Mesajul de Craciun al Patriarhului: Toti suntem chemati de Dumnezeu sa cultivam pacea si cooperarea intre popoare, nu invrajbirea si conflictele violente

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2015, 15:02 Actualitate | Esenţial

Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, Daniel, a transmis un mesaj cu ocazia Sarbatorii Nasterii Domnului in care vorbeste despre cresterea violentei verbale si fizice in familie si in societate si despre inmultirea razboaielor si a terorismului. 

"De aceea, toti suntem chemati de Dumnezeu sa cultivam pacea si cooperarea intre popoare, nu invrajbirea si conflictele violente", spune capul Bisericii Ortodoxe Romane/

Mesajul Patriarhului:

'Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamant pace, intre oameni bunavoire!' (Luca 2, 14)

Dumnezeu Cel vesnic viu se face Om muritor, pentru a darui oamenilor muritori viata vesnica. Fiul lui Dumnezeu Se face Fiul Omului, pentru ca omul sa poata deveni fiul lui Dumnezeu dupa har (cf. Ioan 1, 12). Coborarea Fiului lui Dumnezeu Iisus Hristos intre oameni este inceputul inaltarii omului in imparatia iubirii Preasfintei Treimi. 

Insa aceasta inaltare a omului are ca baza impacarea dintre Dumnezeu Cel Sfant si omul cazut din legatura cu El prin pacatul neascultarii. Asadar, omul cel nou in Hristos este omul in care locuieste pacea lui Dumnezeu si care lucreaza pentru impacarea oamenilor cu Dumnezeu si intreolalta. 

Astazi, cand creste violenta verbala si fizica in familie, in societate si se inmultesc conflictele militare si terorismul in multe parti ale lumii, Biserica trebuie sa apere si sa cultive valorile eterne ale Evangheliei iubirii lui Hristos si ale demnitatii omului creat dupa chipul lui Dumnezeu. 

Darul pacii spirituale, al impacarii omului cu Dumnezeu, cu sine si cu semenii, se primeste prin rugaciune si se cultiva prin ganduri, cuvinte si fapte milostive, astfel incat pacea spirituala a sufletului sa devina izvor de pace sociala, de pace in familie, in comunitate si in lume. 

De aceea, toti suntem chemati de Dumnezeu sa cultivam pacea si cooperarea intre popoare, nu invrajbirea si conflictele violente. 

Cu prilejul sarbatorii Nasterii Domnului nostru Iisus Hristos si al Anului Nou - 2016, va adresam doriri de sanatate si mantuire, pace si bucurie, dimpreuna cu urarea traditionala: La multi ani! 

Cu deosebita pretuire si frateasca imbratisare in Hristos Domnul,

Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane"


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
804 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    Intrebare... (Joi, 24 decembrie 2015, 15:31)

    Ana [anonim]

    pentru Preanefericit: CINE-I DZEUL PE CARE-L INVOCI? Cat mai poti minti? De ce nu spui enoriasilor ca Dzeul pe care-l invocati este un Pradator Psihopat care guverneaza in mod diabolic INCHISOAREA PAMANT?!? Sa va ia dracu pe toti! Popi, judeo-masoni, illuminati, reptilieni, aLIEni, etc...!
    • +1 (1 vot)    
      Întrebare (Joi, 24 decembrie 2015, 17:32)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Ești bine cu capul ?
  • +4 (6 voturi)    
    Sigur (Joi, 24 decembrie 2015, 16:54)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu va coborati voi din palate si merțane mai intai? Faceti si voi ce zice popa...
    • +1 (1 vot)    
      @Sigur (Joi, 24 decembrie 2015, 17:37)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Cine te-a pus pe tine judecător ai lor ?!
      • 0 (0 voturi)    
        @Victor (Vineri, 25 decembrie 2015, 15:05)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        Cine te-a pus pe tine troll? :)
  • -1 (1 vot)    
    Chemarea... (Joi, 24 decembrie 2015, 18:06)

    microbistu' [utilizator]

