ataca tot nevinovati???
        • +4 (8 voturi)    
          DIFERENTA?? (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:25)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          O bomba care ucida zeci de oameni, o mitraliera ( la Bacatlan ) care omoara sute de oameni, un tren care sare in aer ( Spania ) , un autobuz dezintegrat ( Londra )
          si un cutit care ameninta. Tu chiar nu vezi diferenta ?
          Cine te orbeste ? Coranul ?
          Esti islamist ? Cine esti ?
    • -5 (31 voturi)    
      E valabil si la brigada antitero a SRI ... (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:19)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui VasBad

      Pe principiul asta ,cum o sa intalnesti vre-un angajat al brigazii antitero a SRI ,cu cagula pe fata ,imediat poti sa sari la el si sa i-o smulgi de pe fata ...eventual cu un cutit si cu cateva injuraturii...;)
      Rezultatul e garantat.
      • +11 (13 voturi)    
        legal (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:11)

        FlorinPavel1 [anonim] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Mascatii au un motiv legal.
        La fel cum ilegal e sa porti o uniforma de politist daca nu esti politist.
        Sa iti acoperi chipul nu stiu daca e legal sau nu, dar dupa parerea mea ar fi bine sa fie descurajat, pentru ca e periculos in societate
        La fel cum ilegal e sa ataci niste copile nevinovate, indiferent ce ar purta
    • +4 (40 voturi)    
      fete de 18 ani (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:03)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui VasBad

      îți dai seama că vorbești despre niște fete nevinovate, care nu au fcut nici un rău nimănui??
    • -7 (23 voturi)    
      bai fratilor (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:30)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui VasBad

      sa gandit cineva la o eventuala facatura?
      in primul rand cititi cu atentie ce spune titlul,ce e in context si declaratia politiei.
      de la un grup ajunge la un om apoi de la tinere ajunge la la una etc etc

      inca ceva:aloooo,stanga aia,vedeti domne ca o luati razna
      va stiti voi
    • -3 (15 voturi)    
      1 APRIIE (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:13)

      FlorinPavel1 [anonim] i-a raspuns lui VasBad

      Stire de 1 aprilie
  • -17 (93 voturi)    
    Avand in vedere (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:00)

    ipolitic [utilizator]

    contextul geopolitic, eu as trata mai cu indulgenta cazul si nu i-as da barbatului mai mult de 5 ani cu executare.
  • +40 (130 voturi)    
    acesti agresori... (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:04)

    minos [utilizator]

    ....sunt la fel ca teroristii islamisti, intre ei nu este nicio deosebire, daca ar sti ca pot scapa nepedepsiti, ar ajuge sa si ucida. O ura fara sens. Crima este personala, nu acuzi o intreaga comunitate, etnie, rasa, gen, religie pentru ce fac rau unii din reprezentantii sai.
    • -17 (65 voturi)    
      heii.... ia-o mai usor cu comparatiile! (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:34)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Una e sa planuiesti crime in masa, alta e sa reactionezi de frica cand vezi niste fantome cu cearceafurile pe strada!

      Cetatenii nu trebuie sa fie formati pentru interactiuni multiculturale!

      Nu trebuie sa vina nimeni peste noi, iar noi nu trebuie sa ne pregatim pentru nimic!
      • -3 (15 voturi)    
        Atunci (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:50)

        arabelle [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Atunci pofteste in Coreea de Nord, domnu'. Acolo ai exact ce cauti.
        • 0 (8 voturi)    
          N-are de ce sa pofteasca in Coreea de Nord (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:04)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

          Pentru ca este roman ca si tine si se bucura de aceleasi drepturi si libertati ca si tine. Cu argumentele pe care le dai, nu demonstrezi decit ca esti o extremista de stinga.

          Si da, sa stii ca poti ajunge sa tragi o sperietura grozava numai cind vezi pe cineva imbracat ca o stafie neagra. Am patit-o eu odata, aproape ca lesinasem. Ba chiar se speriase si femeia aceea la tipatul meu.

          Pai ce facem aici? Evoluam in stiinta, in societate, cu drepturi egale femeilor si barbatilor sau ne intoarcem in evul mediu si ne imbracam fiecare cum ne trazneste prin cap, de parca in fiecare zi e Halloween??
      • 0 (16 voturi)    
        ... (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:58)

        aaragn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Definitia taranului absolut.

        Satul vecin se pune la "interactiuni multiculturale"? Ca poate aia isi bat nevasta cu dreapta iar voi cu stanga.

        Sa inteleg ca de frica ca au vazut "niste fantome", 5 tineri monoculturali (apartineau culturii Salam probabil), au sarit pe ele cu furci si tapoaie. De sprayul lacrimogen nu stiu de ce mai aveau nevoie, pentru ca la vederea lor te-apuca oricum plansul.
      • 0 (10 voturi)    
        Mucea (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:59)

        gigicel [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        "Una e sa planuiesti crime in masa, alta e sa reactionezi de frica cand vezi niste fantome cu cearceafurile pe strada!"
        Tu asta faci cand te sperii? Injuri, scuipi, tragi valul TRANSPARENT si dai cu cutitu?
        Esti doar un mucos ca si agresorii fetelor (poate chiar unul dintre ei).
      • -3 (5 voturi)    
        pentru pedepsitorul (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:31)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Am observat ca aici nu avem cu cine discuta. Vorbim dupa ce bubuie si la Bucuresti un teorist.
        Deocamdata majoritatea ramane " corecta politic".
        Vai de ei !
  • +32 (78 voturi)    
    Cretini (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:05)

    the obvious [utilizator]

    Terorismul nu are o singură formă și direcție
    • -10 (28 voturi)    
      Erata (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:24)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      Cred ca in loc de cretini ai vrut sa spui cre(s)tini.
  • +76 (92 voturi)    
    titlul (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:08)

    HoratiuStefanie [anonim]

    Din titlu reiese ca au fost doar jignite. In text scrie ca si taiate cu un cutit. Daca erau romance atacate de musulmani in vreo tara araba oare cum suna titlul?
    • -19 (49 voturi)    
      ok (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:26)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui HoratiuStefanie

      Doar ca Romania nu este o "tara araba" ci o democratie presupusa unde strainii se bucura de drepturi.

