VIDEO CCR: Prelungirea programului de votare la referendum, de la ora 7,00 la ora 23,00, constitutionala

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2012, 16:00 Actualitate | Esenţial

 documente
(24 Iul 2012) PDF, 107KB
Prelungirea programului de votare la referendumul pentru demiterea presedintelui, de la ora 7,00 la ora 23,00, este constitutionala, a decis, marti, Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR), relateaza Agerpres.

'In urma deliberarilor, cu majoritate de voturi, Curtea Constitutionala a respins, ca neintemeiata, obiectia de neconstitutionalitate si a constatat ca dispozitiile articolului unic pct.4 (referitor la art.I pct.52 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.41/2012) din Legea pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.41/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului sunt constitutionale. Decizia este definitiva si general obligatorie si se comunica Presedintelui Romaniei'


Tot marti, CCR a respins ca neintemeiata sesizarea PDL asupra dispozitiilor din hotararea Parlamentului care prevede ca Legislativul va lua act de hotararea CCR in situatia in care va stabili ca nu au fost indeplinite conditiile de valabilitate din legea privind referendumul si va decide asupra procedurii de urmat.

"In urma deliberarilor, cu majoritate de voturi, Curtea Constitutionala a respins, ca neintemeiata, sesizarea de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 3 din Hotararea Parlamentului nr. 34 din 6 iulie 2012 privind stabilirea obiectului si a datei referendumului national pentru demiterea presedintelui Romaniei. Argumentatia retinuta in motivarea solutiei pronuntate de plenul Curtii Constitutionale va fi prezentata in cuprinsul deciziei, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. Decizia este definitiva si general obligatorie si se comunica presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului", potrivit comunicatului CCR,

Pe de alta parte, Curtea Constitutionala a decis ca stabilirea de catre Executiv a programului referendumului printr-o hotarare de guvern este neconstitutionala.

'In urma deliberarilor, cu unanimitate de voturi, Curtea Constitutionala a admis obiectia de neconstitutionalitate si a constatat ca dispozitiile articolului unic pct.2 din Legea pentru modificarea Legii nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului sunt neconstitutionale. Decizia este definitiva si general obligatorie si se comunica presedintelui Romaniei, presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului si primului-ministru', arata CCR.

Curtea Constitutionala a respins, tot cu majoritate de voturi, ca inadmisibila, cererea Partidului Democrat Liberal referitoare la solicitarea de constatare a inaplicabilitatii la referendumul din 29 iulie a prevederilor articolului unic pct.4 din Legea pentru aprobarea OUG 41/2012 pentru modificarea si completarea Legii 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, precum si ale articolului unic pct.2 din Legea pentru modificarea Legii nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului.

"Cu privire la cea de-a patra cauza, in urma deliberarilor, cu majoritate de voturi, Curtea Constitutionala a respins, ca inadmisibila, cererea grupului parlamentar al Partidului Democrat Liberal referitoare la solicitarea de constatare a inaplicabilitatii la referendumul din 29 iulie 2012 a prevederilor articolului unic pct.4 [referitor la art.I pct.52 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.41/2012] din Legea pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.41/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, precum si ale articolului unic pct.2 din Legea pentru modificarea Legii nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului", arata CCR.


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

12205 vizualizari

  • +24 (38 voturi)    
    Institutul Astronomic al Academiei Romane (Marţi, 24 iulie 2012, 17:46)

    Porcurorul General [utilizator]

    Institutul Astronomic al Academiei Romane tocmai a anuntat ca in data de 29 iulie se va trece la ora de iarna a Moscovei. Astfel timpul legal roman va devansa ora oficiala a Romaniei cu o ora. Cu alte cuvinte, in cursul zilei de 29 iulie a.c. ora 18 va deveni ora 16.

