Motivarea Curtii Constitutionale: Doar Parlamentul poate hotari suspendarea presedintelui, iar odata declansata procedura nu poate fi oprita

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 16:53 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) arata, in motivarea deciziei privind conflictul reclamat de Traian Basescu, ca doar Parlamentul poate hotari suspendarea presedintelui, avand data aceasta putere, iar odata declansata procedura parlamentara de suspendare din functie a presedintelui, potrivit Constitutiei, aceasta nu poate fi oprita, relateaza Agerpres.

CCR a dat publicitatii miercuri motivarea deciziei din 9 iulie prin care a respins ca inadmisibila cererea lui Traian Basescu de solutionare a conflictului juridic de natura constitutionala dintre el si Parlament ca urmare a suspendarii sale din functie.

"Chiar daca s-ar considera ca numai Curtea Constitutionala, in virtutea rolului sau de garant al suprematiei Constitutiei, prevazut de normele constitutionale ale art.142 alin.(1), poate califica faptele imputate presedintelui ca fiind sau nu fapte grave de incalcare a Constitutiei, Parlamentul nu poate fi impiedicat in exercitarea dreptului de a suspenda sau nu din functie pe presedinte, indiferent de avizul pozitiv sau negativ al Curtii, aviz care are un caracter strict consultativ. In cadrul procedurii de suspendare a presedintelui reglementata de art. 95 din Constitutie, rolul Curtii Constitutionale inceteaza odata cu emiterea avizului consultativ. Efectele suspendarii constau in intreruperea mandatului prezidential pana la validarea rezultatului referendumului de catre Curtea Constitutionala", sustin judecatorii constitutionali.

Curtea arata ca, in jurisprudenta sa, concretizata prin decizia din 28 ianuarie 2005, a statuat ca un conflict juridic de natura constitutionala dintre autoritati publice presupune "acte sau actiuni concrete prin care o autoritate sau mai multe isi aroga puteri, atributii sau competente, care, potrivit Constitutiei, apartin altor autoritati publice, ori omisiunea unor autoritati publice, constand in declinarea competentei sau in refuzul de a indeplini anumite acte care intra in obligatiile lor".

Astfel, Curtea retine ca autorul sesizarii sustine, in principal, ca "'in data de 6 iulie, Parlamentul a dispus suspendarea din functie a presedintelui, ignorand cu buna stiinta una din conditiile esentiale prevazute de art. 95 alin.(1), respectiv savarsirea unor fapte grave prin care presedintele Romaniei sa incalce prevederile Constitutiei".

"Aceste prevederi constitutionale sunt de natura a releva responsabilitatile presedintelui in respectarea Constitutiei, reglementand, totodata, o procedura care scoate in evidenta o modalitate directa de control a Parlamentului asupra sa. Astfel, textul constitutional sus citat stabilind ca, pentru a putea fi suspendat, presedintele trebuie sa savarseasca fapte grave de incalcare a Constitutiei, lasa la latitudinea Parlamentului suspendarea sau nu a acestuia, chiar si in situatia in care a savarsit astfel de fapte. (...) Este adevarat, insa, ca Legea fundamentala nu defineste notiunea de fapte grave", se mai spune in motivare.

Judecatorii arata ca, de aceea, cu ocazia avizului consultativ din 2007 privind propunerea de suspendare din functie a presedintelui, Curtea a statuat ca ''pot fi considerate fapte grave de incalcare a prevederilor Constitutiei actele de decizie sau sustragerea de la indeplinirea unor acte de decizie obligatorii, prin care presedintele ar impiedica functionarea autoritatilor publice, ar suprima sau ar restrange drepturile si libertatile cetatenilor, ar tulbura ordinea constitutionala ori ar urmari schimbarea ordinii constitutionale sau alte fapte de aceeasi natura care ar avea sau ar putea avea efecte similare''.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11548 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    quod erat (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:04)

    mos ion roata [utilizator]

    demonstrandum
    • +10 (10 voturi)    
      Pai, (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:33)

      SED [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Parlamentul nu a vrut sa tina cont de avizul CCR in 2007 cand avizul a fost negativ , de aceea CCR spune ca: avizul ei fiind consultativ si Constitutia neprecizand clar ce inseamna incalcarea ei grava, Parlamentul este suveran in demiterea unui presedinte. De ce a facut-o Parlamentul si de ce atat de repede i n c e p e s a s e v a d a !
      • 0 (0 voturi)    
        odata declansata (Joi, 12 iulie 2012, 16:33)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui SED

