Poza zilei: E ceva in neregula in aceasta imagine?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2014, 9:45 Actualitate | Esenţial

Valeriu Zgonea, seful Camerei Deputatilor si un fervent utilizator al retelelor sociale, a postat pe contul sau de Facebook mai multe fotografii de la intalnirea cu vicepremierul chinez Zhang Gaoli. Una dintre fotografii iese insa din regulile protocolului diplomatic. Vi se pare ceva in neregula? :)





UPDATE: Valeriu Zgonea a revenit pe contul sau de Facebook, explicind ca tinutul de mana este specific culturii altor state. El a postat si doua fotografii in care George W. Bush si Barack Obama apar in posturi similare cu lideri din Asia. Iata explicatia integrala a lui Valeriu Zgonea:

Dragi prieteni, am observat reacții virulente la una dintre fotografiile cu vicepremierul chinez. Poate ar trebui să fim mai atenți la ce presupune cultura altor state și să renunțăm la a mai privi lumea prin lentila îngustă a ceea ce ne este familiar. Înaintea unor comentarii și articole care vor să vândă senzaționalul, aș fi apreciat o minimă documentare și ceva mai multă deschidere față de un gest specific altor culturi.





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

28397 vizualizari

  • +38 (46 voturi)    
    :) (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:48)

    calin22 [utilizator]

    Poate ca nu este neaparat in neregula. Sa nu discriminam comunitatea gay :).
    Poate se tin de mana ca sa arate cat de "strans" este parteneriatul Romano-Chinez.
    • +23 (33 voturi)    
      Treziti-va romani, altfel iata ce ne asteapta! (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:31)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Strangeri de mana pe furis, probabil si zambete pline de inteles cu cine nu trebuie...Nu-i de gluma cu idiotii astia din PSD!
      • +7 (11 voturi)    
        Pai chinezul e documentat cel putin... :) (Vineri, 26 septembrie 2014, 13:33)

        lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Cum suna cantecul?

        Hai să dăm mână cu mână. Cei cu inimă română, Sa-nvârtim hora frăției. Pe pământul României!
      • 0 (2 voturi)    
        Poate ne trimit chinezii vreo 50 - 60 de milioande (Vineri, 26 septembrie 2014, 21:13)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ca tot poate hrani Romania vreo 80 de milioane.
    • +33 (43 voturi)    
      ÎN AFARĂ DE POVESTEA CU MÎNILE (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:58)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      eu observ un lucru mult mai important: chinezul are mutră de intelectual în timp ce Zgonea-bidon-turtit are față de tractorist. Iată că unii au putut evolua după totalitarism, iar noi am rămas tot la țărănoii lui Ceașcă.
      • +12 (16 voturi)    
        este Sigiliul (Vineri, 26 septembrie 2014, 12:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        United Chinese Shpagas of Democracy
      • +7 (11 voturi)    
        hmmm (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:24)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        cine ti-a dat minus si de ce? :D
      • +10 (12 voturi)    
        :) (Vineri, 26 septembrie 2014, 18:08)

        Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        Ma face sa rad comenatriul tau , ca mutrele nu sunt neaparat un criteriu dupa care judeca oamenii. tractorist bidon turtit , haha ...

        Cu toate astea , limbajul corporal poate spune foarte multe despre personalitatea oamenilor.

        Daca te uiti atent la poza , observi ca "chinezul" sta drept , iar Zgonea sta aplecat spre el. Chinezul are o pozitie corporala de lider, Zgonea de servitor.

        Un alt criteriu important este mana in sine. Daca , sa zicem unul din personaje ajuta pe celalt sa treaca strada, cine pe cine ajuta ? Chinezul este iarasi in pozitie de lider, pe cand Zgonea este in pozitie de dominat.

        Cred ca spune multe despre cine si cum conduce Romania.
        • +3 (5 voturi)    
          ȚI-AM DAT UN PLUS (Vineri, 26 septembrie 2014, 20:47)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          deși încerci să mă denigrezi. NU OBSERVI că am deschis o temă de discuție, mult mai importantă decît eventualele aspecte homosexuale (complet nerelevante) ? Faptul că ai rafinat comentariul meu dovedește CĂ AM REUȘIT SĂ TE MANIPULEZ - în sensul bun al cuvîntului.