    Se arata in incheierea comunicatului parvenit la redactia revistei Romanian Nature, aflata sub inaltul patronaj al Guvernului.
    • -19 (31 voturi)    
      Hai retragerea (Marţi, 24 iulie 2012, 18:04)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Ce mai e si abureala asta ieftina ? Voi chiar nu aveti o limita ? Legal sau nu, constitutional sau nu, cu votul poporului sau nu, pentru voi tot rau este orice se intampla de partea usl-ului.
      • +8 (18 voturi)    
        Tu esti Ponta? (Marţi, 24 iulie 2012, 18:42)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Colonel

        Pai decizia CCR te avantajeaza,asa ca nu ai motive sa fii tafnos.Cine dracu te mai intelege!Hotaraste-te odata!Respecti deciziile CCR in totalitatea lor sau numai pe cele care-ti sunt favorabile?
        • 0 (6 voturi)    
          eu nu inteleg... (Marţi, 24 iulie 2012, 21:40)

          Rombalezu [anonim] i-a raspuns lui mircea

          De ce nu tine dom'ne Referendumul asta... o saptamana ? Sa aiba timp toti rumanii sa voteze. Pai de ce prezidentialele se inchid la ora 21, iar asta sa nu tina pana la 6 dimineata ? Salutari din Republica Central - Africana RRomanica.
      • +14 (22 voturi)    
        spalati vpe creier & hipnotizati = usl -isti (Marţi, 24 iulie 2012, 18:45)

        Pop Radu [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        usl ul reprezinta ghena iadului pentru romania diavolii care au aruncat negura noptii dupa epoca de aur. dar voi spalatii pe creier antenisti nu sunteti in stare sa deosebiti raul absolut emanat de usl si papusarii acestui partid care si in epoca de aur faceau ce vroiau in tara. pe voi v-a hipnotizat voiculescu prin tehnici de manipulare in masa folosite de vechea securitate ca nici-un usl ist nu e in stare sa zica ce a facut rau Basescu pentru tara dupa ce a iesit presedinte. aveti doar presupuneri nimic concret pentru acuzatia asta, deasemenea nu sunteti in stare sa dati nici un act de dictatura din partea Domnului Basescu.
      • +6 (14 voturi)    
        imi este teama ca astia (Marţi, 24 iulie 2012, 19:53)

        adryan [anonim] i-a raspuns lui Colonel

        nu au limita, nici bun simt. Au in schimb tupeu cu carul. Dar o sa li se infunde, ca poporul s-a saturat !
      • +2 (6 voturi)    
        Domnului Isarescu (Marţi, 24 iulie 2012, 21:15)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        1. Ati primit colanul de pomana !
        2. Degeaba ati taiat 4 zerouri.
        3. Toata munca dumneavoastra a fost subminata de cativa inconstienti care vor toata puterea in Romania fara sa-si dea seama ca nu o vor avea niciodata.
        In cazul in care revine Basescu imi retrag punctele 1 si 2 si probabil cand dreapta va castiga la toamna imi retrag si punctul 3.
      • +4 (6 voturi)    
        Sefu (Marţi, 24 iulie 2012, 23:37)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Chiar ai impresia ca ne poti comanda pe toti?
        Da e rau: tara arde, euro arde, dolarul frige, parjol in agricultura, rezervele s-au injumatatit, nu Schengen, nu fonduri UE...
        Urmeaza rectificari bugetare in diminuare, crestere pret curent si gaze si majorari la papica.
        Ce ne-o mai astepta cu FMI ?
        In acest timp,
        iubitii tai conducatori se plimba "cu cercul" prin tara si nu numai. Nu pot rata tocmai acum deschiderea la Olimpiada!
    • +6 (12 voturi)    
      ... (Marţi, 24 iulie 2012, 18:09)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Doamne ce am mai ras ...
    • -13 (25 voturi)    
      eu am alt comunicat (Marţi, 24 iulie 2012, 18:18)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Nasa a anuntat ca pe data de 29 iulie, ora 21 GMT, nava spatiala Biruinta va trece imperios si iminent aproape de Pamint, pentru a ridica un pasager intr-o calatorie spatiala pe termen nelimitat.
    • +12 (14 voturi)    
      ...comunicat ,, PARVENIT'' ! (Marţi, 24 iulie 2012, 18:34)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      noroc ca nu e plagiat ! :)))
      tare.
  • +28 (36 voturi)    
    Poa' sa prelungeasca 3 zile, NU MERG LA VOT! (Marţi, 24 iulie 2012, 17:51)

    A9 [utilizator]

