ACTUALIZAT Victor Ponta s-a intors in carje in Palatul Victoria. Premierul l-a anuntat pe presedinte ca isi va relua atributiile din 9 iulie/ Ponta a plecat la ora 14.00 de la Guvern insotit de fiul sau

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2015, 10:19 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta a revenit la Guvern
Foto: Captura Realitatea TV
Victor Ponta s-a intors la Palatul Victoria, premierul putand fi vazut miercuri dimineata intrand, cu ajutorul carjelor, in sediul Guvernului. Premierul plecase in Turcia sa se opereze la genunchi pe 12 iunie. El a parasit sediul Guvernului la ora 14.00 insotit de fiul sau, Andrei, care sosise la sediul Guvernului in urma cu aproximativ doua ore cu un skateboard in mana si insotit de un ofiter al Serviciului de Protectie si Paza (SPP). Ponta a a discutat, informal, si cu ministrii la inceputul sedintei de guvern, transmite Mediafax. 
  • Victor Ponta ar urma sa-si reia atributiile incepand cu 9 iulie. Ponta a transmis presedintelui Klaus Iohannis o scrisoare prin care ii solicita sa ia act de faptul ca incepand cu 9 iulie isi va relua activitatea in calitate de premier. Cel care a condus sedinta de guvern de astazi este tot Gabriel Oprea.
 
"Avand in vedere inlaturarea cauzelor care au generat imposibilitatea exercitarii atributiilor de prim-ministru, va rog sa luati act, conform legii, de reluarea activitatii mele in Guvern, incepand cudata de 09.07.2015 si de incetarea interimatului in functia de prim-ministru, potrivit prevederilor art. 107 alin. (3), teza finala din Constitutia Romaniei, republicata," scrie premierul in scrisoarea adresata presedintelui.

Vezi mai jos scrisoarea adresata de Ponta lui Iohannis, fotografia a fost postata pe pagina de Facebook a premierului:







El a fost intampinat de Gabriel Oprea, inlocuitorul sau la Guvern, si de Rovana Plumb, inlocuitoarea sa la sefia PSD.

Imaginile arata ca premierul si-a lasat sa-i creasca barba si mustata:



Aparitia premierului este surprinzatoare, deoarece nu fusese anuntata nici de Victor Ponta si nici de Executiv. Astazi, la ora 12.00, are loc o sedinta de Guvern despre care se credea initial ca va fi condusa tot de "interimarul" Gabriel Oprea.

Victor Ponta a plecat din Romania, fara sa anunte pe nimeni, pe 12 iunie. Initial, a plecat la Baku, in Azerbaidjan, pentru a asista la ceremonia organizata la deschiderea Jocurilor Europene. Imediat dupa ceremonia de deschidere a Jocurilor Europene, Ponta a plecat spre Turcia impreuna cu presedintele turc Recep Erdogan. Zilele urmatoare au aparut informatii pe surse ca s-a dus in Turcia pentru a se opera la genunchi. 

Informatia a fost confirmata pe Facebook, pe 16 iunie, a doua zi dupa operatie, chiar de Victor Ponta. Acesta a scris pe pagina sa de Facebook ca s-a operat in afara Romaniei pentru a avea "liniste si odihna".  

Presedintele Klaus Iohannis a spus trei zile mai tarziu ca a aflat de plecarea lui Ponta la Baku "pe surse". "Nu am mai vorbit cu dumnealui. Nu m-a sunat nici pentru Baku, nici sa-mi spuna 'la multi ani', nici sa-mi spuna ca pleaca in Turcia", a afirmat Iohannis. 

Pe 15 iunie, vicepremierul Gabriel Oprea a preluat temporar atributiile premierului Victor Ponta privind conducerea operativa a activitatii Guvernului.
























[P] Bucurie in bucatarie - traieste fresh cu electrocasnicele colorate LDK!

