Adriana Saftoiu a lansat la Bookfest cartea "Cronica de Cotroceni": E mai degraba o marturisire. Cea mai mare greseala e sa ne indragostim de politicieni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2015, 18:03 Actualitate | Esenţial

Adriana Saftoiu
Foto: AGERPRES
Adriana Săftoiu consideră volumul "Cronică de Cotroceni", lansat duminică la Bookfest, "mai degrabă o mărturisire" şi atenţionează asupra unei greşeli, aceea de a ne îndrăgosti de politicieni.  "Să ştiţi că a fost foarte greu să mă decid să public această carte. Nu e o carte care a început ieri, sau alaltăieri sau acum un an. E o carte care a început exact acum şapte ani de zile. Nu-i o carte de memorii, în sensul clasic al cuvântului memorii. E mai degrabă o mărturisire", a spus Săftoiu, la lansarea cărţii ei dedicate perioadei în care a fost consilier prezidenţial, potrivit Agerpres.

Adriana Saftoiu a fost consilier prezidențial și purtător de cuvânt al presedintelui Traian Băsescu in perioada decembrie 2004-martie 2007.

Ea a susţinut, la lansarea de duminica, că avem o imagine "uşor falsă despre politică, despre cum funcţionăm", şi a accentuat că una dintre marile greşeli pe care le putem face faţă de instituţiile politice şi de politicieni este aceea de a ne "îndrăgosti" de ele şi de a le acorda "un cec în alb".

"Cea mai mare greşeală pe care putem s-o facem e să ne îndrăgostim de politicieni, de instituţiile de stat, să le dăm un cec în alb şi să nu păstrăm spiritul critic asupra lor. Dacă ne lipseşte ceva atunci sigur ne lipseşte acest lucru în relaţiile cu politicul şi, mai ales, la începutul unui lider, care se formează şi care are nevoie de această critică. Sigur, acum suntem îndrăgostiţi de nişte instituţii, din nou ni se pare foarte în regulă. Nu ne mai uităm dacă sunt abuzuri şi excese şi peste câţiva ani o să ne dăm seama că din nou nu e bine", a subliniat Săftoiu.

Autoarea "Cronicii de Cotroceni" consideră că "un om nu devine rău singur, cum un om nu devine bun singur". "De fapt ceea ce aş vrea eu să se înţeleagă după prima lectură, unde veţi păstra, desigur, anecdoticul, e această mare dezamăgire a mea pe care am încercat-o la finalul mandatului de la Cotroceni. Un om nu devine rău singur, cum un om nu devine bun singur. Dacă cineva devine rău în politică, vă asigur că e foarte bine ajutat de la electorat, până la instituţii. Iar dacă devine bun, chiar dacă unii spun "nu datorez nimănui nimic, m-am făcut singur!", nici el nu devine bun singur", a afirmat Adriana Săftoiu.

În altă ordine de idei, Săftoiu a avut cuvinte de apreciere la adresa copreşedintelui PNL Vasile Blaga, prezent la lansare, despre care a spus că îi datorează foarte multe lucruri în formarea ei politică. "Sunt personaje în carte care sunt în sală. Nu pot să nu spun că, de-a lungul formării mele ca om politic, un om care mi-a fost foarte aproape şi căruia îi datorez foarte, foarte multe lucruri este domnul Vasile Blaga, omul care, până la urmă, mi-a suportat chiar şi începuturile alături de Partidul Democrat", a mai spus Adriana Săftoiu.

Jurnalistul Luca Niculescu a spus că volumul este "una dintre cele mai interesante, mai bine scrise cărţi de profundă şi fină analiză politică, o carte foarte erudită, care vorbeşte despre putere în general, care transmite un mesaj: "Nu vă îndrăgostiţi de putere!", "Nu vă îndrăgostiţi de oamenii politici!", " Nu vă îndrăgostiţi de instituţiile de forţă!".

"Este o carte de dezvăluiri. (...) O carte despre un personaj, Traian Băsescu, despre perioada petrecută de autoare la Cotroceni şi despre următorii ani de mandat ai lui Traian Băsescu: despre relaţiile cu presa, cu oamenii politici, cu Elena Udrea...", a spus Luca Niculescu.

Jurnalistul şi omul politic Traian Ungureanu a afirmat că lucrarea, care "se termină cu bine, autoarea scapă după ani de zile de chinuri", "este o carte echilibrată despre exces". "Despre excesul tuturor împotriva tuturor. Despre excesul oamenilor politici, despre excesul instituţilor, despre excesul adulaţiei, despre excesul alegătorilor", a spus Ungureanu, menţionând că "cine aşteaptă anecdoticul, detaliul, cine aşteaptă marea răzbunare nu va fi dezamăgit".

