VIDEO Curtea Constitutionala discuta sesizarea PDL privind modificarea Legii referendumului si contestatia la revocarea Avocatului Poporului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2012, 10:07 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala va discuta marti sesizarea PDL privind neconstitutionalitatea modificarilor aduse la Legea de organizarea a referendumului de demitere a presedintelui, anunta Agerpres. Legea de modificare a Legii referendumului prevede ca demiterea presedintelui este aprobata daca in urma desfasurarii referendumului propunerea a intrunit majoritatea voturilor valabil exprimate, fata de forma veche a legii, care prevedea ca demiterea sefului statului in urma referendumului este aprobata daca propunerea a intrunit majoritatea voturilor cetatenilor inscrisi pe listele electorale. CCR dezbate marti si sesizarea privind revocarea lui Gheorghe Iancu din functia de Avocat al Poporului.

Ora 10:32: Judecatorii CCR au inceput dezbaterile marti, dupa ora 10:00.

Saptamana trecuta, Guvernul a adoptat o ordonanta de urgenta care modifica Legea referendumului. Prin modificarea adusa de Executiv se revine la forma initiala a legii in care rezultatele votului unui referendum se valideaza cu jumatate plus unu din numarul alegatorilor prezenti la vot.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5626 vizualizari

  • -17 (29 voturi)    
    Mi se pare corecta legea USL (Marţi, 10 iulie 2012, 10:14)

    Alin Anghel [anonim]

    trebuie sa ai aceleasi conditii la demitere, cum ai la alegere. In plus, mi se pare fair ca le-au dat dreptul romanilor din dispora sa voteze.
    • +8 (14 voturi)    
      Nu e chiar asa (Marţi, 10 iulie 2012, 10:31)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      e un fapt mai grav sa demiti un presedinte (pentru fapte grave de obicei, dar in cazul nostru degeaba) decat sa-l alegi
      • +1 (5 voturi)    
        eh nu (Marţi, 10 iulie 2012, 11:52)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui andrei

        In democratie, o decizie (indiferent despre ce e vorba) se ia prin votul majoritatii. In democratie nu discutam despre fapte grave sau nu, ci despre dorinta majoritatii. Iar cand acea majoritate este a populatiei, orice alta discutie e de prisos.

        Cat despre legea discutata, asa cum apare in OUG a USL, a fost in vigoare pana in Aprilie anul curent cand a fost modificata de PDL. Cum ar putea ea sa fie neconstitutionala???
        • -1 (5 voturi)    
          mda (Marţi, 10 iulie 2012, 12:16)

          Archaeon [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          De acord. Da' la noi candi se scoala minoritatii, poate sa schimbe un presedinte... De ce nu a fosta acceptata dorinta majoritatii care l-a ales pe Basescu presedinte?! Aia a fost dorinta poporului!

          Hmmmm!
        • +2 (6 voturi)    
          desigur (Marţi, 10 iulie 2012, 12:21)

          ws [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          ca habar nu ai ce vorbesti.

          nu legea in sine e neconstitutionala, ci faptul ca a fost data prin oug. conform constitutiei, o oug nu se poate referi la legi electorale, asa cum e legea referendumului. clar acum?

          tu crezi ca angela e un fel de sefa de scara ce barfeste cu vecinii monica si traian pe administratorul victor? daca tu crezi ca nu s-a informat inainte sa-i dea un upercut lui victor, te inseli.

          ws
          • 0 (0 voturi)    
            USL = PCR (Marţi, 10 iulie 2012, 13:15)

            david [anonim] i-a raspuns lui ws

            USL inainte de a veni la putere : in prima luna vom mari salariile si pensiile pentru a ajunge la nivelul din 2009, vom crea sute de mii de locuri de munca in primele doua luni, vom face in asa fel incat Romania sa fie ``un greu`` al Uniunii Europene, vom redresa economia, etc....
            USL dupa doua luni de guvernare : Euro atinge un prag maxim in fiecare zi, combustibilul a ajuns la niste preturi enorme, incalcari grave ale constitutiei, demiterea sefilor camerei deputatilor si a senatului, demiterea avocatului poporului, suspendarea presedintelui ( toate acestea fara un motiv intemeiat), etc.... De ce se intampla toate astea ??? Pentru a pune justitia sub controlul lor si probabil pentru a-l gratia pe cel mai corupt om al tarii ( Adrian Nastase) !!! Rusine USL !!!
          • 0 (0 voturi)    
            lovitura de stat 100% (Marţi, 10 iulie 2012, 16:17)

            usl- lovitura de stat 100% [anonim] i-a raspuns lui ws

            Ca un cunoscator al istoriei, al acestei natii pot sa afirm ca tot ce s-a intamplat in ultima perioada de timp a fost o lovitura de stat data din partea lui Ponta si aghiotantilor lui si sa nu uitam cine sunt in spate : Iliescu- un maestru in asa ceva, Voiculescu turnatorul cu o vasta experienta in deturnari de fonduri, hotii, acaparare de averi care au apartinut candva lui Ceausescu, este unul din cei care au pus gheara pe o parte din conturile lui Ceausescu. Hrebenciuc o forta financiara a PSD-ului, un baron ``pe cinste`` care a manevrat cu usurinta judetele pe care le stapaneste ajutand la spalarea creierelor bietilor oameni din Moldova. Sova- un avocat murdarit cu bani negri din afacerile cu Turceniul, un avocat al diavolului care a pus la punct cu multa maestrie invatatata de la tatal Sova (marele avocat si un mare comunist al trecutului) puciul bolsevic care s-a dat statului roman... Putem continua si cu alti grei ai PSD-ului flamanzi de putere si bani si iata ca le-a reusit din pacate sa ne transforme dintr-un Stat de Drept, intr-un Stat bolsevic condus de Ponta !!
        • +3 (5 voturi)    
          In democratie.... (Marţi, 10 iulie 2012, 12:36)