Dupa succesul remarcabil inregistrat de aragazurile colorate in 2016, LDK pregateste acum o gama larga de electrocasnice in culori. Frigidere, plite si cuptoare incorporabile rosii, verzi, mov, portocalii, bej, negre, maro - sunt produsele cu care LDK vrea sa cucereasca piata romaneasca. La un pret competitiv si de buna calitate, electrocasnicele LDK sunt alegerea celor care vor sa aduca culoare si bucurie in propria bucatarie.

41386 vizualizari

  • +79 (87 voturi)    
    DNA, sho pa el (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:24)

    un domn [utilizator]

    zanganit de catushe vrem !!!!
    • +64 (70 voturi)    
      da, in plus imi aduce aminte de (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:35)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nu stiu de ce, dar ... imi aduce aminte de Sorin Ovidiu Vantu in catuse !!!
        #showComment()
    • +25 (29 voturi)    
      Pun pariu că diseara va fi (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:48)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui un domn

      invitat la haznaua 3 , cu intreg piciorul in ghips , probabil cu el suspendat de vreun aparat medical ceva , gâdea va fi cu lacrimi in ochi , probabil ceva băbute ca spectatori , tot cu lacrimi in ochi . Ce să mai , jale mare pentru cel mai iubit fiu al latrinelor si al poporului psd-ist .
        #showComment()
    • +11 (17 voturi)    
      direct la zdup cu el! (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:05)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      fmm ponta!
        #showComment()
    • +14 (20 voturi)    
      mda... (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:09)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asta si cu Nascase, unul in carje, altul impuscat in fund. Nu avea un fular Burberry la genunchi?
  • +39 (45 voturi)    
    si dupa... (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:26)

    rochiri [anonim]

    la DNA ....!
  • +39 (47 voturi)    
    iar diseara Raspopitul ii va ridica Ode (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:26)

    un domn [utilizator]

    la grupul statuar al scaunelor marca latrina 3
    • +13 (19 voturi)    
      nu au așteptat seara (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:55)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Chiar de la momentul apariției imaginilor toți lim---ici lui felix și godacii lui sebi tigăiță au intervenit telefonic cu acuze la adresa DNA respectiv ode și osanale la adresa lui plăgiuță, semn că întoarcerea a fost pregătită.
      Unde mai pui faptul că cele doua clone plumbuita și interesul nației l-au așteptat ca pe sfintele moaște la intrarea în guvern
    • +16 (20 voturi)    
      Nu e de ras! (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:22)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ar trebui sa ne speriem la gandul ca avem de a face cu un mare profesionist al manipularii, foarte, foarte credibil pentru milione de romani.Si Hitler a fost luat in ras la inceput.
  • +43 (51 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:34)

    ponta@jilava.ro [anonim]

    De ce nu l-au saltat de pe aeroport? (...sau de la vama)
    • +40 (46 voturi)    
      S-A DEGHIZAT (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:40)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui ponta@jilava.ro

      A venit deghizat, probabil avea acte false.
      copy +paste e specialitatea lui plăgiuță
    • -3 (7 voturi)    
      "de ce"? (Miercuri, 8 iulie 2015, 12:50)

      gigelcontra [utilizator] i-a raspuns lui ponta@jilava.ro

      sa se mire prostii
  • +58 (64 voturi)    
    Intra in carje iese in suturi (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:34)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Iresponsabilitate la cel mai inalt nivel. Pentru a-si apara interesele proprii sacrifica pe cele nationale.
    • -33 (47 voturi)    
      raul (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:52)