      PS: pe principiul tau, ar trebui sa taiem capul primului nord-coreean pe care il detectam prin Bucuresti.
      • +13 (47 voturi)    
        n-ai prins nuanta (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:14)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        ...si nici aia de i-au dat plusuri, contrar propriilor opinii.
        Daca doua romance ar fi fost taiate intr-o tara musulmana, ar fi iesit un circ mediatic care ar fi durat o luna, in care s-ar fi vorbit despre salbaticia musulmanilor. Asa, doar 'au fost jignite de catre un grup de tineri'.
        • 0 (20 voturi)    
          + (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:54)

          HoratiuStefanie [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          Mersi, ai explicat chiar mai bine ca mine ce am vrut sa zic :)
      • +7 (35 voturi)    
        principiul meu (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:19)

        HoratiuStefanie [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

        chiar deloc, eu sunt pro democratie si libertate de exprimare, fie ea si prin acoperirea capului, ca pana la urma e decizia lor... problema mea tine de faptul ca de obicei in presa romaneasca titlurile sunt mult mai 'grave' decat continutul articolului, iar aici ,fiind vorba de musulmani atacati in Bucuresti, e exact invers
    • +3 (57 voturi)    
      taiate (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:41)

      Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui HoratiuStefanie

      e asa de cusut cu ata alba ca se vede de la o posta ca totul evenimentul face parte dintr-o regie.
      cine l-a pus la cale, unii sau ceilalti...?
    • +19 (25 voturi)    
      ... (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:31)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui HoratiuStefanie

      Si la PNT era plin de droguri cand au ajuns minerii, scria in presa, parol!! Aveau si masini de tiparit bani.
      • +1 (19 voturi)    
        sa avem pardon (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:09)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        masinile de facut bani erau in Magheru, la liberali. taranistii erau cu drogurile si prostituatele.
        desi pana la urma, timpul a dovedit ca singura prostiturtie, aia politica, a produs-o feseneul. trebuie doar sa-l privesti pe Basescu...
  • +18 (44 voturi)    
    Exista legi (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:30)

    Martinezu [utilizator]

    Iar golanii probabil ca vor fi identificati.
    Important este insa sa li se aplice pedepse conform legii in astfel de cazuri de talharie.
  • +19 (53 voturi)    
    In cazul in care a fost real (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:48)

    spysoby [utilizator]

    S-ar putea sa fie numai o intoxicare facuta de persoane interesate.
    • +22 (28 voturi)    
      hm (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:00)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      Totusi e Bucuresti- Calea Mosilor. Exista camera de luat vederi stradale cate vrei. Daca este o intoxicare o sa iasa foarte repede la iveala adevarul.
      • +2 (10 voturi)    
        nu sunt mane peste tot camere (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:41)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        mie mi-au facut masina zob, parcata legal intr-o zona in care ma asteptam sa fie camere. Am fost la politie si primarie, mi-au spus ca nu sunt camere acolo, asa ca vinovatul nu a putut fi gasit.
        daca nu este vreun magazin sau farmacie in zona care sa aiba camere, e greu de crezut ca primaria a montat camere acolo.
  • +7 (25 voturi)    
    aaaaaaa (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:58)

    costinescu [utilizator]

    1 aprilie?
    • -7 (17 voturi)    
      sper (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Mutanti sunt destui prin jur, dar erau vag pasnici, pana acu.
    • +5 (21 voturi)    
      povestea e de ieri (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:22)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      HN a preluat-o abia astazi - dar ieri nu era 1 aprilie.

      Oricum: aceia care au facut chestia asta sunt la fel de spalati pe creieri precum cei din ISIS, ar trebui trimisi in Orient, sa-si desfasoare acolo "faptele de vitejie"! >:
  • +4 (28 voturi)    
    Viitorul capitalismului (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:58)

    xolv [utilizator]

    Shaormari si bone de copii
  • +22 (58 voturi)    
    Nu-mi plac ăștia cu fața acoperită. (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:03)

    asavreau [utilizator]

    Și nu-mi plac în general oamenii care au ceva de ascuns.Nu îndemn însă ca astfel de oameni să fie agresați fizic sau verbal.Eu,când îi văd,îi evit,nu relaționez cu ei.Nu impun nimănui un anumit fel de viață,dar consider că am dreptul în România,să spun că nu-mi plac o parte dintre musulmani și dacă sunt toți musulmanii considerați periculoși,este și vina lor.Când apar acele atentate odioase,nu-și exprimă public dezacordul și nu arată că este un fenomen izolat.Mulți musulmani consideră că cei care fac atentate sunt din ramura militantă a coranului și acceptă tacit.O discuție generală într-un mediu musulman va duce la asemenea concluzie care te pune pe gânduri.Musulmanii vin la noi și vor să ne impună regulile lor,dar regulile lor produc teroare.Și atunci unde-i viața liniștită pe care o caută aici?De fapt exportă viața de la ei!
    • +11 (43 voturi)    
      ... (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      In primul rand nu stii daca erau straine, sau romance. In al doilea rand de ce ar fi obligati toti musulmanii sa 'exprime public dezacordul'?
      Ai vazut manifestatii spontane ale romanilor, cand Mailat a violat si ucis o italianca? Isi exprima romanii public dezacordul atunci cand sunt prinse gasti de romani care forteaza femeile sa se prostitueze?
      Eu nu ma simt responsabil pentru tot felul de scursuri umane care au aceeasi cetatenie cu mine. Nu ma simt responsabil pentru un eventual criminal in serie, din orasul meu. De ce m-as simti responsabil pentru un crestin nebun din Brazilia?
      Daca nu ies sa protestez contra dementului din Coreea de Sud care a decapitat o fetita, inseamna ca ma solidarizez cu el?
      • +6 (12 voturi)    
        alta perspectiva (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:32)

        muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Faza asta cu tacerea ca "nu e treaba mea", e o chestie mai nuantata.