          Excelentă chestia cu cine-pe-cine-ajută-la-traversatul-străzii. Concluzia: dacă tot vorbim de anatomie, COLOANA VERTEBRALĂ e cea mai importantă.
    • +15 (19 voturi)    
      Gogu (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:47)

      mgu [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Cind doi oameni se iubesc mai conteza sexul?
    • +5 (7 voturi)    
      cine are mana descoperita? (Vineri, 26 septembrie 2014, 19:25)

      was [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Se vede clar cine-i "seful" si cine-i cel care "o ia". Limbajul corpului, este util sa cunosit, mai ales daca est "straight" si in cautare de partener/partenera...
      • +2 (4 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 10:27)

        federal [utilizator] i-a raspuns lui was

        daca numeri degetele stranse ar trebui sa fie 10...si nu sunt, uita-te cu atentie.
        care din ele s-o fi asezat jucaus in palma aluilalt?
        :)))))))))))))))))))
  • +29 (35 voturi)    
    Nu e nimic anormal (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:51)

    dandra [utilizator]

    Doar doi babati care se iubesc. Hai sa nu exageram si sa nu facem o isterie:)
    Peace war and science:)
    • +9 (17 voturi)    
      sry (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:19)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      peace love and science.
      • -4 (12 voturi)    
        Iar te-ai dat de gol (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:06)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        Asa e cand gandesti pe dos.
        Ai gresit putin, de fapt vrei "piss" and war.
        • +8 (10 voturi)    
          hmmm (Vineri, 26 septembrie 2014, 13:28)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Ce inteles obscen sa dam expresiei "gandesti pe dos" ?!? :/ :))
    • +11 (13 voturi)    
      atunci fa si tu un bine (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:45)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      trimite-i poza asta inramata nevestei lui Zgho Neah
  • +20 (22 voturi)    
    ... (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:51)

    costinescu [utilizator]

    s-a stricat photoshopu´, clar
  • +33 (37 voturi)    
    Da ! (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:52)

    Tescovin [utilizator]

    Neregula este că nu se și sărută, cum ar fi normal.
  • +28 (30 voturi)    
    Mai bine ca-si tine manile la vedere... (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:53)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Daca le aveau pe la spate cine stie ce se putea crede avand in vedere fericirea care se citeste pe chipul celor doi...
  • +29 (31 voturi)    
    Nimic in neregula (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:55)

    aladdin [utilizator]

    Suntem o societate deschisa si le sade bine impreuna. Dar o curiozitate tot am: oare care dintre ei si-a infrant primul timiditatea indraznind sa-l ia pe celalalt de mana?
  • +21 (23 voturi)    
    doi '' frumosi''! (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:56)

    astronaut [utilizator]

    si se iubesc !
    • +10 (12 voturi)    
      daaa, sunt tare dragalasi (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:04)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      si scumpisori
  • +13 (15 voturi)    
    Se tin de mana? (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:57)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... foarte tare! o fi.....???
  • +24 (26 voturi)    
    Comunistiii (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:59)

    Sholdo [utilizator]

    Se tin de mana...vechi apucaturi ale oranduirii de care noi am scapat in 89. Banuiala mea e ca chinezu l-a apucat pe sarmanu Zgonea de mana si nu i-a mai dat drumul.
    • +18 (20 voturi)    
      nici eu nu cred ca este vreunul pe invers (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Sholdo

      pur si simplu, asa fac comunistii: te tin de mana si nu iti mai dau drumul. Poate unii dintre voi erau mici in i1990, dar sa stiti ca la toate mitingurile Iliescu lua in mana lui mana celui cu care discuta in strada, si nu ii mai dadea drumul (erau oameni care se plangeau ca nu se gasesc pantofi, haine de iarna, camasi., ca nu apare legea cutare....). Si cand i-a strigat lui Mazare ,,Mai animalule" in 1990, l-a luat de mana, si nu i-a mai dar drumul , ca sa il calmeze
  • +18 (20 voturi)    
    . (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:24)

    QuaD [utilizator]

