VIDEO Bucuresti: 300-400 de persoane au protestat in Piata Universitatii fata de folosirea imunitatii parlamentare "ca paravan pentru infractori". Se scandeaza "Sova, nu uita, vine DNA", "PSD, ciuma rosie"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2015, 18:57 Actualitate | Esenţial

Protest fata de imunitatea parlamentara ca paravan pentru infractori/ miercuri
Foto: Hotnews
In jur de 300-400 de persoane au protestat vineri seara in Piata Universitatii, in piateta de deasupra parcarii subterane, fata de folosirea imunitatii parlamentare "ca paravan pentru infractori". Protestul a fost unul pasnic, manifestantii tinand in maini steaguri si baloane. Acestia au scandat "Sova, nu uita, vine DNA".

Manifestantii au mai scandat "Rusine, rusine, rusine sa va fie!", "Iesiti din casa, daca va pasa", "PSD, ciuma rosie", "Ponta, nu uita, va veni si ziua ta" sau "DNA sa vina sa va ia!".



Peste 500 de clujeni u protestat pe strazile orasului "Generatiei Sova", scandand "Parlament penal, mars la tribunal!", potrivit Citynews.ro.

In Timisoara, cateva zeci de oameni s-au adunat vineri seara in Piata Victoriei pentru a protesta, sub genericul 'Apel la decenta', impotriva parlamentarilor care au probleme cu justitia, dar si a celor care isi apara colegii penali.

Cei prezenti au scandat lozinci prin care si-au manifestat dezacordul cu acest comportament al alesilor din forul legislativ al tarii. S-au auzit frecvent scandarile 'Jos penalii!', 'Mars la tribunal parlamentar penal!', 'Cine nu sare, ori e cu Sova, ori e prost de moare' sau 'Nu mai suportam, noi va judecam!'


"Dan Sova a ramas cu imunitate! Parlamentarii continua sa isi bata joc de popor si de justitie, ignorand mesajul transmis in noiembrie de strada. E timpul sa le reamintim de ce am iesit in noiembrie" este mesajul care a anuntat mitingul din Bucuresti.

"Militam pentru mentinerea imunitatii doar pentru declaratii politice. Nu dorim folosirea ei ca paravan pentru infractori! Ne vedem vineri la ora 18 in Piata Universitatii din Bucuresti! Precum si Duminica", este mesajul postat pe pagina de Facebook "Vineri - Bucuresti - impotriva IMUNITATII parlamentare - actiune de protest".

Organizatorii au anuntat ca Dan Sova a ramas cu imunitate si ca "parlamentarii continua sa isi bata joc de popor si de justitie, ignorand mesajul transmis in noiembrie de strada. E timpul sa le reamintim de ce am iesit in noiembrie!". De asemenea, acestia precizeaza ca "daca vor fi prezenti anumiti oameni politici sau lideri de opinie, ii rugam sa precizeze faptul ca sunt acolo doar ca simpli participanti, la fel ca toata lumea".

Amintim ca blocarea de catre Senat a cererii procurorilor DNA de avizare a retinerii si arestarii lui Dan Sova a generat miercuri, 25 martie 2015, un val de proteste in mediul online, iar aproximativ 150 de persoane s-au strans miercuri seara in Piata Universitatii din Bucuresti si au scandat "Nu se mai poate, vrem anticipate" sau "Dan S-o va lua".

Presedintele Klaus Iohannis a reactionat printr-un mesaj postat pe Facebook in care a spus ca "Parlamentul a blocat din nou o cerere a justitiei". Reactia presedintelui a fost sub asteptarile protestatarilor, iar scrisoarea adresata lui Iohannis de catre un roman din Italia a atras rapid aprecierea online, scrie Adevarul.










4643 vizualizari
  • -26 (36 voturi)    
    S-a intors lumea cu josul in sus... (Vineri, 27 martie 2015, 18:48)

    Blackhawk [utilizator]

    Securistii fac demontratie pentru cresterea puterii Securitatii... Tare!
    • -8 (10 voturi)    
      niste naivi (cel putin) (Vineri, 27 martie 2015, 20:09)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

      astia au iesit in strada ca Sova e cercetat in libertate si nu instare de arest preventiv
      cand basescu nu putea fi cercetat deloc au stat acasa cumintei
      sunt cel putin naivi
      • -1 (1 vot)    
        Naivi... :-) (Sâmbătă, 28 martie 2015, 2:27)

        Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Ma faci sa rid... :-)
        Romania a ramas ca si inainte de 1989, tara in care unii pot sa faca "ce vrea muschii lor" fara sa pateasca nimic iar altii sa fie arestati preventiv pentru... complicitate morala... la furatul boului de la bicicleta.Tare, nu?

