Victor Ponta lipseste de 24 de zile. Nimeni nu stie cand se intoarce in tara

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2015, 13:20 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta, la sedinta de Guvern
Foto: Guvern
Victor Ponta este plecat din tara de 24 de zile, iar de 21 de zile si-a delegat atributiile vicepremierului Gabriel Oprea. Legat de data intoarcerii, nimeni nu stie nimic, sunt doar presupuneri: ba ca ar fi trebuit sa revina duminica (5 iulie), ba ca vine in aceasta saptamana pentru a participa pe 11 iulie, la deschiderea punctului de frontiera Nadlac (Romania)-Csanadpalot (Ungaria), ba ca totul depinde de acordul medicilor din Turcia...Nici oamenii apropiati premierului nu mai stiu ce sa spuna. "Nu, nu mai am vesti...daca aflati voi...Chiar nu avem de unde sa stim", le-a spus luni Liviu Dragnea jurnalistilor care l-au intrebat cand se intoarce Victor Ponta.

"Nu stim cand revine. Cu cat revine mai repede, cu atat mai bine", a spus luni si Rovana Plumb, presedintele interimar al PSD.

"Il asteptam din zi in zi", a spus luni, la randul sau, premierul interimar Gabriel Oprea.

Senatorul Ilie Sarbu, socrul sau, crede ca se va intoarce in aceasta saptamana, insa este nevoie de o aprobare din partea medicilor. "Se simte bine si saptamana asta eu cred ca ajunge acasa. Nu decidem nici noi, nici el. Pana nu spune profesorul care l-a operat ziua in care poate pleca...", a spus luni Ilie Sarbu.

Saptamana trecuta, ministrul justitiei a declarat ca a discutat cu premierul Victor Ponta, iar acesta i-a transmis ca se va intoarce in Romania in cateva zile. "Se simte din ce in ce mai bine si in cateva zile o sa revina in Romania. (...) Nu stiu exact cand va veni'', a spus Cazanciuc. Aceasta declaratie a alimentat zvonurile potrivit carora s-ar intoarce duminica, 5 iulie. Ziua de duminica a trecut, iar Ponta nu a aparut.

De altfel, nici Victor Ponta nu a mai dat, in ultima vreme, vreun semn legat de revenirea sa in tara. Ultima oara cand a vorbit despre intoarcerea sa in tara a fost pe 28 iunie, intr-o interventie telefonica la B1. Atunci a afirmat ca va reveni in tara, pe picioare, nu in scaun cu rotile sau carje", in maximum doua saptamani, interval in care medicii i-au transmis ca nu poate pune piciorul jos. Pe 25 iunie, afirmase ca este posibil sa revina in Romania dupa 6 iulie. "Delegarea din punctul de vedere al Constitutiei pentru domnul Oprea este de maximum 45 de zile. La ceea ce mi-au spus doctorii, urma sa raman cam 28 de zile, dar, probabil... nu probabil... daca nu apare nimic neprevazut la evolutia mea, voi veni mult mai repede. Saptamana viitoare am o perioada de fizioterapie si recuperare intensiva si dupa aceea cred ca pot sa vin acasa. Va dati seama ca imi doresc acest lucru", a afirmat Ponta, pe 24 iunie, la Romania TV.

Cert este ca Ponta mai are 24 de zile in care se poate intoarce ca premier. Dupa cele 24 de zile, expira perioada de interimat a vicepremierului Gabriel Oprea, iar daca in aceasta perioada Victor Ponta nu-si reia atributiile, mandatul sau ii inceteaza de drept si trebuie numit un nou Guvern, potrivit Constitutiei.

Victor Ponta a plecat din Romania, fara sa anunte pe nimeni, pe 12 iunie. Initial, a plecat la Baku, in Azerbaidjan, pentru a asista la ceremonia organizata la deschiderea Jocurilor Europene. Imediat dupa ceremonia de deschidere a Jocurilor Europene, Ponta a plecat spre Turcia impreuna cu premierul turc Recep Erdogan. Zilele urmatoare au aparut informatii pe surse ca -a dus in Turcia pentru a se opera la genunchi. Informatia a fost confirmata pe Facebook, pe 16 iunie, a doua zi dupa operatie, chiar de Victor Ponta. Acesta a scris pe pagina sa de Facebook ca s-a operat in afara Romaniei pentru a avea "liniste si odihna".

