Procurorii DNA au folosit tot arsenalul tehnic in dosarul lui Sorin Oprescu: Interceptari telefonice, inregistrari video si audio, fotografii si mijloace de localizare

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 11:18 Actualitate | Esenţial

Sorin Oprescu
Foto: Hotnews
Procurorii DNA au ca probe in dosarul de coruptie al primarului Sorin Oprescu interceptari ale convorbirilor telefonice, inregistrari video si audio, fotografii, precum si localizare prin mijloace tehnice, informeaza Agerpres.

Tribunalul Bucuresti a dat publicitatii joi motivele pentru care a decis pe 7 septembrie arestarea preventiva a lui Sorin Oprescu pentru luare de mita. 

In motivare sunt enumerate si mijloacele de proba administrate de procurori in dosarul lui Sorin Oprescu.

"Situatia de fapt rezulta din coroborarea mijloacelor de proba administrate in cauza, respectiv a declaratiilor martorilor denuntatori si cea a suspectului... cu rezultatul masurilor de supraveghere tehnica autorizate si puse in aplicare in cauza, administrate ca mijloace de proba (convorbiri telefonice, supraveghere audio, video si prin fotografiere, precum si localizarea prin mijloace tehnice), in conformitate cu prevederile art. 138 si urm. din C.pr.pen., cu documentele puse la dispozitie de denuntatori cu privire la contractele derulate, cu procesele-verbale intocmite in cauza, in special cele de efectuare a perchezitiilor si cele de inseriere a bancnotelor, dar si cu declaratia martorei...", se arata in motivare. 

Astfel, la dosar exista o inregistrare a dialogului purtat de Sorin Oprescu cu persoana care i-a adus banii in locuinta sa din localitatea Ciolpani, judetul Ilfov.










10410 vizualizari
  • -21 (21 voturi)    
    aha (Joi, 10 septembrie 2015, 11:27)

    Mazeta [utilizator]

    Și care e "considerentele de tactică a anchetei" pt care nu s-a făcut flagrantul?
    • -11 (15 voturi)    
      Simplu,din inregistrare (Joi, 10 septembrie 2015, 11:53)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu rezulta sigur ca banii dati lui Oprescu erau mita,asa ca au ratat flagrantul si au incercat altceva!!!
      • +9 (9 voturi)    
        Parca banii erau insemnati, ce mai conteaza? (Joi, 10 septembrie 2015, 12:13)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Daca banii de mita erau insemnati sau denuntatorul ii lasase banii ce mai conteaza daca s-a facut flagrant sau nu?

        In acelasi timp Oprescu folosind canapeauca pe post de pusculita, isi creea un alibi spunand: Am avut musafiri si au uitat punga cu bani pe canapea!
    • +2 (4 voturi)    
      denea e milos (Joi, 10 septembrie 2015, 13:09)

      mass [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu s-a facut flagrantul pentru ca denea, milos cum il stim, a vrut sa-i mai dea o sansa edilului-sef. Se vede insa treaba ca omul a vrut cu tot dinadinsul sa fie in capul mesei dimineata la micul dejun din celula, asa ca a zadarnicit efortul deneaului de a-l "pierde".
    • +4 (4 voturi)    
      Precizari . (Joi, 10 septembrie 2015, 21:01)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Pentru a face un flagrant in cazul lui Oprescu , politia trebuia sa intre in casa in momentul cand doctorul ar fi luat banii . Acest lucru era ilegal intrucat legea interzice perchezitii dupa ora 8 seara . Orice avocat ar fi contestat justificat procedura de flagrant . Asta este explicatia .
      • +1 (1 vot)    
        care este invatatura? (Vineri, 11 septembrie 2015, 9:11)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Marx

        Sa inteleg ca flagrantul nu se poate face decit intre orele 6:00 - 20 :00? Asta nu poate fi asa.
        Va dati seama? Toti politicienii se vor intilni numai dupa orele 20 la unul din ei acasa, si au rezolvat si problema asta. Pentru anumite cazuri , nu ar trebui sa existe retrictia asta. Tu nenorocesti viata a milioane de oameni si nu vrei sa fi deranjat la 10 seara?
    • 0 (0 voturi)    
      cadea (Vineri, 11 septembrie 2015, 7:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in mincioc si ciortanul sub acoperire :))
  • +10 (10 voturi)    
    De 2 zile s-a pus "patura pe tambal" Cine a putut? (Joi, 10 septembrie 2015, 11:47)

    ddutz [utilizator]