        Nu sint PSD-ist insa daca as avea de ales intre PSD si PNL, alegerea este clara. Motivul este simplu: se vede cu ochiul liber unde sunt pititi toti securistii... Au stiut cum sa terorizeze pe vremea lui Ceausescu, stiu cum sa o faca si acum...

        Jenant... dictatura lui Ceausescu va fi o amintire placuta fata de dictatura pe care-i asteapta pe romani. Insa asa sint romanii, si-o fac cu mina lor iar apoi incep sa se planga n-au avut noroc.

        Succesuri pe toata linia tovarasi!
    • +9 (19 voturi)    
      ce ai fumat fratica?! (Vineri, 27 martie 2015, 20:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

      se vrea ca judecatorii sa spuna daca unu pote sau nu sa fie arestat preventiv si NU parlamentul!
      se vrea ca parlamentul sa respecte consittutia!
      cerem atat de mult??!?!?!!?!?!?!
      • -2 (2 voturi)    
        fratica... (Sâmbătă, 28 martie 2015, 2:31)

        Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ... cind pe Basescu nu-l putea judeca nimeni nici daca omora pe cineva in direct la TV nu se mai incalca constitutia?

        Hai sa fim seriosi... Sa arestezi preventiv pe cineva pentru complicitate morala la ceva ce s-a petrecut acum 8 ani? Bineinteles ca ceri prea mult! Mai bine sa te aresteze pe tine preventiv pentru ineptiile pe care le spui!
      • -1 (1 vot)    
        constitutzia (Sâmbătă, 28 martie 2015, 10:46)

        PROFESS [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Da, citeste-o dracului odata!
    • -4 (16 voturi)    
      saracii pesedisti (Vineri, 27 martie 2015, 20:34)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Blackhawk

      au muncit pe branci in paralel cu munca depusa in partid devenind milionari ca apoi securitatea DNA sa le ia averile si sa-i bage la puscarie. RUSINE!

      cate milioane de romani isi vor pierde slujbele din cauza DNA????

      #opritiDNA #susPSD #lmailiescu #panselute
  • +27 (35 voturi)    
    Jos, jos, jos! (Vineri, 27 martie 2015, 19:13)

    Daniels22026 [utilizator]

    Jos Parlamentul!
    Jos Guvernul!
    Alegeri anticipate!
    • -5 (7 voturi)    
      nu mai aveti rabdare, (Vineri, 27 martie 2015, 23:27)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      vreti la ciolan sa va recuperati investitia cu johannis?
  • +7 (11 voturi)    
    romanii (Vineri, 27 martie 2015, 19:50)

    acasa [anonim]

    boaitele de romani stau acasa si mananca floricele in timp ce altii ii fura de ii draqu.
    Va meritati soarta ///
    ca sa evit macar comentariile "tu ce nu esti desteptule in piata" arat ca eu nu pot, potrivit legii, sa protestez
  • -6 (12 voturi)    
    oare (Vineri, 27 martie 2015, 19:58)

    trecator [anonim]

    Sunt doar 50--60 de personae cu glugile pe cap sa nu fie recunoscuti...
  • -5 (9 voturi)    
    au manifestat (Vineri, 27 martie 2015, 22:49)

    xanti [utilizator]

    Postacii platiti de Udrea?
  • -4 (8 voturi)    
    asa putini? (Vineri, 27 martie 2015, 23:24)

    vali [anonim]

    se vede ca nu mai sunt bani pentru finantarea mitingurilor.
    nici postacii de partid nu mai sunt ce-au fost... :) : ) :)
  • -2 (2 voturi)    
    Toti sunt infractori (Sâmbătă, 28 martie 2015, 0:17)

    Arnar [anonim]

    Pai, de la lovitura de stat incoace, cam toti sunt infractori. Nu cred ca este un SINGUR "politician" care sa nu fie infractor, de la Iliescu pana la Baescu cu tot alaiul lor.
  • -3 (3 voturi)    
    300-400?!? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 0:23)

    Valentin [anonim]

    Cine a făcut numărătoare? Pristanda sau Anastase?