Ponta: Conducerea ANRP a descoperit restituri ilegale de 150 de milioane de euro catre un om de afaceri

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 23 iulie 2012, 22:29 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a afirmat, luni seara, la postul public de televiziune, ca noua conducere a Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP) a descoperit o serie de restituiri ilegale, in urma carora un om de afaceri, Gheorghe Stelian, a primit de la statul roman suma de 150 de milioane de euro, potrivit Agerpres.

'Un exemplu pentru ce maine vom trimite la Parchet, la DNA. La faimoasa Autoritate Nationala pentru Restituirea Proprietatilor, noii sefi au constatat restituiri ilegale, cu acte false, de 150 de milioane de euro la o persoana. O persoana care a avut decizii pentru terenuri in Ilfov, decizii obtinute cu documente false, a primit de la statul roman 150 de milioane de euro', a sustinut Ponta.

Primul-ministru a adaugat ca persoana in cauza este 'un nume cunoscut', omul de afaceri Gheorghe Stelian.

Victor Ponta a amintit totodata ca fostul sef al ANAF, alaturi de alte persoane din conducerea acestei institutii, este implicat in fapte de evaziune fiscala de 50 de milioane de euro.

'Timp de doi ani in Opozitie, am afirmat ca cei din conducere, domnul Blejnar si domnul Marta si ceilalti din conducerea ANAF, sunt implicati in afaceri de evaziune fiscala si coruptie. (...) DNA-ul de o luna si jumatate face ancheta si prezinta probe si sper ca le va prezenta si in instanta, ca cei din jurul sefului ANAF sunt implicati in fapte de evaziune fiscala de 50 de milioane de euro. Asta este un fapt extrem de grav de crima organizata si de coruptie institutionalizata, pentru ca aici vorbim de institutia ANAF care trebuie sa stranga de fapt banii', a afirmat primul-ministru.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4930 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    cind bani de la anrp (Luni, 23 iulie 2012, 22:42)

    geo [anonim]

    cind noii guvernanti vor face ordine si la anrp?
    cind cei multi care nu au primit nimic vor fi despagubiti conform constitutiei?
    asteptati sa murim toata familia?
    • 0 (0 voturi)    
      gargara obisnuita! (Marţi, 24 iulie 2012, 9:18)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui geo

      daca a primit X in locul lui Y este de decis in justitie, dar NU este paguba pt. stat. Ponta arunca praf ca sa nu restitui restul!!! PS. daca un functionar a facut un smen acesta raspunde penal (inselaciune in dauna avutului privat) dar nu schimba suma ce statul trebuie sa o restituie.
  • +18 (18 voturi)    
    da da da (Luni, 23 iulie 2012, 22:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    dar cu Negoita cum ramane?
  • +13 (13 voturi)    
    Violenta (Luni, 23 iulie 2012, 22:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Alo, domnu' Victoras! JUSTITIA e cea care condamna oamenii! Parca ziceati ca dovezile si detaliile din procese nu mai trebuiesc facute publice?!

    De ce faceti publice date din viitoare dosare penale?! Ca sa plingeti ulterior ca procuratura si justitia nu-si fac treaba?! Ca sifoneaza date din dosare?! Dar tu ce faci mai pucistule?!

    Credeti ca plagiatorul va sfirsi in puscarie? Ma indoiesc. Ceea ce pregatesc Ponta, Voiculescu si Antonescu depaseste orice limita. Rog toti cititorii onesti: nu-i subestimati. Eu stiu, ca toata lumea, ca acesti oameni nu sint prea inteligenti. Dar nu va indoiti ca acesti lideri, precum si puscariabilii din USL, sint pregatiti de violente pentru a-si salva pielea. Sa ne amintim cu totii istoria secolului XX !! Sa nu-i subestimam pe neocomunisti!
  • +12 (12 voturi)    
    praf in ochi... (Luni, 23 iulie 2012, 23:19)

    0m [utilizator]

    când leul o ia la vale în faţa euro, toate acestea sunt praf în ochi, dottore Ponta.
    Mai bine ţi-ai vedea de planul de guvernare; toată ziua bună ziua de 2 luni încoace eşti fie la TV fie la radio.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai nu plateste (Marţi, 24 iulie 2012, 0:03)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Ca daca ar fii sa plateasca timpul aprobat la TV, n-ar avea de unde si nici nu ar mai sta tot pe Facebook si la TV. Tata Felix il sustine, nu?
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 24 iulie 2012, 2:02)

    I [utilizator]

    acum e bun DNA-ul? interesant cum se schimba lumea.

