Patriarhul Daniel: Biserica nu ii judeca si nu ii batjocoreste pe oameni. Muzica rock nu este rea

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 20:35 Actualitate | Esenţial

Patriarhul Daniel a declarat ca preotul despre care se spune ca ar fi afirmat ca cei care au mers la Colectiv erau satanisti nu a fost identificat, iar daca nu si-a dat numele este un las, pentru ca Biserica nu ii judeca si nu ii batjocoreste pe oameni, precizand ca muzica rock nu este rea, relateaza Mediafax.

Intrebat cum comenteaza faptul ca un preot al Bisericii Ortodoxe a spus ca cei care au mers la clubul Colectiv ar fi satanisti, Patriarhul Daniel a raspuns ca acesta nu a fost identificat, concluzia fiind ca a fost o provocare.

"Acel preot nu a fost identificat, nu stim numele. Noi consideram ca a fost o simpla provocare. Cel care nu isi da numele este las, ca l-am fi intrebat cine i-a spus asta, pentru ca noi nu ii judecam pe oameni si nu ii batjocorim", a spus patriarhul.

Intrebat daca stie ca Papa Francisc si-a lansat un CD cu muzica rock, Patriarhul Daniel a spus: "Ei au acolo traditie mai multa cu aceasta muzica (...). Muzica rock nu este rea. Cine a spus ca este rea?".

Papa Francisc a lansat, in 6 noiembrie, primul sau album muzical, un disc de rock progresiv intitulat "Wake Up!". Albumul include 11 melodii in care fragmente din cele mai emotionante discursuri ale suveranului pontif, in diferite limbi, au fost imbinate cu imnuri crestine in viziunea unor muzicieni contemporani.

In urma incendiului din 30 octombrie din clubul Colectiv, 60 de persoane au murit si alte peste o suta au fost ranite, majoritatea fiind internate in stare grava. Printre cei care au murit in urma incendiului din clubul Colectiv sunt muzicieni, fotografi si studenti.

Acestia erau in seara zilei de 30 octombrie in clubul Colectiv pentru concertul trupei de heavy metal Goodbye to Gravity, care isi lansa al doilea album, "Mantras of War". In timpul concertului, au fost aprinse artificii, iar cateva minute mai tarziu a luat foc buretele de antifonare de pe un stalp de sustinere, focul extinzandu-se rapid si cuprinzand o zona larga din tavan.

Patru dintre membrii trupei Goodbye to Gravity - Alex Pascu (bas), Vlad Telea (chitara), Mihai Alexandru (chitara) si Bogdan Enache (tobe) - au murit, iar solistul formatiei, Andrei Galut, ranit grav in incendiu, este internat intr-o clinica din Olanda, dupa ce a stat internat mai multe zile intr-un spital din Capitala.


Citeste mai multe despre   









7361 vizualizari
  • +7 (23 voturi)    
    "A fost o provocare" (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 20:46)

    mitg [anonim]

    Daca mai avea cineva dubii ca BOR-atul asta a fost un comunistoid securist, poftiti dovada.
    Daniel, Nicolae, Gheorge, Ana si altii, care nu raspundeau "la provocari".
    • +1 (25 voturi)    
      REA (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 21:41)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Daca muzica Rock nu e rea de ce nu o vedem in slujbele de la biserica ?
      • +2 (2 voturi)    
        Cand o sa auzi Master of Puppets (Duminică, 6 decembrie 2015, 0:43)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

        intr-o biserica de la noi, sa stii ca vine Apocalypsa.
      • +3 (3 voturi)    
        muzica (Duminică, 6 decembrie 2015, 9:14)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui m1ha1

        Cred ca din acelasi motiv pentru care nu vezi (auzi) nici muzica rap, r&b, pop, dance, tehno, d&b sau altele.
      • +2 (2 voturi)    
        Fiecare (Duminică, 6 decembrie 2015, 9:45)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui m1ha1

        Fiecare dintre noi suntem raspunzatori pentru ce spunem.
  • +5 (19 voturi)    
    Tovarasul //// (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 21:15)

    Hell [utilizator]

    Bun, daca pana acuma imi era scarba doar de gunoiul asta de biserica ortodoxa acuma a reusit sa imi provoace o voma consistenta si o stare generala de rau..... Cum s-a vazut tovarasul /// fara de bani de la buget cum a schimbat foaia si si-a adus aminte ca este doar un cersetor amarat si a si intins copita implorand mila si iertare...... Las nu este popa tanda care i-a numit satanisti, las este el pentru ca indrazneste, sub umbrele vorbelor mari, sa il judece desi si el a procedat la fel(cred ca nu as pierde mai mult de 2 minute pe google sa ii aflu numele acelui nenumit)! ,///
  • +10 (18 voturi)    
    Demisia (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 21:30)