      Mr Skeptical [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Mai mare este provocat de indatorarea tarii prin masonii implantati la BNR , Guvern si Presedentie.. Ponta se pare ca este momentan raul cel mai mic
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
  • +40 (42 voturi)    
    daca asta-i om care se mai pretinde si pm (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:42)

    mnicku [anonim]

    inseamna ca RO e tara nimanui. pm care face ce-i taie capul, pleaca, vine cind are el chef , unde si cum are chef. Sper sa nu-l mai vad nici in poze, merita puscarie pe viata si c....t .
    • +10 (14 voturi)    
      Întrebare (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:19)

      mono61 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Cînd ați scris 'pm' aţi vrut să spuneţi 'pm' sau, așa cum cred eu, 'pm'?
        #showComment() #showComment()
    • +11 (15 voturi)    
      Leit (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Leit tat-so spiritual, multiplul puscarias Nastase. Si sub umbrela criminalului Iliescu. Sef de grup infractional organizat denumit generic PSD:
  • +44 (50 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:44)

    fanegr1ja [utilizator]

    De ce nu iesim in strada sa-l trimitem acolo unde ii e locul?
    • +17 (31 voturi)    
      pentru intrebarea (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:52)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      "De ce nu iesim in strada" exista si un raspuns:
      "dece l-ati votat?"
        #showComment() #showComment()
    • +7 (13 voturi)    
      Dottore Afara / Javra Ordinara !!! (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      Dottore penal / Marsh la tribunal !!!!
    • -9 (17 voturi)    
      Nu mor caii cand vor cainii... (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:29)

      Tristul [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      De la cine astepti raspuns la aceasta interogatie patetica? In afara de motive partizan-umorale mai ai si altele?
        #showComment()
    • -3 (7 voturi)    
      he he (Miercuri, 8 iulie 2015, 12:17)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      Tre sa recitesti istoria , dar nu aia explicata de MRU, sau Stelian Tanase
        #showComment()
  • +10 (12 voturi)    
    erou national (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:48)

    cristian82 [utilizator]

    ce impresionant, cat patriotism, mandri ca suntem romani.
    parca si il vad cu fata schimonosita de durere cum numai eroii din filmele americane pot sa aiba, vine sa ne salveze.
    cum poti sa-i pui catuse? nu ar fi el un martir olog, cu ochelari si fara aparare? ce caini de oameni ar avea atunci justitia.
  • +11 (13 voturi)    
    cabotin pina la capat (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:50)

    Conservator [utilizator]

    Ponta, 28.06.2015: "În maxim cele două săptămâni voi veni acasă pe picioarele mele, nu cu scaun cu rotile, cârje sau alte lucruri".
    Azi a intrat cu carje in cladirea guvernului.
  • +16 (18 voturi)    
    Ce usurare (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:51)

    EMP [utilizator]

    Suntem salvati. Al 5-lea element a revenit pe Terra.
    Cat priveste intrarea in scena, imi aminteste de cum a ajuns Sorin Ovidiu Vintu dependent de scaunul cu rotile cand au inceput sa-l cheme pe la tribunal.
  • +16 (20 voturi)    
    am vazut (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:00)

    Adrian1 [utilizator]

    am vazut o duba DNA alimentand la benzinarie. Poate-poate :))
  • -8 (10 voturi)    
    bravo victoras (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:01)

    xanti [utilizator]

    Johannis va da comunicat pe facebook ca-l pune la loc spre oftica PNL,nu are ce face.
    Victoras ia-te de gat cu ei si arata-le cine e seful DNA.
  • +10 (14 voturi)    
    INNAPOI IN BOSCHETII ... (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:04)

    arheopterix [utilizator]

    Si bancile de pe linga Gara de Nord (cine pricepe stie ) .
  • +5 (9 voturi)    
    ooo (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:15)

    liviu_ [utilizator]

    mustata si barba.... ca un adevarat dictator
  • +13 (17 voturi)    
    Da, (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:22)

    mono61 [utilizator]

    şi-a lăsat barbă şi mustaţă. S-o fi şi tăiat împrejur?
  • +7 (11 voturi)    
    Deghizat? (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:37)

    Marian74 [utilizator]

    Crede ca asa nu-l mai recunoaste lumea?
  • +11 (15 voturi)    
    Ha ha (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    La cite barbi ne-a tras, ce mai conteaza daca si-a lasat sau nu barba. Un PENAL car trebuie neaparat sa ajunga la bulau, cu tot cu barba sa. VArful mafiei neo-comuniste de sorginte FSN
  • +13 (17 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:48)

