16 cetateni romani, retinuti in Ungaria pentru trafic de persoane

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2015, 15:48 Actualitate | Esenţial

16 cetateni romani au fost retinuti de autoritatile maghiare, fiind acuzati de trafic de persoane, informeaza Ministerul de Externe. Primii patru romani au fost retinuti miercuri, 26 august, iar alti 12 au fost retinuti joi, 27 august.

Toti cei 16 cetateni romani retinuti se afla in arestul politiei din Budapesta. Pana in acest moment, niciun cetatean roman nu a solicitat asistenta consulara, transmite MAE.

Reamintim ca Ungaria este asaltata de imigranti proveniti din Africa si Orientul Mijlociu, zone afectate de conflicte sangeroase, dar si din Kosovo. Cei mai multi dintre imigranti ajung in Ungaria via Serbia sau Bulgaria si vor sa treaca granita spre vestul Europei.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4116 vizualizari
  • +8 (18 voturi)    
    Vrem sa stim cum ii cheama (Vineri, 28 august 2015, 15:55)

    Dodel540 [utilizator]

    si daca sunt cetateni romani de etnie maghiara , eventual cu dubla cetatenie
    • +2 (12 voturi)    
      Disperare maghiara: cum sa implice si Romania (Vineri, 28 august 2015, 16:33)

      Istvan Szilagy,bun roman [anonim] i-a raspuns lui Dodel540

      Dupa dezmintirea MAE si cea oficiala a politiei austriece, care a anuntat arestarea de bulgari, libanezi, afgani si "un posesor de document de identiate maghiar", era absolut necesar pentru autoritatile ungare ca Ungaria sa faca ceva prin care sa implice cumva si numele "Romania" in afacerea camionului cu imigranti morti, mai ales dupa ce un purtator de cuvant al lui Viktor Orban sustinuse ca "soferul" era "roman".

      Asteptam sa vedem cum ii cheama pe cei arestati, s-ar putea sa fie indivizi cu dubla cetatenie romana si maghiara, de aici probabil jena si refuzul autoritatilor maghiare de a da detalii.

      Vom vedea si cum s-au organizat ei in retea si unde, cine le-a inmatriculat camionul in Ungaria, cine era finantatorul, etc.

      Deocamdata, ce e plauzibil e ca avem de-a face cu traficanti cunoscatori buni ai Orientului Mijlociu si ai Ungariei.
      Iar arestarile anuntate de austrieci par sa confirme, e acolo un libanez cu cetatenie bulgara si un afgan, precum si "posesorul de document maghiar de identitate".
      • +1 (1 vot)    
        Intrucit.... (Vineri, 28 august 2015, 19:36)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Istvan Szilagy,bun roman

        ...vad in tine .....
        ... un stilp al cinstei si corectitudinii ....
        ....sunt curios cum te-ai manifestat fatza de :
        - copy - paste
        - Bancorex
        - Tezaurul neretrocedat al Romaniei .

        PS . Mai am citeva subiecte .... .
  • -3 (7 voturi)    
    corect (Vineri, 28 august 2015, 16:28)

    nikita11 [utilizator]

    fii sigur ca nu operau ei pe la frontiera maghiara fara sa aiba 'voie' de la autoritati. i-ar un roman fara legaturi cu ungaria nu ar fi primit niciodata 'voie'. mai sunt si cetatenii de orice cetatenie si etnie rroma care odata ce au parcurs un drum sunt gata sa-l refaca in orice parte din lumea asta. ungurii sunt totusi un nivel peste islamistii de care se apara. ei macar au prins si admit ca sunt si cetateni maghiari la mijloc. arabii s-au obisnuit sa arunce vina pe altii pentru tot ce nu merge bine la ei. pana la urma, oricat de cinic pare, e un act umanitar la mijloc. refugiatii aia nu stiu ce sa mai faca si la un moment dat va trebui luata o decizie.
  • -2 (2 voturi)    
    trafic de persoane (Vineri, 28 august 2015, 17:19)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Cred ca traficul de persoane presupune ca vinzi sau comperi oameni... Altfel e doar taximetrie fara aparat...
  • +4 (4 voturi)    
    Tot nemultumiti, kosovarii? (Vineri, 28 august 2015, 19:08)

    Vista [anonim]

    "imigranti proveniti din Africa si Orientul Mijlociu, zone afectate de conflicte sangeroase, dar si din Kosovo"

    Din Kosovo?

    Pai, nu voiau astia sa plece din Yugoslavia si sa devina independenti? S-a dat peste cap pentru ei toata floarea cea vestita a intregului Apus si sint independenti de 15 ani deja. Acum unde vor sa mai plece? Care mai e problema cu ei?
    • 0 (0 voturi)    
      Kosovo (Sâmbătă, 29 august 2015, 20:20)

      MMm [anonim] i-a raspuns lui Vista

      Poate sunt sarbii care se simt discriminati acum sub conducerea kosovaro-albaneza.