    "toti suntem chemati de Dumnezeu sa cultivam pacea"... inseamna ca iar functioneaza posta aiurea, ca eu n-am primit nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Ateilor, atenție cui dați + ! (Joi, 24 decembrie 2015, 18:26)

    comentatordiletant [utilizator]

    Ca să mă fac înțeles, voi copia aici două comentarii de-ale mele (e tot plagiat?) făcute la o știre de sâmbătă (cea cu americanul responsabil de închiderea a 1000 de școli în California, aflat acum în România):

    Ceea ce voi numiți „domnișoara dana” nu mai e demult domnișoară (sau personal înclin să cred domnișor) într-ale postărilor. Eu l-am remarcat cu numele de sutcivni pe când posta despre complotul iudeo-masonic în asasinarea premeditată a celor 66 de victime de la #colectiv (care erau toate decedate în noaptea catastrofei) și despre prelevarea ilegală de organe de la cei aflați în spitalele din străinătate (de parcă organele unui pacient intoxicat cu produde de ardere ar putea fi viabile în cazul unui transplant); a reapărut cu numele anonimii (la plural, nu știu dacă anonim-ul de aici are vreo legătură) comentând atacurile teroroste de la Paris, subiecte legate de politică, spațiul cosmic etc.- tot ce ar putea fi atribuit conspirației iudeo-masonice; a mai comentat (cam în ultimele două săptămâni) sub numele de an, ana iar acum dana.
    Eu am renunțat de mult să-i mai dau calificative (nu mai vorbesc de a-i răspunde la comentarii), și dacă țineți la nervii și timpul vostru vă sfătuiesc să faceți la fel - ignorați-l. Noroc că apropiații victimelor din #colectiv nu au timp (presupun) să citească postările de pe HN, din punctul meu de vedere ce scrie individul ăsta înveninează - este o profanare a memoriei celor decedați și o calomnie implicită la adresa familiilor lor, care, conștient sau nu, ar fi contribuit la perpetuarea minciunii.
    Deci: dacă vedeți în vreo postare referiri la „complot iudeo-masonic”, „alogeni”, „vor fi 66 de victime” (are preferințe și pentru pentru „mainstream” și „creier la purtător”, deci atenție la context, chiar dacă ele în sine sunt inofensive) mai bine ignorați-o, că nu aveți cu cine discuta - e ca un robot telefonic, sau pentru nostalgicii mai în vârstă, ”tanti Aglaia” :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare: Pentru conformitate: (Joi, 24 decembrie 2015, 18:32)

    comentatordiletant [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20664428-bilantul-incendiului-din-colectiv-ajuns-61-morti-tanara-internata-germania-decedat-duminica-noaptea.htm

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20667377-bilant-tragediei-din-colectiv-ajuns-62-morti.htm
    Pentru cine are timp, comparați vă rog comentariile făcute sub numele de anonimi în prima știre și de colectiv în a doua.

    Iar dacă aveți și mai mult timp, mai puteți găsi:

    http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-20644875-noi-fotografii-inalta-rezolutie-ale-planetei-pitice-pluto.htm

    http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-20678145-telescopul-hubble-fotografiat-sistem-protostelar-care-pare-strapuns-lightsaber-cosmic.htm

    http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-20667383-surse-parlamentare-senatul-votat-interzicerea-publicitatii-pentru-medicamente-pentru-fost-haos-stiut-voteaza-exact.htm

    Și nu sunt fan BOR, nu sunt ortodox practicant (recunosc, îmi place Crăciunul - mai ales când îl trăiești prin copiii din jurul tău), dar dacă veți avea timp să verificați link-urile și făcând abstracție de nivelul de popularitate al celor doi, gândiți-vă care e mai nociv...
  • +1 (1 vot)    
    De acord cu mesajul dar... (Joi, 24 decembrie 2015, 22:15)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sa faceti ce zice popa, nu ce face popa, fiindca popa e mare mafiot.