        Da, tu nu esti responsabil de ce idiotenii fac altii, dar la nivel de comunitate esti responsabil sa afisezi o atitudine - de respect si compasiune pt drama celor afectati ...asta, daca te consideri civilizat si sustinator al unor valori umaniste (nu e vorba de politically correct, asa ca nu imi baga moneda asta )

        Subliniez - nu e vorba de a pune capul in pamant si a pune egal intre tine si criminali, ci de a arata ca esti dispus sa-i ajuti pe cei loviti sa gaseasca si sa pedepseasca pe cei implicati conform legilor tarii.

        Atunci , in Italia, nu ar fi fost atata vitriol aruncat in capul romanilor daca macar ar fi organizat public un loc unde sa depuna flori si sa se roage pt victime. Onest, nu vorbim de imagine, ca se simte repede fatarnicia.
      • +3 (9 voturi)    
        Valori comune (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:56)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Un popor reprezinta un grup de oameni definit prin niste caracteristici comune, cum ar fi limba pe care o vorbesc. Pot fi si valori comune care definesc un popor (ospitalitatea, toleranta fata de minoritati, ideea de unire, etc). Imi poti spune daca veruna din ele a fost incalcata de infractorii romani din strainatate, ca sa iesim in strada pentru ea?

        In cazul musulmanilor nu exista dubiu ca au fost incalcate valorile religioase ale celor care se prezinta drept adepti ai religiei pacii. De aici si mirarea ca asta nu produce indignarea si acea atitudine de condamnare la unison a faptelor de terorism in cadrul comunitatii lor.

        In cazul infractorilor romani nu planeaza asa de mult amenintarea repetarii infractiunilor in cazul in care nimeni dintre conationali nu iese in strada sa le condamne. Spre deosebire de situatia lor, tensiunile care produc terorismul sunt in permanenta un butoi cu pulbere, iar asta da un sens suplimentar ideii de protest.

        As vrea totusi sa ramana ideea ca in ciuda lipsurilor de care vorbim, civilizatia europeana este una superioara, in cadrul careia respectam legea si totodata ne respectam reciproc libertatea religioasa. Si atunci e foarte important sa condamnam orice agresiune impotriva minoritatilor religioase, cum e cea relatata in articol.
      • +1 (3 voturi)    
        Unde ai citit cuvântul toți? (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:15)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Măsoară-ți gândurile,înainte de a le scrie.Nu are nici-o legătură Coreea aici.
    • +3 (39 voturi)    
      Pe bune ? (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:29)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      "Musulmanii vin la noi și vor să ne impună regulile lor"

      Te-a obligat cineva sa porti turban sau sa te inchini la Allah ? Aberezi !

      Vrei sa iti spun cine sunt cei care ne baga religia lor pe gat chit ca vrem sa nu ? CRESTINII !!!! Biserici peste biserici construite cu bani publici si popi care predau religia crestinoida in scoli publice.

      Tipic romanesc ! Vezi paiul din ochiul altuia !
      • +3 (19 voturi)    
        Hm (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:49)

        munuc [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Ai putintica rabdare. Brancoveanu iti spune ceva?
        • +1 (15 voturi)    
          Ce logica... (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:46)

          arabelle [utilizator] i-a raspuns lui munuc

          Hai sa invocam ce s-a intamplat acum sute de ani.
          Pe principul asta sa nu mai mergi in Germania, ca o sa te gazeze. Hitler iti spune ceva?
          • +1 (5 voturi)    
            Logica asta pe care tu o iei in deridere... (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:13)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

            Reprezinta ISTORIE! Daca tu si altii ca tine inchid ochii la ce s-a intimplat in trecut atunci istoria se va repeta!
      • +1 (7 voturi)    
        Să te ferească Dumnezeu. (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:19)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Nici să nu gândești așa ceva,decât dacă ești hotărât să pleci.Răbdarea are o limită și nu sări peste ea.Mămăliga explodează greu,dar când o face arde tot.
      • +3 (7 voturi)    
        Inca nu te-a obligat, dar asteapta putin (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:57)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        second, in Iran, femeile sunt sau nu obligate sa se-mbrace-n ciori? Acolo te-agreseaza statul, direct.
      • +3 (5 voturi)    
        Eu zic sa faci o vizita prin Orientul Mijlociu... (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:20)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Chiar si prin tarile alea mai bogate, Qatar etc... Unde nu ai voie sa te saruti in public cu prietena ta, nici s-o tii de mina.

        Si sa vezi dup-aia cind te intorci ce frumos o sa ti se para crestinismul.
    • +2 (14 voturi)    
      si numele tau e acoperit! (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:55)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ca doar nu te numesti asavreau! Deci, conform teoriei tale, esti de evitat!
      • +4 (8 voturi)    
        De ce insiști? (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:28)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Știi să citești.Am spus că evit ce nu-mi place,dar dacă insiști,nu te aștepta să fii învingător.Am fost destul de clar că sunt împotriva unor gesturi care să deranjeze pe cei din jurul meu.Sunt crescut și educat în civilizația europeană și când voi merge,dacă voi avea plăcere,într-o zonă musulmană,înțeleg că nu trebuie să mă comport încât să fac băștinașii să fie circumspecți.Normal,pretind același comportament în țară la mine.
  • +8 (52 voturi)    
    Rusine (Vineri, 1 aprilie 2016, 10:26)

    DanielaTrifu1 [anonim]

    Mie mi s-a facut rusine - am ajuns sa copiem comportamente de huligani extremisti si ne scoatem frustrarile pe o mana de oameni "diferiti" care traieste pe acest teritoriu.
  • +8 (28 voturi)    
    .... (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:34)

    tirolez [utilizator]

    O moschee ar fi bomboana de pe coliva (noastra).
  • 0 (28 voturi)    
    E foarte rau (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:59)

    Havel [utilizator]

    Este un comportament rusinos, este regretabil, nu rezolva nimic.