          Vasile [anonim] i-a raspuns lui Xu

          ....nu desfintezi democratia daca poporul vrea acest lucru. :) E putin mai complicat, poate ar trebui sa citesti despre cum apar dictaturile.

          De exemplu: daca parlamentul propune poporului ca PDL sa fie scos in afara legii si majoritatea zice ca da, ar trebui scos in afara legii pentru ca vrea poporul? Asta e psihologie de tip comunist.

          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, doar pentru ca poporul te sustine. Atentie la nuante. Mai lasati televizorul si mai cititi istorie.
        • +1 (1 vot)    
          GRESIT!!!!!!!!!!! (Marţi, 10 iulie 2012, 12:59)

          george [anonim] i-a raspuns lui Xu

          Orice referendum este valabil numai daca se pronunta jumatate + 1 din alegatori(comunitate) pentru ca asta e principiul de baza al referendumului! In ceea ce priveste faptul ca PDL a modificat Legea Referendumului existenta este adevarat....dar de fapt au readus legea initiala pe care o modificasera suspendacii prima oara in 2007! Asa ca daca nu ai informatii corecte mai bine taci...pentru ca astfel de dezinformati ca tine sunt prea multi si or sa ne inabuse cu prostia lor!
        • +1 (1 vot)    
          lui XU (Marţi, 10 iulie 2012, 13:04)

          GMirela [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          legea de modificare a referendumului votata de usl modifica legea votata de pdl.corect pana aici
          NUMAI CA

          PDL a READUS LA FORMA INITIALA LEGEA VOTATA TOT DE PSD SI APOI MODIFICATA TOT DE PSD IN 2007 PTR .tot la referendumul de suspendare din 2007.
          DE FIECARE DATA PSD A SCHIMBAT LEGILE PTR A-L DA JOS PE BASESCU
          DAR ASTA NU O MAI SPUI ori fiindca nu stii.ori ca ne iei de prosti.
        • +2 (2 voturi)    
          publicarea (Marţi, 10 iulie 2012, 13:15)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          in monitorul oficial numai a deciziilor favorabile usl nu incalca constitutia?
          faptul ca nu se publica o decizie a cc care ii da dreptul sa se pronunte asupra loviturii de stat nu este o incalcare a drepturilor cetatenilor care doresc sa afle daca hotararile emise de parlament si guvern au fost constitutionale? cum poate ponta sa mearga la bruxelles pentru explicatii cand el nu este in stare sa ne convinga in tara ca totul a fost legal? cum raspunde la intrebarea de ce nu s-au publicat toate deciziile de ieri ale curtii? de ce s-a publicat numai cea referitoare la crin?ce credibilitate are acest om?
          dca totul este corect si constitutional, atunci de ce nu se publica aceste decizii? de cine si de ce ii este frica? nu cumva tocmai pentru faptul ca stie ca nu sunt constiotutionale aceste hotarari ale parlamentului?nu cumva confirma ca aceste evenimente au fost o lovitura de stat bine pusa la punct. ce dovada mai vreti ca o fost o lovitura de stat?
          ce dovada mai vreti ca ponta a plagiat cand el declara in fata presei ca a plagiat doar 30 pagini din 400 si nu este o problema..
          presa ce faceti, de ce nu dati mereu acel interviu in care recunoaste cu seninatate ca a plagiat?
          de ce trebuie sa mai asteptam o decizie a unei comisii numita de el sa se pronunte asupra plagiatului cand avem un verdict dat de o comisie competenta si, mai grav, avem recunoasterea personala?
          asa si acum, ce dovada mai avem nevoie ca totul a fost o lovitura conceputa de securistii lui voiculescu daca el nu publica in monitorul oficial decizia curtii?
          cum iimva convinge pe vestici ca totul este constitutional cand el ingradeste in continuare dreptul curtii de a se pronunta? crede ca acolo sunt oameni care vor interpreta inadmisibil ca neconstitutional? crede ca toti isi cumpara diplomele sau le plagiaza? se inseala amrnic...
      • 0 (0 voturi)    
        Ponta a reinstaurat dictatura (Marţi, 10 iulie 2012, 13:13)