    Oprescu, Ponta, PSD-ul, functionarii primariei, colegii de "afaceri"? Nu, numai "serviciile", recte SRI-ul putea.
    De ce? NU stiu. Or fi cazut la "pace".
    Cat ai furat? Intre 10% si 30% din contracte. Cat a costat Arena Nationala? 360 milioane de euro; deci 30% fac 108 milioane. Cat dai sa iesi? Dar podul Basarab? 176 milioane euro.
    Cat dai sa iesi?
    Asa se va fi purtat, oare, discutia?
    NB: Bugetul PGMB era de 1 milioard de euro.
    Deci circarul asta a furat intre 100 si 300 milioane de euro si a mai si evazionat fiscul cu pana la 48 milioane de euro.
    TOTI trebuiesc confiscati.
    Altfel, cei care n-o fac sunt complici si vor da socoteala pentru "complicitate la infractiune".
  • +6 (6 voturi)    
    Punct și de la capăt. (Joi, 10 septembrie 2015, 12:33)

    vali47 [utilizator]

    Toate partidele trebuie să-și modifice practicile electorale.Situația candidaților penali,a celor înrăiți în furturi,cu mafii create și menținuți în funcție //sine die// trebuie să dispară.Populația este în continuare îndobitocită,fiind prezentați candidați borfași ca oameni capabili și cu expresia-//alții mai buni nu sunt//.Nu-i adevărat,sunt destui români capabili,dar campania electorală este sufocată de borfași,care din banii furați plătesc ziariști care le fac campanie favorabilă și denigrează pe cei cinstiți.Punct și de la capăt înseamnă că asemenea practici trebuie să dispară și să nu ne fie milă când vor fi arestați borfași ca Oprescu.Borfașii trebuie scoși din politică.Este spre binele nostru.
  • -7 (9 voturi)    
    Oprescu deține controlul în aces caz. (Joi, 10 septembrie 2015, 12:37)

    Con_stan_tin [utilizator]

    A acționat știind că DNA-ul stă cu limba scoasă după el. Le-a pregătit momeala cu luarea de mită și va întoarce toate dovezile la proces.
    • 0 (0 voturi)    
      te-ai uitat (Vineri, 11 septembrie 2015, 7:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      de prea multe ori la filmele cu james bond.
  • +2 (4 voturi)    
    Afacerea "Oprescu" e mazilita spre uitare. (Joi, 10 septembrie 2015, 12:53)

    ddutz [utilizator]

    Articolul a fost postat la ora 11.18. Acum este ora 12.50.
    Articolul deja a coborat la doua treimi din total articole postate, dupa o ora jumatate.
    Peste inca 1.5 ore va fi mai jos de jumatate.
    Cineva pune "patura pe tambal".
    Asta nu mai e batista.
  • -3 (3 voturi)    
    foame mare (Joi, 10 septembrie 2015, 14:06)

    revo [utilizator]

    Atat de mare e foamea de banii Capitalei. Au apelat la toate mijloacele pentru a reusi sa-l indeparteze cu scandal mediatic, pentru ca e musai sa puna mana pe Primarie si pe banii ei.
    Pai numai matrapazlacurile cu chiria aia exorbitanta si ar fi fost suficiente sa-l dea in gat. Dar nu, ca si aia sunt bani care in final au ajuns la mafie, deci nu puteau sa se lege de milioanele drenate asa in buzunarele proprii; l-au incaltat pentru ... 25.000 de euro, un fleac, banii de suc!
    Nu ne mai facem bine. Intr-un fel, e bine ca a inceput invazia popoarelor migratoare, acelea care taie maini pentru furt, si nasuri si urechi pentru alte chestii mai mici, poate iese altceva din cloaca asta.
  • -1 (3 voturi)    
    sa inteleg ca cineva il iubeste acolo sus pe opres (Joi, 10 septembrie 2015, 15:18)

    iobag pe camp [anonim]

    Asa ca nu i-au facut flagrant.
    Oricum se vor judeca, Oprescu va iesi sifonat din tot taraboiul...dar important e rezultatul:
    1. e scos din cursa electorala
    2. nu mai poate accede la nici o functie politica

    Iar oprescu

    Maurul si-a facut treaba, maurul poate sa plece.
  • +2 (2 voturi)    
    solutia pentru eliminarea coruptiei (Joi, 10 septembrie 2015, 17:53)

    Cetateanu Istet [anonim]

    De ce nu lasati cetateanul sa stranga probe? Nu costa nimic! E sub acoperire. Toti au telefoane mobile capabile sa filmeze audio video? Creati o aplicatie si luati in considerarea dovezile primite de la nenumaratii cetateni pentru care cinstea e inca o virtute.

    Succes!