    Cu toate astea, este un incident IZOLAT. Nu am auzit de zeci de astfel de cazuri. In schimb, este la ordinea zilei ca musulmani sa agreseze crestini, in Paris spre exemplu in anumite cartiere sensibile. Sa fim REALISTI si sa pastram proportiile. Nu islamofobia este problema lumii actuale, ci cristianofobia si ura fata de occident si Europa. In Pakistan 72 de oameni au murit recent, asasinati de islamisti radicali. In Orientul Mijlociu, in Statul Islamic, crestinii sunt ucisi si femeile sunt transformate in sclave sexuale.

    Terorismul este provocat in primul rand de ura musulmanilor fata de Occident, fata de crestinism si iudaism, si pe de alta parte de slabiciunea Occidentului (din care facem parte si noi), care nu stie sa se apere, este slab, ii victimizeaza pe musulmani, le cauta circumstante atenuante pentru radicalism.

    Dovada : peste 40 de comentarii (deocamdata) la un articol despre cativa cocalari care i-au smuls baticu de pe cap unei musulmance. Nu am vazut acelasi interes fata de crimele odioase si genocidul pe care le suporta crestinii din tarile musulmane. Asta e foarte rau.
    • +1 (21 voturi)    
      Ba da (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:28)

      arabelle [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Ba s-a vorbit destul, au fost mii de comentarii pe tema asta, se vorbeste de atata vreme numai de asta peste tot, nu stiu ce vrei mai mult. Insa fetele alea doua au treaba cu IS-ul in aceeasi masura in care au treaba si romanii, adica deloc. Plus ca nu e prea adevarat ce zici: IS-ul cel mai mult a omorat musulmani de-ai lor, nu crestini. Ei urasc si omoara pe toti care nu sunt de acord cu cauza lor, nu conteaza religia.

      Sunt de acord ca este o mare problema la ora asta in Europa, dar atacarea unor oameni nevinovati nu a rezolvat vreodata nimic, din contra inrautateste lucrurile.
      Imi amintesc de romanii atacati prin Italia, fiindca specimene de-ale noastre au jefuit, violat si ucis pe acolo. Si imi amintesc de alti romani cum laudau alte state fiindca oamenii sunt civilizati si nu se razbuna pe ei. Bineinteles, atunci era ok ca era vorba de romani, acum ne gasim circumstante atenuante.

      Plus ca asa cum precizeaza cineva mai sus, ipocrizia e maxima: titlul nu spune foarte multe, ti se pare ca a fost o chestie banala, din text aflam ca au fost si taiate cu cutiul. Daca erau romance atacate de musulmani, titlul era cu totul altul. Asta se vede din avion.
      • +5 (11 voturi)    
        Ma contrazici pe ceva ce nu am sustinut (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:09)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

        Nu am zis niciodata ca e bine ca fetele alea au fost agresate, sau ca trebuie sa egalam scorul. Citeste mai atentie comentariul meu. Am inceput prin a spune ca " este regretabil, violenta nu rezolva nimic". Mesajul e foarte clar, ai raspuns pe langa subiect.

        In legatura cu Statul Islamic : a omorat mai multi musulmani pentru ca in zona sunt peste 99% musulmani. Documenteaza-te in legatura cu violentele fata de crestini si fata de alte minoritati religioase. Sunt incidente foarte grave, care nu au nici pe departe echivalent in lumea crestina.

        Critica mea are legatura cu relativismul asta cultural : "au ei teroristi, dar lasa ca nu suntem nici noi mai breji"....BA DA, suntem mai breji. Este indecent fata de miile de oameni nevinovati care mor in atentate sau in genociduri in Orientul Mijlociu sa sustii ca noi suntem la fel de salbatici ca Statul Islamic. Acest relativism cultural este periculos pentru ca din cauza asta apar ghetouri de tip Molenbeek in Belgia, Saint-Denis si alte sute in Franta, la fel in Londra etc. In Belgia in Molenbeek nu mai intra politia ca nu cumva sa ii deranjeze cu ceva, sa nu para ca ii discrimineaza. Peste tot in Occident functioneaza moschei salafiste, radicale, dar ne e frica sa le inchidem ca sa nu parem "islamofobi" si pentru ca "eh lasa ca nici noi nu suntem mai breji".....

        "Au fetele alea basma pe cap, dar la fel au si batranele noastre la tara"....o alta ineptie pe care am citit-o in comentariile de mai sus...Valul islamic este o problema pentru ca este indreptat impotriva libertatii femeilor, este o forma de a le ascunde, de a le tine sub controlul tatalui/sotului/fratelui. Cine a studiat Coranul stie care sunt semnificatiile religioase ale valului islamic, ele sunt foarte clare, tin de o restrangere a libertatii femeilor.
        • -4 (10 voturi)    
          Si tu ma contrazici la ceva care n-am sustinut. (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:56)

          arabelle [utilizator] i-a raspuns lui Havel

          Doamne iarta-ma, unde am spus eu ca suntem la fel de salbatici ca IS?? Am spus doar ca fetele alea nu aveau nici o treaba cu IS-ul, nici macar nu stiu de ce i-ai pomenit in contextul asta.
          Da, sigur ca ce fac teroristii e mult mai rau decat ce fac cocalari romanii, nimeni nu contesta asta. Dar am scris ca pe baza IS-ului s-au scris deja atatea comentarii, lumea e foarte inversunata (si toata lumea, nu numai in Romania), sunt injurati peste tot, e plina media numai de asta. Nu e zi sa nu auzi ceva si sa nu se scrie mii de comentarii. Sa zici ca nu se face tatam pe chestia aia chiar nu e realist, scuza-ma.