    Apropierea e cat se poate de naturala. Pentru Zgonea tot ceea ce-l inconjoara e "limba chineza".
  • +18 (22 voturi)    
    singurul detaliu anormal (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:27)

    codo [utilizator]

    este drapelul european care se baga intre stransa prietenie, la propriu aici, romano-chineza
  • +13 (15 voturi)    
    uniti (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:33)

    baimarean [utilizator]

    un cuget si-n (ne)simtiri.
    De remarcat totusi ca parca chinezu e partea dominanta, cea cu initiativa (mana lui e inainte).
    In neregula ar fi si prezenta steagului UE in fundalul acestei perechi...
  • +12 (14 voturi)    
    stiam eu ceva... (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:40)

    soraleiam [utilizator]

    acum am dovada
  • +12 (14 voturi)    
    cea mai mare inadvertenta e ca (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:44)

    mrness [utilizator]

    Zgonea are (inca) camasa pe el
  • +9 (11 voturi)    
    zgonea... (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:47)

    paul-drv [utilizator]

    ...a comis-o iar!
  • +5 (7 voturi)    
    Brejnev (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:49)

    Mircha [utilizator]

    http://www.gazeta.razem.pl/multimedia/brezniew.jpg
  • +11 (13 voturi)    
    Proletari (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:51)

    Gladiatorul [utilizator]

    din toate tarile uniti-va! Dar proletariatul roman de caviar parca a luat-o razna. Rau de tot. Sa ajungi sa te fotografiezi in ipostaza de gay e jenant. Ce-o fi vrut sa demonstreze cu imaginea asta "doctorul" Zgonea? Totul devine cu atat mai penibil cu cat ne apropiem de ziua alegerilor prezidendiale. Sau P$D-ul se pune bine,de pe acum, cu democratia populara chineza. Nu pot decat sa le urez zicala romaneasca: Intarata-i drace, ca....
  • +5 (7 voturi)    
    Parteneriat Strategic pe blat (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:05)

    Trojan.H [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18180224-romania-china-incep-consultarile-pentru-realizarea-unui-parteneriat-strategic.htm
  • -13 (19 voturi)    
    poza zilei (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:27)

    mihaela.stan@rune.ro [utilizator]

    Basecu nu s-a tinut de mana cu presedintele chinez?Si nu i-a mai pus nimeni poza...
  • +16 (18 voturi)    
    ? (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:30)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    doar nu se tin de mana?
    Cum ajung oameni ca Zgonea sau Ponta in pozitii atat de inalte in stat?
  • +8 (10 voturi)    
    daca dragostea e mare intre popoare :) (Vineri, 26 septembrie 2014, 12:24)

    Goya [utilizator]

    genul nu mai conteaza. In ritmul asta o sa ne trezim fiecare avand atashat (a) cate un chinezoi/chinezoaica :))
  • +7 (9 voturi)    
    Ce te astepti de la repetentul de Zgonea ??? (Vineri, 26 septembrie 2014, 12:31)

    andreesanu [utilizator]

    Poza neprotocolara in stilul chinezesc !!!
    Daca tu nu ma vrei eu te vrea !!!,vreau prin voi sa intru pe usa din dos in mijlocul UE cuchinezarii de doi lei .
  • +13 (15 voturi)    
    Gaoli Zhang-Zbang ce seamana cu M.Viteazul? (Vineri, 26 septembrie 2014, 12:33)

    Plagarus [utilizator]

    Zgonea recidiveaza in iubirea si multumirea de sine !

    In 2013 la 24 ani distanță de ceea ce credeam că e irepetabil, am avut ocazia să constat că expresia aceea ”istoria e ciclică” se bazează pe realitate. O vizită de 3 zile a premierului chinez pe care-l vom numi în continuare Lică Cean, așa cum l-a botezat tractoristul Zgonea președintele Camerei Deputaților, a fost de-ajuns să ne transportăm înapoi în timp, că doar nu ne-om duce noi, românii, în viitor.
    Tovarășul Zgonea nu s-a mulțumit să-și înfigă doar limba proprie în orezul chinezesc, ci implicit, a vârât-o adânc și pe-a mea, mulțumind în numele poporului român din care fac și eu parte, unui premier al unei țări comuniste.
    Fiecare dintre trepădușii politicii românești își dorește portretul atârnat pe peretele unei instituții, își dorește ca cineva să tremure de teama sa, își dorește să aibă niște lingăi care să-i încoloneze rapid cârduri de aplaudaci și pupători de poale. Asta cred ei că se cheamă ”a face istorie”, și probabil, undeva în viitor, unii se vor lăuda cu ei, invocându-le ”mărețele realizări” …