        nu poate fi oprita? atunci care mai este rolul CC? ca sa ne spuna ca nu a fost incalcata constitutia de catre presedinte dar ca parlamentul il poate suspenda fara motiv? cred ca nici un om pe lumea asta nu este acuzat fara dovezi...
        si cand spui ca nu poate fi oprita, ti se face parul maciuca, adica daca se dovedeste ca presedintii au fost schimbati ilegal, ca sedintele au fost ilegale, nu sunt suficiente motive de intrerupere? bine ca nu l-au pus pe catalin voicu presedinte la senat, ca asta ne vindea cu totul la o bere...
        cred ca CC incearca sa gaseasca o scuza la faptul ca procedura de suspendare este constitutionala (de parca noi nu am sti ca este trecuta in constitutie), dar parlamentul a ignorat cu buna stiinta mai multe articole din lege...
        ori e alba, ori e neagra, ca doar nu suspenam un presedinte in fiecare zi si daca ne mai gandim si la cat pierde romania zilele astea, nu numai la imagine , financiar, unde ne doare cel mai tare, ca s-ar putea in curand sa mai vedem niste taieri de salarii si pensii, pe langa cresterea taxei de solidaritate a lui ponta pentru toti bugetarii...
    • +2 (6 voturi)    
      mda (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:08)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Curtea spune ca Basescu a incalcat grav constitutia in masura in care Parlamentul considera lucrul acesta. Curtea a explicat care ar fi cazurile de incalcari flagrante ale constitutiei dar a precizat ca incalcarile grave nu se limiteaza la acestea in cazul in care parlamentul considera altfel. Practic, este legal ca parlamentul sa considere ca Basescu a incalcat constitutia cand a facut-o pe o jurnalista tiganca sau ca fumeaza in spatiul public si sa declanseze procedura de suspendare. Aceste lucruri stau in puterea parlamentului si sunt conforme cu constitutia.

      Acum, daca multi considera ca Basescu nu a incalcat grav constitutia, ca parlamentul abuzeaza de dreptul lui exclusiv in scopul de a-l da jos pe basescu pentru a sprijini trecerea puterii carte USL inainte de terminarea mandatului de drept este irelevant din punct de vedere constitutional si doar alegatorii pot sanctiona. Pe de lata parte si agenda electoratului este similara cu cea a parlamentului, electoratul va folosi portita creeata pentru a-l da jos pe Basescu pentru ca le-a scazut salariile si pensiile si nu pentru ca romanii ar penaliza o incalcare grava a constitutiei.

      Ar fi interesant ca Basescu sa cada si romanii sa ramana fata in fata cu USL pentru a compara realizarile din mandatele lui Basescu cu cele din mandatele USL. Asta cu speranta ca statul de drept va fi respectat cel putin datorita persiunii internationale.
      • 0 (0 voturi)    
        experiment (Joi, 12 iulie 2012, 1:14)

        TIRCA DANIEL [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

        Ar fi interesant daca s-ar intimpla intr-un musuroi de furnici aflat sub observatia unui savant excentric,dar se intimpla poporului roman aflat sub dictatura unor politicieni harpareti,corupti,rupti de democratie si fara scrupule morale.
      • 0 (0 voturi)    
        la fel de interesant ar fi (Joi, 12 iulie 2012, 16:39)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        daca parlamentarii si-ar da demisia daca basescu castiga, indiferent daca primeste mai multe voturi pentru sau daca lumea nu se prezinta, este vina celor 256 care se bat cu mana in piept ca reprezinta poporul si ca acesta nu-l mai vrea pe basescu- atunci n-are decat sa scoata oamenii la vot...
        si mai este un lucru, de multe ori legalitate inseamna si moralitate...numai ca usl a dat dovada ca nu cunoaste acest termen, si nu de ieri de azi, de la infiintare...
  • +4 (10 voturi)    
    corect (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:05)

    eugen [anonim]

    doar parlamentul poate suspenda un presedinte, iar demiterea se face de catre popor la referendum(cel care participa)
    • +6 (6 voturi)    
      corectie (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:30)

      adv [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Daca citesti. catinel, pe litere. Doar parlamentul poate pentru ca, in momentul in care curtea s-a pronuntat, deciziile ei aveau rol CONSULTATIV ca urmare a unei ordonante de urgenta neconstitutionale care modifica atributiile CC. Inteles? Curtea Constitutionala a anulat ulterior aceasta smecherie a prietenilor tai, smecherie care i-a ajutat sa-si faca treaba. Dupa publicare in Monitor Oficial , deciziile Curtii Constutionale in ceea ce priveste hotararile CC vor fi obligatoriu de respectat si de prietenii parlamentari ai poporului!
      • -3 (3 voturi)    
        amice (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:53)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui adv

        Cum a fost avizul CCR tura asta? Lipsa? Neutru? Daca era obligatoriu ce trebuia sa facem?

        PS: Doar hotararile (atentie, nu legile cum mai zic unii) ce pot aduce atingere Constitutiei vor putea fi contestate la CCR. Suspendarea Presedintelui nu este o hotarare ce aduce atingere Constitutiei din moment ce este o procedura prevazuta acolo, chiar daca exprimarea este ambigua. De altfel si CCR confirma faptul ca procedura de suspendare nu va fi niciodata oprita de CCR, indiferent de aviz. Si e normal sa fie asa din moment ce Parlamentul este organul cel mai reprezentativ al poporului.

