Adrian Streinu Cercel: Ranitii din Colectiv transferati in strainatate nu sunt infectati, ci colonizati cu un anumit tip de bacterii, este o diferenta majora

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2015, 17:24 Actualitate | Esenţial

Medicul Adrian Streinu-Cercel
Foto: Hotnews
Managerul Institutului "Matei Balş" din Capitală, Adrian Streinu-Cercel, a declarat, marti, ca cei 8 raniti in incendiul din clubul Colectiv care au fost transferati la Spitalul Militar din Bruxelles "nu sunt infectati, ci colonizati cu un anumit tip de bacterii, este o diferenta majora": "Persoanele respective nu sunt infectate, ci clonizate potential cu anumiti germeni", a afirmat Streinu Cercel, adaugand ca "nu exista spital, in tara sau in strainatate, in care sa nu existe riscul infectiilor nozocomiale". El a adaugat ca "la pacientii cu arsuri majore, rata de infectie a celor care decedeaza este de peste 70%, arata statisticile internationale". Adrian Streinu Cercel a mai afirmat ca nu exista un risc mai mare in cazul pacientilor tratati in tara, acuzand faptul ca "aici media face un deserviciu".

"Inca o data va rog, daca nu puteti sa ajutati, macar sa fim lasati sa ne facem treaba", le-a spus jurnalistilor Dorel Săndesc, secretar de stat in Ministerul Sanatatii, intr-o conferinta de presa

"Germenii circula, nu au niciun fel de granita. Daca va imaginati ca exista o granita va inselati", a mai spus  Adrian Streinu-Cercel.

Cei doi oficiali au mai anuntat ca starea ranitilor din clubul Colectiv este "in general buna", iar "mortalitatea este mai mare la pacientii transferati in strainatate pentru ca starea lor era mai grava".

"Pentru fiecare zi care se sta intr-un spital exista riscul de a dezvolta o infectie nozocomiala. Munca pe care personalul medical o depune zi de zi este enorma", a mai explicat Adrian Streinu Cercel.

Cotidianul Romania Libera a publicat, marti, un raspuns oficial de la Military Hospital Queen Astrid Bruxelles la care au ajuns 8 pacienti raniti in incendiul din clubul Colectiv, care arata ca toti au fost infectati in Romania cu bacterii intraspitalicesti.

Ranitii au ajuns la Bruxelles pe 7 noiembrie, dupa ce au fost tratati aproximativ zece zile in spitalele din Romania, potrivit documentului trimis de spitalul belgian, la solicitarea ziarului Romania Libera.

Cei opt provin de la Spitalul Militar Central Carol Davila din Bucuresti. Comandantul acestei unitati medicale, Florentina Radu, a explicat, intr-o declaratie facuta presei in ziua de 6 noiembrie ca "patru pacienti in stare foarte grava si patru pacienti in stare mai putin grava pot fi preluati de Spitalul Militar din Bruxelles".

Doctorii de la Spitalul Militar din Bruxelles spun ca infectiile cu bacterii sunt o raritate in lumea medicala si nu au incidenta pretinsa de medicii romani: "In timpul spitalizarii, exista sanse mici si limitate ca pacientul sa fie infectat cu bacterii", se arata in scrisoarea oficiala de raspuns.

Raspunsul integral primit de la Military Hospital Queen Astrid Bruxelles aici.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
10313 vizualizari
  • +11 (15 voturi)    
    corect (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    lasand deoparte diferentele si nuantele semantice , cum isi explica stimabilul ca raportam cea mai mica incidenta din ue la infectii nosocomiale ? /// tinem cu dintii de un scaun , daca nu se vrea explicat !
    • +9 (9 voturi)    
      e chiar simplu (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:31)

      doctor Jivago [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      prin lipsa raportarii unor date reale.

