VIDEO Presedintele Klaus Iohannis: Apropierea de ceilalti prin compasiune si solidaritate, cheia renasterii noastre ca societate de oameni demni si responsabili

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 12 aprilie 2015, 10:42 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Captura Facebook
Presedintele Klaus Iohannis a postat pe contul sau de Facebook un mesaj video in care le ureaza sarbatori fericite tuturor crestinilor ortodocsi si greco-catolici care serbeaza duminica Pastele.

Cristos a-nviat! Sărbători fericite tuturor!

Posted by Klaus Iohannis on Saturday, 11 April 2015


"Crestinii ortodocsi si greco-catolici serbeaza astazi Pastele, o sarbatoare a sperantei si increderii. Sa impartim bucuria Invierii cu semenii nostri care poate nu au ce sa puna pe masa, sunt bolnavi, singuri sau nu au un acoperis deasupra capului. Sa ii incurajam pe cei abatuti si sa redam speranta oricui se afla in suferinta dintr-un motiv sau altul. Apropierea de ceilalti prin compasiune si solidaritate este cheia renasterii noastre ca societate de oameni demni si responsabili. Va urez tuturor sarbatori fericite, pace si bucurie. Hristos a inviat!", spune presedintele Klaus Iohannis in mesajul video.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2164 vizualizari
  • +11 (23 voturi)    
    Mdaaaa..... (Duminică, 12 aprilie 2015, 11:33)

    polonyca [utilizator]

    Asta eram curios !!!! Bine ce e pe FB......:) Asta o sa ramana in istorie ca J-FB !!!!
  • +15 (25 voturi)    
    realitatea (Duminică, 12 aprilie 2015, 11:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Multumesc virtual presedintelui virtual pentru urarile sale virtuale.

    Unde este realul? Dar realitatea?
    • +7 (9 voturi)    
      ...realitatea... (Duminică, 12 aprilie 2015, 17:35)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ...este asta pe care o vedem si o traim...adica...tara merge f bine si fara presedinte si fara premier si fara prim-sfetnicul presedintelui...ma intreb de ce mai trebuie sa-i platim??!...pt incurajari virtuale?...cam scump ...si nu face...
  • +11 (25 voturi)    
    Lasa-ne! (Duminică, 12 aprilie 2015, 11:55)

    catuza [utilizator]

    Hm! Domn Presedinte ne-ai convins, nici bine nu v-ati inscaunat, ca ai reusit in juma de an sa ne aratati cat de mult va pasa de fraierii care v- au votat.Am sperat , te am votat dar degeaba , dezamagirea e mare ,ne ai tintuit atentia cu acest grotesc circ al arestarilor iar tu ai sters-o la rasfat prin insule exotice. Macar primul Paste sa-l fi facut acasa de ochii lumii, dar n-ai mai asteptat ,ai dat cartile pe fata ,ca nu va pasa de ....fraieri , indiferenta se pare ca nu va este un sentiment strain.P.S. Mult succes domn Presedinte . Istoria are loc si pt dumneavoastra.
    • +10 (22 voturi)    
      Madeira (Duminică, 12 aprilie 2015, 13:02)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui catuza

      Mă asociez, dacă-mi permiteţi, punctului dumneavoastră de vedere, cu un amendament:deşi l-am votat, deja nu mai dau doi bani pe omul ăsta... Şi, ferească Dumnezeu, nu pentru că e sas.
  • -1 (19 voturi)    
    felicitari (Duminică, 12 aprilie 2015, 12:52)

    xanti [utilizator]

    Decat Basescu sa iasa la 18.30 mai bine unul inexistent.
    La umbra lui PSD creste si asta e bine.
    Prevad ca e ultima incercare a liberalismului de a lua puterea in Romania,sila de Klaus va fi asa de mare ca nu o sa mai voteze nimeni PNL.
    Acum imi pare bine ca nu a castigat Ponta.
    • -3 (5 voturi)    
      e bine totusi ca nu obstructioneaza justitia (Duminică, 12 aprilie 2015, 17:02)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      mai multe nu putem sa speram de la un pardon, presedinte, oricat de jucator ar fi.

      si asta nu e putin lucru. daca zici ca esti dezgustat de Basescu pentru iesirile sale, ar fi bine sa stii ca un presedinte n-are asa de multe prerogative si ca de la un presedinte nu putem spera foarte mult, iar ce ai vazut la Basescu nu era normal.

