Victor Ponta: Le urez tuturor colegilor din presa, inclusiv celor care ma critica indiferent ce fac, mult succes

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2015, 12:45 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Facebook/ Victor Ponta
"Cu ocazia Zilei Mondiale a Libertății Presei, le urez tuturor colegilor din presă, inclusiv celor care mă critică indiferent ce fac, mult succes în munca lor!", scrie premierul Victor Ponta pe pagina sa de Facebook.

"Avem împreună datoria să ajutăm la ridicarea societății românești, inclusiv prin calitatea dezbaterii publice, și puteți conta pe mine în construirea unei agende publice constructive, cu respect pentru argumente și cetățeni", afirma Ponta pe site-ul de socializare.

Articolul 30 din Constituția României privind libertatea de exprimare este, poate, cea mai puternică lectură pe care o putem parcurge cu ocazia Zilei Mondiale a Libertății Presei, mai scrie premierul, care a pus pe Facebook si un link la respectivul articol din legea fundamentala.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
641 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    colegilor? (Duminică, 3 mai 2015, 13:00)

    Hipius [utilizator]

    Cum colegilor,esti cumva ziarist,om de presa?Tu esti de-a dreptul imbecil.Nici macar colegi in campul muncii nu esti cu ei,pentru ca ei muncesc si tu faci..... toata ziua.
    • +7 (7 voturi)    
      stie ponta mai bine (Duminică, 3 mai 2015, 13:49)

      seiomi [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      se refera la "colegii" acoperiti din presa...colegi de "serviciu"
      • +3 (3 voturi)    
        Admit (Duminică, 3 mai 2015, 16:36)

        Hipius [utilizator] i-a raspuns lui seiomi

        Ca mi-a scapat acest detaliu,daca n-am mancat mici de 1 Mai si n-am avut liber...
  • +7 (7 voturi)    
    NIMENI (Duminică, 3 mai 2015, 13:36)

    Zummm [anonim]

    N-are voie sa-l critice pe Mickey Mouse. S-a inteles ?!
  • +6 (6 voturi)    
    hai sictir! (Duminică, 3 mai 2015, 13:38)

    lili [anonim]

    Un ipocrit!!
  • -2 (6 voturi)    
    Armistitiu (Duminică, 3 mai 2015, 14:29)

    Reticentul [utilizator]

    La randul nostru, domnule premier Ponta, va uram succes in dificila misiune de buna guvernare si administrare (in scopul cresterii economice si armoniei sociale) a unei tari in care, dupa cum se vede, scoala scoate numai tampiti.
  • +5 (5 voturi)    
    De cand (Duminică, 3 mai 2015, 15:05)

    raudegura [anonim]

    esti tu mai ponta coleg cu ziaristii ?
    I-ai inrolat pe toti in pesedaua ta sau te refereai doar la aia de-ti poarta presul pe acolo pe unde te duci?
    Fi si tu mai clar sa intelegem si noi sau n-ai avut de unde sa faci copy paste pentru un raspuns inteligibil !
  • +1 (1 vot)    
    Banuiesc ca se refera..... (Duminică, 3 mai 2015, 16:27)

    gica43 [utilizator]

    ...la colegii lui cei "acoperiti"-in special de penibil,ca si el !!!
  • +1 (1 vot)    
    Indiferent ce face (Duminică, 3 mai 2015, 16:43)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    -indiferent ce spagi a luat de la Duicu
    -indiferent cati bani a aruncat in curtea KazMunai, pe gratis
    -indiferent cate ordonante neconstitutionale da
    -indiferent cat minte la TV
  • +1 (1 vot)    
    de Ziua presei !!! (Duminică, 3 mai 2015, 17:40)

    lili [anonim]

    "În România, presă este călcată în picioare, murdărită, scuipată şi înjurată în fiecare zi.

    La o scară mai mare, pe plan naţional, am văzut un Traian Băsescu în calitatea de preşedinte al României care a pus semn de egal între conflictele pe care le avea cu liderul unui partid şi angajaţii unui trust aparţinând aceluiaşi politician. Fără nuanţe, fără nicio separare, doar o confuzie voită, repetată în fiecare zi.

    La 25 de ani de la Revoluţia din 1989, Victor Ponta premierul României, stat membru UE, îşi permite să atace public jurnaliştii care îi sunt incomozi, care îi pun întrebări neplăcute, să le spună că nu le răspunde temelor ridicate dacă patronii nu îşi plătesc taxele, îi face evazionişti pe proprietari, deşi împotriva acestora nu există verdicte date - cu atât mai puţin definitive- prin care să fie condamnaţi. Loveşte proprietarii de trusturi prin alte trusturi măciucă, lasă foarte clar impresia că dirijează personal investigaţiile, blocările de conturi, descinderile ANAF, reţinerile şi îi condamnă înainte că judecătorii să o facă.

    Acelaşi premier Ponta aruncă în derizoriu subiecte importante făcând mişto din întrebările grele, trimiţându-i pe ziarişti să vină cu bonul fiscal în mână, imprimând intenţionat, pe model stalinist, o imagine care să se lipească foarte clar în mentalul public de breasla celor care practică această meserie.

    Toate acestea în timp ce acelaşi premier Ponta şi actuala clasă politică fac abstracţie de situaţia extraordinar de grea în care se află televiziunea publică, folosită în fiecare mandat că armă politică. Instituţie care concurează neloial jucătorii privaţi, şi ei în situaţii dificile. Canalele publice au ajuns un colos cu şapte capete, pline de datorii, dar şi cu trei surse nesecate de finanţare nemeritate - subvenţii de la bugetul de stat, abonament obligatoriu de la fiecare cetăţean şi publicitate."

    http://www.gandul.info/puterea-gandului/de-ziua-internationala-a-libertatii-presei-retrageti-postacii-platiti-de-par