Ministrul Transporturilor despre achizitia unei aeronave prezidentiale: "Vom achizitiona de la un alt guvern din UE. Pana la finalul anului vom avea prima aeronava cumparata"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2016, 15:36 Actualitate | Esenţial


Avion
Foto: PhotoExpress
Despre achizitia unei aeronave prezidentiale, atat pentru presedintele tarii, cat si pentru transportul premierului, s-a discutat in ultima decizie a CSAT, a declarat miercuri ministrul Transporturilor, Dan Costescu. "Nu avem buget acum, dar avem ca punct fix rectificarea bugetara. "Ne propunem ca la finalul anului sa avem o prima aeronava cumparata. Vom cumpara de la alt guvern, vom lua legatura cu toate guvernele Uniunii Europene. O aeronava prezidentiala se cumpara dupa trei-patru ani de zbor, pentru ca abia atunci deja avem una cu un istoric clar de zbor".

Potrivit lui Costescu, "s-au facut pasii de lucru, cum se va face analiza de oferte. Agentia Nationala de Achizitii Publice va scrie o procedura speciala pentru aceasta achizitie. Ne propunem ca la finalul anului sa avem o prima aernoava cumparata".

Potrivit ministrului, achizitia va fi intre guverne. "Vom lua legatura cu toate guvernele Uniunii Europene. O aeronava prezidentiala se cumpara dupa trei-patru ani de zbor, pentru ca abia atunci deja avem una cu un istoric clar de zbor. Comisia de 20 de oameni din mai multe ministere vor stabili cum va arata flotila. Practica europeana este sa fie o flotila cu trei sau patru nave. Noi, deobicei, suntem mai zgarciti decat ceilalti asa ca s-ar putea sa fie mai putine".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3341 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Cred ca pentru Klaus...... (Miercuri, 16 martie 2016, 16:02)

    gigiN [utilizator]

    ...nu merita sa se cheltuiasca atatia bani ! sab asteptam,poate pentru viitorul Presedinte !!
  • +9 (13 voturi)    
    flotila :) (Miercuri, 16 martie 2016, 16:12)

    grigule [utilizator]

    ...i-auzi domle... Iohanis isi freaca mainile de placere...dar de pomana...nu mai prinde el inca un mandat ca sa se plimbe prin lume cu "flotila" :))
  • 0 (4 voturi)    
    poza (Miercuri, 16 martie 2016, 17:05)

    Soarele [utilizator]

    Poza este cu un Airbus 340-200/300, modelul mai vechi. Sper să cumpere măcar 340-500 sau -600, dacă e să cumpere Airbus 340. Zboară mai departe şi mai eficient.
    • +2 (2 voturi)    
      Aici (Miercuri, 16 martie 2016, 17:59)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      e cheia. Sa zboare cat mai departe :)) Oare va avea acces la facebook in avion?
  • +5 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 16 martie 2016, 17:18)

    Crioan [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 16 martie 2016, 17:43)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    cursele de linie sau charter (Miercuri, 16 martie 2016, 18:27)

    boogiewoogie [utilizator]

    nu se pot "rezerva" curse speciale daca stimabilii nu pot sta langa muritorii de rand?
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 16 martie 2016, 19:45)

      [anonim] i-a raspuns lui boogiewoogie

      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 16 martie 2016, 23:19)

        [anonim] i-a raspuns lui

  • 0 (0 voturi)    
    NU PUBLICATI HN (Miercuri, 16 martie 2016, 18:57)

    schroedinger [utilizator]

    Si voi intrati tot in tagma idiotilor, ca si acest ministru!
  • -2 (2 voturi)    
    Tot second handuri ??? (Miercuri, 16 martie 2016, 19:29)

    andreesanu [utilizator]

    Vai de ia tara daca nu-i in stare sa-si cumpere o aeronava noua .