    DanUram [anonim]

    După cum vad asta s-a turcit. Oare SPP-ul l-a controlat de bombe? Daca a devenit vreun terorist sinucigaș? Daca SPP-ul descoperă vreo bomba asupra lui sa nu încerce sa o dezamorseze, sa-l închidă în parlament într-o sesiune speciala cu toți corupții.
  • +10 (14 voturi)    
    Aia n-are cum sa fie barba. (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:54)

    zum-zuum [utilizator]

    I-o fi ramas niste puf de la perna lipit pe fata si nu i-a spus nimeni pana acum.
  • +5 (7 voturi)    
    *senzatie de voma* (Miercuri, 8 iulie 2015, 12:40)

    harapalb [utilizator]

    Nici nu merita sa glumim pe seama lui.

    Un circ dizgratios...
  • +5 (7 voturi)    
    stire (Miercuri, 8 iulie 2015, 12:49)

    Watcherss [utilizator]

    "Premierul Romaniei se afla intr-o scurta vizita oficiala la Bucuresti. Acesta a avut o intalnire informala cu omologul sau interimar, dl Gabriel Oprea, apoi va participa la inaugurarea unui tronson de autostrada.

    Vizita premierului roman se va incheia vineri cand este asteptat sa ia parte la un dineu oficial intr-un sat din madagascar"
  • +7 (9 voturi)    
    Ce bine a fost fără Ponta! (Miercuri, 8 iulie 2015, 12:54)

    vali47 [utilizator]

    Acum începe balamucul.Pe căldura asta dau buzna să-l pupe în c.. Gâdea,Ghiță și toată șleahta de haimanale,că vor împuți tot spațiul media!De ce să înceapă de mâine?Să-l verifice o comisie medicală dacă-i în toate facultățile mintale,oricum Oprea are mandat și sa descurcat bine până acum.Dacă Ponta era în toate mințile nu-și schilodea piciorul.Este premier, nu jucător de baschet cu burtă și c.. de babă.Fără un control medical nu trebuie repus în funcție.
  • +6 (8 voturi)    
    Fara proiect de tara. (Miercuri, 8 iulie 2015, 12:56)

    VasileEuclid [anonim]

    Fara un proiect de tara, degeaba s-a intors!
  • -5 (5 voturi)    
    Vreti nu vreti,Ponta (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:13)

    xrogo [utilizator]

    tot suscita interes,vezi postarile de mai sus!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:34)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ciudatii, infractorii, oamenii cu comportament deviant genereaza mai multe comentarii, prezenta in media decat cei ce isi fac in mod competent si fara reclama datoria (cati au auzit de articole privind presedintele confederatiei Elvetiene, prim ministru Suediei sau Norvegiei - nu tu plagiat, minciuni, fuga prin Turcia si uimitor tarile lor sunt cele cu cel mai inalt nivel de trai)
    • +5 (5 voturi)    
      interesul poartă fesul (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:43)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      interesul în cazul lui plăgiuță sunt înjurăturile binemeritate
  • +6 (6 voturi)    
    posibil caz de tradare (Miercuri, 8 iulie 2015, 17:56)

    PrisecariuChristian [anonim]

    Dar oare prin faptul ca apare in poza la Baku in spatele unui anumit presedinte nu poate fi acuzat ca si tradare fata de tara si fata de UE cand toata Uniunea Europeana a boicotat evenimentul el a fost acolo si inca a avut un loc bine stabilit pe scaunele respective... dupa mine ar putea fi cercetat pentru tradare si as putea sa mai adaug si spionaj, divulgare secrete de stat.... mai alaes ca a stat unde a stat. de unde putem sti daca nu cumva au si comunicat 9desi mai mult ca sigur au comunicat) iar ce au comunicat poate fi luat ca si divulgare de secrete de stat avand in vedere ca nu avea voie sa fie acolo.