        Ponta a reinstaurat dictatura [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Toata Europa este alarmata de situatia fara precedent din Romania! Puciul bolsevic al lui Ponta si Crin, coordonati din umbra de Iliescu si Turnatorul Felix Voiculescu a reusit! Toate institutiile statului au fost acaparate de Ponta, Constitutia tarii a fost calcata in picioare, CC este timorata si lucreaza sub presiunea U S L, desi n-ar trebui!!! Dictatura a fost reinstaurata, Ciuma U S L ne-a intors in urma cu 45 de ani pe putin! Trebuie sa ne mobilizam frati romani, sa anuntam peste tot ce se intampla, sa transmitem mesaje in online, in presa internationala, pe forumurile lor ca suntem in mare pericol!
      • 0 (0 voturi)    
        Lovitura de stat a lui Ponta (Marţi, 10 iulie 2012, 15:15)

        Lovitura de stat a lui Ponta [anonim] i-a raspuns lui andrei

        A fost dictatura lui Ponta ! A fost Puci ! Pana si forumurile internationale au intrat la griji, deoarece tot ce s-a intamplat in toate aceste ultime zile au dedus ca aceste evenimente seamana cu o dictatura nemaintalnita pana in prezent. Nimeni nu a reusit sa puna in 3 zile mana pe toate institutiile statului culminand cu demiterea presedintelui tarii !!
    • +16 (16 voturi)    
      nuanta (Marţi, 10 iulie 2012, 10:33)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      nu ne-a "dat" usl dreptul sa votam, noua celor din strainatate. Dreptul la vot figureaza in constitutie.
    • +12 (14 voturi)    
      multumim (Marţi, 10 iulie 2012, 10:37)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      noi, romanii din diaspora iti multumim tie si partidului tau ca in marinimia voastra ne lasati sa votati.
      o sa votam.
      nu v-a venit ideea sa hotarati ca presedintele poate fi demis daca 25% din cei care se prezinta la vot voteaza pentru destituire, aveati mai multe sanse. asa, se joaca.
      stai linistit, o sa votam.
    • +2 (8 voturi)    
      Partial gresit (Marţi, 10 iulie 2012, 10:40)

      a2t [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      Mie nu mi se pare corecta. Prin reciprocitate, daca a iesit presedinte cu 10 voturi pentru, ar trebui sa poata fi demis cu 11 voturi, daca e sa fim absolut corecti fara sa luam in calcul contextele. Dar avem alegeri prezidentiale la fiecare 5 ani. Tot ce se intample intre ele, este exceptional si ca urmare ar trebui sa poata fi sesizat cu ochiul liber de marea majoritate a populatiei, nu doar de marea majoritate a populatiei care vine la vot. Dar fireste, discutiile pe tema asta sunt lungi si parerile impartite.
      • -1 (3 voturi)    
        democratia originala (Marţi, 10 iulie 2012, 11:56)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui a2t

        Draga a2t,

        Stiu ca traim in Romania si vrem sa avem o democratie originala. Probabil pentru ca baietii aia care au inventat democratia s-au gandit la dilema ta, au inventat conceptul de procentaj din voturi. In cazul de fata este nevoie de o majoritate de voturi (procentuala) si nu de un numar de voturi.

        Daca in reciprocitatea ta s-au prezentat la vot mai putin de 19 persoane, atunci da, reciproca este valabila, altfel nu.
        • +1 (1 vot)    
          De acord (Marţi, 10 iulie 2012, 12:33)

          a2t [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          Am si zis in post ca stiu ca discutiile sunt lungi si parerile impartite. De exemplu procentajele sunt relative (la numar de votanti prezenti la vot?, la numarul de alegatori?) etc. Nu o sa mai lungesc discutia.
          Cat despre democratie, ea imbraca mai multe forme, fiecare cu mecanismele ei de reprezentare si guvernare. Noi o avem pe-a noastra, in varianta beta a lui Iorgovan si o sa dureze ceva pana o sa devina o referinta cu adevarat. E bine totusi ca i-am vazut limitele in toata splendoarea lor, pacat ca ne costa aceste limite.
    • +5 (9 voturi)    
      subiect (Marţi, 10 iulie 2012, 10:41)

      dexter [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      ti se pare fair???????fair??????? adica????? e un drept garantat de constitutie dreptul de vot pt toti cetatenii Romaniei!!!!!! nu trebuie sa le de-a nimeni voie!!!!!! au dreptul asta garantat, intelegi mataluta?nu le-a facut nimeni nici un favor! se stie foarte bine ca diaspora voteaza cu dreapta, au incercat sa le impuna conditii, dar ar fi iesit foarte urat! din cauza asta au dat inapoi!!!!asa ca nu e ..fair..... e constitutional!!! vita!!!!
      • 0 (2 voturi)    
        tu le ceri (Marţi, 10 iulie 2012, 11:50)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui dexter

        sa respecte constitutia? nu stii ca tocmai de asta sunt acuzati, de incalcarea constitutiei? cine sa ne spuna daca a incalcat constitutia? o curte fara acest drept? sa vedem daca pana la urma curtea isi va respecta macar deciziile ei din 2005 privind demiterea sefului senatului... macar atat, ca in rest am vazut cum se pronunta, cum ceva este interpretabil in constitutie, mereu, absolut mereu, au avut dreptate cei de la usl...
        sa vedem cu legea referendului, care nu poate f modificata in timpul jocului si cu oug, clar prevazut in constitutie...
      • +1 (1 vot)    
        PSD si PNL tocmai au demonstrat..... (Marţi, 10 iulie 2012, 12:42)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui dexter

