VIDEO Andrea Schaechter, FMI: Reducerea CAS nu e bugetata pe 2014, ea face parte dintr-un pachet care presupune largirea bazei si alte masuri

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 5 noiembrie 2013, 10:07 Actualitate | Esenţial

Andrea Schaechter FMI
Foto: AGERPRES
"Toate criteriile au fost indeplinite si s-au realizat progrese in directia reformlor structurale", a declarat marti Andrea Schaechter, sefa misiunii FMI pentru Romania, cu ocazia prezentarii la BNR a rezultatelor primei evaluari a acordului preventiv si concluziile negocierilor cu autoritatile romane. Schaechter a mai spus ca reducerea contributoriilor de asigurari sociale - anuntata luni seara de premierul Ponta ca un angajament politic - nu e bugetata pe 2014. "Reducerea CAS face parte dintr-un pachet care presupune largirea bazei si alte masuri", a spus oficialul FMI.







Principalele declaratii ale sefei FMI:

  • Sa nu uitam obiectivul principal. Guvernul s-a angajat sa mentina un deficit care sa fie in zona lui 2,2% din PIB. Veniturile au fost mai slabe, iar la anul avem cheltuieli suplimenatre pentru salarii si pensii si alte investitii, deci, in mod clar, pentru a acoperi aceste costuri trebuie sa gasesti o cale de a prioritiza. Aceasta reducere pentru a sprijini piata muncii era o parte, dar e prea devreme. Cred ca momentul, timpul, nu era potrivit pentru a evalua toate acele efecte. In mod clar, se afla pe agenda in continuare
  • In mod clar largirea bazei este un element care trebuie avut in vedere. Se analizeaza cu mare atentie acest sistem, cat de mare este aceasta povara (...) Am evidentiat ca acest lucru trebuie sa se faca astfel incat impactul pe buget sa fie zero. In mod clar este o masura care ar sustine economia romaneasca (...) Va fi nevoie de un pachet care sa puna toate aceste lucruri impreuna, acest pachet poate fi convenit si atunci se va putea implementa
  • Guvernul trebuie sa ia masuri pentru a respecta tinta de deficit bugetar convenita pentru anul viitor, de 2,2% in termeni cash, privind cheltuielile cu fondurile europene, calcularea accizelor in functie de inflatie, majorarea accizelor la carburanti sau largirea bazei de impozitare
    Tinta de deficit va fi de 2,2% in termeni cash anul viitor, cu 0,2 puncte procentuale mai mult decat anticipasem in luna iulie. Principalul motiv pentru acest deficit usor mai mare pentru anul viitor este angajamentul puternic de a accelera atragerea fondurilor europene, ceea ce inseamna ca trebuie sa cream mai mult spatiu pentru cheltuielile de co-finantare necesare si noua tinta de deficit acomodeaza acest imperativ
    "Oferta initiala pentru pachetul de 15% din actiunile Romgaz a reprezentat un success. Aceasta tranzactie are o valoare de referinta pentru sectorul intreprinderilor de stat din Romania si pentru pietele de capital din Romania. Este o realizare care se evidentiaza in ultimele luni
  • Proiectul Rosia Montana are ramificatii importante care merg dincolo de domeniul nostru de expertiza, este vorba de un impact de mediu. Nu suntem in postura de a recomanda Guvernului ceva
  • Cand purtam discutiile cu autoritatile, punem pe masa toate optiunile posibile. Dar nu s-a discutat despre majorarea cotei unice
  • Cresterea PIB  va accelera la 2,2% bazata pe o productie agricola buna
  • Cererea interna continua sa fie slaba
  • Inflatia a scazut mai repede decat ne asteptam.
  • Veniturile la buget a fost mai scazute din cauza profitabilitatii scazute a bancilor
  • Tinta de deficit pentru 2013 a fost majorata, ajungand la 2,5% din PIB
  • Eforturile de reforma structurala a avut si o parte pozitiva. Cazul Romgaz este de pilda un succes. Este o realizare care se evidentiaza in timpul ultimelor luni
  • In privinta CFR Marfa, Guvernul va restructura aceasta companie mentinandu-si intentia de privatizare
  • Ne asteptam la o imbunatatire a managementului datoriei publice
  • Pe 2014, tinta de deficit va fi de 2,2% pe termeni cash, pentru a permite accelerarea absorbtiei de fonduri europene
  • Pentru a se incadra in tinta de deficit, sunt necesare masuri : cheltuielile cu fondurile UE sau aducerea salariilor din sectorul public la nivelurile prevazute in hotararile judecatoresti
  • Masurile cheie anuntate de Guvern ar fi: legarea accizelor de inflatie, majorarea accizei la carburanti si impozitarea constructiilor speciale
  • Guvernul s-a mai angajat sa isi imbunatateasca colectarea
  • Continuarea procesului de privatizare la CFR Marfa va dura ceva timp. Noul termen limita va fi in 2015
  • Obiectivul Guvernului este sa creasca eficienta in sectorul transporturilor si sa caute un investitor strategic (in cazul CFR Marfa-n.red). Important este sa se restructureze si eficientizeze aceasta companie.
  • Scopul masurilor luate de Finante este largirea bazei de impozitare in cazul companiilor. Deocamdata, doar cladirile sunt impozate, noutatea constand in taxarea aplicata si altor active bilantiere
  • Romania are o povara fiscala mare pe munca. Trebuie vazut cum poate fi aceasta povara redusa. Dar acest lucru trebuie facut cu grija, pentru ca nu cumva aceste masuri sa provoace o gaura in buget
  • Reducerea CAS nu e bugetata pe 2014, ea face parte dintr-un pachet care presupune largirea bazei si alte masuri


