Proiect: Mamele care adopta copii mai mari de doi ani primesc o indemnizatie de 1.700 de lei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2016, 13:17 Actualitate | Esenţial

Mamele care adopta copii mai mari de doi ani ar putea beneficia de o indemnizatie de aproximativ 1.700 de lei si de concediu de acomodare de un an, potrivit modificarilor aduse legii adoptiei, adoptate, marti, de Comisia pentru munca si protectie sociala a Camerei Deputatilor, anunta Mediafax.

Deputatii din Comisia pentru munca si protectie sociala a Camerei Deputatilor au amendat proiectul de lege pentru modificarea si completarea Legii nr. 273/2004 privind procedura adoptiei, initiat de Guvern, la propunerea deputatilor PNL, pentru ca mamele care adopta copii cu varsta mai mare de 2 ani sa beneficieze de "o indemnizatie de 3,4 ISR (Indicatorul Social de Referinta) si de concediu de acomodare de maxim 12 luni", acordate la cererea parintelui adoptator, desi Guvernul propusese o perioada de 6 luni.

Deputatul PNL Florica Cherches a explicat ca mamele care adopta copii cu varsta mai mare de 2 ani ar urma sa primeasca o indemnizatie de aproximativ 1700 de lei pe luna, iar cele care adopta copii mai mici de doi ani ar urma sa beneficieze de prevederile legii in vigoare, adica de indemnizatia de crestere a copilului.

Potrivit presedintelui Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului si Adoptiei, Gabriela Coman, proiectul de lege propus de Guvern are ca obiectiv eliminarea obstacolelor care ingreuneaza procedurile de adoptie pentru copiii romani, in Romania.

Proiectul de lege pentru modificarea si completarea Legii nr. 273/2004 privind procedura adoptiei, initiat de Guvern, a fost adoptat de Senat, Camera Deputatilor fiind for decizional.










3389 vizualizari
  • +2 (8 voturi)    
    Mai bine decat medic? (Marţi, 2 februarie 2016, 13:28)

    AdrianBorza [utilizator]

    Adica o mama adoptiva va beneficia de un "salariu" mai mare decat un medic sau un profesor. Deputatii astia gandesc cu fundul?
    • +3 (5 voturi)    
      Nu compara mere cu pere ! (Marţi, 2 februarie 2016, 14:32)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      1. E mama, punct. Nu oricine infiaza copii.
      2. E vorba de "concediu de acomodare" de 1 an, in care primeste si o suma de bani, altfel nu ar sta acasa nimeni
      3. Din momentul adoptiei, STATUL scapa de obligatii fata de acel copil, deci economie timp de 16 ani.
      4. Calculeaza primele trei puncte.
      5. NU, deputatii nu gandesc cu curul, ci cu capul. Ca-l folosesc pentru furat asta-i alta treaba.
      6. Infiatul nu-i o meserie
      • -1 (3 voturi)    
        indemnizatie 1 an sau 16? (Marţi, 2 februarie 2016, 15:30)

        Stef1234 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Cred ca 1700 de lei lunar pana la implinirea de 18 ani... suma care mi se pare putin mare comparand salariile bugetarilor
        • +2 (2 voturi)    
          Nu citi doar titlurile... (Marţi, 2 februarie 2016, 22:46)

          Amad [utilizator] i-a raspuns lui Stef1234

          Nu scrie nicăieri, ca cei înfiază, vor primi 1700 lei lunar pana la majorat. Vor primi 1700 lei doar perioada de "acomodare" de 1 an. Concediul de acomodare ar fi asimilat concediului fără plata, deci ....fără bani de la angajator.
      • -3 (3 voturi)    
        Chiar pe dos (Marţi, 2 februarie 2016, 16:05)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Am colege care au infiat copii pentru ca nu pot avea proprii copii din motive medicale. Nu o fac pentru bani, chiar au cheltuit bani ca sa poata face adoptiile (acte, avocati etc).
        A fi mama nu e o meserie, deci nu trebuie platita.

        Statul nu scapa de nimic. Statul suntem noi, tu si eu, si ceilalti care citesc. Daca tu vrei sa platesti 1700 lunar cuiva du-te si fa-o direct, nu ma pune si pe mine la plata pentru ca nu te-am imputernicit sa iei decizii in numele meu.
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca ideea este alta. (Marţi, 2 februarie 2016, 22:50)

          Amad [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          Ideea este ca nimeni nu prea dorește înfierea unui copil de peste 2 ani. Cine are copii știe ce vorbesc. Un copil la 2-3 ani "creeaza" anumite probleme, au deja personalitate.
          Ce faci? Azi il înfiezi si a doua zi il duci la camin?
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 2 februarie 2016, 18:18)

    rerenenegate [utilizator]

    Pai de ce nu le da bani si la alea care fac un copil? Si de ce nu dau si la tati, e discriminare?