        Demiterea ramane insa la latitudinea majoritatii populatiei ceea ce din nou este normal
        • +1 (1 vot)    
          amice (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:53)

          mister [anonim] i-a raspuns lui Xu

          CCR a declarat ca INADMISIBILA sesizarea presedintelui. Nu negativa, nu pozitiva, ci INADMISIBILA. Pe scurt , presedintele a reclamat faptul ca suspendarea sa nu are temei legal ( incalcari grave ale constitutiei, cum este specificat chiar in constitutie) iar CCR a afirmat ca EA (curtea) nu este in masura sa opreasca demersul inceput in Parlament prin suspendare. Pe scurt CCR se spala pe maini, mai ales ca avizul lor in ceea ce priveste cererea de suspendare a presedintelui, formulata de USL, a fost lipsa-pauza-gaura. Adica a lasat loc de interpretari, pe care parlamentul le-a formulat asa cum a vrut. Ca sa nu mai spunem ca CCR se afla in acest moment sub incidenta OUG prin care atributiile sale devin doar CONSULTATIVE si nu mai au nici-o treaba cu hotararile parlamentului. PUNCT
    • +4 (4 voturi)    
      Nu (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:33)

      vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      Nu cei care participa ci trebuie sa se prezite 50%+1 din totalul alegatorilor. Deci cei care nu vor ca presedintele sa fie demis nu trebuie sa se duca la vot. daca nu se indeplineste qvorumul de votanti referendumul nu va fi validat de CC si atunci presedintele ales va fi repus in functie.
      Asta este legea referendumului care nu poate fi schimbata prin ordonanta de urgenta fiind neconstitutionala.
      • -2 (2 voturi)    
        Stati acasa! (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:53)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

        O sa fiti surprinsi de cati nemultumiti sunt de Basescu! Si vor face un bine tuturor, inclusiv celor ca tine, care vor privi, ranjind la televizor, ca sa planga a doua zi, de ciuda, bineinteles!
      • -1 (1 vot)    
        Unde traiesti ? (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:07)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

        Tu sti care e mersul unei legi in Romania ? Pana nu va fi promulgata, nu e nici o lege. Ea trebuie trimisa inapoi in parlament pentru a fi adaptata conform a ceea ce a zis CCR. Pana cand nu va fi adaptata si promulgata nu exista o astfel de lege, iar guvernul nu are nici un drept sa organizeze alegerile pe o lege inexistenta (daca ar face-o ar zbura in puscarie).
  • +8 (12 voturi)    
    si cu referendumul cum ramane ? (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:07)

    cccr [utilizator]

    daca doar parlamentul poate SUSPENDA...inteleg ca tot el VA VALIDA REZULTATUL TEFERENDUMULUI..? Atunci de ce mai e necesar sa se cheltuiasca 21 mll euro in plus..? ca doar se va desfasura cum o sa POFTEASCA PARLAMENTUL-ADICA DUPA PROPRIA ORDONANTA....Cred ca e vorba de evaziune fiscala-banii pentru referendum-sa fie platiti de evazionisti....sa se sesiseze cineva-un organ abilitat...SAU SE NE EXPLICE CE SE INTAMPLA...cred romanii acum locuim pe luna -nu in Romania...
    • -10 (10 voturi)    
      Auzi mai? (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:22)

      sebastian [anonim] i-a raspuns lui cccr

      Imagineaza-ti ca in perioada de criza Udrea a dat 1 milion de euro pe o frunza pe care o lua cu 30 Euro de pe net. Imagineazati ca pe timp de criza s-au cumparat ceasuri suflate cu aur care s-au pus in Bucuresrti, Imagineazati ca Basescu a indatorat tara cu 20 mld euro din care nu se vede nimic (chipurile pensii si salarii). Imagineazati ca Videanu plateste 100 euro pe an pentru pamantul pe care are palatul, pamant concesionat de la biserica cu 100 euro pe an, tot la el se duc banii rezultati din spargerile si schimbarile zilnice de borduri.
      Asa ca nu te mai criza pentru o cheltuiala necesara pentru a se vedea vointa poporului.
      • +6 (6 voturi)    
        Mai usor cu pianul pe scari, ... mai! (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:47)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

        Lasa/ma cu poporul tau!
        Lasa/ma cu milogii tai, cu mincinosii, cu dobitocii si indobitocitii tai, cu uslinosii tai ce pot fi caracterizati in fel si chip!
        Lasa/ma cu pontalaul tau plagiator, mincinos, labil psihic...
        Lasa/ma cu adormitul tau... apropo, la ce ora a venit azi la Presedintie?!
        Ia te uita pe strazi!
        De ce se mai schimba bordurile daca nu mai este Videanu?
        De ce goagal are ceas de 35-40.000 euro?
        De ce se zgarie la gat bombonel?
        Ai impresia ca toti sunt ca tine?
        Gandeste, sau iti cer prea mu;t?!
      • +5 (5 voturi)    
        Esti alaturea cu drumul (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:55)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

        Ceasurile de aur le-a pus "independentul" Oprescu

        Indatorarea o sa continue ca nici astia de acu' nu au bani si nu Basescu s-a indatorat ci guvernul.

