​Vanatoarea de la Balc ar putea avea loc in acest weekend. Inca nu a fost notificata Directia Sanitar-Veterinara

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2015, 11:19 Actualitate | Esenţial

Vanatoarea de la Balc ar putea avea loc in acest weekend insa Directia Sanitar-Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (DSVSA) Bihor nu a fost deocamdata notificata in acest sens.  Primarul comunei Balc, Arsenie Marosan, a precizat, pentru AGERPRES, ca localnicii se pregatesc pentru acest eveniment, preconizat a se desfasura in perioada 18-21 decembrie. In fiecare an, evenimentul este marcat de proteste ale perosnelor care apara drepturile animalelor. In anul 2011, protestatarii au jucat tenis in fata portii domeniului, unde a fost intins un fileu urias.

"Oficial, nu stiu. Pentru ca, oficial, nu ne anunta nimeni. Este un eveniment privat. Dar se pare ca va fi vanatoarea acum, in acest weekend", a precizat primarul.

"Va spun ca nu am primit nicio notificare. De altfel, niciodata, de cand se organizeaza vanatoarea la Balc, nu ne-au anuntat cu mult timp inainte. Si a avut loc si in ianuarie si in decembrie, nu a fost o perioada fixa. Avem si un medic veterinar concesionar in zona, la Balc, care are contract cu asociatia de vanatoare a domnului Tiriac, si mai avem un medic zonal, pe Marghita, cu care participam, dar inca nu am fost informati", a precizat, pentru Agerpres, dr. Remus Motoc, directorul DSVSA Bihor.


Prima partida de vanatoare de la Balc a avut loc in 2005, dupa ce omul de afaceri Ion Tiriac a concesionat, in anul 2002, domeniul cinegetic ce se intinde pe 150 de hectare.

Accesul presei a fost intotdeauna interzis. La fiecare editie, omul de afaceri Ion Tiriac isi invita prietenii europeni, nume de rezonanta in peisajul economic, politic, artistic.

Programul cinegetic cuprinde doua zile de vanatoare, sambata si duminica inainte de amiaza, la finalul carora se face bilantul vanatorii si fotografia de grup, cu trofee.










1408 vizualizari
  • -1 (1 vot)    
    ciobani, ascundeti-va cainii (Joi, 17 decembrie 2015, 11:45)

    natbl73 [utilizator]

    Vin vanatoriii !!!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Balc (Joi, 17 decembrie 2015, 11:47)

    Hunted [anonim]

    Vad ca la acest macel nu iese niciun cioban sa protesteze...
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Joi, 17 decembrie 2015, 11:58)

    tudorr [utilizator]

    Sadism 2015, asta inseamna sa fii mafiot...
  • +1 (3 voturi)    
    Țiriac (Joi, 17 decembrie 2015, 12:17)

    7cats [utilizator]

    Gunoiul asta nu pleacă din Romania?
    Poate l-au speriat un pic ciobanii!
  • +7 (9 voturi)    
    Ce ridicol....vanatoare?! Macelarire poate! (Joi, 17 decembrie 2015, 12:28)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Sau masacru. Se iau N stabi europeni si nationali, se plaseaza pe niste platforme, inarmati cu pusti, se aduc in bataie pustilor niste turme de porci mistreti, care se macelaresc. Se transeaza, selecteaza ceva bucati de carne cu care se face un chiolhan cu bauta pt "vanatori". Restul se arunca la prostii flamanzi din popor. Sau se vinde la piata.
    Cam asta e toata "vanatoarea de la Balc".
    O penibilitate marca Tiriac, ca sa isi contruiasca relatii bune cu niste alti ridicoli ca si el. Relatii din care tot ei castiga, ca doar nu va inchipuiti ca sunt in beneficiul vreunui popor?!
    Cam asta e esenta evenimentului. Niste cretini, in fond, care ucid din pura placere de a ucide si nici macar nu o fac dupa regulile clasice ale vanatorii, de vanatul din necesitate nu mai zic.
    Scapa mai ieftin daca ii ducea la o crescatorie de porci si ii impuscau direct din boxe, ca tot cam aia e.
    • +4 (4 voturi)    
      un pic de ipocrizie (Joi, 17 decembrie 2015, 14:10)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Acum, dacă tu ai fi porc, ai prefera să fii crescut într-o fermă pentru carne, sau pe domeniul lui Tiriac?

      Pentru că sfârșitul e același: ”măcelărit”. Fie de măcelari, fie de vânători.

      Când o să fim toți vegetarieni atunci putem spune că suntem mai morali decât vânătorii. Dar presupun că majoritatea celor care îi înfierează pe vânători nu sunt vegetarieni.

      Personal mănânc carne, inclusiv de porc, așa că nu-i pot condamna pe vânători. Nu mai mult decât mă pot condamna pe mine, în orice caz.

      Pentru că, cel mai probabil, porcii crescuți pentru carne au o viață mult mai proastă decât cei crescuți pentru vânătoare.
  • +1 (1 vot)    
    Piedone (Joi, 17 decembrie 2015, 14:45)

    CititorulComentator [utilizator]

    A ajuns la fata locului? :)))