    La trecutu-ți mare, jalnic viitor, trăiască partidul unic, trăiască Ponta, Lică Cean, prietenia seculară româno-chineză, și mai ales tovarășul tractorist Zgonea Valeriu, stima noastră și mândria, limbile și România ! (Aplauze îndelungate, ovații) ( Angela Tocila )
    • +7 (9 voturi)    
      magistral (Vineri, 26 septembrie 2014, 13:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      aplauze..biiiiis !
  • -3 (11 voturi)    
    în sfârșit... (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:02)

    ignatzgoldstein [utilizator]

    ... nu mai suntem niște maimuțe BOR-izate; acum se poate și la noi în spațiu public
  • +12 (16 voturi)    
    pai na! (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:18)

    Codruta N [utilizator]

    Chinezu' il tine cu nadejde pe Zgonea de mana ca sa fie sigur ca acesta... nu i-o baga in buzunar! :P
  • -5 (9 voturi)    
    Asta este obiceiul (Vineri, 26 septembrie 2014, 16:15)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    Uitati-va si pe internet au cititi, este un obicei comun in tarile asiatice ca, atunci cand se semneaza un acord sau niste intelegeri, sa se tina de mana. Simnifica incredere
  • +7 (9 voturi)    
    daca (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:05)

    Manes [utilizator]

    dragoste nu e nimic nu e, cred ca Zgonea l-a luat repede de mana pt ca pe usa intra Putin.....
  • +8 (10 voturi)    
    sauna finlandeza (Vineri, 26 septembrie 2014, 18:00)

    gentro [utilizator]

    ma intreb daca s-au pozat inainte de ori dupa sauna.
    modelul finlandez merge si la romani.....
    Zdrong Tronk isi tine emotiile in frau destul de bine.
    se zice ca lumgimea degetului mare (vezi Zgonea) denota tarie de caracter si de alte scule esentiale...
  • +6 (10 voturi)    
    Frumosi gay ! (Vineri, 26 septembrie 2014, 20:28)

    dezamagitul [utilizator]

    Sa-u demascat in sfasit . Nu stiu sigur daca pe astia nu-i impusca in China .
  • +1 (3 voturi)    
    Este remarcabil.... (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 9:06)

    minus [utilizator]

    ca domnul Zgonea a folosit un vocabular in care a incaput "cultura" si "lentila îngustă".
    Cred ca tinutul cu mana stanga i-a umplut vreo fantă sinaptică, ceea ce a avut un efect pozitiv asupra vorbelor.
    Ca urmare ii recomand sa tina ceva in mana atunci cand se afla la prezidiul Camerei Deputatilor.
  • 0 (2 voturi)    
    NU E NIMIC ÎN NEREGULĂ! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 9:11)

    Kentt [utilizator]

    Aşa cum spunea el însuşi, gestul lui Zgonea arată că se poate adapta perfect la cultura chineză, aşa cum dă semnalul Victor Viorel Ponta şi după cum e tendinţa naturală a PSD.
  • +1 (1 vot)    
    Ce conteaza sexul... (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 13:24)

    Gornistul [utilizator]

    ...cand doi tineri se iubesc
  • +1 (1 vot)    
    Relatie (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 14:44)

    CosminGorea-Radulescu [anonim]

    Intrebarea este, cine este pasiv in relatia asta?
  • 0 (0 voturi)    
    eu (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 20:00)

    englez [anonim]

    eu vad diferit poza asta ;
    ca sa explic Zgonea si chinezu reprezinta casatoria dintre romani si chinezi nasita de ponta-nasul cel mic
    se amesteca rasele
    .si ce va iesi?
    ROM.-CHIN
  • 0 (0 voturi)    
    e tare! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 22:16)

    catelu [utilizator]

    E tare poza, dar orientarea sexuala a lui Valerica Zgonea e cea mai mica problema pe care o avem acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Tractoristul cu freza (Duminică, 28 septembrie 2014, 11:57)

    miohaiham [utilizator]

    Penibili comuniști astia.Tot înainte Tovarășe !