        .....ca nu prea mai sunt partide nici democratice, nici pro-europene. O declaratie ca a lui Ponta de ieri i-ar fi scazut popularitatea si i-ar fi adus un vot de blam puternic. Nu e cazul la noi, unde toti analistii mai aveau putin si spuneau ca Merkel sa taca, sa ne lase pe noi cu ale noastre.
        PSD si PNL au trecut pe partea populismului, nu prea le pasa de parerile europenilor, de oamenii inteligenti din tara asta si nici de democratie. Le pasa doar de electoratul putin la minte si analfabet din Romania - care am inteles ca e cam 50-60%. Vom avea timp sa vedem in anii urmatori, pe indelete, retorica de tip partid comunist, anti-reforma, anti-capitalism, anti-europa, anti-democratie, totul sub umbrela sloganului: Asa vrea poporul. Nu va suna cunoscut?
    • +10 (14 voturi)    
      nu este asa... (Marţi, 10 iulie 2012, 10:42)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      Oriunde in lume un referendum se valideaza doar daca voteaza 50%+1 dintre alegatori.

      Legea a fost si la noi cu 50%+1 dintre alegatorii eligibili iar apoi in 2007 la prima suspendare PSD si PNL au modificat-o sa fie astfel incat referendumul sa fie validat indiferent de prezenta la vot.
      PDL a modificat-o sa fie cum era inaite (pana in 2007) iar acum USL vor a faca cum au facut-o si la prima suspendare din 2007.

      Mie mie se pare ciudat ca price referendum se valideaza doar daca sunt 50%+1 dintre alegatori (chiar si pentru demiterea unui primar care este ales tot cu majoritatea celor prezenti la vot este nevoie la referendum de 50%+1 dintre alegatorii eligibili).

      Daca facem un calcul Basescu a castigat cu peste 5m de alegatori. Daca s-ar pastra validarea referendumului cu 50%+1 dintre alegatori inscrisi pe liste insemana ca trebuie sa voteze cam 9m de romani din care este nevoie sa voteze 4.5m+1 pentru demitere.
      Deci oricum Basescu ar fi suspendat cu mai putine voturi decat a fost ales.

      Intr-un stat de drept referendumul trebuie sa aiba aceleasi criterii de validare indiferent de ce se voteaza la referendum ci nu trebuie facut in functie de cum ii convine unei persoane sau grup.

      In concluzie nu este nromal sa fie validat un referndum daca nu voteaza 50%+1 dintre romanii cu drept de vot. Un referndum trebuie sa fie reprezentativ.
      • 0 (2 voturi)    
        vezi sa nu te inneci (Marţi, 10 iulie 2012, 12:01)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui TDragos

        La referendumul precedent, prezenta la vot a fost de 44.45%. Asta inseamna, dupa cum spui tu, ca indifierent ce votau oamenii, votul trebuia anulat (din moment ce nu erau 50%+1 din cei inscrisi pe listele de vot).

        Oricum tu pari a amesteca lucrurile. Una este sa discuti despre PREZENTA la vot de 50%+1 pentru validarea referendumului (ceea ce poate putem fi de acord) si alta este sa spui ca 50%+1 din cei inscrisi pe liste trebuie sa voteze DA pentru validarea rezultatului.

        Poate vei sesiza diferenta, respectiv imbecilitatea legii.

        PS: prezenta la vot, conform tuturor sondajelor, este data la peste 70%
        • +1 (3 voturi)    
          cred ca tu te-ai innecat (Marţi, 10 iulie 2012, 12:13)

          TDragos [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          Eu ma refeream la validarea referendumului si sunt de acord ca daca se prezinta la vot 9m de romani si jumatate dintre acestia voteaza pentru demitere atunci Basescu trebuie sa plece.
          Legea PDL era ca referndumul este validat daca se prezinta 50%+1 dintre alegatori iar legea USL este ca referendumul este validat indiferent de prezenta.

          Nici daca se da un kg de faina gratis nu e prezinta 12.8m m de romani la vot (70%).
          Prezenta o sa fie sub 50%. Inclusiv la locale unde organizarea este mult mai buna deoarece au candidat pentru peste 3.500 de posturi abia a fost o prezenta de 56%.
          Cand sunt mai multi candidati care se organizeaza fiecare individual prezenta este mult mare.

          In plus este iulie si multi sunt in concediu si vacanta (studentii etc).
          Sondajel cu prezenta de 70% sunt credibile la fel de mult cat este si Ponta credibil in cazul de plagiat.
    • +7 (9 voturi)    
      Aceleasi conditii? (Marţi, 10 iulie 2012, 10:46)

      Kimi [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      Pai uite ce scrie in constitutie articolul 81

      "(1) Preşedintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat.

      (2) Este declarat ales candidatul care a întrunit, în primul tur de scrutin, majoritatea de voturi ale alegătorilor înscrişi în listele electorale.