          Insa trebuie totusi sa ne mentinem si obiectivitatea si sa vedem si partea cealalta a lucrurilor. Si ca unii sunt nemultumiti si rusinati ca asemenea acte de violenta se intampla in Romania, da, mi se pare normal sa fie. Doar nu ajungem sa ne exprimam nemultumirea doar cand e un atentat terorist, asta ar fi chiar trist!

          Iar referitor la batic, sa pretinzi ca batranelele noastre au fost foarte emancipate din nou nu e realist. Stim si noi cum era violenta domestica mai ales pe vremea bunicilor nostri. Plus ca si femeile penticostale sau din alte culte mai poarta batic. Si la fel nu stau deloc bine cu emanciparea. Cumva de femeile alea nu intereseaza pe nimeni, se pare.
          Dar hai.. si presupund ca ai dreptate, si ca femeile musulmane din Romania si din ziua de azi sunt mai putin emancipate... din punct de vedere legal ce vrei sa faci, sa interzici orice batic pe cap? Nu trebuie sa spun cat de absurd e, fiindca atunci automat interzici tutoror sa faca asta, indiferent din ce motive. Sau ai tu alte solutii mai bune? Altfel vorbim degeaba.
          • +7 (9 voturi)    
            Iar relativism cultural (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:35)

            Havel [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

            Baticu de la tara nu e totuna cu valul islamic. Sunt impotriva acestui tip de relativism, cred ca este foarte periculos. Denota in primul rand necunoasterea realitatilor din lumea islamica. In legea islamica, pentru femeia care isi inseala barbatul pedeapsa este lapidarea (adica omorarea prin bolovani aruncati in cap de la o distanta de 3 4 metri). Nu exista asa ceva la noi la tara, unde isi pun batranele basma in cap. De asemenea, amputarea clitorisului fetelor mici este o practica raspandita in lumea islamica. Nu este cazul de asemenea barbarii la noi.

            Relativismul si ideea ca "lasa ca nici noi nu suntem usa de biserica" este cauza pentru care terorismul a patruns in inima Europei.

            Trebuie sa ne trezim si sa fim pragmatici, inainte sa fie prea tarziu. Romania e o tara cu putini musulmani, e bine sa ramana asa.
            • -4 (6 voturi)    
              Si tu nu ai raspuns la intrebarea mea... (Vineri, 1 aprilie 2016, 17:42)

              arabelle [utilizator] i-a raspuns lui Havel

              si vorbesti total pe langa. Inca o data, ce vrei sa faci contra problemei? Le dai pe fetele alea afara din tara? Le interzici sa poarte baticul? Ce solutii practice ai?

              Referitor la primul paragraf, esti total neinformat. Taierea clitorisului se practica in Africa, nu in Orientul Mijlociu, si in locuri unde se afla si foarte multi crestini. Fara suparare, astea sunt exact prejudecatile de multe ori intalnite prin Romania, care in mare parte sunt false. Asta nu inseamna ca nu au multe probleme, insa chiar nu imi plac ideile astea care se raspandesc ca virusurile pe Internet si sunt false.

              Nu, nu asta e cauza pentru care terorismul a "patruns" in inima Europei. Politicile proaste (interne si externe) au dus la asta. Nu iti aduci terorismul in casa daca recunosti ca si in ograda proprie sunt probleme. Din contra, daca te crezi perfect si fara probleme, dai dovada doar de ipocrizie si nu evoluezi vreodata ca tara si ca popor. Si exact asta face Romania de multa vreme.
              Si inca o chestie, daca teroristii vor neaparat sa organizeze un atac in Romania, stai linistit ca o vor face oricum. Nu le trebuie niste amarati de refugiati pentru asta.
              • +3 (7 voturi)    
                Female mutilation (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:30)

                Havel [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

                Mutilarea genitala la femei este o practica larg raspandita in Africa, in principal in tarile musulmane : 87% in Sudan, 87% in Egipt, 98% in Somalia, 89% in Mali, 69% in Mauritania. Se mai intalneste si in zone din Orientul Mijlociu, cum ar fi Yemen si Irak, in proportii mai mici decat in statele musulmane din Africa.

                Este o barbarie asociata cu "purificarea" femeilor, in tarile in care religia cere asa ceva.
              • +1 (5 voturi)    
                Ironia este ca... (Vineri, 1 aprilie 2016, 23:12)

                cititoare [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

                Nu va vad sa iesiti in strada sau sa mergeti pe baza de voluntariat in aceste tari, in care drepturile femeilor sint absolut calcate in picioare. Sint mutilate, tratate ca niste animale (de fapt nici animalele nu ar trebui tratate asa), dar voi inchideti ochii la aceste abuzuri. In schimb sariti ca arse daca in Romania li se cere unor fete musulmane sa-si dea valul jos (ce-i drept, nu este normala violenta afisata de catre acei tineri), val care de-altfel le ingradeste libertatea de exprimare, de miscare si chiar identitatea. Pai daca astazi acceptam burqa, miine o sa incepem sa acceptam si mutilari si abuzuri fizice si sexuale ale lor, pentru ca nu-i asa, asta este traditia si trebuie sa le-o respectam?
    • -1 (11 voturi)    
      Cei asta? (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:04)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Meci de baschet? Islamistii conduc cu 300 la unu, tre' sa egalam?
      Tu nu ai auzit de Ghandi? Sau de Martin Luther King?
      Non-violenta are putere mai mare de a schimba raul in bine decat violenta.
      • +7 (13 voturi)    
        Nu am spus nici eu altceva (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:19)

        Havel [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Asa cum am spus mai sus, ce au patit fetele alea pe Calea Mosilor trebuie pedepsit, e o mizerie sa agresezi oameni nevinovati. PUNCT.