        Frunza nu stiu daca a costat 1milion de euro. A fost parca 100.000 euro.

        Videanu Nu mai ia nimic din spargerile de borduri, ca nu mai e primar, dar borduri se pun in continuare, ca de ce sa nu castige si uslasii ceva din primarii?

        Dar, a propos, ai vazut ce ditamai palatul are Crinulet cu nevestica lui?

        Oare joaca leapsa in ditai hardughia?

        Si o inteebare? Crezi ca Videanu a beneficiat de bordurile puse la strada proaspat asfaltata a proaspatului nostru presedinte interimar?
    • +3 (3 voturi)    
      CCR (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:34)

      vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui cccr

      CCR trebuie sa valideze referendumul nu parlamentul, asa scrie in constitutie.
  • -17 (27 voturi)    
    Era de asteptat (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:07)

    Colonel [utilizator]

    "Lovitura de stat" e legala! Toti cei care vehiculeaza acest termen si distrug reputatia Romaniei ar trebui sa treaca pe la Nastase prin celula. Din cauza lor euro continua sa creasca, ca denigreaza statul roman si produc pagube foarte mari. Jos PDL, jos PPE!
    • +8 (8 voturi)    
      Nu intelegi nimic.. (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:22)

      vasglo [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      CCR tocmai a reconfirmat ca presedintele nu a facut fapte grave, dar Parlamentul a decis sa-l suspende, pentru ca nu este format din oameni RESPONSABILI....
      • -2 (2 voturi)    
        CCR (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:59)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui vasglo

        a zis de la inceput ca nu considera ca s-a incalcat grav constitutia. E doar un aviz consultativ, iar continuarea suspendarii cu un aviz negativ nu inseamna nimic neconstitutional. Asa cum vezi, suspendarea e constitutionala! Lovitura de stat nu e constitutionala si nici nu se da prin referendum. Hai la vot si confirma-ti presedintele, nu mai urla aiurea, ca ne distrugeti tara cu propaganda asta!
        • 0 (0 voturi)    
          Mai răsfirat, băieţi (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:40)

          dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Mai răsfirat! Postac uslinos "care eşti"!
          Hait, iar am citat din clasicii psd - primarul vanghelie!
    • +7 (7 voturi)    
      Eu o vehiculez si pe deasupra sunt si in diaspora (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:24)

      Archaeon [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Iar asta inseamna ca distrug imaginea Romaniei daca zic adevarul?!?!?!?!

      Si ar trebui sa trec pe la Nastase prin celula? Cine esti tu, ma, sa zici asa ceva?

      Auzi "individule" in momentul in care vei scrie macar odata in viata ta minuscula un articol intr-o revista de specialitate, iti vei da seama ce inseamna PLAGIATUL pe care PM-ul tau, ca pe mine nu ma reprezinta, il trateaza ca pe un rahat. E FURT!!! ca sa intelegi si tu cu neuronii aia lipsa.

      As sta sa-ti demonstrez pe baze legale ce este aia "legalitate" si ce e aia lovitura de stat, dar ma voi chinui degeaba, ca nu vedeti altceva decat "Jos Basescu"! Da vezi tu, pe ala l-au ales niste oameni, de 3 ori "individule"! Pe plagiator cine l-a ales?!

      Succes in dezvoltarea neuronilor!!!!

      PS - Vrei sa iti explic si ce-s aia neuroni?!...
      • -1 (1 vot)    
        Explica-mi mie! (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:56)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Archaeon

        Vreau sa vad cat de doct esti!
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt misogin la ora asta... (Miercuri, 11 iulie 2012, 21:16)

          Archaeon [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Asa ca prefer sa nu raspund!
      • -2 (2 voturi)    
        DA! (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:57)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Archaeon

        Ar trebui sa treci pe la Nastase, pentru ca eu platesc inconstienta ta, prin pretul euro! Daca nu era legal, era declarat neconstitutional. O lovitura de stat nu e legala! Esti in diaspora pentru ca nu ai avut suficienta minte sa faci o facultate/master/doctorat si ai ajuns acolo un muncitor de rand care crede ca intelege ce e ala plagiat. Copierea textelor unor legi si a unor documente oficiale nu se citeaza! Succes la realizarea sinapselor!
        • +1 (1 vot)    
          Amuzant (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:40)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Asta va invata Ponta sa spuneti acum? Ca a copiat documente oficiale? Ha ha ha...
          Mai citeste, a copiat din cateva carti. Care nu erau documente oficiale, ci simple carti.

          Sincer, inteleg furia voastra contra lui Base (desi nu o aprob). Dar fularul de pe ochi, care va impiedica sa vedeti ce e Ponta cu adevarat, pe asta nu o sa-l inteleg. Cat de Burberry o fi el...
        • +1 (1 vot)    
          Aoleo (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:52)

          Idioteque [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Ce o mai repetati pe asta auzita la tembelizor.