    Nu ziceau ei ca 80% din populatia Romaniei, il vor plecat pe Basescu?
    E, sa iasa la vot aia 80% din populatia Romaniei.
  • +16 (24 voturi)    
    zi de vara pana-n seara sa fie (Marţi, 24 iulie 2012, 18:02)

    Finlandezul [anonim]

    puneti-l de la 7 la 23 sau de la 4 la 24, who cares?
    pe 29, oamenii normali isi vad de treburile lor.
    iar in 30, ne ramane doar sa le taiem penalilor nota de plata.
    nastase, n-ai ratat degeaba "sinuciderea". in curand, iti vei obloji deprimarea intr-o companie "selecta", de insi pe gustul tau.
  • +11 (19 voturi)    
    Protejati-va valuta (Marţi, 24 iulie 2012, 18:06)

    David [anonim]

    Dupa 29 iulie intr-o acuta lipsa de finantare, datorita faptului ca o suma importanta din fondurile europene deja cheltuite din buget nu vor fi decontate de CE ca urmare a fraudelor, singura solutie a guvernului Ponta va fi ca pe vremea guvernului Stolojan nationalizarea valutei cu contr-valoare in lei. Grecii in fata crizei politice care le-a zdruncinat tara si-au transferat banii (120de miliarde euro) in banci din afara tarii. E de invatat din aceasta experienta. In acest moment doar 8% din bani s-au reintors in bancile din Grecia. Asta spune multe despre ce va urma.
    • -1 (1 vot)    
      mda (Miercuri, 25 iulie 2012, 9:11)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui David

      Doar că suspendarea e din cauza guvernelor precedente. Nu că asta ar fi făcut ceva să remedieze situația dar așa, ca idee.
  • -14 (22 voturi)    
    hai baieti!!! (Marţi, 24 iulie 2012, 18:15)

    ru [anonim]

    Dupa 22 de ani de libertate o buna parte din populatie a inteles ca trebuie sa fie invitata la vot sau ca nu trebuie sub nici o forma sa-si exercite acest drept suprem asupra politicienilor cand acestia ii roaga sa nu participe la vot!!!!!
    Ar fi extraordinar ca toata populatia cu.drept de vot sa mearga sa VOTEZE!!!!
    Asta ar fi cu adevarat o lectie pentru clasa politica INDIFERENT DE REZULTTUL RFERENDUMULUI!!!!
    Asta e control asupra votului si frauda !!!!
    Dati-le o lectie Duminica , nu-i mai lasati sa se cace-n capul nostru!!!!!
  • +16 (26 voturi)    
    Imi pare rau dar NU... (Marţi, 24 iulie 2012, 18:19)

    LeonardCO [utilizator]

    Sunt chiar entuziasmat ca romanii au inceput sa vada cine e USL. E adevarat, marketing-ul lor e bun, baner-ele acelea din strada cu oameni bine alesi, dau campaniei lor o imagine credibila pentru cineva mai putin informat. Asta impreuna cu Antenele, se strange de-o influenta semnificativa. Dar cine sunt ei de fapt? Nastase, Hrebenciuc, Voiculescu, Vantu, Tariceanu, Mitrea (ponta nu e inclus, momentan e doar un junior care vrea ascunda lipsa de experienta prin a fi agresiv, periculozitatea lui insa, e la un nivel mai scazut deocamdata). Poate cineva sa creada ca acesti oameni vor lupta vreodata pentru interesele romanilor??? Nu uitati ca au avut ocazia sa faca lucruri bune si au actionat doar in interesul lor, amintiti-va de privatizarile dubioase, de ex combinatul din Galati ajunsese la pierderi de $1 mil/zi inainte de privatizare pentru ca pretul lui sa fie scazut, fiind privatizat in 2001, la un an de la castigarea alegerilor de catre Ion Iliescu. Acum sunt oameni care cred ca Nastase e nedreptatit :-D
    Cred ca Basescu are multe defecte, de multe ori a pus conflictele personale inaintea intereselor noastre, dar oameni buni, NE AFLAM INTR-O PARCARE UNDE AVEM UN FORD SI O MULTIME DE TRABANT-URI! NOI VREM MERCEDES CA MERITAM, DAR NU E NICIUNUL ACOLO. CE FACEM??? Numai bine tuturor
  • +13 (19 voturi)    
    sunt asa de fraieri... (Marţi, 24 iulie 2012, 18:24)

    exilatul [anonim]

    daca i ar fi dus capul ar fi dat o lege care sa permita prelungirea duratei referendumului pina cind s ar fi prezentat 50%+1....sau pina cind copypaste ar fi recunoscut furtul..intelectual..
  • +6 (12 voturi)    
    Boicot (Marţi, 24 iulie 2012, 18:31)