El a apreciat că lucrarea "face pasul spre istorie politică". "Cartea va supravieţui timpului, e solidă, importantă, îşi respectă cititorii. (...)", a mai spus Ungureanu.










8520 vizualizari
  • +24 (36 voturi)    
    Saftoiu = Credibilitate si caracter ZERO (Duminică, 24 mai 2015, 18:15)

    George [anonim]

    Adriana Saftoiu? O rusine. O oportunista sinistra care a revenit chiar in haznaua de unde a fost data afara, "imensul" PNL. Apropo de politicieni... Adriana Saftoiu ce e, nu cumva un politician? Ipocrizie si fatarnicie de cea mai joasa speta.

    P.S. Tovarasa Saftoiu nu cumva a semnat vreo clauza de confidentialitate in momentul in care marinarul a cules-o de pe strada? Acum se da o neprihanita si da din casa. Ce gentilete. Ce caracter...
    • +16 (20 voturi)    
      Adriana n-a inteles nimic din ce a facut! (Duminică, 24 mai 2015, 21:17)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui George

      Multi consilieri sau purtatori de cuvant din lumea larga si-au scris memoriile dar niciunul nu a comentat evenimentele la care a luat parte. Niciunul n-a facut ce doamna Saftoiu, nu s-a sfiit sa faca. Mai ales ca deja multe din intamplarile pe care le nareaza sunt minciuni, cum declara si Mircea Marian care a luat parte la un asemenea eveniment. Vorba lui Traian Basescu: "Imi pare bine ca am rupt relatia cu doamna Saftoiu. Multi consilieri fac lucruri pe care serviciile secrete mi le-au spus." E vorba mai mult ca sigur de tradarea Adrianei Saftoiu care dadea informatiii la liberali din cancelaria prezidentiala.
    • 0 (2 voturi)    
      Rusine, culeasa de pe strada, hazna?! (Luni, 25 mai 2015, 15:37)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui George

      credibilitate zero? Pai, daca n-are deloc credibilitate, de ce esti asa de vehement? stai linistit, daca n-o crezi! ii vad si pe cei care scriu mai jos, comentand ca mai onorabil este sa ascunzi pana la capat adevarul decat sa-l spui si sa curmi minciuna! Pai, asta e slogan de Mafie, nu de angajat la presedintie!
      Basescu avea nevoie de o persoana care sa-l consilieze in diferite activitati de presedinte, anterior avusese nevoie de o astfel de persoana cand era primar si a angajat, pe salariu, pe cineva care era calificat pentru acest lucru, Adriana Saftoiu. S-a terminat mandatul de presedinte? s-a terminat cu confidentialitatea fata de presedinte, ca Basescu e acum doar pensionar. A devoalat madam Saftoiu secrete de stat? Nu. E secret de stat ca Udrea cu Basescu erau in tandreturi? Nu. E secret de stat ca Basescu il ponegrea pe Blaga ca e in blugi, cand el era imbracat tot in blugi? Nu. Mira pe cineva asta? Pe mine, nu, pentru ca stiu bine ce ii motiveaza pe oameni in viata si de ce are cineva un comportament sau altul. Al cui caracter este mai urat, al celui care pune o oglinda in fata cuiva, sau a celui care face fapte de care nu vrea sa se stie?
  • +29 (37 voturi)    
    Astept si (Duminică, 24 mai 2015, 18:26)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    opinia Domnului Basescu, sunt sigur ca nu va intarzia.
    Oricum, eu sunt unul dintre cei care continua sa-i acorde "cecul in alb", cum zice d-na Saftoiu. Faptul ca a incercat - si in unele cazuri a si reusit - sa darame figuri monstruoase considerate intangibile il plaseaza in randul luptatorilor demni de respect si recunostintza. Sper ca va gasi acul potrivit si pentru cojocul Pontacului.
    • +10 (12 voturi)    
      De cojocul pontacului trebuie sa avem noi (Duminică, 24 mai 2015, 22:50)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      grije la vot.
    • -1 (5 voturi)    
      scrie "domnului" cu d mic. e corect si asa (Luni, 25 mai 2015, 11:22)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      pupindosismul devine chiar haios. ce va mai domniti voi cand vine vorba de bese:))) o fi cu D mare pentru ca este demiurg.
      cucoana scrie cate ceva rau de nbese si besistii de 50 de bani regizeaza o mare oftica. stim, de fapt va doare n cot:) asta i capitalismul: capital sa fie si este iubit ce l ce -l da "muncitorilor".
  • +22 (30 voturi)    
    Madam Săftoiu recunoaște. (Duminică, 24 mai 2015, 19:01)

    vali47 [utilizator]