      (3) În cazul în care nici unul dintre candidaţi nu a întrunit această majoritate, se organizează al doilea tur de scrutin, între primii doi candidaţi stabiliţi în ordinea numărului de voturi obţinute în primul tur. Este declarat ales candidatul care a obţinut cel mai mare număr de voturi.

      (4) Nici o persoană nu poate îndeplini funcţia de Preşedinte al României decât pentru cel mult două mandate. Acestea pot fi şi succesive."

      Daca vrei aceleasi conditii si la demitere atunci:

      1. presedintele poate fi demis daca 50%+1 din votantii inscrisi pe listele electorale voteaza pentru demitere.
      2. in caz contrar, se organizeaza un al doilea tur de scrutin in care demiterea se face doar pe baza voturilor exprimate.
      • -1 (3 voturi)    
        cand nu stii sa citesti (Marţi, 10 iulie 2012, 12:04)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui Kimi

        E mai greu sa intelegi.

        Niciun Presedinte al Romaniei nu a primit pana acum peste 50% din voturile celor inscrisi pe liste!

        Pentru aceasta este pasajul cu nr 3 care spune:
        "În cazul în care nici unul dintre candidaţi nu a întrunit această majoritate, se organizează al doilea tur de scrutin, între primii doi candidaţi stabiliţi în ordinea numărului de voturi obţinute în primul tur. Este declarat ales CANDIDATUL CARE A OBTINUT CEL MAI MARE NUMAR DE VOTURI."

        Cum a fost si cazul la ultimele alegeri unde domnul Basescu a fost ales Presedinte cu votul a aproximativ 27.5% (DOUAZECI SI SAPTE) din votantii inscrisi pe listele de vot.
        • +1 (1 vot)    
          simetrie: (Marţi, 10 iulie 2012, 12:47)

          hamham [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          deci daca presedintele nu primeste in primul tur majoritatea de pe liste, nu este ales.

          si se organizeaza turul doi ( fiindca e nevoie de existenta unui presedinte) unde conteaza majoritatea celor prezenti.

          bun,acum sa aplicam principiul simetriei la destituire:

          daca presedintele nu este destituit in primul tur cu majoritatea de pe liste, nu este demis.

          dar in acest caz nu e nevoie de turul doi fiindca turul 1 l-a confirmat ca si presedinte.
          necesitatea unaui al doilea tur s-ar justifica doar daca am avea nevoie de lipsa unui presedinte. ( evident,absurd)

          QED.
      • 0 (2 voturi)    
        logica unde-i? (Marţi, 10 iulie 2012, 12:30)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Kimi

        pai cum de s-a ales Basecu in 2009 ... ca el nu a intrunit decat 28% din numarul celor cu drept de vot.
        • 0 (0 voturi)    
          a uitat ponta sa dea o oug (Marţi, 10 iulie 2012, 15:48)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

          si sa-l puna pe crinulet, el avea vreo 10 %, dar nu mai conta, era iubit de popor... alalalt era iubit numai de mihaela ...
    • +9 (11 voturi)    
      nu e CORECTA legea USL (Marţi, 10 iulie 2012, 10:54)

      stf [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      1. cel mai corect ar fi asa, matematic, daca presedintele a fost ales cu de ex 5,9 mil voturi pentru , pt demitere sa voteze DA (demis) cel putin tot atat. 2. dupa legea USL daca de ex vin 3 alegatori la vor si 2 vor sa-l demita, presedintele e demis demis !!!!!
    • +10 (12 voturi)    
      nu mi se pare ok ce zici (Marţi, 10 iulie 2012, 10:55)

      rco [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      de ce?
      pt ca presedintele se suspenda in cazul incalcarii GRAVE a constitutiei, nu in cazul scaderii simpatiei din partea populatiei

      presupunand ca ar incalca constitutia GRAV, iti garantez ca ar fi demis la referendum in conditiile actualei legi

      pai daca ar functiona legea in felul in care usl o vrea, orice presedinte ar putea fi demis, ca asa vrea o coalitie parlamentara, ceea ce nu e ok

      nici un presedinte nu o sa-si pastreze cota de 50%+1 - pai daca e asa, ce facem? referendum sa-l demitem??? NU. presedintele are mandat de 5 ani. dupa 5 ani, ne spunem din nou parerea.
    • +6 (8 voturi)    
      Diaspora (Marţi, 10 iulie 2012, 10:55)

      zugurudumba [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      Nici macar nu ar trebui s-avem discutia asta in legatura cu votul romanilor din diaspora. Au dreptul sa voteze pentru ca sunt cetateni romani. Si aici se incheie orice discutie.

      Daca nu vor ca diaspora sa voteze, sa le retraga cetatenia. Sa vezi atunci scandal.
    • +6 (8 voturi)    
      USL a dat o ordonanta nu o lege (Marţi, 10 iulie 2012, 11:07)

      motanu_ranjila [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      Iar legea referendumului ar fi fost aceeasi si pentru Geoana, dac-ar fi iesit presedinte.

      Nu este corecta ordonanta pentru ca oricand un presedinte care-si asuma public masuri impopulare, de austeritate, ar putea fi demis cu o majoritate simpla de un electorat format majoritar din pensionari si bugetari care nu sunt interesati de statul de drept sau de respectarea constitutiei si care vad numai ce primesc ei in portofel de la stat, in orizontul de timp imediat.