          Ponta nu a copiat texte ale unor legi ci a copiat pagini intregi de opinii personale (ale altora). Ba a copiat pana si concluzii!!!!!!!

          Si spre deosebire de tine (care probabil n-ai fost in stare sa faci o facultate/master/doctorat nici macar in Romania), mai sunt si oameni care au plecat in strainatate tocmai pentru a face o facultate/master/doctorat pe bune nu cu copiuta!

          Pfff, scarba ce-mi mai e de alde tine.
        • 0 (0 voturi)    
          "Amice, eşti idiot!" (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:44)

          dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          OOOOOPs mă repet, dar numai aşa ai şanse să şi înţelegi, colonele - "Repetito mater studiorum" citat!
          Acolo nu erau texte din legi, ci text luat cu totul şi trecut fără ghilimele, ba chiar fără referinţă, nici măcar la final de lucrare!
          Ce zici, îţi place cum sunt puse virgulele?
          Oricum, reţine ideea din titlu!
        • +1 (1 vot)    
          Multumesc! (Miercuri, 11 iulie 2012, 21:30)

          Archaeon [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          ... celorlalti care vad aceste lucruri. Si DA, este LOVITURA DE STAT, ca este machiata, ca este aparent ascunsa in spatele unor legi mai bune sau mai proaste!!! Tot LOVITURA DE STAT este!

          Si spun tuturor celor din jurul meu ca in Romania are loc o LOVITURA DE STAT! Si crede-ma, individule, ca aia care asculta se sperie de cum le prezint eu situatia! Ce, te oftici?!...

          Si eu ma oftic ca a trebuit sa platesc asigurari sociale si pensii pentru o gramada de intinzatori de mana (vezi "revolutionarii"), pentru o gramada de pensionari "pe caz de boala" sau pensionari "de armata", asta in conditiile in care bunicul meu veteran de razboi avea 200lei.

          Asa ca am plecat, si acum este o ultima sansa pe care o mai vad in Romania. Iar tu, individule, esti responsabil de tot, inclusiv de ce vei vota acuma. Iar daca alegerea celor multi va fi nu democratiei, cu toata parerea de rau, sa va spalati pe cap cu aia de ii veti alege.

          Dar oricand voi reveni si oricand ma voi uita spre Romania, voi avea dreptul sa spun, dupa treaba asta, ca este plina de dobitoci (rog HN sa nu editeze). De ce?! Pentru ca sunt CETATEAN ROMAN si voi accepta parerea majoritatii oricare va fi aia. Ca eu pot, fata de tine, individule, care nu esti capabil sa-ti alegi un presedinte si sa-l lasi sa-si termine mandatul, ca te-ai trezit de dimineata si nu-ti mai place fata lui.

          Dar voi pleca din nou, pentru ca nu-i poti explica prostului ca e prost!

          Am zis!

          PS - Ai cautat mult "sinapse" pe wikipedia? :)))))))))))))))))))))))
          PPS - La capitolul "... suficienta minte sa faci o facultate/master/doctorat..." nici nu are rost sa raspund. Cine intelege, intelege... cine nu, am obosit sa mai explic!
    • +1 (1 vot)    
      ce (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:48)

      ce [anonim] i-a raspuns lui Colonel

      ce te faci matale ca nu vezi este ca persecutarea si uciderea in masa a evreilor in Germania nazista a fost perfect legala! (da, au existat legi ina cest sens, fie aprobate de Reichstag, fie promulgate de Hitler insusi, in baza imputernicirii nelimitate acordate, legal, de acelasi Reichstag).

      faptul ca erau legale nu le face mai putin crime.

      daca maine parlamentul voteaza o lege de exterminare a ungurilor si nu o contesta nici avocatul poporului (Dorneanu doarme) si nici presedintele (Antonescu... viseaza) si niciun alt parlamentar, atunci legea se va publica in Monitorul Oficial si, drept urmare, ar fi de datoria dumitale sa pui mana pe pistol, coasa, furca etc.

      imi spui si mie cum va reactiona Europa la asa genocid LEGAL?
    • 0 (0 voturi)    
      "Amice, eşti idiot!" (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:38)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Citat din Caragiale!
      Ştiu sigur că la colonei nu se învaţă acest lucru! Este o operă subversivă şi necesită un dram de creier!
  • -1 (9 voturi)    
    CC subjugata (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:08)

    gustav [anonim]

    Asa e bine, decoloratilor?
  • +16 (20 voturi)    
    E clar.. (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:08)

    vasglo [utilizator]

    L-au suspendat ca asa au vrut muschii celor 265... De asta urla toata Europa...Intelegeti acum, Victoras, Crinisor, Hunoras & Co..??
    • -8 (10 voturi)    
      Democratie! (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:17)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui vasglo

      Aia 265 de parlamentari sunt reprezentantii poporului si au obligatia sa ne apere impotriva unui presedinte securist care indeamna la ura si care duce o campanie de denigrare a statului ROMAN in strainatate!
      • +4 (4 voturi)    
        @Colonel (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:59)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui Colonel

        Nu serios, tu chiar sustii ca parlamentarii AIA sunt reprezentantii poporului? O clica de hoti si semianalfabeti... probabil te reprezinta pe tine, ca pe mine sigur nu.
      • +1 (1 vot)    
        Mai draga, (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:05)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Poate ai atipit si tu ca iliescu si cand te-ai trezit ai inceput sa tipi si nu stii de ce...