      dar despre oameni n-ai nimic de zis ? am facut revolutria protocalie, am facut revolutia lui Johannis, so what ? am inteles ceva in acesti 25 de ani din ceea ce trebuie sa facem noi ca cetateni ca politicenii sa nu faca ce vor cu noi si banii nostri ? nu prea. chiar daca am evouluat, sa nu uitam de unde am plecat : in 2000 il aveam pe Vadim in turul 2 la prezidentiale, trompeta KGB in ale carui laturi, credeau o multime de idioti. Trebuie sa recunoastem ca pe langa Romania Mare, Antenele sunt parfum. Doar ca ambele sunt o forma de negare a adevarului, nu foarte magulitor pentru idiotii care raman neclintiti pe pozitii, atat timp cat li se da o alternativa plauzibila unui adevar devastator pentru ei.
      • +3 (3 voturi)    
        obstructionezi justitia si indirect (Luni, 13 aprilie 2015, 9:02)

        capy [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Atunci cand nu faci nimic impotriva celor ce ataca justitia iar tu privesti fara sa reactionezi se cheama ca esti complicele lor...
    • +4 (8 voturi)    
      Din pacate avem un presedinte absent (Duminică, 12 aprilie 2015, 18:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Partidele reprezinta interese de tot felul. Singurul care poate si ar trebui sa reprezinte interesele romanului obisnuit ar trebui sa fie presedintele. Al nostru . . .
  • +4 (16 voturi)    
    s-a întors din concediu (Duminică, 12 aprilie 2015, 13:46)

    visio [utilizator]

    altfel, prețurile sunt exagerate raportate la salariu minim pe economie, parlamentul se substituie Justiției și astfel se încalcă prima legea a Țării, Constituția...
    dar hei, johannis este pe facebook!
  • +12 (12 voturi)    
    Poporul asteapta 'pasul doi' si urmatorii! (Duminică, 12 aprilie 2015, 14:37)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ar fi simplu daca aceasta ar fi singura cheie care conditioneaza renasterea Romaniei.
    Ne lipsesc multe alte chei, de importanta decisiva.
    Asteptam ca Iohannis sa le puna in evidenta si sa le foloseasca pentru renasterea Romaniei, pe care ne-a promis-o in campania electorala.
    Cheia mentionata in mesajul presedintelui pare ca provine din imaginatia uni scriitor de talent - doamna Bran, ca 'primul pas'.
  • +4 (6 voturi)    
    Ganduri timide! (Duminică, 12 aprilie 2015, 14:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Savantii vorbelor mestesugite, neavand puterea sau dorinta de a aborda si probleme dificile, a caror parcurgere si intelegere presupune o serioasa, profunda baza - matematica si fizica-, macina 'in gol'.
    De pe marginea problemei 'cine este Creatorul absolut al universului, dar Creatorul Creatorului?', manuitorii literelor captivant ticluite se ascund dupa : 'este un pacat de neiertat, o blasfemie', sa isi puna aceasta problema, un atac frontal la Dumnezeu - Cel care ne-a facut si ne tine sub o observare permanenta, pe fiecare dintre noi, om-cu-om, musculita-cu-musculita, firisor de iarba-cu- firisor de iarba, catel-cu-catel.).
    O moara sclipitoare, mostenita de secole, intretinuta cu evlavie de mostenitori, care macina vorbe savante, pe frontispiciul careia sta scris : Crede si nu cerceta!
    Savantii vorbelor care merg bine la sufletul neputintei omenesti nu-si dau mana cu maestrii realului (ai existentialismului), sa adanceasca impreuna problema Creationism- Evolutionism, sa ii lamureasca pe semenii lor - cei ocupati cu de-ale zilei - pe unde s-a ajuns cu incercarea de clarificare, ce perspective se imagineaza.
    Ca sa lase impresia ca 'stapanesc' problema, maestrii vorbelor stralucitoare se sprijina unul pe altul, citeaza imbelsugat unul din altul, se invartesc intr-un cerc vicios, nu au curajul, stiinta, putinata sa faca un pas in afara acestuia, ca sa nu se puna rau cu prezumtivul Dumnezeu, daca ar recunoaste faptul ca: Dumneneu este 'o ipoteza' facuta de oamenii, ca vechimea acesteia nu-i da valoarea de a fi corecta, inatacabila, in vecii vecilor.
    Unii n-o ataca de frica, ei gandesc : 'dar daca o exista?, de ce sa ma pun rau cu El, sa ma loveasca la sanatate, la interese familiale, profesionale, financiare, la situatia scolara a copiiilor?; mai bine fac ciocul mic, ma conduc dupa 'capul ce se pleaca sabia nu-l taie!'.
    Luand in considerare ca intregul univers cognoscibil azi s-a nascut pintr-o explozie care a avut loc in urma cu 13,5 miliarde de ani si ca, inainte
  • +3 (5 voturi)    
    Ganduri timide! CONTINUARE! (Duminică, 12 aprilie 2015, 14:41)