      Mentinerea / cresterea veniturilor bugetarilor, atunci cand economia scade si mai toate firmele pierd la cifra de afaceri, nu se poate face decat prin imprumuturi externe la dobanzi mari si impozite suplimentare pe spinarea celor care produc ceva in tara.

      Nu avem nevoie de lideri populisti in perioade de criza, pentru ca pe termen nu foarte lung ne-ar duce-n faliment ca tara.
    • +5 (7 voturi)    
      Pina in toamna USL-ul va disparea definitiv (Marţi, 10 iulie 2012, 11:08)

      Gutza [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      Ieri Base a facut o miscare care ii va termina definitiv pe USL-isti, miscare pe care nu a sezizat-o nici macar Cristoiu: s-a dus la CCR, dar nu sa le ceara sa-i dea lui dreptate ci sa-l demita, atat pe el cat si pe Blaga. Dovada? CCR a dat dreptate USL-ului cu unanimotate. Odata eliberat din functia de presedinte, Base are 4 luni la dispozitie sa-i termine pe uslasi. Ajutat de PDL, intelectuali si o parte a presei va pune o presiune enorma pe Ponta, care va avea alte presiuni din partea penalilor si a fomistilor din USL, pe de-o parte si o alta presiune din exterior (Base s-a sfatuit ieri cu d-na Merkel !!!).Deja Copy-lotul a facut ieri cateva gafe enorme si, "ajutat" de papagalul Chitoiu, "victoria" USL-ului in toamna este GARANTAT 100% !!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      corect/incorect (Marţi, 10 iulie 2012, 11:09)

      bbx [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      poate ca este corect,. poate ca nu.

      1. e corect ca parlamentul, la un moment dat, sa hotarasca ca trebuie suspendat presedintele, doar pentru ca e incomod? asa a fost acum pentru ca nu s-au gasit fapte grave de incalcare a constitutiei, ci doar declaratii.
      2. poate mai corect ar fi sa fie suspendat cu numarul de voturi cu care a fost ales. daca la alegerea lui a primit un anumit numar de voturi, atunci la suspendare sa fie macar acelasi numar de voturi, nu 50%+1 din cei prezenti, ca poate se prezinta mult mai putini la referendum decit la alegeri.
      3. poate ar trebui, dupa mintea ta, ca in fiecare an sa facem referendum, sa vedem daca mai vrem sa tinem presedintele, sau guvernul, sau parlamentul, nu? un ales are un mandat, de o durata stabilita, si daca nu face chestii grave, trebuie sa isi duca mandatul la bun sfirsit. oare nu ar trebui sa suspendam si niste parlamentari (penali)?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu mi-se... (Marţi, 10 iulie 2012, 11:10)

      manzu [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      Da , as fi fost de acord daca se parcurgeau pasi normali pentru adoptarea acestei modificari , nu prin OG. la ore mici din noapte precum banditi.
    • +1 (3 voturi)    
      mai usor cu pianu pe scari (Marţi, 10 iulie 2012, 11:49)

      nemo974 [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      nu si-au schimbat cetatenia, is inca romani, si au dreptul sa voteze. ce va sperie diaspora ca vor vota masiv NU? normal ca o vor face, pt ca acolo a3 nu emite.
    • +1 (3 voturi)    
      cum adica? (Marţi, 10 iulie 2012, 12:07)

      Archaeon [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      Ahhhh, am scris juma de pagina de injuraturi. Da le-am sters ca am zis sa am totusi bun simt...

      Faptul ca sunt cetatean roman am DREPTUL sa votez, si nici un putzoi din Romania nu imi va lua acest drept. Cand vom incepe sa discutam de restrangerea acestui drept, inseamna ca vom fi ori in razboi civil, ori renunt la cetatenie.

      Sa vedem la ilegalul din 29 iulie ce se intampla... Daca merita sa ma mai intorc sau nu.

      Am zis!
    • 0 (2 voturi)    
      Ar fi corect daca am vorbi de alegeri..... (Marţi, 10 iulie 2012, 12:33)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Alin Anghel

      .....dar aici vorbim de un fel de proces, de acuzatii, de faptul daca un presedinte este vinovat pentru lucruri grave, nu de faptul daca suntem de acord cu parerile si activitatea dumnealui. Mandatul presedintelui este pe 5 ani si nu ar trebui sa fie demis intr-un fel asemanator cu demiterea unui guvern, pentru ca suspendarea presedintelui nu e un vot politic, ci juridic - adica un fel de proces.
      Astfel incat, nu e ok ca un presedinte care nu e popular sa fie demis, doar pentru ca majoritatea din parlament este impotriva lui si ca are popularitatea mica.
  • -4 (8 voturi)    
    proverb (Marţi, 10 iulie 2012, 10:19)

    motanu_ranjila [utilizator]

    buturuga mica rastoarna carul mare
    • +2 (2 voturi)    
      Cum? (Marţi, 10 iulie 2012, 11:53)

      Proverbialu' [anonim] i-a raspuns lui motanu_ranjila

      Bai, cum e posibil sa scrie unu' un proverb si sa primeasca minus patru voturi? Sint cu adevarat patru oameni care au ajuns sa interpreteze si proverbele in sens politic?

