de profesie: Medic in Romania

​VIDEO Melania Medeleanu, jurnalist: Mie ca pacient, mi-e foarte frica

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2015, 13:45 Actualitate | Esenţial

Melania Medeleanu
Foto: Hotnews
​Niciodata comunicarea dintre medici si pacienti nu a avut de suferit mai mult in Romania cum s-a intamplat in ultimii ani. Mass-media a avut si ea rolul ei de intermediar al acestui proces, criticand uneori indreptatit, alteori generalizand eronat. Dar astazi acest intermediar se da la o parte pentru a-l lasa doar pe pacient sa-i vorbeasca direct medicului sau. Nu atunci cand e in suferinta acuta si, prin urmare, dependent. Ci cand e calm, lucid si politicos. Melania Medeleanu, jurnalist si fost pacient, ii explica medicului sau de ce vorba dulce aduce mult si in cabinetul medical.



Video realizat cu echipament Nikon

Melania Medeleanu a fost unul dintre expertii care, in cadrul cursurilor MedClass , a predat modulul de comunicare non-verbala. Cursurile MedClass au oferit gratuit studentilor medicinisti si rezidentilor module educationale in comunicare, etica, antreprenoriat si bussines. Cursurile fac parte din programul “De profesie: medic in Romania ”, in care HotNews.ro este partener media, si este sustinut de Consiliul Investitorilor Straini.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7922 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Pacient (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:56)

    Lia68 [anonim]

    Foarte frumos, foarte adevarat ! Un medic te poate vindeca din cuvinte !
  • -4 (10 voturi)    
    Umanizam brutele sau setam asteptari realiste? (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:33)

    cenzuratul [utilizator]

    Adevarul e simplu: medicina dezumanizeaza, empatia dispare, neuronii-oglinda sunt redusi la tacere. Ce elev de liceu cand ar vedea un om cazand secerat pe strada ar incepe negocierea spagii in schimbul ajutorului, in loc sa sune imediat la 112? Treci acel elev prin facultatea de medicina si prin 5 ani de spital si vom avea un trist exemplu de neuroplasticitate.

    Nu e mai practic sa recunoastem aceasta realitate? Daca constientizam ca spitalele sunt populate de forme de viata abrutizate, ca starea de fapt le si permite sa nu se autocenzureze deloc (colegiul medicilor are placa 'mortul a fost de vina', parchetul aresteaza vami intregi, dar nu si spitale intregi, nimeni nu are curajul sa intre intr-o operatie fara sa fi discutat spaga inainte, dar pana la urma vad in asta o non-problema), daca fiecare am vedea cand intram intr-un spital, ca in Infernul lui Dante, "Lasati orice speranta, voi ce intrati!", nu am trece mai usor peste experientele neplacute ce ne vor astepta? Nu-ti face iluzii, ca sa nu ai deziluzii.
    • +2 (4 voturi)    
      Unde? (Miercuri, 10 iunie 2015, 22:20)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      da exemple ca eu unu nu accept ce zici.
  • +10 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 10 iunie 2015, 15:54)

    utilizator1 [utilizator]

    Nici pacientii romani nu sunt mai prejos.
    Incep sa aiba o atitudine care in alte parti nu se prea vede.
    Vin deja pusi pe harta si gata sa se ia la tranta cu medicul, la figurat dar chiar si la propriu.
    Ar trebui sa se duca o campanie in sens invers : nu toti medicii romani conditioneaza actul medical de primirea unor foloase materiale, nu toti medicii romani sunt slab pregatiti, nu toti medicii romani isi abuzeaza verbal pacientii etc
    • +5 (5 voturi)    
      Corect (Miercuri, 10 iunie 2015, 22:20)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      bine zis!

      Nu sunt doctor si singurul doctor din familia mea are peste 80, nu are masina sau avere.

      Majoritatea doctorilor pe care ii cunosc sunt cu bun simt si isi fac meseria peste media calitatii din europa (cel putin din ce am inteles eu).

      presa are tendinta sa generalizeze, iar oamenii sa se conformeze.
  • +5 (5 voturi)    
    Mie ,ca telespectator, mi-e teama de... (Miercuri, 10 iunie 2015, 22:27)

    Club fan Radu Anton Roman [utilizator]

    De deontologi ai televiziunilor , adevarati "ayatolahi" ce le stiu pe toate si-s de o aroganta si de o nesimtire de neinchipuit ... Si sunt coledzii dvs. doamna : alde bucurenci cu ranjetul lui dispretuitor, alde eharhu, alde rares bogdan, alde oana cuzino sau mungiu pippidi, andi moisescu si olivia steer, de andreea esca mi se face o "teama'' , din cauza "arogantei" dumisale infinite... Acesti ipochimeni promoveaza un stil de viata strain de masura, cumpatarea si bunul simt , atata cat a mai ramas in Romania !
  • -2 (2 voturi)    
    Este Adevarat (Joi, 11 iunie 2015, 10:12)

    SRA [utilizator]

    Daca faci incredere medicului sau echipei vindecarea este asigurata !

    In Romania nu poti face incredere din mai multe motive, lipsa de technologie, competenta si goana dupa SPAGA monopolizata de un sistem bazat pe nepotism !

    Romania este FEUDALA !!!