    hotnewsfil [utilizator]

    inainte de 4,5 miliarde de ani, pamantul nu exista ca entitate separata cum este azi, ceea ce inseamna ca, conform Creationismului, Dumnezeu a creat mai intai tot universul (in urma cu 13,5 miliarde de ani, in care pamantul era doar o pulbere de microelemente si numai dupa 9 miliarde de ani a creat pamantul in forma si alcatuirea de azi.
    Sa nu uitam ca universul este compus din miliarde de galaxii, intre care si cea din care face parte si sistemul solar care inglobeaza pamantul (printre miliardele de sisteme solare ale galaxiei noastre), ca distantele se masoara in univers cu unitatea an-lumina (un an-lumina = zecemiidemiliarde de km) si ca distanta dintre galaxii este de multe miliarde de ani-lumina. Asa ne putem imagina puterea infinita a Creatorului tuturor vazutelor si nevazutelor. Cine l-o fi facut pe Creator, dar pe Creatorul Creatorului.
    Oamenii de stiinta au dedus ca universul isi este propriul Creator, noi oamenii fiind inclusi in creatia Lui.
    Dupa cateva milioane de ani, oamenii vor mai crede in ipoteze, in fictiuni sau isi vor fi clarificat, pana atunci, problemele privind geneza universala.
  • +2 (2 voturi)    
    Relatia necesara SRI-DNA! (Luni, 13 aprilie 2015, 8:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Klaus Iohannis a declarat anterior ca o cheie esentiala pentru inceperea renasterii Romaniei este Justitia, cu pionul ei avansat - procurorii, in frunte acum cu DNA.
    Ca sa ajunga la un suspect de infractiuni penale (delincventi,delicte), un procuror are nevoie, ca poarta de intrare in cazul respectiv, de 'informariile primare' (identitatea suspectului, coniventa cu alti suspecti, delictele comise, etc.).
    Aceste informatii primare sunt luate din presa, de la denuntatori si, in special, de la Serviciul Roman de Informatii.
    Aceasta este menirea SRI : sa obtina si sa trimita informatii catre factorii autorizati prin lege.
    Se poate spune ca, in fond, SRI este o prima treapta pe scara justitiei. Cu SRI se incepe deschiderea unui proces si de incheie cu decizia definitiva si irevocabila a judecatorului, pana la cea mai inalta treapta - ICCJ.
    SRI este platit sa circule printre oameni si sa afle informattii referitoare la realatiile cetatenilor (persoanelor fizice si juridice) cu statul, despre incalcarea legilor statului de catre unii dintre acestia, in special cazurile penale.
    Daca se admite aceasta situatie de fapt, adica dependenta procurorilor de informatiile primare pe care le primesc de la SRI, trebue sa nu mai fie blamate bunele relatii dintre SRI si DNA, in particularul actual dintre Kovesi si Coldea, sa se admita existenta unui birou al lui Coldea in interiorul DNA si chiar a unor consilieri SRI afiliati DNA.
    E drept ca nu trebue admis ca un ofiter SRI sa fie angajat permanent al Ministerului Public, adica al ministrului respectiv, situatie existenta in prezent, pentru care ministrul nu a raspuns presei care i-a cerut lamuriri.
    In acest sens trebue sa fie evaluate bunele relatii dintre Coldea si Kovesi, nu ca o "conspiratie politica impotriva Elenei
    Este totodata adevarat ca institutii ajutate de stat sa devina cat mai puternice, cu scopul purificarii tarii, au tendinta naturala sa isi creasca periculos puterile, fiind necesar controlul acestora de catre parlament
  • +4 (4 voturi)    
    Paste si schimbari (Luni, 13 aprilie 2015, 11:48)

    adi67ro [utilizator]

    Adevarat a inviat si multumim asemenea de urari. Personal am incercat cum am putut sa va fac campanie la presedentie. Sincer nu vad nici sosele si nici investitii. Doar multe arestari la TV. Poate ajungem ca in China si ii impuscam in public. Sincer nu mi-am dorit asta. Justitia sa isi faca treaba e foarte bine. Dar eu ca multa lume am urmarit sa o ducem mai bine nu sa urmaresc cum isi face justitia treaba. Moldova este o regiune uitata si de investitii si de drumuri