    Raju [utilizator]

    Ma bucur nespus ca CCR si UE au pus capat acestei lovituri de stat. Sa speram ca raul adus renumelui Romaniei in lume va mai putea fi reparat. Pe USL=PCR nu ii intereseaza Romania ci doar sa mai fure ceva ce le-a scapat pe vremea lui Nastase si Ilici Iliescu.
  • -9 (17 voturi)    
    Ia uitati !!! (Marţi, 24 iulie 2012, 18:42)

    eu [anonim]

    Traian Băsescu: Din momentul în care am decis că boicotul este soluţia, nu mai contează procentele pe care le obţin!!!
    ASA-MI MULTUMESTI TU MIE TRAIANE pentru votul din 2004 si 2009 ?????
    apai tu chiar vrei sa ti-o furi rau si la Cluj!!!!
  • +9 (13 voturi)    
    Game over pentru USL (Marţi, 24 iulie 2012, 19:25)

    io [anonim]

    Eu si vreo 3 milioane de oameni responsabili nu mergem la vot.
    Daca USL strange 10 milioane, le doresc SUCCES.
    Sa voteze in baruri si restaurante pe plaja pana nu mai pot.
    E dreptul lor.
    Nu avem soft care sa determine votul multiplu.
    USL nu a fost ales de popor.S-au autoales.Nicaieri in lume demiterea unui presedinte nu se face in functie de majoritati conjuncturale.Constitutional nu au avut temei de suspendare dupa cum a aratat Curtea.
    Se impauneaza cu bucatile de autostrada facute de PD.Pe hoti,mincinosi si tradatori viata nu ii ajuta.
    Zilele sunt numarate pt Voiculescu, Patriciu,Ponta, Antonescu si toti tradatorii de neam si tara.
  • -5 (9 voturi)    
    VOTARE (Marţi, 24 iulie 2012, 19:38)

    SERGIU GABUREAC [anonim]

    Întâmplător sau nu, duminică este şi ziua imnului naţional DEŞTEAPTĂ-TE ROMÂNE ! Împiedicarea unui cetăţean să voteze nu este cumva o încălcare a legii ? Întreabă un protestatar din Piaţa Universităţii. Votează DA şi spune-i lui Băsescu PA ! Noi care nu suntem nici pedelişti, nici uselişti (ei sunt cca un milion) vom face diferenţa. Pe noi nu ne întreabă nimeni ?
    • +3 (5 voturi)    
      votare humanum est (Marţi, 24 iulie 2012, 22:45)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui SERGIU GABUREAC

      "Împiedicarea unui cetăţean să voteze nu este cumva o încălcare a legii ?"

      Cine si cum anume te impiedica pe tine sa votezi?
  • -7 (9 voturi)    
    Era si greu... (Marţi, 24 iulie 2012, 19:51)

    basescujudecat [utilizator]

    Dar trebuia sa le explice basistilor cum e treaba, astia inteleg mai greu.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu e adevarat ! (Marţi, 24 iulie 2012, 20:08)

    uzurpatorul [utilizator]

