Cum a vrut Rusia sa cumpere terenuri la marginea Bucurestiului: o afacere cu avioane, bani fantoma si negocieri la nivel inalt

de Andrei Astefanesei     HotNews.ro, EurActiv.ro
Miercuri, 3 februarie 2016, 12:06 Actualitate | Esenţial

Un bombardier Tupolev Tu-95, fotografiat dintr-un avion de vanatoare Typhoon
Foto: Royal Air Force
​​La marginea Bucureștiului, Rusia a pus ochii pe terenurile țăranilor pentru a face o mega afacere. Printre altele, și o fabrică de avioane Tupolev. Sume amețitoare au fost vehiculate, iar afacerea a fost dicutată în România la nivel de ministru. Primul miliard de euro dintr-o sumă imensă ar fi fost deja trimis de ceva vreme în România, conform investitorului. Ba chiar fostul ministru al Economiei Varujan Vosganian a discutat cu oficiali ruși despre investiție. Administratorul afacerii este un personaj controversat: Vitalie Usturoi. Numele lui apare în afacerea Țigareta 2, în afacerea Aro și devalizarea Bancorex, dar și legat de Revoluția din 1989, fiind inclus pe lista „turiștilor ruși” care au împânzit România în acele zile.

Sătenii din Adunații Copăceni credeau că le-a pus Dumnezeu mâna în cap când au aflat că un investitor misterior s-a arătat interesat să le cumpere pământurile cu sume ce depășeau de zece ori prețul pieței. Totul pentru construcția acolo a unei fabrici de avioane, un aeroport, dar și locuințe pentru zeci de mii de angajați. Este vorba despre firma West Euro Energy Trans Airspace Holding, pe scurt WEETAS, al cărei acționar majoritar și administrator este Vitalie Usturoi, un basarabean cu cetățenie română.  

Usturoi a luat legătura cu primarul comunei și i-a prezentat planul, iar vestea s-a răspândit repede printre oameni, care abia așteptau să primească sume mari pentru terenuri. Vitalie Usturoi a detaliat planul fabricii de avioane Tupolev și al aeroportului. 

„Fabrica de avioane nu poate fi făcută fără pistă. 140 de firme din Rusia și din Europa ar fi adus componente. E o investiție foarte mare. În martie 2014 s-a semnat contractul cu o platformă financiară din Marea Britanie și am semnat pentru prima tranșă, de 20 de miliarde de euro. În 5 ani trebuiau să intre în România 250 de miliarde de euro", a explicat Vitalie Usturoi.  

Suma pare de domeniul fabulației, dar până să demonstrăm că banii există sau nu, în contractul semnat de Usturoi cu „platforma financiară”, contract studiat de reporter, datele apar așa cum au fost prezentate de acesta.  

Banii din Rusia, via Deutsche Bank  

Platforma financiară despre care vorbește Vitalie Usturoi se numește Hestiun Finance (UK) Limited, o firmă britanică care, aparent, își ține banii la Deutsche Bank Frankfurt, în Germania. Primii bani au venit în România în primăvara lui 2014.  

„Pe 28 aprilie 2014, pe contul nostru a fost transferat un miliard de euro, urmând ca până la sfârșitul lunii mai să vină încă 19 miliarde", a afirmat Usturoi.  

Proveniența banilor i-a făcut pe angajații BRD să blocheze miliardul de euro sosit de la Deutsche Bank. Oficial, BRD a refuzat să comenteze situația, invocând secretul bancar. Neoficial, însă, se fac investigații. 

„Orice sumă peste 15.000 de euro este raportată la Oficiul pentru Spălarea Banilor și la alte instituții. Acest miliard a fost blocat pentru investigații, deoarece erau probleme pe proveniența banilor", ne-au explicat surse din BRD, sub protecția anonimatului.  

BNR: „Am avut informații”  

Banca Națională a României a răspuns parțial întrebărilor puse de reporter. BNR recunoaște că a avut informații despre transferul de bani de care vorbește Vitalie Usturoi, dar că nu s-a confirmat.  

„Referitor la mesajul dvs. din data de 28.05.2015, privind S.C. West Euro Energy Trans Airspace Holding S.A., precizăm că, deși au existat informații de genul celor menționate de dvs, până în prezent nu a fost confirmat transferul în România de fonduri de mărimea celor în discuție, suspiciunile existente în legătură cu aceasta făcând necesară informarea Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor de către instituția de credit respectivă”, a răspuns Lorina Duță, șef serviciu în cadrul Direcției de Supraveghere a BNR.  

Și actualul purtător de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu, dar care în 2015 era purtător de cuvânt al BNR, a spus că, oficial, banii nu au mai ajuns în România.

Citește mai departe pe EurActiv.ro despre banii care nu ar fi putut pleca din Rusia fără ordin de la Kremlin


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
12865 vizualizari
  • +25 (29 voturi)    
    Deci 2014.Guvern Ponta.Ruși. (Miercuri, 3 februarie 2016, 12:18)

    asavreau [utilizator]

    Ce să mai comentăm?Decât că Ponta era produsul PSD susținut de USL care era un balmeș-talmeș politic,visul lui Iliescu via KGB.Și ceva încă mai este,pentru-că Ponta se plimbă liber.Prea liber.
    • +12 (14 voturi)    
      acum inteleg ce spunea tavarisci Rogozin (Miercuri, 3 februarie 2016, 13:24)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Despre vizita pe care ne-ar face-o in bombardierul strategic Tupolev. De fapt vroia sa zica ca se vor produce in Romania, si ca el personal va zbura cu primul exemplar produs aici.
    • +8 (10 voturi)    
      Mordor (Miercuri, 3 februarie 2016, 14:15)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui asavreau