    "Restituiri ilegale" orice fel de restituire la comunisti este ilegala. Doar nationalizarea (furtul) este legala. Toti actorasii si cantaretii care s-au mutat in case nationalizate inainte de 89, au intrat in PSD tocmai ca sa blocheze restituirea lor proprietarilor de drept. S-au vazut atatia la tv...
  • +5 (5 voturi)    
    Prim-ministru plagiator vorbeste de justitie (Marţi, 24 iulie 2012, 3:51)

    kepler [anonim]

    Oare cind va scapa Romania de acest prim-ministru plagiator si de tot acest USL ?
    Este penibil ca un plagiator sa vorbeasca de justitie!
  • 0 (0 voturi)    
    Da'curtea de conturi ce-a pazit ? (Marţi, 24 iulie 2012, 8:31)

    Vacaroiu [anonim]

    Auzi dom'Ponta, in conceptia ta, poporul roman o fi o adunatura de cretini.
    De cateva zile tot aruncati cu tot felul de rasunatoare rezultate ale anchetelor facute pe la institutiile de stat.
    Da' stau si eu si ma intreb, dom' Vacaroiu cu a sa Curte de Conturi ce-a pazit in acesti ani ? Sau o fi fost mana in mana cu Blejnar ? Ma gandeam la nevasta lu' Blejnar, evident.
  • 0 (0 voturi)    
    un terminat... (Marţi, 24 iulie 2012, 8:37)

    gogu [anonim]

    Lasa conducere ANRP sa dea comunicate de presa (daca e cazul) pt ca e munca lor.
    Acum plagiezi si munca oamenilor, dar cel mai mult mi-e teama ca prin dezvaluirile pe care le faci le incurci anchetele in curs, pentru un pic de publicitate.
    Lasa agentiile sa isi faca treaba si lasa comunicatele de presa la latitudinea LOR!

    Ah... inca ceva: GROW UP!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este treaba PM (Marţi, 24 iulie 2012, 8:52)

    George [anonim]

    asta se comporta ca stalin, sa lase justitia sa isi faca treaba. va imaginati ca daca un procuror asa intelege rezolvarea cazurilor mari de coruptie ce tara va fi condusa de plagiator si adormila. citi PM din tarile CE a vazut asta aparind pe sticla si vorbind de astfel de cazuri?
    Va spun eu NICI UNUL, intr-un sistem normal fiecare isi face treaba si un pm nu face astfel de declaratii. dar si el si adormila sunt 2 nulitati iar democratia pe care au invatat-o ei a fost cea predata de ilic, nastase si voiculescu. Nu avem nevoie de astfel de lideri, or fi buni in Corea de Nord dar nu intr-un stat european
  • 0 (0 voturi)    
    Anchetele la (Marţi, 24 iulie 2012, 9:02)

    fefe [anonim]

    ANRP si gasca lui Blajenar de la ANAF sunt incepute din timpul guvernarii PDL. Ambele institutii au fost decapitate de catre conducerea PDL pentru neregularitati. Alta minciuna a lui Poanta.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotzul striga: hotii! (Marţi, 24 iulie 2012, 11:01)

    Apolitik [utilizator]

    Nu stie cum sa mai abata presa de la subiectele:

    -plagiat
    -lovitura de stat
    -Ponta se face de ras la Bruxelles
    -Romania , oaia neagra a europei
    -Leul se duce la vale, si se tot duce...
    - 16 "sanse" mai mari , prin OG legata de marirea intervarului orar de vot
    -Voiculescu, Voicu, etc.
    - ...si multe altele