      citat:
      "Germenii circula, nu au niciun fel de granita. Daca va imaginati ca exista o granita va inselati"

      explicatie:
      in US se inregistreaza 4.5 infectii la 100 de bolnavi internati( aproximativ 100.000 de americani mor anual din cauza asta).
      HAI ( Healthcare Associated Infection) este statistic ca si cauza a mortii , inaintea decesului din cauza diabetului sau bolii Alzheimer.

      un studiu interesant si foarte bun , in care se regasesc datele de mai sus ( sursa) :

      http://hospitalmicrobiome.com/overview/


      ar trebui sa aflam de la cei doi domni doctori :
      - cate infectii avem in realitate in spitalele romanesti intr-un an ( corect si real) procentual din numarul internarilor
      - cate decese se inregistreaza anual din cauza HAI , cu date reale si corecte,procentual din numarul infectatilor
      - ce masuri trebuie luate pentru a putea reduce incidenta HAI in spitalele din Romania si cine/cum trebuie sa ia aceste masuri
      - cate spitale au autorizatie de functionare valida astazi si care sunt spitalele cu autorizatie valida si cu incidenta HAI la un numar mare sau foarte mare ( peste media europeana).

      explicatiile chinuite din seara asta, prestate de catre cei doi, ma intristeaza profund...mor oameni si noi vorbim discutii despre germeni fara granita???

      abia dupa ce se afla asta ar fi de asteptat ca "tehnocratul" ajuns ministrul sanatatii sa ne spuna daca munceste si el ceva in sensul corectarii situatiilor de mai sus ( daca are capacitatea sa inteleaga ceva din situatia actuala ).
      • +3 (3 voturi)    
        din pacate... (Marţi, 8 decembrie 2015, 23:09)

        un roman necajit [anonim] i-a raspuns lui doctor Jivago

        Ma tem ca nu vetin putea obtine raspunsuri la aceste intrebari chiar daca ar exista cineva care si-ar dori sa va raspunda:
        ... nu veti avea o situatie reala a infectiilor din spitalele romanesti; chiar daca si-ar dori cineva sa o faca publica nu ar avea altceva decat date raportate oficial; nici chiar in interorul spitalului nu se stiu cate asemenea infectii au fost in mod real - un singur element - unele infectii nosocomiale apar dupa externare - spitalul nu le mai inregistreaza!
        ...daca nu stiti numarul real al infectiilor nu veti sti nici procentul real de infectii letale (cu atat mai mult cu cat de multe ori nu este trecuta mentiunea "infectie nosocomiala" la diagnosticul de deces
        ...masurile necesare sunt numeroase si se adreseaza spitalelor, sistemului in ansamblu, pacientilor si familiilor lor... un document care ar trebui sa ii preocupe pe decidenti este Recomandarea 151/2009 a Consiliului Uniunii Europene pentru cresterea soigurantei pacientilor, in primul rand prin limitarea infectiilor nosocomiale
        ...autorizari? un subiect extrem de actual in Romania.
        Masuri pentru limitarea acestui feniomen se pot lua chiar daca nu cunosti cu exactitate dimensiunile sale - atat in limitarea transmiterii de germeni de la un pacient la altul, cat si in privinta utilizarii mult exagerate de antibiotice.
  • +11 (15 voturi)    
    dada (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:32)

    ampersand [utilizator]

    Ne-apucam sa postam, care cum putem, poze din spitalele romanesti cu soareci, gandaci, maidanezi, igrasie, mucegai, saltele roase, sticle de lapte pe post de filtre, etc, si sa zicem apoi "nu exista un risc mai mare in cazul pacientilor tratati in tara"?
  • +5 (9 voturi)    
    Artileria grea a PSD iese la atac! (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:44)

    zarea [anonim]

    :))))
  • +6 (10 voturi)    
    Numai tichia-i lipseste Cercelului ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:01)

    Plagarus [utilizator]