    Curtea Constitutionala nu a declarat prelungirea cu pricina constitutionala ci a spus ca nu incalca Constitutia. Este cu totul altceva. Acea prelungire nu se regaseste in Constitutie,dar ea incalca normele,cutumele si legea bunului simt.E ca la un meci de box de a5 reprize in care,organizatorii,vazand ca reprezentantul lor a pierdut la puncte,mai prelungeste meciul cu inca 4 reprize,poate acesta va puncta mai mult. Asta este sarlatania. Curtea nu a gresit cu nimic,a spus ca aceasta chestiune nu intra in atributiunile ei. Dar nici vorba nu a spus ca prelungirea este constitutionala. Va rog sa tratati cu mai multa seriozitate nuantele de felul acesta pentru ca sunt foarte importante.Crin Antonescu si Ponta,ca sa nu mai zic de Voiculescu,vor specula din plin aceasta eroare de informare a publicului .Ei vor urla in gura mare ca pedeleul a fost pus la punct de catre Curtea Constitutionala,respingandu-i plangerea si declarand masura lor de prelunngire a timpului de votare cu 4 ore,constitrutionala,ceea ce nu e adevarat.
    • 0 (0 voturi)    
      Si asta ? (Miercuri, 25 iulie 2012, 9:18)

      Anna [anonim] i-a raspuns lui uzurpatorul

      http://www.romanialibera.ro/actualitate/justitie/ccr-daca-referendumul-nu-este-validat-parlamentul-decide-ce-se-intampla-mai-departe-271415.html

      Vor lua alte masuri pana se intampla cum vor ei
  • -1 (7 voturi)    
    :) (Marţi, 24 iulie 2012, 20:10)

    owl [utilizator]

    CCR-ul n-ar trebui arestat pentru ca participa la lovitura de stat?
    • +4 (6 voturi)    
      N-ai inteles nimic. (Marţi, 24 iulie 2012, 20:32)

      uzurpatorul [utilizator] i-a raspuns lui owl

      Eu am zis ca CCR-ul nu a gresit cu nimic ci a spus doar ca prelungirea programului nu are legatura cu Constitutia,deci,nu incalca Constitutia.
      In schimb,useleul incala legea bunului simt si regulile electorale traditionale ale perioadei post- decembriste.
      Apoi,de ce trebuie arestata CCR,cine a mai fost arestat ?
      Si de catre cine trebuie ea arestata ,ca nu precizezi aici ?
      Lovitura de stat exista,este in curs de desfasurare dar,va esua duminica 29 iulie cand,Basescu se va intoarce la Cotroceni,iar Crin Antonescu la gunoi.
      Pucistii,vor fi judecati si arestati si inchisi pentru inalta tradare cand democratia se va aseza din nou in tara. Pna atunci mai sunt multe de facut. Inainte de toate ,Ponta trebuie sa-si dea demisia pentru plagiat,parlamentul trebuie sa se curete de penali,iar hotii precum Dan Voiculescu sa mearga la puscarie. Intelegi vere ?
  • +2 (4 voturi)    
    cred ca uslasii (Marţi, 24 iulie 2012, 20:59)

    flitmania [utilizator]

    isi dau pumni in cap ca nu au pus referendumul pana la Craciun ca sa le iasa 50% +1.
  • -2 (6 voturi)    
    Hai la referendum! (Marţi, 24 iulie 2012, 21:15)

    fane [anonim]

    E un lucru normal prelungirea referendumului pana la ora 23:00. Sa iese lumea la vot pentru ca s-au saturat de cei de la pgl si de basescu. Mai nou spuneti la lume sa nu vina la referendum. A-ti promis si acum platiti pentru promisiunile nerespectate. Cei care spun ca nu ies la vot sunt membrii/simpatizantii pdl care vor sa induca lumea in eroare si sa ii minta din nou. Fac un apel ca toata lumea care imi citeste comentariul sa isi anunte prietenii, rudele si sa vina la referendum intr-un numar cat mai mare si sa l demitem pe basescu.

    Numele meu e fane aurelian si voi vota DA pentru demiterea lui traian basescu!
    • +1 (3 voturi)    
      ce mod de gandire idiot! (Miercuri, 25 iulie 2012, 8:05)

