Inspectoratul scolar Bucuresti: Cursurile din toate unitatile de invatamant preuniversitar din capitala vor fi suspendate marti

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 25 martie 2013, 16:15 Actualitate | Esenţial

Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti a decis sa suspende cursurile in toate unitatile de invatamant preuniversitar din capitala, marti, 26 martie 2013. Decizia a fost luata "avand in vedere avertizarile si atentionarile meteorologice cod galben si cod portocaliu - caracterizate prin ninsori abundente, zapada puternic viscolita si troienita, temperaturi scazute - de la nivelul municipiului Bucuresti", anunta inspectoratul printr-un comunicat de presa.

"Avand in vedere avertizarile si atentionarile meteorologice COD GALBEN  si COD PORTOCALIU - caracterizate prin ninsori abundente, zapada puternic viscolita si troienita, temperaturi scazute - de la nivelul municipiului Bucuresti, in intervalul 25 -26 martie 2013  si recomadarile Institutiei Prefectului Municipiului Bucuresti formulate in adresa nr. 5365/P/25.03.2013, Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti a decis suspendarea cursurilor in toate unitatile de invatamant preuniversitar din capitala, marti, 26 martie 2013", anunta Inspectoratul scolar al municipiului Bucuresti.

Cursurile se vor relua, in program normal, miercuri, 27 martie 2013, iar orele corespunzatoare zilei de marti, 26 martie 2013, se vor recupera, prin replanificare, pana la sfarsitul anului scolar.

Amintim ca Administratia Nationala de Meteorologie a emis luni, 25 martie, o avertizare cod portocaliu de ninsoare si viscol valabila in Bucuresti si noua judete din sudul tarii, marti intre orele 04:00 - 14:00. In plus, 17 judete din jumatatea de sud a tarii sunt vizate de o avertizare cod galben de ninsori ce intra in vigoare luni la ora 20:00 si este valabila pana marti la ora 4:00.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















14492 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Ciudat (Luni, 25 martie 2013, 17:32)

    V.R. [utilizator]

    N-am auzit iernile acestea sa se intrerupa cursurile la scolile din Miercurea Ciuc. Si acolo chiar e un frig naprasnic, cand sunt -10 grade dimineata se considera ca e placut!

    In schimb se inchid tocmai in capitala Romaniei - primavara! Pacat ca nu se inchide si Guvernul impreuna cu alte institutii cum ar fi Garda Financiara.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu frigul, viscolul e problema (Luni, 25 martie 2013, 17:54)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Iar asta numai a primavara nu arata, asa ca, decat sa vina doar jumatate din elevi, mai bine stau toti acasa, ca nu prea pare de gluma...
  • +2 (2 voturi)    
    ILFOV (Luni, 25 martie 2013, 17:56)

    o romanca [utilizator]

    ce face jud Ilfov?
  • 0 (6 voturi)    
    o idee minunata (Luni, 25 martie 2013, 18:29)

    frum [utilizator]

    eu va trebui sa iau copilul cu mine la servici si educatoarele vor sta frumusel acasa, nu e vina lor desigur. multumim inspectoratului!
    • +4 (4 voturi)    
      Gresesti (Luni, 25 martie 2013, 19:36)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui frum

      Noi, cadrele didactice mergem la scoala, iar orele corespunzatoare zilei de marti, 26 martie 2013, se vor recupera, prin replanificare, pana la sfarsitul anului scolar. Adica maine mergem la program si dupa aceea vom recupera. Poftim?
      • 0 (0 voturi)    
        si atunci de ce? (Marţi, 26 martie 2013, 9:39)

        frum [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

        Pai si daca educatoarele/ingrijitoarele se duc la gradinita de ce nu as putea lasa si eu copilul?
  • +4 (8 voturi)    
    Numai un parinte responsabil poate intelege (Luni, 25 martie 2013, 18:57)

    felis_tigris [utilizator]

    Poti intelege numai daca ai copii si daca esti responsabil.