        Sa-ti explic, ca poate asa intelegi, desi daca te cheama "colonel" se cheama ca stii deja cum merge treaba pe la securitate:

        Aia 265 nu reprezinta poporul decat in mica masura. Poate ca ar fi reprezentat ceva daca nu s-ar fi lasat cumparati de usl si daca nu ar fi trecut in barca cealalta. Daca au facut-o, isi reprezinta propriile interese in parlament si nu poporul, ca nu au intrebat poporul cand au trecut la usl.

        Presedintele Basescu nu indeamna la ura. Mai asculta si alte posturi in afara de A3 si o sa intelegi, poate.

        Presedintele Basescu nu a denigrat cu nimic statul roman in strainatate. Poti sa-l acuzi de orice dar nu ca nu e patriot. Vezi ca cei din strainatate au si ei ochi, urechi si creier si judeca singuri.

        In plus suntem in UE asa ca nu mai putem sa facem ce vrem fara sa fim sanctionati.

        Pune-ti un pahar cu apa rece si poate te trezesti si tu.
        • -4 (4 voturi)    
          Democratie! (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:20)

          Colonel [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

          Nu-mi vorbi de A3, cand tu stai pe hotnews unde stirile negative despre PDL apar mult mai tarziu decat in toate celelalte locuri. Exista un singur post care nu face propaganda basista, intr-o mare plina presa manipulatoare, precum b1, hn, romanialibera, realitatea, protv etc.

          Suntem in UE, dar avem legile noastre si suntem obligati sa le respectam. Daca nu corespund cu normele UE, le putem schimba, dar pana atunci suntem obligati sa le respectam asa cum sunt.

          Parlamentarii sunt votati uninominal, iar unii din PDL au fost alesi cu foarte putine voturi (din cauza legii defectuase, au avut dreptul la mandate).

          Ma bucur ca tu crezi ca cine e colonel stie cum e treaba la securitate. Cati colonei au fost fabricati de PDL in ultimul an ? Turcescu colonel securist ? Suna real! In sfarsit recunosti ca sunteti o banda de securisti!
        • -4 (4 voturi)    
          Democratie! (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:20)

          Colonel [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

          Nu-mi vorbi de A3, cand tu stai pe hotnews unde stirile negative despre PDL apar mult mai tarziu decat in toate celelalte locuri. Exista un singur post care nu face propaganda basista, intr-o mare plina presa manipulatoare, precum b1, hn, romanialibera, realitatea, protv etc.

          Suntem in UE, dar avem legile noastre si suntem obligati sa le respectam. Daca nu corespund cu normele UE, le putem schimba, dar pana atunci suntem obligati sa le respectam asa cum sunt.

          Parlamentarii sunt votati uninominal, iar unii din PDL au fost alesi cu foarte putine voturi (din cauza legii defectuase, au avut dreptul la mandate).

          Ma bucur ca tu crezi ca cine e colonel stie cum e treaba la securitate. Cati colonei au fost fabricati de PDL in ultimul an ? Turcescu colonel securist ? Suna real! In sfarsit recunosti ca sunteti o banda de securisti!
          • 0 (0 voturi)    
            "Amice, eşti Idiot!" (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:53)

            dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            Cu ghilimele, că este citat! ŞI atenţie, urmăritul unui post tv, parcă a3 se numeşte, creează demenţă senilă! Ai postat aici acelaşi text de 2 ori! Concentrează-te! Sau mai bine urmăreşte şi tu alte media - dar nu 0tv!
      • +1 (1 vot)    
        amice ...esti idiot (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:15)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        in primul rand, cand cineva iti da o palma pentru a te trezi inainte de a te arunca de pe pod, iti face un favor, iar daca Basescu ar fi avut meritul de a scoate in evidenta in strainatatea incalcarea statului de drept de catre diverse grupuri politice ar fi fost un Patriot!

        in al doilea rand, Basescu nu a facut asta, situatia din romania fiind permanent monitorizata de catre UE si SUA prin reprezentantii lor in Romania, singura filiera pe care puteau ajunge informatii credibile pe baza carora liderii lumii sa faca declaratii.
      • 0 (0 voturi)    
        da, (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:49)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        ce bine ar fi fost să avem doar 300 de parlamentari! Dar, deh, şefii tăi, care te plătesc gras ca să stai pe forumuri, nici nu vor să audă de asta!
        Mind the commas! Sau "Vezi virgulele!"
        Cu ideile, mai greu!
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare ca... (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:02)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui vasglo