    Era vizibil că madam Săftoiu a plecat de la Cotroceni cu o dragoste neîmpărtășită ce a făcut-o să nu mai fie lucidă .Cu toate că este geloasă pe Udrea,se pare că nici blonda Udrea nu a avut parte de dragoste.Din prezentare,pare o carte destul de subiectivă,o descărcare sufletească care o apăsa pe suflet pe madam Săftoiu.
  • +9 (17 voturi)    
    O si mai mare ..."greseala"este..... (Duminică, 24 mai 2015, 19:13)

    gica43 [anonim]

    ....sa fii marlan (ca)!
  • +21 (27 voturi)    
    Mda (Duminică, 24 mai 2015, 19:23)

    Curiosu' [anonim]

    Intr-un interviu de acum cativa ani, consiliera,in sinceritatea ei puerila, povestea cum Balaga ii cumpara si paine cand era ministru de interne trimitand politistii la brutarie . Ca de aia platea lumea impozite pentru Politie, d-na neavand timp.Povesteste in carte si cum i-a poftit inimioara, si s-a rezolvat, sa aibe barbatelul sef la SIE ?
    • -3 (11 voturi)    
      neah (Duminică, 24 mai 2015, 23:01)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Curiosu'

      Aia o sa povesteasca base in memorii. Cum cel mai tare presedinte, pune un sef la un serviciu pentru ca asa vrea inimioara unei tanti. Numai un presedinte adevarat poate face asta: sa puna sefi servicii dupa inimioare. Sa mai gaseasca si oameni care sa aplaude performanta, deja e fantastic.
      • -2 (6 voturi)    
        Nimeni nu a "aplaudat performanta" ... (Luni, 25 mai 2015, 3:08)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Poate doar sotii Saftoiu, la vremea aceea.

        In orice caz, nu vad diferenta dintre a pune pe cineva intr-o functie "dupa inimioare" si a-i pune pentru ca sunt parte la hotii si alte ticalosii, ca cei care-ti sunt idoli.

        Iar despre A Saftoiu, pe langa faptul ca a dat dovada de un cras neprofesionalism, nimeni nu o sa mai aiba incredere in ea. Si-a cam terminat-o cu cariera (politica sau ce o mai avea acolo).
        • +3 (7 voturi)    
          da da da (Luni, 25 mai 2015, 7:02)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Numai condamnari vehemente ale criteriului de numire "inimioara" am vazut. Care mai de care...

          Deci tu vrei sa spui ca basescu a fost atat de papagal incat sa se ia dupa saftoaica? A fost presedintele tarii, putin respect, ce dracu! Nu ti-ar fi rusine... uslinosule :D
          • -3 (3 voturi)    
            Din pacate.. (Luni, 25 mai 2015, 14:25)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            ...Basescu a fost atat de papagal. S-a vazut vazut cat de bun a fost Saftoiu la SIE. Ce merite l-au recomandat pe alde Saftoiu la SIE?

            Sa-mi fie rusine de ce? De nesimtirea ta? Poate, dar nu cred.
            • 0 (0 voturi)    
              darling... (Luni, 25 mai 2015, 20:20)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Eu inteleg ca multa lume a prestat la basescu din convingere bazata pe fapte si iq + stima de sine fooooarte dezvoltate. Viata arata insa ca vine un moment cand trebuie si inghitit produsul muncii pasionale sau la ordin, dupa caz. Incearca cu lamaie.
  • +5 (25 voturi)    
    jenanta, penibila creatura (Duminică, 24 mai 2015, 19:37)

    gazuldebasist [utilizator]

    O lasitate fara seaman din partea acestei saftoaice. De ce n-a publicat cartea imediat dupa ce si-a dat demisia de la Cotroceni, dupa ce n-a mai suportat sa-i fie sluga lui nomen odiosum? Acum, ca s-a dat liber la dezvaluiri, si securitatea l-a lasat din brate pe penalul de la Cotroceni, vien ca o garoafa de munte sa ne imbrobodeasca?
  • +6 (12 voturi)    
    Fructele frustrarii: (Duminică, 24 mai 2015, 22:11)

    Don Ciccio [utilizator]

    - Un mare fâsss...
  • +9 (13 voturi)    
    disperare planuita (Luni, 25 mai 2015, 6:07)

    barba-neagra [utilizator]

