UPDATE CSM a respins cererea Cameliei Bogdan de aparare a reputatiei profesionale. Judecatoarea ceruse mai multor membri ai Consiliului sa se abtina la discutarea solicitarii ei 

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2016, 11:48 Actualitate | Esenţial

Judecatoarea Camelia Bogdan
Foto: Captura YouTube
Consiliul Superior al Magistraturii a respins cererea de aparare a reputatiei profesionale depusa de Camelia Bogdan dupa ce judecatoarea ce a dat sentinta in dosarul Vociulescu-ICA reclamase ca a fost supusa "unui linsaj mediatic de catre Antena 3. CSM i-a respins cererea cu scorul de 13 - 4.

Anuntul a fost facut de presedintele CSM, judecatorul Mircea Aron, dupa finalizarea deliberarii, informeaza Agerpres.

Pe ordinea de zi a sedintei Plenului CSM de joi s-a aflat o cerere de aparare a reputatiei profesionale si a sistemului judiciar in ansamblul sau formulata de judecatoare.

Camelia Bogdan, cea care a facut parte din completul care l-a condamnat pe Dan Voiculescu in dosarul ICA, a depus la CSM o cerere de aparare a reputatiei profesionale, sustinand ca a fost supusa unui adevarat "linsaj mediatic" de catre postul Antena 3 si portalul Lumea Justitiei.

Judecatoarea le ceruse joi dimineata mai multor membri ai CSM sa se abtina la judecarea cererii sale de aparare a reputatiei profesionale, pe motiv ca acestia s-ar afla in incompatibilitate si nu ar putea fi obiectivii

Camelia Bogdan i-a nominalizat pe Marius Tudose, Alexandru Serban, Adrian Bordea, Norel Popescu si Corina Dumitrescu, dar si pe judecatoarea Monalisa Neagoe, care anuntase deja ca se abtine de la judecarea cauzei. 

"Eu va dau posibilitatea sa apreciati cu privire la impartialitatea dumneavoastra, deoarece nu doresc sa formulez cereri de recuzare, dar, daca totusi se considera ca atitudinea mea este abuziva, (...) o sa facem eventual si cererile de recuzare. Dar o sa dau posibilitatea colegilor mei sa aprecieze cu privire la impartialitatea dumnealor", a spus Camelia Bogdan. 

Afirmatiile facute in sustinerea solicitarilor sale au provocat reactii din partea membrilor CSM vizati, unii respingandu-le ca nefondate, iar altii parasind sala in care se desfasura sedinta Plenului CSM. 

"Era mai simplu daca spunea cine vrea sa o judece", a spus judecatorul Norel Popescu, unul dintre cei acuzati de incompatibilitate. 

Camelia Bogdan i-a sugerat ulterior si Alinei Ghica sa se abtina, invocand "niste zvonuri rautacioase" carora nu le-a dat crezare, dar care ar indica o posibila situatie de incompatibilitate. 

Plenul CSM a ramas in deliberare pe solicitarile formulate de Camelia Bogdan. 

Pe ordinea de zi a sedintei Plenului CSM de joi se afla o cerere de aparare a reputatiei profesionale si a sistemului judiciar in ansamblul sau formulata de judecatoarea Camelia Bogdan. 

Camelia Bogdan, judecatoarea care a facut parte din completul care l-a condamnat pe Dan Voiculescu in dosarul ICA, a depus la CSM o cerere de aparare a reputatiei profesionale, sustinand ca a fost supusa unui adevarat "linsaj mediatic" de catre postul Antena 3 si portalul Lumea Justitiei.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
12848 vizualizari
  • -44 (44 voturi)    
    sa il elibereze odata (Joi, 24 martie 2016, 12:04)

    xanti [utilizator]