      Tara romaneasca e cu adevarat pe butuci.
      • -1 (1 vot)    
        Mersi de sustinere dar.. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:55)

        motanu_ranjila [utilizator] i-a raspuns lui Proverbialu'

        Se impune o micuta corectie:

        Daca s-au dat 8 voturi si rezultatul e -4, inseamna ca au fost 6 minusuri si doua plusuri :)

        Cred ca unii au interpretat proverbul ca fiind pro USL-ist.

        Eu incercam sa subliniez ca aceasta stire mica si obiectiva este mai importanta decat acel tzunami de invitati si discutii partinitoare prin care antenele si irealitatile incearca sa convinga electoratul de legitimitatea actiunilor coordonate de tandemul Crin-Victoras.
  • +19 (21 voturi)    
    aici e toata miza (Marţi, 10 iulie 2012, 10:25)

    rco [utilizator]

    daca se valideaza cu jumatate plus 1 din cei prezenti.
    in caz contrar, toata mizeria facuta de uslisti va fi in zadar

    sper sa declare neconstitutionala aceasta modificare a legii referendumului
    • -5 (5 voturi)    
      snk (Marţi, 10 iulie 2012, 10:41)

      2+1/4 [anonim] i-a raspuns lui rco

      Speri degeaba. Si eu sper sa se termine circul asta si sa incepa procesele promise aseara si mai sper ca acest sit sa fie ceea ce a fost, unul depopulat de portocalii. Am ajuns sa citim printre randuri daca vrem si comentarii impartiale.
    • -4 (6 voturi)    
      de ce (Marţi, 10 iulie 2012, 10:53)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui rco

      De ce speri asta?
      Legea referendumului e mult mai logica cum vrea USL (si de fapt asa si era pana acum cativa ani).
      Apoi se pare ca mizeria nu a fost tocmai neconstitutionala. Basescu trebuie re-validat prin referendum, si daca e asa bun, va castiga.
    • -1 (1 vot)    
      Chiar daca legea e in forma USL, (Marţi, 10 iulie 2012, 11:05)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui rco

      PDL poate forta demiterea presedintelui prin 50%+1 din votantii de pe listele de vot prin neprezentarea la vot a celor ce-l sustin pe Basescu.
  • -1 (3 voturi)    
    tot vot politic va fi . (Marţi, 10 iulie 2012, 10:28)

    adrian8 [utilizator]

    si daca zic DA si daca zic NU .
  • +3 (9 voturi)    
    Nici o speranta (Marţi, 10 iulie 2012, 10:29)

    Bombonel [anonim]

    Mafia USL a cucerit si Curtea Constitutionala, asa ca de acum, realmente nu va mai misca nimic.
    Crede cineva ca Antonescu a anuntat asa senin ca renunta la politrica in cazul in care CCR-ul, da castig de cauza contestatiilor, fara sa stie de manevrele de sub robele unor judecatori ?
    Pun pariu ca si azi, CCR va da sentinte convenabile USL.
    Ne-a luat Dracul - vorba lui Cristoiu
  • +4 (8 voturi)    
    La cat de corectii (Marţi, 10 iulie 2012, 10:35)

    Bratu Monica [anonim]

    ......au fost cu deciziile pentru Senat si Camera Deputatilor, nu va astepta-ti astazi sa respinga modificarea legii referendumului.

    Vai de noi
    • +2 (2 voturi)    
      pune mana pe carte si lasa postaceala (Marţi, 10 iulie 2012, 11:44)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Bratu Monica

      Monica, gramaticaaaaaaa!
      cum poti sa faci atatea greseli in 2 randuri!
  • +3 (5 voturi)    
    Stand up (Marţi, 10 iulie 2012, 10:38)

    Florin [anonim]

    Capul sus ! Nu vă dezamăgiţi ! Indiferent de manevrele de culise ale sistemului ticăloşit, le putem da peste nas cu votul nostru din: 29 iulie,eventual la alegerea Preşedintelui şi cel de la parlamentare.50% din electorat nu s-a prezentat la votul de la locale (nu au fost tentaţi de pomeni )iar cei aleşi, odată aranjaţi pentru 4 ani şi sub perspectiva decontului către cei care i-au pus pe liste, nu o să mai fie suficienţi de motivaţi să se implice cu atàta zel.
    Ei cu manevrele, noi cu votul.
    • 0 (2 voturi)    
      La vot, la vot (Marţi, 10 iulie 2012, 11:54)

      Votantu' [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Exact, le-o tragem la vot. Io, de pilda, o sa votez "Da". What about you?
  • +3 (7 voturi)    
    Rusia vs Romania (Marţi, 10 iulie 2012, 10:40)

    Yon [anonim]