      uzurpatorul [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Mai frate,tu esti prost ? Pai care vrea el sa-l demita pe Basescu,nu mai poate el sa doarma noaptea cu gandul ca Basescu e presedintele Romaniei si crapa sa-l dea jos,nici nu mai doarme sambata noaptea spre duminica si la ora 7 ,cand se deschid sectiile de votare este prezent acolo la usa sa-si exercite dreptul. Care crezi tu ca e tampit ca tine sa astepte pana la ora 23 ca sa mearga atunci sa zica "da"? Cei care vor vata pentru demitere,o vor face pana la 7 seara,iar ce nu vor ca el sa nu fie demis,nu se vor prezenta la vot.Atunci,pentru ce trebuiesc sectiile de votare tinute deschise pna la 23 ? Iti spun eu,pentru ca in urne sa fie bagate cat mai multe voturi cu "da". Sigur ca nu se poate ca useleul sa aiba 4 milioane de potrivnici pentru Basescu si sa mai adauge ei ilegal inga 5 milioane,ca sa faca 9 milioane. Asa ceva,nici teoretic nu se poate. Este clar ca Basescu se va intoarce la Cotroceni. Ma enerveaza insa,tare de tot,prostia unora care habar nu au pe ce lume traiesc si isi dau cu parerea pe aici.
    • 0 (0 voturi)    
      hai hai la referendum (Miercuri, 25 iulie 2012, 8:36)

      bdinalerta [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Si eu fac apel la toti cunoscutii mei sa vina la referendum dar sa se opreasca la intrare...
      Si mai fac un apel la toti cunoscutii domnului fane sa puna mana de la mana si sa ii cumpere un manual de gramatica
    • +1 (1 vot)    
      problema... (Miercuri, 25 iulie 2012, 10:29)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui fane

      este ca habar nu aveti ce inseamna democratie. Pentru promisiuni nerespectate si pentru ca v-ati saturat de cei de la pdl probabil si nu pgl, si de Basescu, exista vot si mandat. Ii taxati la vot cum s-a facut foarte bine la locale. Mai sunt in toamna si parlamentare, ii taxati si acolo si tot asa.

      Suspendarea exista pentru incalcarea grava a constitutiei (care nu exista la marinel), nu pentru jocuri de putere.
      Cati presedinti suspendati a avut SUA sau Franta?
  • 0 (6 voturi)    
    cateva cuvinte speciale (Miercuri, 25 iulie 2012, 0:36)

    visio [utilizator]

    usl are nevoie de ora 23; la revolutie, le-a trebuit o noapte intrega sa dezgroape mortii si sa spuna lumii ca sunt 60000 de victime; acum trebuie sa bage mortii pana la miezul noptii...
    inchei cu ganduri de respect, emotie si recunostiinta pentru mortii nostri din decembrie 89...
    cine era atunci la butoane? ion iliescu
    in toate refelectoarele, cum de nu l-a atins niciun glont pe ion iliescu? un glont trimis de un securist nenorocit? era cel mai simplu sa omori liderul si sa dai vina pe soarta; exact cum s-a intamplat cu subofiterii dela Campina...
    in 2012 va trebui sa terminam ce am lasat in urma....in decembrie 89...pacat ca Romania va ramane fara partid de stanga....
  • -2 (2 voturi)    
    demos cra(pa)tos (Miercuri, 25 iulie 2012, 9:07)

    Ion_Bogatu [anonim]

    Usor mai baieti cu democratia pe scari, ca-i curg voturile :))

    Si la naiba, fiti si voi mai barbati, mai doare 4 zile si gata, ati scapat, nici nu-i frumos sa tipati in halul asta :))

    Acu, eu sincer va inteleg, am auzit de la cativa amici pup'in'bas'isti ca ustura rau chestia asta cu extirparea puterii, dar sa stiti ca face foarte bine la sanatatea democratiei, asa ca mai bine incepeti de pe acum cu antrenamentul pentru perioada de convalescenta: cica o sa trebuiasca sa faceti zilnic un exercitiu obligatoriu, se cheama "MUNCA" :))
    "Initiativa" si "capitalul" cica nu vor mai fi suficiente, si nici nu mai merg la schimb :)))

    A, si cica s-a-ntors Base la popor !

    Cu fundu' !!

    Sau:

    - Base declared several days ago: "I'll turn back to the people !"
    - No my friend, you did not hear correctly, he said "I'll turn MY back to the people !" :))

    Ia mai postati mai flacai !
    Si bagati minusuri mai :))
  • +1 (1 vot)    
    eu... (Miercuri, 25 iulie 2012, 10:21)

    Laurentiu78 [utilizator]

    pe 28 am cununia civila...prevad ca pe 29 o sa am o mahmureala incredibila...pana pe la orele 23 asa...