    Ca ne-am saturat de spectacolul asta.
    Vrem liniste.
    • +30 (38 voturi)    
      Sa-l elibereze? Glumiti?! Ei au distrus tara! (Joi, 24 martie 2016, 12:53)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sa recupereze prejudiciile dovedite nu sa-l elibereze!
      .
      Iar pe doamna Bogdan acolo unde au scuipat boieri o saruta poporul...asa naiv si manipulat cum este el.
    • +28 (30 voturi)    
      pe cine sa-l elibereze? (Joi, 24 martie 2016, 13:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pe Ramaru?
      La ce naiba ne mai trebuie justitie cata vreme avem televiziune justitiara?
      Aia cu linistea ai scos-o direct din putul gandirii lui Iliescu.
    • +6 (8 voturi)    
      hahahaha ! (Joi, 24 martie 2016, 13:49)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      you made my day !!
      tare de toto ! :)
  • +35 (41 voturi)    
    Te pui cu sacalii din CSM? (Joi, 24 martie 2016, 12:14)

    Andradda [utilizator]

    In paralel cu actiunile CSM, UNJR tocmai au cerut amanarea demersului de prelungire a mandatului lui Kovesi la DNA, pt ca ca, chipurile, ei nu inteleg mecanismul prin care Ministrul Pruna a hotarat sa-i prelungeasca mandatul sefei DNA. Si tot ei au mai acuzat ca de ce nu procedeaza ministrul Pruna la fel si in celelalte numiri? Adica, s-avem pardon, este clar ca cei din UNJR stiu foarte bine ca legea e de partea ministrului Pruna si la fel de bine stiu ca daca ministrul o reinvesteste pe Kovesi, nu inseamna ca, automat, trebuie sa-i reinvesteasca in functii si pe ceilalti.
    Dar cata vreme UNJR colcaie de specimene precum Costiniu si alti ciraci de-ai Pivnicerei....
    • -1 (15 voturi)    
      Concursul e important (Joi, 24 martie 2016, 13:43)

      proxy [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Dna Pruna trebuia sa organizeze concurs, ca tot Kovesi castiga. Arata ca e transparenta, ca respecta regulile
      competitivitatii etc. Ce ne facem data viitoare cu un guvern nedemocrat care spune: punem pe cine vrem ca asa vrem?! Era o formalitate necesara.
      • 0 (6 voturi)    
        Corect (Joi, 24 martie 2016, 14:02)

        avint [utilizator] i-a raspuns lui proxy

        Subscriu.
      • -1 (5 voturi)    
        concursul (Joi, 24 martie 2016, 14:13)

        hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui proxy

        S-au incalcat legile sau nu ?
      • +2 (8 voturi)    
        Concurs? (Joi, 24 martie 2016, 15:52)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui proxy

        Pe ce lume traiti?
        De ce sa se mai faca un concurs din moment ce legea prevede si permite ca atat ministrul justitiei cat si presedintele Romaniei pot sa prelungeasca mandatul unui functionar al statului?
        Adica Pruna declara din start ca ii prelungeste mandatul doamnei Kovesi, iar voi vreti concurs?
    • +2 (4 voturi)    
      ambele amintite (Joi, 24 martie 2016, 13:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      cu initiale, sunt organe politice, nu profesionale.
      csm, presupus organ de autoritate a tagmei magistratilor, si mai mult, autoritate profesionala a uneia din puterile in stat...ce mai poti zice....
      asta e puterea judecatoareasca: facuta de romani, cu romani, pt. romani ....
      varanu, detinut politic :)))
  • +37 (43 voturi)    
    adicatele (Joi, 24 martie 2016, 12:15)

    Gobelin [utilizator]

    madam Dumitrescu, nevasta de parlamentar PSD, sa apere onoarea d-nei Bogdan in disputa cu Latrinele voiculesciene?
    mai ca-mi vine sa plang ...
  • +38 (46 voturi)    
    Eu o sustin (Joi, 24 martie 2016, 12:26)

    avint [utilizator]

    Camelia Bogdan va trebui sa fie aparata de noi, oamenii de rand, daca CSM-ul nu o face.

