Traian Basescu despre cei patru ani de inchisoare pentru fratele sau: Este o condamnare grea

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2016, 11:43 Actualitate | Esenţial

Mircea Basescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, vineri, pentru Mediafax, ca fratele sau, Mircea Basescu, a primit "o condamnare grea", in conditiile in care a sustinut ca nu a luat niciodata bani, afirmand ca fratele trebuie sa respecte decizia tribunalului si sa recurga la caile legale de atac.

"Este o condamnare grea, in conditiile in care fratele meu sustine ca nu a luat niciodata bani si asa au si fost declaratiile in faza initiala, pe urma s-au modificat. 

Trebuie sa respecte decizia tribunalului si sa exercite caile de atac legale, apel la aceasta decizie catre Curtea de Apel", a declarat Traian Basescu.  

Fostul presedinte a precizat ca nu stie daca avocatii fratelui sau, Mircea Basescu, au inceput demersurile necesare pentru a ataca decizia primei instante.  

"Nu cred ca pana cand apare tot documentul, motivarea se poate face acest lucru", a mai spus Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   









5232 vizualizari
  • -2 (6 voturi)    
    Well ... grea, grea .... insa MERITATA ! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 11:46)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... grea, grea .... insa MERITATA !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • -1 (5 voturi)    
      Meritata (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:21)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Daca te referi la fapte, nu s-au demonstrat.
      Daca te referi la prostie, s-a demonstrat.
      La urma urmei, de ce sa nu fie pedepsita si prostia?
  • -1 (5 voturi)    
    Pai parca tu spuneai ca-i nevinovat, (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:21)

    xrogo [utilizator]

    acu ai intors macazul,unde sunt dezvaluirile pe care cica le vei face dupa ce nu mai vei fi presedinte,palavre,palavre de fost presedinte ratat!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Grea, dar scapa repede (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:35)

    AdiSto [utilizator]

    Scrie o carte despre prietenia si bunele relatii dintre romani si tigani, ca e expert in asta.
  • -1 (3 voturi)    
    cum vine asta? (Vineri, 8 ianuarie 2016, 14:12)

    nesuferitu [utilizator]

    pai ce importanta are asta? sa inteleg ca-i accepti vinovatia daca putea fi condamnat ''mai usor''. bre nea Traiane vezi ca ai inceput s-o dai de gard!
  • +1 (3 voturi)    
    Justitia trebuie sa ramana JUSTITIE! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:59)

    EllenaS [utilizator]

    Basescule, daca erai un frate adevarat, ii spuneai sa recunoasca ce-a facut, si stii bine c-a facut, pentru ca in afaceri cu clanul tiganilor a intrat si din cauza ta! Ai crezut ca-l ajuti intorcand vinovatia lui Mircea Basescu in asa-zisul santaj al tiganilor! Eu cred ca daca ai avea constiinta, atunci pe aceasta ar sta acum frate-tau! De cand va stiti, ati facut atat de multe "nefacute" incat una in plus nu mai conteaza! Oricum ar fi, Mircea Basescu face puscarie si din cauza ambiitiilor tale de a ajunge prin orice mijloace presedinte! Pentru asta vei plati si tu! Acum e doar inceputul! Asta e parerea mea!
  • -1 (1 vot)    
    Ma gandesc si eu ca fost basist ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 9:21)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Din transcrierea convorbirii telefonice cand spunea "tre sa-l scapam" este clar ca era vinovat (pentru mine, nu pentru justitie)
    2. Daca el a primit porcoiul de bani doar nu l-a luat de dement, SE BAZA pe ceva. Cum el nu avea nici o functie in stat, presupun ca Basescu T i-a spus sa faca asta. Cu atat mai mult cu cat Basescu T s-a afisat cu clanul.
    3. Adaugat modul asta de comportament de infractor la: a. casa din Mihaileanu, b. lobbyul presedintelui pentru plata daunelor din retrocedari intr-un moment in care toti strangeau cureaua si ne imprumutasem 20miliarde dolari la FMI , retrocedari ulterior demostrate de DNA ca fiind furturi de minim 3 mililarde de euro c. criticarea DNA si SRI ca nu s-au inhaitat cu el si nu o "gratiaza" neoficial pe Udrea aceste lucruri spun multe despre cine e omul pe care l-am votat si la presedentie si la referendumuri! E bine ca s-a schimbat, e rau ca s-a schimbat intr-o momaie mototoala, sper sa apara si un presedinte cinstit.