    Normal ca managerul sa-si "spele " acareturile, dar conflictul de interese este evident (medic/manager !!)
  • -2 (8 voturi)    
    hahaha! (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:02)

    ouyang [utilizator]

    maine o sa ziceti ca toata romania e colonizata de niste bacterii. asa e. stim si unde sunt. pacat ca nu suntem in stare sa le dam foc. inteleg ca Gorghiu vrea sa puna bombe. ala ar fi un inceput. sa inchidem o vreme granitele si sa facem curat cu adevarat.
    • +1 (1 vot)    
      Tichia de margaritar de pe tartacutza Cercelului (Miercuri, 9 decembrie 2015, 6:43)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      România este fruntașă în statisticile privind răspândirea bacteriilor nosocomiale sau intraspitalicești, arată datele Centrului European de Control al Bolilor Transmisibile.
      In spitalele concepute după criterii moderne există posibilități de screening și de izolare a pacienților purtători.
      Bacteriile din spitale, din cauza faptului că pacienții sunt tratați intensiv cu antibiotice, uneori mai mult decât trebuie, sunt mai rezistente la antibiotice.
      Rezistente la antibiotice, aceste bacterii, numite nosocomiale, le provoacă infecții fatale pacienților.
  • +6 (14 voturi)    
    Colizarea si infectarea (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:10)

    Marius [anonim]

    Tipic romanesc: ascunderea "rahatului" sub presul din sufragerie.
    Nu conteaza cat de raisoasa este capra, ci cat de drept tine coada!!!!
  • +6 (14 voturi)    
    Cine sunt eu (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:18)

    ipolitic [utilizator]

    sa contrazic un DOCTOR.
    Mai mult, ii multumesc ca m-a ajutat sa scap de corvoada spalatului pe maini. Ce si daca am o colonie de bacterii pe mine, important e sa nu fiu infectat. Genial...
  • +5 (13 voturi)    
    ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:37)

    chiuaua [utilizator]

    - Colonizati ? Pai de ce ?
    - Din cauza mizeriei din spitale Dom' Doptor.
  • +5 (13 voturi)    
    dexu' (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:38)

    mircea [anonim]

    a venit domnu' sa ne explice dexu'.
  • +5 (9 voturi)    
    Mai ca v-am crede (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:40)

    sile [anonim]

    "nu exista un risc mai mare in cazul pacientilor tratati in tara"

    Daca n-am avea judete cu rata de infectie zero, per total, aproape am putea crede ca statisticile lor sunt comparabile cu ale noastre.

    Si da, riscul de infectie este imens in astfel de cazuri. Dar ce te faci daca in niste spitale mai curate ar fi supravietuit si un singur om in plus?
    In cazuri din astea, daca esti de buna credinta, ordoni niste controale (de preferinta din partea unor organisme independente) si faci publice rezultatele. Si masurile corective, daca se impun. Poate ca presa exagereaza. Dar fara dovezi, pe dvs nu va crede nimeni d-le profesor. Produceti dovezi, nu contra-acuzatii.
  • +10 (16 voturi)    
    Si care e diferenta? (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:51)

    LiviuX [utilizator]

    Astia din colonii sunt mai de treaba, te insanatosesc?
  • +4 (4 voturi)    
    Appeared to be nu they were (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:27)

    mda [anonim]

    daca destepti de aici ar fi citit raspunsul oficial oferit de spital ar fi vazut exact raspunsul in engleza si cat de prost poti sa traduci din engleza cand vrei( e valabil si pentru Dr Cercel si restul din minister care habar nu au de engleza).
    On admission they appeared to be colonized with a certain bacterial load.
    http://www.romanialibera.ro/galerie/exclusiv--spitalul-militar-din-bruxelles-confirma-oficial--toti-pacientii-de-la-colectiv-trimisi-in-belgia--infectati-cu-bacterii-401622/img/2
    acuma folositi macar google translate si vedeti ca apperead to be se traduce prin par sa fi fost nu prin au fost sigur ( 100%).
    Deci daca mai puneti botul la toate magariile chiar ca Romania isi merita soarta
  • 0 (4 voturi)    
    Pe buna dreptate (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:27)