    Judecatorii curajosi si profesionisti trebuie sustinuti, nu inlaturati prin metode securistice.
    • -4 (10 voturi)    
      adică? (Joi, 24 martie 2016, 14:22)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui avint

      E frumos când oamenii susțin pe cineva care merită dar, înainte de asta, trebuie știut dacă merită. Iar o condamnare nu justifică sprijinul necondiționat. Mai ales că, se pare, doamna Bogdan nu e chiar cel mai corect personaj din această lume a justiției.Sprijinul acesta necondiționat, orbesc, fără a ști ce susți și cui te opui nu are în el nimic sănătos.
    • +5 (7 voturi)    
      Sigur , dar cum ? CSM da si un "mesaj" (Joi, 24 martie 2016, 14:37)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui avint

      celor care ar mai indrazni in viitor sa se puna cu mafia transpartinica !!
  • +27 (31 voturi)    
    Asta este adevarat fata a CSM-ului ! (Joi, 24 martie 2016, 12:51)

    Idealistu [utilizator]

    Dominata de magistrati pentru care Justitia este doar un mijloc de castig personal.
    • +3 (3 voturi)    
      rolul csm (Joi, 24 martie 2016, 14:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      este sa sanctioneze cand base aduce atingere...
  • +35 (37 voturi)    
    Era de asteptat (Joi, 24 martie 2016, 13:02)

    Andradda [utilizator]

    Camelia Bogdan este linsata mediatic de Antena 3 iar CSM se face ca nu vede. E vai de capul nostru cu asemenea oameni in CSM, CNA, TVR si alte zeci de Comisii care taie si spanzura dupa cum li se ordona de la Partid, nicidecum dupa cum ii obliga legea.
    Dar, avand in vedere ca absolut toti sunt numiti politic, nu e de mirare ca situatia e asa cum e.
  • +20 (20 voturi)    
    de la capat (Joi, 24 martie 2016, 13:13)

    revo [utilizator]

    "CSM face ordine!"
    Si UNJR planteaza panselute in biroul d-nei Pruna!
  • +21 (25 voturi)    
    RUSINEE, MAFIOTILOR!!! (Joi, 24 martie 2016, 13:17)

    avint [utilizator]

    Cine spunea ca CSM-ul ar trebui sa numeasca procurorii sefi? Ar fi dezastru!
  • +17 (23 voturi)    
    Campanie pro-coruptie (Joi, 24 martie 2016, 13:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dupa acuzarea Monicai Macovei precum ca ar fi atacat independenta justitiei, iata CSM-ul isi da iarasi in petec, aparand reputatia trustului varanului. Asta dupa ce CCR-ul a aplicat o lovitura teribila SRI-ului si DNA-ului.

    Oamenii astia nu realizeaza ce se intampla in tara, si cat de importanta este functionarea justitiei institutionalizate. Oamenii astia ne distrug pe toti, intregul sistem, cat de cat functional.

    Dar voi cititorii realizati ca suntem impinsi spre saracie sub dominarea mafiei, spre inapoiere si violenta??!! Pana la urma se va ajunge la violenta. Cat de rabdatori suntem noi romanii, dar nu se mai poate. Sfidarea mafiota permanenta trebuie pedepsita cumva. Iar daca justitia nu o face, oamenii vor incerca sa-si faca singuri dreptate.
  • +10 (14 voturi)    
    O mare rusine, d-lor din CSM (Joi, 24 martie 2016, 13:46)

    proxy [utilizator]

    Justitia se vrea independenta dar le da in cap exact celor independenti, care nu slujesc politicieni corupti si care doresc returnarea la buget a banilor furati.
  • -11 (17 voturi)    
    Tupeu cat casa... (Joi, 24 martie 2016, 13:53)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cat tupeu poate sa aiba aceasta individa care citeste 40 de dosare in 2 zile, isi judeca singura cererile de recuzare si in general isi face meseria in bataie de joc.