        In acelasi timp, in alte cazuri, cum sunt problemele generate de Statul Islamic in Siria, Irak, Libia, Yemen, sau talibanii din Afghanistan, violenta este una din solutiile esentiale pentru rezolvarea problemelor. Europenii s-au obisnuit sa bage capu in pamant ca strutu, si sa astepte sa se rezolve problemele singure. Martin Luther King si Gandhi au castigat luptele lor prin non-violenta. Alte lupte insa nu se pot castiga doar prin non-violenta. De pilda detinutii din lagarul de concentrare de la Auschwitz-Birkenau nu au fost eliberati prin non violenta. Nu au fost eliberati de activisti pentru pace. Nu au fost eliberati de Gandhi si Martin Luther King. Au fost eliberati de soldatii care s-au luptat cu nemtii. Batalia de la Viena din 1683 cand turcii erau la portile Europei si amenintau sa o cucereasca nu a fost castigata prin non violenta.

        Lumea occidentala trebuie sa se trezeasca la realitate si sa isi asume rolul in lupta impotriva radicalismului islamic.
  • +9 (27 voturi)    
    Rusinos (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:17)

    arabelle [utilizator]

    Din pacate asa merg lucrurile la cocalarul roman: face el "dreptate" (ce dreptate nu stie nici el) si bineinteles asta o face cu pumnul (pardon, spray-ul paralizant) asupra unor fete nevinovate, ca el nu vrea "musulmani necivilizati", in contrast cu el, care e evident foarte "civilizat".
    Bineinteles, daca era vreun barbat de doi metri care scuipa sau se comporta necivilizat, nu se atingea nimeni de el. Dar cu doua fete sunt foarte curajosi cocalarii romani. Si din pacate astia sunt multi.
    • +2 (22 voturi)    
      corect, si au si fani! (Vineri, 1 aprilie 2016, 12:39)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

      chiar si aici, unde de obicei posteaza doar oameni cat de cat inteligenti....
      • -3 (15 voturi)    
        Exact (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:48)

        arabelle [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Adica se poate spune ca a fost un incident izolat (sper), dar faptul ca pe aici sunt unii care ii sustin sau le gasesc circumstante atenuante e foarte trist.
  • +8 (14 voturi)    
    curios (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:41)

    AdriEu [utilizator]

    Inteleg ca au fost agresate.. nu cunosc cat de tare, daca batute, taiate si asa mai departe asa cum sugereaza asociatia. Ma intreb oare exista martori pentru asta? oare exista un certificat medicolegal sa ateste afirmatiile.. si mai curios si chiar nu inteleg, dece nu au depus plangere, adica fetele aproare sunt injunghiate in strada si nu fac plangere la politie??

    Nu vreau sa insinuez ca nu s-a intamplat fapta de agresiune.. nu cunosc, doar citind din articol, ce se intampla este curios..
    • -2 (6 voturi)    
      Ba au depus. (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:11)

      arabelle [utilizator] i-a raspuns lui AdriEu

      Uite aici:
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20908668-dosar-parchet-cazul-celor-doua-tinere-musulmane-agresate.htm
      • +2 (2 voturi)    
        Ba.. (Vineri, 1 aprilie 2016, 22:01)

        AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

        Din relatarea de fata a fost specificat ca NU au vrut sa faca plangere.. atat si nimic mai mult.. ca ulterior au facut plangere foarte bine daca au fost agresate e normal.. ca hotnews a zis prostii.. nu stiu.. nu am fost de fata sa pot afirma sau infirma.. strict pe articol.. asta se intelega.
  • +2 (18 voturi)    
    Curaj romanesc (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:39)

    satanae [utilizator]

    Stiam eu ca va veni vremea cind vitejii romani isi vor arata destoinicia si vor apara inca o data civilizatia occidentala de ticalosii musulmani. Vrednici urmasi ai eroilor care au tot mincat bataie de la turci, iata ca oamenii de atitudine de pe la noi au hotarit sa arate ca nu sint cu nimic mai prejos si au infrint, dupa o eroica lupta, doua fete de 18 ani, care indraznisera sa ne tulbure constiintele noastre crestin-ortodoxe si romano-geto-dace purtind baticuri pe cap. Niste ticaloase de teroriste, care in loc de bombe poarte naframa in virf de bat ca sa ne atace, la fel de mortal, simtul nostru de aparatori ai civilizatiei crestine.
    Nu pot sa nu remarc ca, totusi, am progresat remarcabil fata de vremea lui Stefan cel Mare. Daca pe vremea aia, cica turcii lui Mahomed erau de zece ori mai numerosi decit razesii imbibati cu alcool ai lui Stefan, acum i-am facut: 3 cocalari crestini bine facuti de-ai nostri si doua pitipoance cu atitudine le-au facut praf pe teroristele alea doua. Si, pentru ca sint genetic periculoase, eroii nostri a trebuit sa foloseasca si sabia ca sa le rapuna.
    Presimt ca ne asteapta o perioada eroica, in care poporul nostru viteaz va arata intregii Europe descompuse ce inseamna o natie de valoare si cum se lupta cu invadatorii musulmani. Ave, Gheorghe! Morituri te salutant!
    • -1 (9 voturi)    
      hehe... (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:31)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      nu mai bine pui tu frumusel manuta pe o carte ? ca te-o durea mintea de la atata cultura de facebook si cancan...
  • +7 (17 voturi)    
    . (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:42)

    rerenenegate [utilizator]

    Atacatorii aveau cartele prepaid? Aproape sigur. Daca erau cu abonament erau simplu de identificat.
  • +3 (23 voturi)    
    mda, victimele sunt de vină (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:06)