    Cetateanul [anonim]

    Sa eliberezi functia, nu neaparat demisia...
  • +1 (5 voturi)    
    mint, mint in continuare!! (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:03)

    lili [anonim]

    Rusine!
  • +4 (4 voturi)    
    Despre fățărnicie (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:27)

    Ștefan [anonim]

    Se închide spitalul din Pucioasa, specializat în recuperare. Hai, ăia cu sloganul ”Vrem spitale nu catedrale”. Ieșiți în stradă și protestați, dacă vă pasă.
    • +3 (3 voturi)    
      Cum? Ce? Pai parca Basescu inchde spitale... (Marţi, 8 decembrie 2015, 22:02)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ștefan

      Nu s-a lasat inca? Asta ar trebui linsat, cum de mai indrazneste sa inchida spitale si acum, cand e un nimeni!
      Acum serios vorbind, de ce se inchide? Ca sloganul ar trebui sa fie "Vrem spitale BUNE, MODERNE SI CURATE nu catedrale"!! Ca spitale care omoara oamenii cu zile multumesc, nu vrem, nu avem nevoie, pot sa se inchida!
  • +4 (6 voturi)    
    Credca (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:51)

    adrian88000 [utilizator]

    dr.Cercel vrea sa ne tina o lectie de microbiologie.
    Vorbeste de germeni saprofiti ( care colonizeaza)
    si de germeni patogeni ( care produc infectii ).
    Si vrea sa ne abureasca.Germeni saprofiti exista normal la orice om. Dar nu ei au omorat ranitii ! Germenii patogeni , care produc infectiile nozocomiale ( intraspitalicesti ) ,au omorat pe cei arsi.
    Si acesti germeni nu au ce cauta in spital !
  • 0 (2 voturi)    
    Majora, majora dar care e diferenta intre (Marţi, 8 decembrie 2015, 21:56)

    deval [utilizator]

    infectare si colonizare ?? Contopistul Sandesc (care pare ca sta prost cu nervii) ne atentioneaza iar sa-i lasam sa lucreze...Afara de faptul ca nu stim cu ce/cine lupta dansul si cine nu-l lasa sa lucreze , vad ca-l ia pe dr Cercel -care se bucura de o oarecare notorietate , sa garanteze ca...De, ca orice cercel se agata de orice ureche...Dr Cercel pare dispus sa garanteze ce-i cere conducerea superioara si uite asa aflam ca nu-i asa , ca bolnavii vin cu bacteriile de acasa ..Per total pare ca ne trimite sa pupam moaste daca avem probleme de sanatate !!!
  • -4 (4 voturi)    
    Spitalul Matei Bals (Marţi, 8 decembrie 2015, 22:41)

    TTTTT [utilizator]

    La Slspitalul Matei Bals, unde este manager Dr Streinu Cercel, medicii se comporta profesionist, amabil, atent, operativ si cu multa dedicatie fata de pacienti. Am fost de mai multe ori inclusiv cu copiii. Servicii excelente, fara interventii si fara spaga.
    In plus, personalul e de foarte buna calitate, iar dr Streinu Cercel e, de asemenea, un profesionist.
    Poate cei ce critica cu rea vointa se mai informeaza inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    la fel ca pretutindeni (Marţi, 8 decembrie 2015, 23:41)

    mai mult, nici Plato nu imi este amic... [anonim]

    din pacate pentru noi nu este adevarat

    http://www.who.int/gpsc/country_work/gpsc_ccisc_fact_sheet_en.pdf

    Chiar daca nu avem date exacte din Romania, acesta este un material informativ al Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) care arata ca in statele cu nivel economic mediu si scazut procentul de pacienti internati care ajung sa faca infectii nosocomiale este in medie de 1,5-2 ori mai mare decat in statele dezvoltate (iar in unele sectii si la unii pacienti decalajul este mai mare, de exemplu in terapie intensiva: de 2-3 ori).