Presedintele Klaus Iohannis a spus trei zile mai tarziu ca a aflat de plecarea lui Ponta la Baku "pe surse".  "Nu am mai vorbit cu dumnealui. Nu m-a sunat nici pentru Baku, nici sa-mi spuna 'la multi ani', nici sa-mi spuna ca pleaca in Turcia", a afirmat Iohannis.

Pe 15 iunie, vicepremierul Gabriel Oprea a preluat temporar atributiile premierului Victor Ponta privind conducerea operativa a activitatii Guvernului.

Reamintim ca pe 15 iunie, ziua in care s-a operat la o clinica din Turcia, Victor Ponta fusese citat sa se prezinte in fata procurorilor DNA pentru a fi audiat, dupa ce cu zece zile inainte fusese anuntat ca este urmarit penal pentru trei infractiuni, in dosarul lui Dan Sova.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie i-au adus la cunostinta premierului Victor Ponta, in 5 iunie, ca este urmarit penal pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala in forma continuata si spalarea banilor in dosarul Turceni - Rovinari, fapte pe care le-ar fi savarsit in perioada in care era avocat.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10801 vizualizari
  • +31 (31 voturi)    
    Lăsați-l domnilor!Să nu vină. (Luni, 6 iulie 2015, 13:24)

    vali47 [utilizator]

    Să stea la Istambul definitiv.Ce liniște este fără Ponta!Nimeni nu-i simte lipsa,poate cei de la DNA.
    • +19 (19 voturi)    
      1 scenariu (Luni, 6 iulie 2015, 14:57)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      posibil cam fortat.. dar ma gandesc asa: cum ar fi daca profita de zilele pana cand va fi supendat pentru a avea mai mult timp pana se prind astia ca de fapt nu se mai intoarce?

      oricum, sa ajungem cu un prim-ministru care a fugit din tara in functie ar fi de rasul curcilor... :))
      • +5 (5 voturi)    
        persoane disparute (Marţi, 7 iulie 2015, 9:59)

        MihneaUrsu [anonim] i-a raspuns lui semperfidelis

        Nu se gandeste nimeni sa semnaleze organelor disparitia acestui om?
      • +2 (2 voturi)    
        maine-poimaine (Marţi, 7 iulie 2015, 12:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

        il cauta dna-ul cu interpolul :))
    • +7 (7 voturi)    
      Te pomenesti ca s-a convertit (Luni, 6 iulie 2015, 18:25)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      ... si se intoarce mahomedan. Cum a dat locul pentru mega-moscheie cred ca-i vor permite sa faca gratis cursurile si sa ajunga imam. Deja cred ca tine postul de Ramadan. Cum vreti sa se intoarca si sa conduca tara flamand si invalid?
      • +5 (5 voturi)    
        Bat pariu ca vine bronzat, din concediu! (Marţi, 7 iulie 2015, 9:47)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Golanoiul ast as-a dus in concediu, bat pariu ca vine bronzat de la recuperare''!
  • +18 (18 voturi)    
    sigur ca (Luni, 6 iulie 2015, 13:30)

    Nea [anonim]

    putem pune mina de la mina sa-i platim un bilet de intoarcere.
    mandatul e la Uncheselu.
    ce atita pierdere de timp?
    • +2 (2 voturi)    
      lasa-l (Marţi, 7 iulie 2015, 0:00)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Nea

      dracului unde e.....
  • +23 (23 voturi)    
    Mare paguba (Luni, 6 iulie 2015, 13:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cca 3 milioane de româani au plecat din tara din pricina mafiei TICALOASE din care Pontcaul, docotrul fraudulos, face parte. E timpul sa plece si el si sa nu se mai intoarca. Sau sa vina si sa ajunga la bulau unde e lcul lui si al tuturor hotilor din PSD; PNL, UDMS si UNPR: Partidele sunt doar gasti clientelare puse pe jaf.
  • +18 (18 voturi)    
    Nu e nevoie, (Luni, 6 iulie 2015, 13:37)

    bibi [anonim]

    sa ramana acolo unde e!
  • +19 (19 voturi)    
    doar DNA il asteapta pe dottore (Luni, 6 iulie 2015, 13:37)

    un domn [utilizator]

    restul..NU cred
  • +15 (15 voturi)    
    un minut... (Luni, 6 iulie 2015, 13:40)