    FFF T [utilizator]

    aștept și comentariile în care se va spune că ele i-au ”provocat”. Noaptea minții.
  • +6 (14 voturi)    
    si totusi (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:36)

    Edu67 [utilizator]

    Destul de multi postaci simplifica totul la actul de violenta...
    E clar violenta nu e buna (de acord cu condamnarea ei), insa suntem cu totii de condamnat daca NE OPRIM AICI !
    CONTEXTUL conteaza !!! Islamul de Ro nu si-a mai manifestat pana azi semne de radicalizare religioasa prin vestimentatia impusa femeilor musulmane, dealtfel umilite si injosite prin mult mai multe actiuni izvorate din pervertirea Coranului de catre imami radicali.
    Si-au si ales cand sa se plimbe "mascate": cand Europa e sub alerta anti-tero maxima... E clar ca sunt acte de provocare a noastra, suntem testati. Evident si ca sunt 2 tipuri de raspuns: cel tolerant - ignorand si acceptand "multiculturalismul" (rezultatul fiind "möllenbeck"...) ori VIGILENTA - CEVA trebuie facut pt a da de inteles islamistilor radicali ca nu vor putea face in Ro ce au facut in occident (inclusiv migrarea si gruparea lor in cartiere comunitariste unde NU se poate aplica legea).
    In concluzie, simbolurile islamismului radical (inclusiv vestimentare) NU au ce cauta pe strazile Europei!
    Impunand asta protejam in primul rand femeia musulmana.
    • -2 (10 voturi)    
      Wow... (Vineri, 1 aprilie 2016, 17:49)

      arabelle [utilizator] i-a raspuns lui Edu67

      Haha, barbatii romani sa isi protejeze mai intai propriile femei. Buna logica, protejezi tu femeia incercand sa ii bagi pe gat propriile idei. Daca o mai tai si cu cutitul si ii bagi un spray paralizant in ochi, clar, o sa inteleaga perfect, ai convertit-o la pace. Bravo vigilentule!
    • -1 (13 voturi)    
      De acord. (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:29)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Edu67

      Nu este deloc ok violenta asta, dar totusi ce s-a intimplat reprezinta un semnal de alarma. De la o vreme in Bucuresti apar din ce in ce mai multe fete tinere musulmane cu val pe cap si imbracate de sus pina jos, sa nu se vada nici bratele goale, cind afara sint totusi peste 30 de grade. Ce facem? Copiem prostia vesticilor si-i lasam sa se desfasoare in felul lor, eventual sa-si faca un mic Molenbeek din zona Calea Mosilor? Pentru cine nu frecventeaza zona aia, sint foarte multi musulmani care locuiesc acolo. Trebuie explicat clar. Daca te muti intr-o tara, trebuie sa-i accepti regulile si obiceiurile, nu sa te apuci sa iti construiesti o mica Siria in tara care te-a primit cu bratele deschise. Romania nici nu are complexele vesticilor ca in trecut sa fi colonizat vreo alta tara, asa ca nu trebuie sa ne complicam in corectitudinea politica stingista. Iti place aici? OK, adopta felul nostru de a convietui. Nu-ti place? Inapoi in tara ta!
      • -3 (7 voturi)    
        pai da! (Vineri, 1 aprilie 2016, 20:31)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Ar trebui sa umble cu buricu' gol, ca sa le fluiere (sau chiar sa le atinga) golanii pe strada... sau sa le strige "pisi"... ca asa au decis pitipoancele ca trebuie sa te imbraci "democratic"! >:)
        • +2 (8 voturi)    
          Draga mea... (Vineri, 1 aprilie 2016, 22:55)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Daca tie ti se pare normal ca tatal sau sotul tau sa te oblige sa porti burqa chiar si cind afara temperatura trece de 30 de grade, inseamna ca nu ai mai mult respect de sine decit pitipoancele care umbla cu buricul gol si pe care tu singura le pomenesti.
  • 0 (8 voturi)    
    Sa nu cadeam prada circumstantelor (Vineri, 1 aprilie 2016, 17:48)

    Adi_Copilul_Nastase [utilizator]

    M-am nascut si am crescut in Dobrogea (nu are importanta orasul), locul pe care l-as denumi acum drept "cel mai bun exemplu de convietuire" multireligioasa din Europa. Am fost crescuti acolo cu un anumit respect fata obiceiurile si traditiile celorlalti. Am avut colegi si prieteni musulmani de-a lungul intregului ciclu educational. Nu-mi amintesc sa fi jignit nimeni pe nimeni pe motiv religios si toate lucrurile au fost foarte bine chiar si cand colegele mele purtau valul pe cap. Un fel de batic, pe care nu l-am luat in bascalie niciunei domnisoare sau doamne prezente la biserica sau in orice alt loc public. Chiar si mama sau bunicile i-l purtau in circumstante diferite, dar in majoritatea lor legate de biserica.

    Traiesc si lucrez la Bruxelles intr-o institutie cu multe sedii foarte apropiate de statia de metrou Maelbeek unde a avut parte una dintre nenorocirile saptamanii trecute. Mare parte din personalul responsabil cu securitatea acestei institutii este de origine musulmana din cate cunosc, cel putin in cladirea pe care o frecventez zilnic. Ei sunt cei pe care oameni destul de importanti in Europa se bazeaza pentru integritatea lor personala. Ati citit probabil ca un politist de Malines trimisese deja informatii detaliate despre adresa si ajutorul nebunului "arhitect" al atentatelor de la Paris.
    Informatia venea de la COMUNITATEA MUSULMANA, nu de la serviciile de informatii. Peste tot sunt uscaturi si, tocmai aici apare dificultatea misiunii de securitate, de cernut graul de neghina. Asta cere multa inteligenta, competenta si timp, printre altele.