      ... mai crizati apar cei dinafara, decat cetatenii Romaniei. Europenii au fost pusi pe jar de trambitele lui Basescu, pe cand autohtonii isi vad de concedii, de cumparaturi in piete, de recoltarea graului, de examene de bacalaureat, de injurat politicieni in stanga si-n dreapta, etc. Daca spuneti ca Romania e pe marginea prapastiei (asa cum cred si sefii europeni), de ce la mitinguri nu se aduna mai multi decat ies dintr-o gura de metrou dupa trecerea unui tren? Iti spun eu: fiindca nu le mai pasa! Fiindca-i doare-n cot de politicieni. Daca s-ar putea, poporul i-ar dori pe toti la un zoo, sa rada de ei cand fac tumbe sau stau dupa grilaj, asteptand cate un colt de paine sau alune, sau biscuiti...
  • +1 (1 vot)    
    O motivare decent (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:15)

    vasile78 [utilizator]

    Practic Curtea Constitutionala explica de ce nu se poate da un verdict mai clar in toata aceasta procedura. De altfel, este clar pentru toata lumea, ca un presedinte care se opune majoritatii parlamentului si care are popularitate mica va fi probabil suspendat, indiferent ce a incalcat sau nu.

    Cred ca problema principala este ca cele 2 suspendari nu au urmarit sa opreasca presedintele sa mai savarseasca fapte grave de incalcare a Constitutiei, ci au actionat ca un fel de Motiune de cenzura, ceea ce evident nu este spiritul Constitutiei.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:22)

    iustas [utilizator]

    La ce bun consultarea CC daca avizul ei este doar Consultativ si nu are nici o importanta
  • 0 (0 voturi)    
    Hai serios, (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:23)

    Dexter [anonim]

    nu poate fi oprita, s-a aprins fitilu si explodeaza bomba.
    A luat-o la vale... e reactorul de la Cernobil....trebuie sa fugim cu totii... eu dau benzina, da cineva chibritul ? :)
  • +3 (3 voturi)    
    Si cum ramane? (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:27)

    McChicken [utilizator]

    Competentele CCR au fost in mod neconstitutional retezate prin OUG. De ce nu se poate reveni asupra suspendarii, din moment ce avizul curtii ar fi trebuit sa fie obligatoriu, si nu consultativ? Stie cineva, cu publicarea in MO a deciziei privind neconstitutionalitatea restrangerii atributiilor curtii ce se mai aude?
    Mi-e greata...
    • -4 (6 voturi)    
      De ce sa se revina ? (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:42)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui McChicken

      Mergi la vot si arata ca ai un presedinte legitim. Si terminati cu lovituri de stat si alte tampenii ca uite unde a ajuns euro din cauza denigrariolor voastre! Veniti la votul democratic si gata!
      • +1 (1 vot)    
        Presedintele.. (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:01)

        vasglo [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        e legitim ca a fost ales popular pentru un mandat de 5 ANI..Demiterea lui in cursul mandatului e ceva EXCEPTIONAL si numai pentru FAPTE GRAVE de incalcare a Constitutiei. De aceea numai cei care doresc suspendarea trebuie sa se prezinte la vot, sa arate ca au forta populara necesara demiterii lui.. Restul e poezie sau manipulare.....
      • 0 (0 voturi)    
        pai (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:03)

        pai [anonim] i-a raspuns lui Colonel

        pai am fost! in 2009 si am votat un presedinte pentru CINCI ani!

        cine esti dumneata sa contesti legitimitatea alegerii mele din 2009?
      • 0 (0 voturi)    
        Ba nu, (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:08)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui Colonel

        NU O SA VENIM LA VOT. In felul asta, Curtea Constututionala va invalida referendumul, iar ponta si antonescu nu vor reusi sa se imbuibeze pe ei si pe acolitii lor corupti (Voiculescu, Hrebenciuc, Nastase, Vantu, Tariceanu-Citroen etc) din banii populatiei.
        • -1 (1 vot)    
          Securistilor! (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:24)

          Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

          Cautati orice metoda sa pastrati in functie un securist nelegitim! Veniti la vot, ca de asta suntem tara democratica. Ar trebui sa li se ia dreptul la vot pe viata celor care nu vin! Sa plecati in Koreea de Nord, unde tatucul cel iubit e mereu presedinte!
          • 0 (0 voturi)    
            Repet, (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:42)

            vasglo [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            presedintele e legitim pentru ca a fost ales de popor pentru un MANDAT DE 5 ANI..
            Esenta referendumului de demitere este ca cei 256 de pucisti sa adune voturile a 50% +1 dintre romani sa se alature lor. Degeaba tipi a neputinta, asta e, adunati 9,2 milioane de voturi "DA" si-l demiteti legal si legitim pe presedinte. Asta vrea Europa, nu masinatiuni si manipulari tipic comuniste. Deci, cei care nu vor demiterea abuziva a unui presedinte care, cica, a incalcat Constitutia pentru ca l-a facut "dottore" pe Ponta, trebuie sa nu participe la acest referendum, care, asa cum ii si zice, este "pentru demiterea Presedintelui..." ATENTIE, NU VA LASATI MANIPULATI si nu participati prin naivitate la validarea lui!!!!!
          • 0 (0 voturi)    
            Colonele... (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:55)