    Ce zarva mare ar fi daca acest cod portocaliu s-ar confirma prin caderi masive de zapada, vant si ger. Atunci sa vezi mare scandal: autoritatile au stiut, dar nu au luat masuri, ne-au murit odraslele, ne-au degerat odraslele, ni s-au imbolnavit odraslele, jos cu nemernicii care au stiut, dar nu au luat masuri!
    • -3 (7 voturi)    
      Nu sunt din Bucuresti, asa ca intreb (Luni, 25 martie 2013, 20:12)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Acolo se invata sub cerul liber?
      • +3 (3 voturi)    
        In Bucuresti se invata in scoli (Luni, 25 martie 2013, 22:01)

        felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Dar pentru a ajunge la scoala de destinatie, ca deh, Bucurestiul nu este sat, "este" foarte multe "saturi" laolalta, iti ia ceva timp, iar daca "este" nameti, cu siguranta ca transportul in comun va pieri cu zile, ca asa-i in capitala. Deci, paza buna trece nametele rau (daca va fi namete).
        • 0 (0 voturi)    
          Multumesc pentru iesplicatii (Marţi, 26 martie 2013, 12:27)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

          Aveam o banuiala ca asa stau lucrurile.
          Ceea ce in rusticitatea mea nu intelegeam este de ce se infasa copilul in loc sa se mute drobul de sare.
          Niste gospodari indrazneti din capul satului s-ar fi incumetat mai degraba sa atace cauza, in loc sa intrerupa activitatile.
          Nu li se poate cere sa imprastie norii, desi nu e imposibil. Dar sa pregateasca atelajele pentru transportul in comuna, sa scoata plugul, sa faca partie, ca sa poata junii sa-si vada de carte, poate ca nu strica.
          Am auzit ca pe la oras e o alta iepoca, a tehnologiei si a comunicatiilor. Oamenii nu mai au ghinionul sa ramana blocati cu zilele, fara sa stie de ei nici tipenie. Partia se face cu masini nu la lopata. Nu se mai merge agatat de scara trenului zeci de kilometri, pana se elibereaza vagonul.

          Care sunt, atunci, masurile luate de autoritati: indemnul de a sta acasa? Asta il bucura pe un parinte responsabil?
          Care e vina studentilor, sau a celor care lucreaza? Ei sunt condamnati sa rataceasca printre nameti, sa degere, sa se imbolnaveasca?

          Imi aduc aminte de contrazicerile din liceu, cand doi-trei colegi indemnau la chiul in grup. Vad azi pe multi din acei colegi in puncte de decizie si imi e clar ca vor alege calea cu minim risc pentru propriile interese.

          Sa nu fiu gresit inteles: safety e safety. Daca autoritatile nu pot sa organizeze buna desfasurare a activitatilor in siguranta, e de asteptat sa le intrerupa. Dar as vrea sa ii si aud implicandu-se cu responsabilitate, in loc sa pretinda ca suntem la voia stihiilor. As vrea sa-i aud asumandu-si impotenta de azi si propunand masuri corective pentru maine.
          Atunci cand nazuiau la ciolan, s-au angajat cu vehementa sa corecteze starea de fapt.

          Una peste alta, comentariile mele pot fi ignorate in masura in care nu exista riscul ca asa-zisele masuri sa fie copiate si in provincie.
          Pentru Bucuresti, e normal ca bucurestenii sa aiba primul si ultimul cuvant.
  • +5 (7 voturi)    
    buc (Luni, 25 martie 2013, 19:24)

    nilete [utilizator]

    capitala eu?s-au inteles sa nu iasa la dezapezire daca o fi nevoie. parca am fi o loc.foarte izolata foarte greu accesibila.
  • -2 (4 voturi)    
    =)) (Luni, 25 martie 2013, 20:17)

    dandra [utilizator]

    din seria:" oricat de putin ne-ar plati patronul, noi tot putem sa muncim si mai putin":))) bravo profesori si bravo inspectorat. eu ma bucur, ca maine nu e trafic, dar copii si viitorul lor...