      Nu a inceput cu Georgia, Ucraina, RM si nici nu se va opri acolo ! Pentru ca orcile sale sunt deja aici in Romania ! De cand au preluat tzara de la Ceausescu !
  • +27 (29 voturi)    
    Oops (Miercuri, 3 februarie 2016, 12:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Oops. Pai cum asa, sub guvernoiu' ponta se intamplau din astea? :-)

    Va inchipuiti ce iesea cu tonta presedinte? :-) Siberia scria pe noi!
    • +17 (19 voturi)    
      o fabrica + aeroport = baza ruseasca (Miercuri, 3 februarie 2016, 13:28)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      de facto, pe teritoriul unui stat NATO. Nu stiu cine s-a gandit la asa afacere geniala.
      • +16 (18 voturi)    
        PSD (Miercuri, 3 februarie 2016, 14:15)

        DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui t_beriu

        Sta in logica PSD !
  • -9 (19 voturi)    
    Si totusi... (Miercuri, 3 februarie 2016, 16:00)

    xan [utilizator]

    Ce e rau daca intra bani in tara?
    Cine poate argumenta ca e "rau" pentru taranii aia sa isi dea pamanturile cu de zece ori pretul pietei?? Uite asa ajungem iar la modelul comunist, ca nu stii tu ce e bine pentru tine, stim noi.

    Pe de alta parte, planul fabricii de avioane este de departe o mega mare gogoasa: ce motiv ar avea rusii sa nu isi faca la ei fabrica, ci taman la noi, prietenii lor cei mai dragi. Si dintre toate fabricile posibile, taman aia de bombardiere strategice. Sa fim seriosi.
  • +11 (13 voturi)    
    Balet ,balet rusesc ,la asta sunt ff buni ! (Miercuri, 3 februarie 2016, 16:06)

    andreesanu [utilizator]

    Ce tot faceti atita caz de povestea lui Usturoi ?, aluia ii pute urma demult !
    Ce-i ALRO ?,dar Alumina Oradea ?,dar Alum Tulcea ?,Rafo ce-i ?,Teleajenul ce-i ?,Otelaria de la Tirgoviste ce-i ? sunt propietati rusesti rezultat al privatizarii de CACAT facute de o gasca de tradatori .
    Ce-au pazit serviciile atunci ???,sa-si faca plinul !
  • +7 (7 voturi)    
    Usturoi la bobor,de la "doctorul " Ponta Viorel? (Joi, 4 februarie 2016, 5:23)

    Plagarus [utilizator]

    Pe cand infiintare unei Comisii de ancheta privind o datorie de 600 de milioane de dolari a Rompetrol pe care Ponta a sters-o printr-un memorandum.
    Casa de avocatură Şova - Ponta a primit contracte de sute de mii de lei de la Rovinari pentru servicii de asistenţă juridică.
    DNA îl pune sub acuzare pe "dr" Ponta pentru mai multe infracţiuni de fals, complicitate, evaziune fiscală şi spălare de bani la Complexul Energetic Oltenia.
    CEOltenia are capacitatea să producă aproape 30% din curentul electric consumat în RO.
    A investit un miliard de euro în ecologizare şi retehnologizare, dar electricitatea care vine de la CEO este de două sau de trei ori mai scumpă decât cea care se vinde pe piaţa liberă.
    In complexul de la Târgu Jiu intră, au intrat, centralele electrice de la Turceni, Rovinari, Craiova și minele din Societatea Națională a Lignitului Oltenia.
    Pentru că are costuri mari de producţie, complexul nu reuşeste să vândă cantitatea de electricitate estimată. Cu toate acestea, extrage cantităţi impresionante de cărbune, pe care îl ţine în depozite.
    • +1 (3 voturi)    
      pai... (Joi, 4 februarie 2016, 10:22)

      LaurentiuCatrina1 [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      ia vezi de ce! vezi ce ajutoare de stat dau tarile alea la care te uiti tu ca vitelu ca sa-si mentina in functiune capacitatile de productie.
      mai vezi si cat e consumul de electricitate acum fata de perioada cand industria romaneasca mai exuista si care se pare ca nu era asa de fier vechi cum zicea cineva . si cum prostia aia cu eolienele in care am platit de ne-am rupt ca sa castige bani producatorii de moristi de pe la nemti trebuie completata cu capacitati de productie clasice care ies pe pierdere. ca de la vant nu poti stoca energia decat daca ai construit ceva gen tarnita, ceea ce nu avem si atunci trebuie sa fii pregait, ptr ca atunci cand nu bate vantul sa dai drumu pe carbune sau gaz.
      • +1 (1 vot)    
        consum de energie (Joi, 4 februarie 2016, 12:52)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina1

        Consumul de energie inainte de revolutie era de peste 2 ori mai mare decat in prezent. Iar productia de vreo 5 ori mai mica.
        Ai capacitatea sa intelegi ce inseamna asta?
  • +2 (4 voturi)    
    Un lucru imi este neclar. (Joi, 4 februarie 2016, 9:36)

    Kecske [utilizator]

    Cum se face ca de fiecare data cind ststul roman face o afacere proasta / defavorabila lui cu rusii sunt si liberalii amestecati si, a naibii coincidenta, niciodata nu sunt in favoarea statului roman. Sterling, OMV/Gazprom, COS Targoviste etc.
  • -6 (6 voturi)    
    Ce sansa am ratat... (Joi, 4 februarie 2016, 9:44)

    echidistantul_ [utilizator]

    Asa aveam motive s aii injur si pe rusi. Acuma raman doar cei de la Bechtel pe lista rusinii. Si aia sunt americani.