    Daca domnisoarele purtau BURKA, iarasi nu aceasta este abordarea in niciun caz. Voinicii aceia ar lua mai bine initiativa publica si cere decidentilor politici sa o scoata in afara legii. Nu imi imaginez vreo femeie care ar purta cu placere asa ceva si putem fii siguri ca sunt supuse unor anumite presiuni din partea comunitatii lor. Deci ele ar putea fi prinse intre ciocan si nicovala.
  • -1 (5 voturi)    
    Sa nu cadem prada circumstantelor - II (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:00)

    Adi_Copilul_Nastase [utilizator]

    Daca domnisoarele purtau BURKA, iarasi nu aceasta este abordarea in niciun caz. Voinicii aceia ar lua mai bine initiativa publica si cere decidentilor politici sa o scoata in afara legii. Nu imi imaginez vreo femeie care ar purta cu placere asa ceva si putem fii siguri ca sunt supuse unor anumite presiuni din partea comunitatii lor. Deci ele ar putea fi prinse intre ciocan si nicovala. Burka este un semn al injosirii feminine cu care nu rezonez deloc. Probabil a fost pusa in circulatie pentru a scapa de pornirile de gelozie ale sotilor. Dar, daca ne-am dezbraca putin de ipocrizie, ati prefera sotiile batute intr-un mod barbar din cauza geloziei partenerilor!? Daca nu, poate ar trebuie sa ne aprindem intai la cazurile noastre, sa intervenim acolo, si apoi sa luam taurul (altora) de coarne.

    Genul acesta de incidente pot declansa oricand conflicte confesionale de care Romania nu are nevoie. De fapt, diferentele religioase sunt sursa a enorm de multe confruntari armate. Nu avem nevoie de astfel de scantei. Seful comunitatii musulmane din Romania mi se pare ca a avut o pozitie destul de echilibrata. Cred in orice religie care scoate tot ce e mai bun, nu ce este mai rau din mine.
  • -2 (10 voturi)    
    Propunere (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:05)

    arabelle [utilizator]

    Pentru toti cei care se cred "eroi" si vigilenti: inainte sa atacati sau sa sustineti atacul impotriva unor fete nevinovate, faceti ceva importriva specimenelor de genul (si a celor care ii produc):

    http://adevarul.ro/locale/vaslui/caz-revoltator-vaslui-copil-10-ani-filmat-timp-abuzat-sexual-agresorii-urineaza-timp-plange-1_56fe05d35ab6550cb873b9db/index.html

    E plina tara de ei din pacate.
    • +1 (11 voturi)    
      Pai asta e si ideea... (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:36)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

      Luati apararea unor fete musulmane, care, fie cu voia lor sau ale familiilor lor, nu doresc sa se conformeze valorilor democratice ale Romaniei, dar alte femei si copii romani sint abuzati in tara zi de zi si pe ei nu-i plingeti asa cum le plingeti pe fetele acestea musulmane.
      • -1 (5 voturi)    
        valori democratice zici? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:37)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        De exemplu, a te imbraca cu ce vrei?
    • 0 (4 voturi)    
      e de-al nostru (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:38)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui arabelle

      crestin, european, fara val, imbracat corespunzator valorilor mioritice!
  • +1 (5 voturi)    
    Da, hai sa ne cramponam de toti prostii (Vineri, 1 aprilie 2016, 20:02)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si sa-i declaram islamofobi si rasisti.

    Eventual sa introducem pedepse in plus doar pentru aceste gesturi, de preferat cu inchisoare de la 5 ani incolo, cu executare.

    Daca ne prostim, hai sa ne prostim.
  • -7 (9 voturi)    
    Pudenta agresiva! (Vineri, 1 aprilie 2016, 22:10)

    contest [anonim]

    Monahii si/sau preotii ortodocsi poarta si val, au si podoaba capilara maxilara, care schimba fizionomia, nu doar anteriul, similar valului integral!
    Lupta contra "terorismului" e ipocrizie!
  • -3 (9 voturi)    
    nu purtau burka (Vineri, 1 aprilie 2016, 23:40)

    FFF T [utilizator]

    Burka se poartă în Asia Centrală. Dacă fetele provin din Siria cel mai probabil purtau hijab - un batic care se leagă sub bărbie.
    Și e dreptul lor să poarte ce vor, fără să fie agresate de țopârlani care se cred stăpânii universului!!
    • -3 (5 voturi)    
      erau critici de moda (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 8:37)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      cu cutit si spray!
    • 0 (2 voturi)    
      La ele acasa (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:54)

      VasBad [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      in tara de origine, fac ce se cere pe acolo. Aici se cere sa arate ca romancele, dragute, sa li ze vada capul si fata. Nu sa asculte orbeste de familiile lor.
  • 0 (2 voturi)    
    educatie/civilizatie (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:31)

    Silviku13 [utilizator]

    Riscul terorist exista, si nu trebuie neglijat. Dar din pacate, mare parte din mass-media intoxica spatiul public, astfel ca o parte a populatiei este "crizata" si vede teroristi la tot pasul. Va dati seama ce ar fi facut atacatorii curajosi daca ar fi trait la Bruxel? Sau acolo nu ar fi avut curaj, in schimb in Romania se simt zmei atacand niste fete.
    In scoala elevii nu sunt educati in spiritului tolerantei fata de minoritati, fata de diversitate in general.
    O imagine clara a felului cum multi romani accepta diversitatea, in bancul urmator:
    Badea Gheo' pentru prima data in vizita la gradina zoologica. In momentul cand ajunge in dreptul girafei ramane blocat si spune: "Asa ceva nu exista...!" :)
  • 0 (0 voturi)    
    tonyboss1981 (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:34)

    TudorGeorge [anonim]

    cum puteti vb in halu asta tot femei sunt si ele care daca sunt de alta religie va-s rupe capu la astia care face asa ceva