Victor Ponta: In 2013 nu vor fi cresteri de salarii si nu vor fi majorate taxele si impozitele

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 august 2013, 3:00 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a anuntat ca in 2013 nu vor fi cresteri de salarii, iar taxele si impozitele nu se vor majora pana la sfarsitul anului. "Pana la sfarsitul acestui an nu se majoreaza nicio taxa. E vorba doar de accizele la yachturi, ceasuri si alcool. Daca ma cearta cineva de ce am marit accizele la ceasuri pentru reducerea TVA la paine ma bucur. De la 1 ianuarie 2014 pentru a compensa faptul ca nu mai luam de la pensionarii cu pensie sub 740 de lei contributia pentru sanatate, cei care au si veniturile din chirii platesc 5,5% pentru sanatate", a afirmat premierul duminica seara, la Antena 3, potrivit Agerpres.

Intrebat daca romanii pot spera la cresteri salariale, Victor Ponta a raspuns: "Anul asta nu!". Pe de alta parte, premierul a subliniat ca in luna iulie Romania a incasat in Trezorerie din fonduri europene 731 de milioane de euro, in conditiile in care in sase ani a fost incasat aproximativ 1 miliard de euro.

Pentru constructia bugetului pe anul 2014, Ponta a subliniat ca doreste sa discute cu toate grupurile parlamentare.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3764 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Atitudine duplicitara tipica (Luni, 19 august 2013, 3:05)

    Wanheda [utilizator]

    pisicilor. Intrebare pt Dottorel Putinel Vikttore: Cum e cu alea 1 000 000 de locuri de munca promise? Ca asta e cel mai important pt roman?
    • +17 (17 voturi)    
      Nu ca face (Luni, 19 august 2013, 7:18)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      locuri de munca, mai baga sicanari IMM-urilor cu fel si fel de aberatii ! O alta PROSTIE accize pentru ceasuri.......! Omul (oare este om in plin inteles al cuvantului ) acesta este normal ? Ceasul este un obiect de LUX ? de pui impozit pe el . Si cu impozitul pentru Chirii , in loc sa lase in pace pe cei nevoiasi care au o chamera in plus . sa-si mai intregeasca bugetul,el (omul) NU -il lasa in pace il impoziteaza ! Toate aceste Aberatii ne demonstreaza dece sa ** BAZAT PE PLAGIAT** Sufera complect de Logica !
      • +2 (8 voturi)    
        ceasul este (Luni, 19 august 2013, 9:33)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        da, ceasul este un obiect de lux, sunt ceasuri de mii, zeci sau sute de mii de euro. pt alea e acciza, asta nu e lucru rau, e bine c-a bagat, ce e rau e plafonarea la nivelul unui salariu pt impozitele din chirii, practic cei care chiar fac bani seriosi din asta sunt favorizati, in loc sa plafonezi invers, sa nu iei decat de la cei care fac de la o anumita suma in sus tu limitezi pana la ce suma iei impozitul?
        • +4 (4 voturi)    
          si cate persoane (Luni, 19 august 2013, 11:50)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          iSI PERMIT CEZSURI DE lUX ?
        • +3 (3 voturi)    
          limitat? la logica? (Luni, 19 august 2013, 12:05)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          care-si cumpara ceasuri de lux din RO? nu mai sunt free-shop? nu se pot cumpara acolo unde iti si restituie taxele?
          or fi vreo 4-5 fraieri (pe an) care cumpara de la magazin _de parca pe aceia ii doare mana sa vanda la negru!
    • +6 (6 voturi)    
      pai... (Luni, 19 august 2013, 11:00)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      cine-l mai crede?
    • +4 (4 voturi)    
      Ponta MINTE iarasi cu nerusinare (Luni, 19 august 2013, 12:24)

      Stefan_U [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      http://www.gandul.info/financiar/lista-taxelor-si-impozitelor-introduse-sau-majorate-de-guvernul-ponta-in-2013-de-la-taxa-pe-divortul-amiabil-la-cas-ul-pe-laptele-si-ouale-de-tara-11251350
    • +3 (3 voturi)    
      nu stiai..... (Luni, 19 august 2013, 15:01)

      dippr34 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Nu stiai domnule ca la Ponta din 3 cuvinte 5 sunt minciuni?
  • +14 (14 voturi)    
    Lacasurile bunilor samariteni, ale Pelicanilor ! (Luni, 19 august 2013, 7:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    DEX : SAMARITEÁN, -Ă adj., s. m. f. : om săritor, milos, gata de a ajuta.
    -----
    PROPUNERE :
    Pe frontispiciile tuturor sediilor USL, centrale si locale, ar trebui sa fie scris numele firmei : 'LACASUL BUNLOR SAMARITENI'.
    De fapt, ar trebui ca deasupra intrarilor in cele doua camere ale parlamentului, sa existe inscriptia (firma!):
    'LACASUL BUNULUI SAMARITEAN -Camera deputatilor', respectiv :
    'LACASUL BUNILOR SAMARITENi -Senatul'.
    ----
    Acsultandu-l si vazandul, drept "infaptuitor", pe parlamentarul USL Dumitru Pelican, fost comentator sportiv la TVR, inainte de '89, un gargaragiu impertinent, agresiv, extrem de obositor, care 'vorbeste vorbe', care nu face nimic altceva decat sa manance timpul oamenilor, care nu presteaza nimic de folos practic, pentru ceilalti cetateni ai tarii, ar mai exista si varianta ca inscriptia propusa mai sus (BUNII SAMARITENI), amplasata pe frontispiciile sediilor USL si ale parlamentului, sa fie :
    'LACASUL PELICANILOR'.
  • +8 (8 voturi)    
    Yachturi, ceasuri și alcool (Luni, 19 august 2013, 8:45)