    Alalalt [utilizator]

    stai asa bah ca il sun eu... da... nu raspunde... imi scrie ca are telefonul pe masa si nu poate sa se ridice din pat sa il ia... daca e ceva urgent sa ii trimitem pe mail
  • +18 (18 voturi)    
    defapt (Luni, 6 iulie 2015, 13:46)

    cristi [anonim]

    stiu ca pare exagerat, dar este posibil ca ponta sa fi aderat la isis si acum e la training prin yemen ? :)
  • +21 (21 voturi)    
    Si daca a plecat si din Turcia? (Luni, 6 iulie 2015, 13:48)

    pedepsitorul [utilizator]

    Mare nesimtit trebuie sa fii incat sa lasi 22 de milioane de fraieri sa-si astepte angajatul lor...

    Ponta, hai baiat, vino ca nu te arestam din prima!
  • +12 (12 voturi)    
    la cum si-a bagat piciorul in tara (Luni, 6 iulie 2015, 13:57)

    __alex__ [utilizator]

    asta e normal sa-i fie genunchiul praf.
    Probabil ca si la telefon raspunde tot cu piciorul si de aia nu poate.
  • +15 (15 voturi)    
    Comparatie (Luni, 6 iulie 2015, 13:58)

    cristihan [utilizator]

    John Kerry (secretarul de stat american), 71 de ani, si-a rupt piciorul in Franta pe 31 mai (accident de bicicleta), s-a operat pe 1 iunie, a fost externat pe 12 iunie. Intre timp a postat de vreo 4 ori pe Twitter (https://twitter.com/JohnKerry ): multumiri celor care l-au ingrijit, o poza in convalescenta, o poza la externare.
    victor ponta, 42 de ani, si-a dat cu stangul in dreptul la baschet, a mers in ciuda durerilor groaznice la Baku sa faca poze cu putin, apoi pe drumul de intoarcere a facut o escala la Stambul ca sa-si repare piciorul. De atunci (15 iunie) nu a mai fost vazut, a fost in schimb foarte activ pe facebook, spunand vrute si nevrute.
    Remarcabil este ca nu a publicat nici o poza in convalescenta, probabil datorita bunului simt si discretiei care il caracterizeaza, nedorind sa profite de valul de simpatie si compasiune care ne-ar lovi la vederea suferintei lui...
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta turcitul (Luni, 6 iulie 2015, 14:00)

    gigi [anonim]

    poate o sa vina predicator sef ISIS in noua moschee pe care o va construi in Bucuresti.
  • +11 (11 voturi)    
    cand vine cum vine ...! (Luni, 6 iulie 2015, 14:10)

    astronaut [utilizator]

    vine demisionand , doar are coloana vertebrala , statul in pribegie nu-i sade bine,doar n-a fost exilat , i s-a cerut doar demisia ! A tinut neaparat sa asiste la derularea evenimentelor grecesti din' Stambul si sa comenteze la rece , cert este ca in comparatie cu ei masurile luate de Base-Boc au fost sanatoase chiar daca pontalaul nu recunoaste si nu numai el ! Temerea mare este faptul ca se inmultesc capetele de acuzare si nu le gaseste rezolvare !
  • +15 (15 voturi)    
    Se aude zdranganit de catuse... (Luni, 6 iulie 2015, 14:39)

    Chiar Io [anonim]

    Probabil de aceea nu a aparut inca.
    Nu ar fi exclus sa vina noaptea, cu calauze, sa nu-l dibuie la aeroport :))))
  • +14 (14 voturi)    
    Viorel, hai acasa (Luni, 6 iulie 2015, 14:45)

    nano2k [utilizator]