Delegatia FMI, Comisiei Europene si Bancii Mondiale, a ajuns in 22 octombrie la Bucuresti pentru discutii cu autoritatile romane in cadrul noului acord preventiv aprobat in septembrie, si isi incheie oficial evaluarea marti, 5 noiembrie.


Citeste mai multe despre   























5113 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Dezastru (Marţi, 5 noiembrie 2013, 10:58)

    Frank777 [utilizator]

    O radiografie reala care ii face mincinosi pe guvernanti.
    Economia sta bine anul asta bazat pe voia lui Dumnezeu ca a plouat.
    Romanii sunt tot mai saraci si ca rezultat "cererea"(de marfuri si servicii) este slaba. Acest lugru are un efect dramatic asupra economiei generand somaj.Lipsa TVA generat de cerere reduce incasarile TVA care ar fi putut genera ceva fonduri pentru buget.
    Veniturile la buget scazute din cauza lipsei "profitabilitatii bancilor".Adica bancile nu au dat credite catre economie,nu au finantat economia .Parte ptr ca nu se cere,parte ptr ca nu risca si au preferat sa imprumute bugetul de stat.E mai sigur si confortabil.
    S-a majorat deficitul bugetar. Semn ca nu merge economia.
    Eforturile de reforma structurala au dat gres. FMI evita sa spuna asta dar se intelege. Singura lauda este vanzarea de actiuni Romgaz.
    Masurile cheie ale guvernului sunt cresteri de taxe si impozite. Ca pe vremea otomanilor. Nu ii duce capul la altceva.Sunt total incompetenti.
    CFR marea problema .Toata situatia se invarte in jurul CFR Marfa. Asta indica ca economia este atat de slaba incat existenta unei hemoragii la CFR marfa pune in pericol toata economia. Treaba serioasa este in acest caz.
    Se pregatesc sa vanda . dar FMI nu solicita asta. Solicita sa se "restructureze si eficientizeze".
    orin nu stiu ori sunt prost.Mai este cazul ca este promisa cuiva care a dat banul .Sau vor sa isi faca bani de Elvetia offshore prin aceasta afacere.Oricum pute rau a coruptie.
    Este atat de simplu sa faci CFR marfa profitabila incat este clar ca nu se doreste asta si se ormareste altceva.Cheia in care se citeste totul este CORUPTIA.
    • +10 (12 voturi)    
      Cam asa minte Ponta! (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:36)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      FMI, categoric: "Deficitul bugetar va fi mai mare in 2014!"
      Pontanache ne mintea ca va fi doar vreo 2,2%. Inseamna ca se va imprumuta in nestire si vom ajunge din nou la vorba lui Traian Basescu care spune ca "guvernarea USL va afecta generatiile viitoare". USL are acelasi slogan ca si guvernarea Tariceanu: "Dupa noi, potopul!"...
    • +1 (1 vot)    
      Asta au vrut votantii lor! (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 8:16)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Si/au vandut viitorul pentru un litru de ulei... stricat!
      Hai ca I/au tras/o lui Basescu!
  • +15 (17 voturi)    
    legarea accizelor de inflatie (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:08)