    Xtrek [utilizator]

    Vestea bună este că "Pana la sfarsitul acestui an nu se majoreaza nicio taxa". Mai avem o gură de aer de patru luni după care probabil salariile și pensiile se vor mări în așa măsură încât o majorare (minoră desigur) a taxelor va fi cerută chiar de populație. În România se va trăi atât de bine încât va trebui să închidem granițele (măcar pentru britanici)... ;)
  • +11 (11 voturi)    
    Ce intelegem din titlu? (Luni, 19 august 2013, 8:48)

    Phil Austin [utilizator]

    In 2013 nu vor fi cresteri de salarii pentru voi, ci doar pentru noi, si nu vor fi majorate taxele si impozitele cu mai putin de 10%. Ii stim noi pe alesii nostri...
  • +8 (8 voturi)    
    De anul ăsta se taxează şi porcii... (Luni, 19 august 2013, 10:00)

    Geos Costan [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-15394946-andreea-paul-pdl-28-impozite-taxe-noi-sau-majorate-sub-guvernarea-usl.htm

    Ponta, nu mai vorbi prostii!
  • +10 (10 voturi)    
    pai ai crescut deja taxe si accize (Luni, 19 august 2013, 10:08)

    Razvan_M [utilizator]

    Mesajul transmis este ca de fapt se vor mari, doar ca nu spune asta acum, ci dupa ce se va intampla. Si va fi din nou din vina lui Boc si a Dictatorului Basescu.

    Individul este un gargaragiu mare de tot si cauta sa faca din orice un conflict: "Daca ma cearta cineva de ce am marit accizele la ceasuri pentru reducerea TVA la paine ma bucur. De la 1 ianuarie 2014 pentru a compensa faptul ca nu mai luam de la pensionarii cu pensie sub 740 de lei contributia pentru sanatate, cei care au si veniturile din chirii platesc 5,5% pentru sanatate". Ne asmute pe unii impotriva altora a.i. sa poata mari taxele pt. toti.
  • +10 (10 voturi)    
    CAS in plus ? (Luni, 19 august 2013, 10:18)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    cei ce platesc CAS pe chirii, vor avea servicii de sanatate mai bune?

    Numai asa s-ar justifica CAS in plus .
  • +9 (9 voturi)    
    Așa... (Luni, 19 august 2013, 11:15)

    aiureantramvai [utilizator]

    Zi că nu ți-a crescut nasul!
    Acuma votanții-asistați-sociali pot merge liniștiți la culcare că nu li s-a subțiat fondul pentru bere, mici și alcool "Mona", i-a adormit PM-ul cu povești nemuritoare, volumul 15/2013.
  • +6 (6 voturi)    
    Cine (Luni, 19 august 2013, 11:22)

    John M. [utilizator]

    te mai crede?! De ce ne crezi prosti cand toata lumea care a facut o facultate si are 10-15 ani de munca e convinsa ca tu esti prostul pentru ca n-ai avut niciodata vreo raspundere sau daca ai avut-o n-ai facut absolut nimic pentru noi, ci tot pentru voi si ai vostri?!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu vor fi cresteri salariale , (Luni, 19 august 2013, 12:16)

    abel [utilizator]

    Unul din motivele alegerii USL-ului a fost promisiunea maririi salariilor. Au luat sau nu teapa alegatorii lor? :)
  • +5 (5 voturi)    
    Monumentul minciunii ! (Luni, 19 august 2013, 12:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca de regula, hahalera Ponta jongleaza cu jumatatile de adevar : 'prima parte a afirmatiei lui, partea pozitiva, este cea adevarata - 'in 2013 nu vor fi cresteri de salarii'.
    A doua parte (negativa!) care, in fapt o va anula, chiar depasi pe prima, este minciuna - 'nu vor fi majorate taxele si impozitele'.
    Asa este adunarea in algebra. N-o putem ignora!
    Asta se traduce prin : 'prima jumatate (cea pozitiva) este mai mica dacat a doua jumatate (cea negativa), cu sprijinul mincinosului mincinosilor -monumentul minciunii. Rezultatul, negativ.
  • +5 (5 voturi)    
    Te juri tu? (Luni, 19 august 2013, 16:37)

    Nationalistul [utilizator]

    Pe rosu? Pe mama? :)))

    Cine te mai crede?