    Vasile [anonim]

    /// si n-o mai intoarce ca la Ploiesti. Un cap al bisericii romanesti care este in slujba lui Iisus ar fi fost prezent prin spitale sa-i aline pe raniti si pe familiile lor indurerate. Dar tu /// esti in slujba banului. Daca nu ies ceva bani pe tine nu te intereseaza. Demisia!
    • -2 (6 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 23:01)

      rocknum [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      asta nu e o functie publica sa isi dea demisia oricand o cere un neica nimeni ;)
      • +2 (2 voturi)    
        Daca nu e functie publica (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:39)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

        Atunci de ce e platita din fonduri publice?
        • 0 (0 voturi)    
          Contraexemple (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:35)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

          Şi Festivalul Enescu primeşte bani de la buget, şi n-am auzit pe nimeni să ceară demisia directorului festivalului...
  • +10 (24 voturi)    
    ///... (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 21:37)

    dandra [utilizator]

    Astfel de declaratii dai cand ramai fara bani, huh?
    vai, ce injuraturi as scrie aici, dar mi-e teama ca acest comentariu nu va fi aprobat, dar meriti toata ura oamenilor de pe aceasta planeta: nu platiti impozite, aveti mii de terenuri si nu ajutati cu nimic oamenii acestei tari. Trec in fiecare zi pe langa biserica de la Eroilor, vis a vis de Opera romana; vad in fiecare zi preoti grasi cum stau si discuta in fata bisericii in timp ce oameni batrani stau si cersesc acolo. Cu ce ii ajutati, ///, traiti de pe urma noastra si nu faceti nimic, doar vindeti visuri oamenilor care nu au avut ocazia sa gandeasca altfel, pentru ca vrei religia in scoli si sa ne indoctrinati copiii nostri focuri in iad si suferinta. Timpul vostru a trecut!
  • +1 (3 voturi)    
    Cel mai bun business (Duminică, 6 decembrie 2015, 0:13)

    Locke Lamora [utilizator]

    Vinzi iluzii si sperante desarte oamenilor. Nu trebuie sa investesti nimic, doar sa lehai din gura cu un Comic Book in mana, zi Baibal....si faci avere. Daca Iad-ul exista, e plin de pochi deja, noi nu mai avem loc.
  • +2 (2 voturi)    
    Amuzant (Duminică, 6 decembrie 2015, 1:39)

    Vlad [anonim]

    Tot articolul pare rupt dintr-un pamflet
    • +1 (1 vot)    
      din suflet... (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:32)

      un pacatos [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Danutz pare ca are suflet cameleonic, de pamflet...
      Cand la dreapta, cand la stanga, cand in sus, "daaa Doamneee" (lovele fara numar), cand in jos, "rockul satanist nu e rau"...

      Vai de eparhiile pe care le pastoreste ierarhic, ca exemplu de ipocrizie si lacomie e cel mai usor de copiat.
  • +3 (3 voturi)    
    Muzica rock nu ieste rea (Duminică, 6 decembrie 2015, 11:31)

    gexim [anonim]

    Recunoaşteţi barem că în (aproximativ toate) bisericile din România la slujba sfinţilor fără de arginţi Cozma şi Damian în data de întâi noiembrie,la cuvântul de învăţătură (cazanie)b referitor la ce s-a întâmplat la clubul Colectiv, aţi transmis enoreaşilor ideea că muzica satanistă rock pe care o ascultau tinerii ,este vina tuturor relelor.
  • -1 (3 voturi)    
    Are dreptate Patriarhul! (Duminică, 6 decembrie 2015, 11:50)

    anonim [anonim]

    doar ca in parte. Rockul nu este rau ci satanic!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ...cam aşa (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:52)

    gexis [anonim]

    Din păcate şi Dida Drăgan cânta muzică rock,şi chiar îmi plăcea; mulţi alţii.
  • -1 (3 voturi)    
    ma incanta comentariile (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:28)

    alex [anonim]

    ce-o fi zis gunoiul asta de om care ocupa o functie rasuflata pentru secolul asta, mi-e egal acum. dar imi place foarte foarte mult ca in majoritate vad comentarii ale oamenilor satui de acest rahat imens numit ""religie"". lumea e satula....e bine...merge spre bine