    Razvan_M [utilizator]

    Ce bullshit e asta? Adica guvernul tipareste bani fara acoperire si face credite care cresc masa monetara, deci genereaza inflatie, dupa care vine si pune taxe care cresc odata cu aceasta inflatie?
    • +10 (12 voturi)    
      directiva europeana 96/2003 (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:26)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      " cursul pt. accize si taxe se stabileste la 01.oct a fiecarui an pe baza cursului euro-moneda locala". Restul este obisnuita minciuna a lui Ponta.
      Accizele sunt calculate peste tot la fel.
      • +7 (9 voturi)    
        nota bene (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:38)

        lambda [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        or fi calculate peste tot la fel, dar valoarea procentuala este diferita. Verificati valoarea accizelor din vest (~3%) si cate plinuri fac prietenii nostri de acolo... versus est-ul Europei (Romania ~13%)... 6 plinuri. Doar Bulgaria e mai jos cu 4 plinuri. Bineinteles e vorba si de salarii... dar o acciza mai mare nu inseamna mai multi bani.
    • +6 (8 voturi)    
      Mie mi se pare un cerc vicios... (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:53)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Cresc accizele in functie de inflatie, se genereaza inflatie, iar cresc accizele, iar se genereaza inflatie... Nu stiu cum vor controla aceasta realitate...
  • +11 (13 voturi)    
    inflatia (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:13)

    V44 [utilizator]

    "Inflatia a scazut mai repede decat ne asteptam" zise Andrea Schaechter.
    OK, crestem un pic pretul la benzina si se rezolva. Cum sa stricam noi calculele alora?



    BTW, de ce creste acciza cu 0.07 Euro? Care era moneda noastra nationala? Euro?
    • +10 (12 voturi)    
      ai crezut? (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:27)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui V44

      Plateste. Directiva 96/2003 a UE stabileste cum se stabilesc accizele si in zona non-euro. restul sunt minciunile USL .
    • +2 (2 voturi)    
      Inflatia (Marţi, 5 noiembrie 2013, 14:20)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui V44

      a scazut din cauza lipsei de masa monetara in circulatie.Nu sunt bani pe piata nici de la credite bancare si nici din venituri ale populatiei.
      Daca nu circula banii inseamna ca consumul de produse si servicii si ca efect scade si inflatia.
      Nu este un semn bun scaderea inflatiei din cauza scaderii consumului.Se genereaza somaj.
  • +8 (10 voturi)    
    Salariul minim pe economie (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:17)

    SRA [utilizator]

    In ELVETIA nici o lege nu stabileste sau impune salariul minim garantat.

    In schimb exista CONVENTIILE COLECTIVE de MUNCA care reglementeaza pentru fiecare bransa o grila de salarii si care trebuie respectata. Orice abatere de la conventia colectiva este aspru pedepsita !

    Practicarea salariului minim pe economie in ROMANIA va incuraja evaziunea fiscala si lucrul la NEGRU. Cel mai evident exemplu, soferii de taxi angajati la salariul minim pe economie pentru 2 sau 4 ore / zi, ei lucrand 8 sau 10 ore /zi diferenta fiind la negru ! Ce a rezolvat PONTA ???
  • +5 (7 voturi)    
    CAS redus cu 5 puncte (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:45)

    demaGOGU [utilizator]

    doar prin "largirea bazei"

    oh dear!
    • +8 (8 voturi)    
      CAS-ul nu se va reduce... (Marţi, 5 noiembrie 2013, 11:54)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Urmeaza an electoral, si nu va exista niciodata cadru fiscal pentru impact neutru... E doar o vorba in vant!
  • +2 (2 voturi)    
    madame Schaechter (Marţi, 5 noiembrie 2013, 13:35)

    demaGOGU [utilizator]

    Unit Chief (Kosovo, Romania, Ukraine)