    Exista inca o masa importanta de alegatori care compara orice om venit la Cotroceni sau orice gest politic cu imaginea lui Basescu. Ei bine, inca de cand Basescu a iesit pe poarta palatului s-a declansat o ISTERIE politica si mediatica (acelasi lucru de fapt) pentru a distruge imaginea lui Basescu, pentru a pune in locul ei altceva, fie ca se cheama Klaus Johannis, fie VV Ponta. Cartea doamnei Saftoiu se inscrie pe aceasta linie. Partea proasta (pentru PNL sau VVP) e ca majoritatea celor care se autodescriu drept "basisti" nu cad in plasa. USL a ramas USL, sistemul tavalugului coruptiei se chinuie, inca, sa niveleze hotararile judecatoresti, mintile oamenilor, spiritul critic si setea de dreptate si corectitudine. Nu cred ca cineva cu scaun la cap va deveni fan al unui presedinte atent la cum se imbraca, ce avion foloseste, cui da pardesiul, pe cine cheama la sindrofii in strainatate, ce partid are la suflet (!!!).
  • +6 (10 voturi)    
    Urmeaza Elvis cu a sa balada ? (Luni, 25 mai 2015, 6:55)

    Plagarus [utilizator]

    Saftoii si-au facut safteaua si acum mesteca borhotul ?
  • +9 (15 voturi)    
    Copita jegoasa! (Luni, 25 mai 2015, 8:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    Intre cele mai mari greseli ale Adrianei este aceea de a nu-si controla ermetic ticalosia nativa. S-a dezvaluit!
    Cum isi permite aceasta 'neica-nimeni' sa isi calce acum angajamentul de loialitate fata de presedintele tarii, pe langa care se gudura in vremurile ei cele mai bune?
    Este o oportunista fara scrupule, un fariseu care si-a ales acum, tradandu-si trecutul, sa se puna bine cu cei aflati la putere : 'pleaca ai nostri, vin ai nostri'.
    Oportunismul este singurul ei vehicol in viata, altceva nu stie sa faca, util societatii.
    Aceasta ticaloasa - Saftoiu - il denigreaza pe Traian Basescu - cel care a scos-o la lumina - fiindca asa intelege ea sa isi ostoiasca invidia si ura fata de Udrea, pe care o ura visceral fiindca nu ii lasa liber locul intai, in proximitatea presedintelui, in administratia prezidentiala. Asa sunt unele femei, cum e Saftoiu : ura le intuneca mintea, ceea ce, in cazul ei, completandu-si portretul si cu oportunismul impins la extrem.
    Ticaloasa il tradeaza pe Basescu, ii da o copita jegoasa fiindca numai asa intelege si poate ea sa se puna bine cu Marele PNL si cu Marele Presedinte.
  • +6 (12 voturi)    
    Saftoiu, sub nivelul slujnicei ei! (Luni, 25 mai 2015, 9:13)

    hotnewsfil [utilizator]

    Aceasta jegoasa moral se poarta ca o mahalagioaica : denigreaza 'la gramada', face si victime 'colaterale', nu menajeaza nici sensibilitatea de sotie a Mariei Basescu, ii da acesteia dovezi irefutabile despre legaturile "intime", ca intre doi 'adolescenti' (asa le descrie ea!), dintre presedintele Basescu si Udrea.
    Cum i-ar veni ei - mahalagioaica orbita de invidie daca slujnica pe care o are angajata sa ii mature prin casa ar iesi in strada si le-ar spune, tuturor chematilor si nechematilor, cine este de fapt ea - Saftoiu-, ce facea asceasta in intimitate cu fostul ei, in ce fel se iubeau, cum unelteau impreuna impotriva celor pe care, la vedere, ii periau?
  • +3 (5 voturi)    
    subtitluri pe cartea săftoaicei (Luni, 25 mai 2015, 10:51)

    timp tamp [utilizator]

    Sedusă și abandonată
    Ne_sătula
    Băsescu a avut ambele mâini proaste
    Mârlănie gratuită
    În slujba serviciilor
    • +4 (6 voturi)    
      Monica Lewinski. (Luni, 25 mai 2015, 14:10)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Madam Săftoiu a vrut să fie o Monica(Lewinski)a Cotrocenilor,dar lui Băsescu nu i-au plăcut astfel de perversiuni.A rămas cucoana nesatisfăcută și geloasă pe blonda Udrea care a avut și minte nu numai fizic.
  • +1 (1 vot)    
    madam Saftoiu (Luni, 25 mai 2015, 16:36)

    Irist [utilizator]

    A descris in carte si cum a ajuns iubirea ei- Elvis sef la SIE?! Cine l-a promovat, sustinut si iubit pe marele #destept# Elvis?