    Au inceput sa se golaneasca copiii...
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta, la odihna..... (Luni, 6 iulie 2015, 14:54)

    ROSCOVA [anonim]

    ......doar e foarte obosit si stresat.
    Operatie asemanatoare am avut si eu, operat in Romania, acum 15 ani. Dupa o saptamana de stat in spital, am venit acasa, conducandu-mi masina(vreo 3 km) si totul a fost OK.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu poate pune piciorul jos.. :))) (Luni, 6 iulie 2015, 15:03)

    Kevi [utilizator]

    FD Roosvelt traversa oceanul imobilizat in scaun cu rotile.
  • +9 (9 voturi)    
    Previziune (Luni, 6 iulie 2015, 16:16)

    marki [utilizator]

    „Pana nu spune profesorul care l-a operat ziua in care poate pleca..."
    Așa-i, așa-i, are dreptate tata-socru! Iar profesorul care l-a operat îl va externa fix peste 24 de zile! Adică, exact cât e nevoie pentru ca mandatul să-i înceteze de drept.
    Tupeu caracteristic mincinoșilor patologici. V-ați prins, nu? :) :)
  • +8 (8 voturi)    
    Poate nu se mai intoarce (Luni, 6 iulie 2015, 17:19)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Putem spera.
  • +3 (3 voturi)    
    Nici Daciana "dragostea lui " ? (Luni, 6 iulie 2015, 18:32)

    Plagarus [utilizator]

    Este inca pe vine,ascuns intr-o latrina turceasca
  • +3 (3 voturi)    
    Ipoteze (Luni, 6 iulie 2015, 20:26)

    marvio [utilizator]

    Ponta asteapta sa treaca cele 45 de zile de gratie si apoi, in calitate de simplu cetatean (intrucat si PSD ii va da o noua functie, onorifica), va ramane departe de tara, fie in Turcia, fie in alta parte. Astfel va impusca cel putin doi iepuri dintr-o lovitura: 1. reputatie nestirbita - nu poate sa mai spuna cineva ca prim-ministrul Romaniei a fugit din tara; 2. protectie sigura - evita, cel putin o vreme, reintalnirea cu DNA.
  • +7 (7 voturi)    
    Blocaj total! (Marţi, 7 iulie 2015, 6:56)

    hotnewsfil [utilizator]

    Halul in care a ajuns democratia damboviteana : Viorel isi face de cap si nu da socoteala nimanui. Isi bate joc de vine vrea si cum vrea el. Majoritatea parlamentara il tine la putere fiindca vrea sa fie aleasa si in 2016.
    'Boborul' inghite si tace. Inghite pomeni electorale - aliaj provenit din topirea fondurilor de investitii.
  • +4 (4 voturi)    
    VP mai traieste? (Marţi, 7 iulie 2015, 7:59)

    dan [anonim]

    ..nu de alta, dar macar sa-i duc o floare si sa stiu unde
  • -5 (7 voturi)    
    Cainele moare de drum lung, (Marţi, 7 iulie 2015, 8:47)

    xrogo [utilizator]

    si postacii de mai sus mor de grija altuia!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai tocmai asta spun cei mai multi (Marţi, 7 iulie 2015, 12:16)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu ne intereseaza plagiatorul mitoman, sa ramana definitiv acolo. Problema e ca prostul moare de grija noastra si vrea sa ne conduca.
  • +4 (4 voturi)    
    si uite ca noi (Marţi, 7 iulie 2015, 10:37)

    rochiri [anonim]

    ..tot aici suntem!
    Nu s-a intamplat nimic..tara merge in fata si fara el..!
    NImeni nu este de neinlocuit mai ales politicul!
  • 0 (0 voturi)    
    vom fii surprinsi (Marţi, 7 iulie 2015, 23:26)

    brigite [anonim]

    cind se intoarce poate vom afla si de alte cadouri facute
    musulmanilor ,nu numai terenul de 11.000mp
    Ca doar nu a dat din averea lui