    International Monetary Fund
    Government Agency; 1001-5000 employees; International Trade and Development industry
    June 2013 – Present (6 months)


    suntem intr-o companie...selecta!
  • +3 (3 voturi)    
    Deja vazut si auzit! (Marţi, 5 noiembrie 2013, 13:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ascultand prezentarra facuta de doamna Andreea Schaechter - sefa misiunii FMI, ai impresia ca raportul este croit pe tiparul unui 'raport de activitate, plus un program de activitate', intitulate : Realizari si perspective, asa cum se faceau, de organizatiile de partid si de cele sindicale, inainte de '89.
    Realizarile sunt prezentate, de doamna Andreea Schaechter intr-o lumina roz, criticile sunt dulcege, angajamentele pentru viitor sunt cu gramada, stralucitoare, datatoare de speranta.
    Este ca si cum raportul a fost intocmit de Ponta &Co, examinat superficial si semnat pe coltul biroului, de doamna Schaechter.
    Am ajuns sa ne fie dor de austeritatea si incisivitatea predecesorilor ei, in functia de sefi ai misiunii FMI.
  • +3 (3 voturi)    
    Nimic nou (Marţi, 5 noiembrie 2013, 13:55)

    NikosGalis [utilizator]

    Din pacate nici un cuvint despre Oltchim & Arpechim. Cred ca deja se vor vinde la fier vechi. Doua orase vor suferi - Pitesti si Rm. Vilcea.
    Pacat ca industria nu este incurajata sa produca mai mult. Pe cind la anul se va face rectificare bugetara negativa.....
    Avem conducatorii pe care ii meritam, desi majoritatea nu ii doresc....
    Sa auzim numai de bine
    • +1 (1 vot)    
      FMI este o banca! (Marţi, 5 noiembrie 2013, 14:41)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui NikosGalis

      Cu 188 de "actionari" printre care si Romania! FMI te imprumuta si se asigura ca ai capacitatea sa rambursezi sumele in conditiile stabilite! FMI sugereaza(nu impune) unele directii si orientari FMI nu este o "firma" de consultanta financiara si cu atat mai putin una de management economic! Toate deciziile sunt ale guvernului, caruia ii revine integral si exclusiv raspunderea punerii in practica a acordului semnat cu FMI!
      Frau Andrea Schaechter nu este nici "populara" Viviane Reding, comisara poporului(european) pentru justitie si nici "procuroarea" Monica Macovei, paratoarea poporului roman la Parlamentul European! Ea nu are pertipriuri politice si nu are nici un motiv sa-l "traga de urechi " pe Ponta, dar nici "sa-i puna caramizi" la soclul statuii sale! Pentru Frau Schaechter, Romania este un "client", sau daca vreti un "pacient", caruia i s-a facut o anamneza corecta si i se aplica un "tratament" corect! Daca "pacientul" nu raspunde la tratament si moare, nu este vina "doctorului"! E clar?!
  • +1 (1 vot)    
    Imbunatatirea colectarii taxelor e solutia (Marţi, 5 noiembrie 2013, 17:08)

    nicanor [utilizator]

    Aici trebuie sa lucreze Guvernul, iar FMI nu ne poate ajuta . Statul si cetatenii trebuie sa incheie un "contract social" ferm: cetatenii sa-si plateasca impozitele si taxele fara abateri, iar statul sa foloseasca banii conform destinatiei, nu dupa cum ii trazneste fiecarui Guvern sau ministru. Pare simplu, dar e al naibii de complicat, de fapt... Mai ales in Romania.
  • -1 (1 vot)    
    FMI Nenorocirea Romaniei postdecembriste (Marţi, 5 noiembrie 2013, 18:09)

    alex1234 [utilizator]

    FMI Nenorocirea Romaniei postdecembriste

    Acordurile FMI cu Romania au insemnat

    vanzarea pe nimic a resurselor si intreprinderilor tarii

    aur, petrol, gaze, gaze de sist, nuclearelectrica, hidroelectrica, trasngaz, romgaz, electrica, transelectrica
    metalurgia, petrochimia, romtelecom, padurile, pamanturile, distributia de apa etc..etc...etc...
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta ne-a mintit... (Marţi, 5 noiembrie 2013, 18:53)

    DanDare [utilizator]

    a cata oara ?

    mai numara cineva ?

    Trebuie sa luam masuri urgent, pana nu e prea tarziu si se aplica masurile astea aberante.