    Inspectia judiciara s-a pronuntat daca e normal sa ai alte activitati platite in afara de pozitia din sistemul de justitie si eventual una de cadru didactic la INM? Daca e normal sa predai seminarii pe la diverse firme prin tara? Daca e normal sa fii platita in timpul unui proces de o parte din proces?
    • +4 (12 voturi)    
      ceea ce afirmati este exact ce a afirmat (Joi, 24 martie 2016, 14:32)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      haznaua 3 si minciuna cap-coada ! Inteleg ca sunteti reprezentantul ei dar chiar asa....Dna Bogdan e singura care a avut curajul sa infrunte un reprezentant celebru al mafiei politice si CSM arata prin mai multe actiuni ca sanctioneza acest lucru !! Iar turnatorul de rude arata ca influnteaza mersul Romaniei si din inchisoare !!!
      • +2 (6 voturi)    
        Penibil... (Joi, 24 martie 2016, 19:54)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Antena 3 si Ciuvica si Luju.ro si cine mai vreti dvs au prezentat acte, documente, inclusiv semnate de doamna judecator. Si niste opinii mai mult sau nu avizate de invitati. (marele "linsaj")

        Dvs ce dovezi aveti ca e o minciuna cap coada cand apare in declaratia de avere a doamnei toata tarasenia, actele sunt publice etc? Concret? Care e minciuna? Pixelul albastru cumva?

        Doamna Bogdan nu a avut nici un curaj. Doamna Bogdan habar nu are ce inseamna meseria de judecator. Obiectivitatea. Cantarirea probelor si pro si contra. Legata la ochi si indiferent de numele celor implicati. Dansa vrea sa dea "exemple". Sa arate ca se poate si cu confiscare extinsa si in general sa condamne pe oricine a carui fata nu ii place domniei sale. Vine cu lista de popriri la 2 zile dupa ce a primit dosarul si la inca o saptamana da sentinte. In bataie de joc si cu rea credinta. Sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi intr-un proces si sa ai un asemenea judecator.
  • +1 (3 voturi)    
    justitia este finantata de la buget (Joi, 24 martie 2016, 16:06)

    jaz [utilizator]

    de ce mai platim taxe?
  • 0 (6 voturi)    
    CSM sa vandut din nou la Mafia rosie ! (Joi, 24 martie 2016, 17:35)

    DreptateOnu [anonim]

    CSM sa vandut din nou si lasa Judecatorii cu spate in ploaie !

    Pana cand mai aceptam Justitia murdara in folosul CORUPTIEI ?
    • -1 (1 vot)    
      CSM (Vineri, 25 martie 2016, 17:44)

      IonHaragus1 [anonim] i-a raspuns lui DreptateOnu

      Pe cine are in spate aceasta judecatoare?
  • -1 (5 voturi)    
    CSM,dezamagire (Joi, 24 martie 2016, 18:09)

    Vasile GheorgheArdelean [anonim]

    O profunda dezamagire ne-a servit tuturor acest CSM (consiliul salvarii mafiotilor) !
  • -1 (1 vot)    
    rusine (Joi, 24 martie 2016, 20:20)

    usernou [utilizator]

    parca cineva s-a saturat de justitie! sau intre justitiari sunt unii care se tem.... de justitie!
  • 0 (2 voturi)    
    este normalul romanesc (Vineri, 25 martie 2016, 10:17)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    in romania, cei ce-si fac datoria si sunt cinstiti sunt pedepsiti. la fel se intampla si cu politistii de la omoruri din bucuresti. pe cand o tara normala? cu asa guverne si administratori NICIODATA !
  • -1 (1 vot)    
    CSM (Vineri, 25 martie 2016, 17:41)

    IonHaragus1 [anonim]

    In sfarsit,CSM a luat o decizie curajoasa contra unei unelte odioase!