Traian Basescu despre cei patru ani de inchisoare pentru fratele sau: Este o condamnare grea

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2016, 11:43 Actualitate | Esenţial

Mircea Basescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, vineri, pentru Mediafax, ca fratele sau, Mircea Basescu, a primit "o condamnare grea", in conditiile in care a sustinut ca nu a luat niciodata bani, afirmand ca fratele trebuie sa respecte decizia tribunalului si sa recurga la caile legale de atac.

"Este o condamnare grea, in conditiile in care fratele meu sustine ca nu a luat niciodata bani si asa au si fost declaratiile in faza initiala, pe urma s-au modificat. 

Trebuie sa respecte decizia tribunalului si sa exercite caile de atac legale, apel la aceasta decizie catre Curtea de Apel", a declarat Traian Basescu.  

Fostul presedinte a precizat ca nu stie daca avocatii fratelui sau, Mircea Basescu, au inceput demersurile necesare pentru a ataca decizia primei instante.  

"Nu cred ca pana cand apare tot documentul, motivarea se poate face acest lucru", a mai spus Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
5216 vizualizari
  • -2 (6 voturi)    
    Well ... grea, grea .... insa MERITATA ! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 11:46)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... grea, grea .... insa MERITATA !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • -1 (5 voturi)    
      Meritata (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:21)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Daca te referi la fapte, nu s-au demonstrat.
      Daca te referi la prostie, s-a demonstrat.
      La urma urmei, de ce sa nu fie pedepsita si prostia?
  • -1 (5 voturi)    
    Pai parca tu spuneai ca-i nevinovat, (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:21)

    xrogo [utilizator]

    acu ai intors macazul,unde sunt dezvaluirile pe care cica le vei face dupa ce nu mai vei fi presedinte,palavre,palavre de fost presedinte ratat!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Grea, dar scapa repede (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:35)

    AdiSto [utilizator]

    Scrie o carte despre prietenia si bunele relatii dintre romani si tigani, ca e expert in asta.
  • -1 (3 voturi)    
    cum vine asta? (Vineri, 8 ianuarie 2016, 14:12)

    nesuferitu [utilizator]

    pai ce importanta are asta? sa inteleg ca-i accepti vinovatia daca putea fi condamnat ''mai usor''. bre nea Traiane vezi ca ai inceput s-o dai de gard!
  • +1 (3 voturi)    
    Justitia trebuie sa ramana JUSTITIE! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:59)

    EllenaS [utilizator]

    Basescule, daca erai un frate adevarat, ii spuneai sa recunoasca ce-a facut, si stii bine c-a facut, pentru ca in afaceri cu clanul tiganilor a intrat si din cauza ta! Ai crezut ca-l ajuti intorcand vinovatia lui Mircea Basescu in asa-zisul santaj al tiganilor! Eu cred ca daca ai avea constiinta, atunci pe aceasta ar sta acum frate-tau! De cand va stiti, ati facut atat de multe "nefacute" incat una in plus nu mai conteaza! Oricum ar fi, Mircea Basescu face puscarie si din cauza ambiitiilor tale de a ajunge prin orice mijloace presedinte! Pentru asta vei plati si tu! Acum e doar inceputul! Asta e parerea mea!
  • -1 (1 vot)    
    Ma gandesc si eu ca fost basist ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 9:21)

    Spirt [utilizator]

    1. Din transcrierea convorbirii telefonice cand spunea "tre sa-l scapam" este clar ca era vinovat (pentru mine, nu pentru justitie)
    2. Daca el a primit porcoiul de bani doar nu l-a luat de dement, SE BAZA pe ceva. Cum el nu avea nici o functie in stat, presupun ca Basescu T i-a spus sa faca asta. Cu atat mai mult cu cat Basescu T s-a afisat cu clanul.
    3. Adaugat modul asta de comportament de infractor la: a. casa din Mihaileanu, b. lobbyul presedintelui pentru plata daunelor din retrocedari intr-un moment in care toti strangeau cureaua si ne imprumutasem 20miliarde dolari la FMI , retrocedari ulterior demostrate de DNA ca fiind furturi de minim 3 mililarde de euro c. criticarea DNA si SRI ca nu s-au inhaitat cu el si nu o "gratiaza" neoficial pe Udrea aceste lucruri spun multe despre cine e omul pe care l-am votat si la presedentie si la referendumuri! E bine ca s-a schimbat, e rau ca s-a schimbat intr-o momaie mototoala, sper sa apara si un presedinte cinstit.