            Socrate [anonim] i-a raspuns lui Colonel

            ...probabil ai fost inaintat in grad de tov. Ilici, daca ai o asemenea mentalitate! Dreptul la vot inseamna, istetule si dreptul de a nu vota! Pe loc, repaus!
          • 0 (0 voturi)    
            Râde ciob (Miercuri, 11 iulie 2012, 20:11)

            dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            de oală spartă!
      • 0 (0 voturi)    
        Colonel - noapte buna! (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:20)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        tu il vrei jos pe Basescu indiferent de consecinte, am inteles. Poate sa dispara Romania, poate chiar si intreaga planeta, daca Basescu ajunge la puscarie este totul in regula. Am inteles, observam si carentele dumitale de logica, multumim pentru opinie. Iti sugeram sa mergi la referendum si sa iti exerciti dreptul de vot, noi cam stim ce avem de facut fiecare.
        • 0 (0 voturi)    
          OOOOpsd (Miercuri, 11 iulie 2012, 20:14)

          dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Mowgli, tu ia-te de mână cu colonelul, că sunteţi amândoi postaci uslinoşi! Dar nu v-au făcut briefingul corect înainte de intrarea în tură, nu-i aşa? Minte aveţi amândoi cam cât aţa care vă ţine urechile la locul lor!
      • 0 (0 voturi)    
        p.s. euro (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:25)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Barbatu' a ajuns acasa beat crita. Nevasta a sarit cu gura pe el ca nu i-e rusine fata de copil sa vina in halul asta acasa ...asa ca Barbatu' i-a tras un picior in fund la copil de a zburat ala micu' pe usa afara direct in zapada, dupa care a inchis usa si a spus: Vezi unde a ajuns euro daca faci scandal!
      • 0 (0 voturi)    
        Vai! (Miercuri, 11 iulie 2012, 20:10)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Ţi-am scris mai sus - nu mai urmări posturile tv deţinute de felix! Ai început să greșești, în scris - sau, nu acesta este stilul tău!
    • -1 (1 vot)    
      Constitutia româniei (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:15)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui McChicken

      CONSTITUTIA ROMÂNIEI SPUNE:

      „ARTICOLUL 95
      (1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, DUPĂ CONSULTAREA Curţii Constituţionale. Preşedintele poate da Parlamentului explicaţii cu privire la faptele ce i se impută.” Deci în Constitutie este trecut faptul că opinia CCR referitor la motivele de suspendare este CONSULTATIVĂ/
      • +1 (1 vot)    
        Interpretabil (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:00)

        McChicken [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Conform cu schemele de aici (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12697739-guvernul-diminuat-atributiile-curtii-constitutionale-surse.htm), avizul curtii este consultativ in pasul 2. Dar in pasul 5 de pe vechea procedura, curtea avea dreptul sa decida daca suspendarea este justificata. Ori disparitia pasului 5 din procedura s-a facut prin OUG, incalcandu-se articolul 115 alin. 6 din Constitutie (Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică.)
  • +1 (1 vot)    
    FAPTE GRAVE (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:51)

    livius [anonim]

    corect !
    acum, daca ne uitam la exemplele de "fapte grave", ceea ce s-a intamplat in ultimele 15 zile se incadreaza fix acolo :)
    • +1 (1 vot)    
      asta (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:35)

      asta [anonim] i-a raspuns lui livius

      asta ziceam si eu: ponta si antonescu au incalcat Constitutia, suspendant Presedintele in absenta unor fapte grave comise de catre acesta.
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:36)

    Cetateanul Roman [anonim]

    Va rog sa aveti amabilitatea si rabdarea de a intelege ce inseamna referendum. Cred ca cea mai exacta si neutra definitie se gaseste la adresa http://en.wikipedia.org/wiki/Referendum
    Veti contatat ca este procedura prin care se solicita participarea INTREGULUI electorat in vederea exercitarii dreptului suveran la autodeterminare. Cum este imposibil sa aduci intregul electorat se adnite prezenta MAJORITATII. MAjoritatea simpla se admite "in extenso" dar nu este posibil mai putin de atit, adica de 50%+1.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine poate dizolva Parlamentul? (Miercuri, 11 iulie 2012, 20:07)

    Moshu [anonim]

    Ar exista o cat de mishca shansa sa se voteze un parlament in care omul de rand ar putea avea incredere???? Da, intrebarea este despre Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Parlamentul mai are reprezentativitate?? (Miercuri, 11 iulie 2012, 22:24)

    avocatul prostilor [anonim]

    In 2009 referendumul de suspendare a parlamentului a fost validat sau nu stimata curte?
    s-a modificat cumva numarul de strutocamile? nu, si rezultatul a fost lovitura de stat facuta de aceasta clica impotriva tuturor normelor de stat de drept intr-o Europa din mileniul XXI!!