    Polonia si Romania au fost 2 lancii americane indreptate spre Rusia, dar serviciile rusesti cu ajutorul lui Tusc si Komorovsky l-au eliminat pe Kaczinsky. Acum i-a venit randul si lui Basescu. Cu ajutorul lui Ponta si Antonescu rusii isi rezolva interesele in zona. Ce zici popor roman?! Vreti in UE sau Eurasia (gubernie ruseasca)?! Votati la referendum NU!
  • +2 (4 voturi)    
    jurisprudenta (Marţi, 10 iulie 2012, 10:40)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    are ccr dreptul sa judece? deocamdata nu, caci dreptul i-a fost amputat de Ponta. pana nu se publica decizia in monitor, ccr se spala pe maini de un raspuns la cele 2 sesizari.
    • 0 (2 voturi)    
      jurisprudenta aiurea (Marţi, 10 iulie 2012, 11:41)

      bbx [anonim] i-a raspuns lui sfinxuldinbucegi

      Mie nu mi-e clar o chestie.
      Vine guvernul sau parlamentul, si da o lege.
      Aceasta poate fi anti-constitutionala, deci nu ar trebui publicata in Monitorul Oficial pina nu e verificata.
      Dar sa zicem ca nimeni nu obiecteaza, si ar putea fi publicata.
      Bun, dar, si daca se puiblica, e normal sa se aplice imediat?
      Adica sunt cazuri de situatii de urgenta, calamitati, alte asemenea chestii, cind trebuie facut ceva urgent, deblocat fonduri, trimise ajutoare, etc. La asemenea cazuri se justifica urgentele.

      Dar aici a fost cazul de asa ceva? Adica bine, trebuie suspendat repede, ca poate a facut chestii grave, ceea ce nu am vazut ca e cazul, dar cred ca daca aplicarea diferitelor legi, care au fost acum scoase, apoi rapid publicate , sa lase o perioada de citeva zile, pentru ca macar sa se poate verifica de juristi sau chiar CCR ca sunt ok acele legi.

      E oricum interesant, vine guvernul, da OUG ca nu e voie, se aplica imediat, apoi vine CCR si zice ca e neconstitutional, dar nu se anuleaza legea pina nu se publica decizia CCR in Monitorul Oficial, hotarire care poate fi intirziata cim vor muschii lor.

      De ce nu se face publicarea in Monitorul Oficial zilnic, tot ce s-a hotarit in acea zi, pina la o anumita ora, iar restul se publica a doua zi. Iar publicarea se face in ordinea in care au fost scoase respectivele acte. Iar daca trece o zi in care nu au fost scoase nici o lege sau decizie, se scoate Monitorul Oficial gol, specificind ca in acea zi nu sunt legi de publicat.
  • 0 (6 voturi)    
    ESTE NECONSTITUTIONAL (Marţi, 10 iulie 2012, 10:42)

    a4 [utilizator]

    Nu poti modifica o LEGE printr-o ORDONANTA a Guvernului. S-au grabit sa dea ordonanta, puteau sa adopte o noua lege! Dottore!
  • +2 (6 voturi)    
    Oricum nu poate schimba nimic (Marţi, 10 iulie 2012, 10:58)

    Ionescu2 [utilizator]

    Daca Curtea o declara neconstitutionala, oricum declansarea referendumului s-a facut deja cu ordonanta in vigoare si Curtea nu mai poate schimba nimic doar eventual pentru referendumurile viitoare. Pa.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 10 iulie 2012, 11:45)

      Scum Hero [anonim] i-a raspuns lui Ionescu2

      E o diferenta de nuanta:
      - un referendum se desfasoara dupa legea aflata in functiune la momentul declansarii, chiar daca legea este modificata ulterior;
      - o lege declarata neconstitutionala inceteaza sa-si produca efectele; OUG de modificare a legii referendumului, chiar daca a fost aplicata anterior declansarii referendumului, inceteaza sa-si produca efectele daca este declarata neconstitutioanala; deci nu poate fi aplicata la referendum; aici nu e problema de retroactivitate - referendumul nu a avut loc inca la momentul declararii neconstitutionalitatii.

      Tot curtea valideaza sau invalideaza rezultatele referendumului. Asa ca ce decizie vor lua acum, o vor aplica si la rezultatele referendumului.
  • -4 (6 voturi)    
    ai fost ales cu 28%, poti fi demis la fel (Marţi, 10 iulie 2012, 11:04)

    deceneus [utilizator]

    este aberant cum si-a modificat Basescu legea pentru a-si apara scaunul.

    Daca pentru desemnarea presedintelui au fost suficiente majoritatea voturilor exprimate , este normal sa poata fi demis in acelasi mod.

    In 2009 din 18.303.224 romani cu drept de vot, Basescu a castigat turul 2 cu 5.274.063 de voturi.
    Deci el a ajuns presedinte pe voturile a 28% din romanii cu drept de vot.

    Asa cum isi modificase Basescu legea cu dedicatie era nevoie de 50% +1 voturi din populatia cu drept de vot, adica un procent aproape dublu decat cel cu care a fost ales.

    Revenirea la vechea lege este perfect constitutionala!
    • +2 (4 voturi)    
      si pentru PARLAMENTARI aceleasi reguli (Marţi, 10 iulie 2012, 11:07)

      a4 [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Propunerea de modificarea a venit din partea PSD, d-ul Soava, asa ca ...
    • +1 (3 voturi)    
      .... (Marţi, 10 iulie 2012, 11:49)

      Scum Hero [anonim] i-a raspuns lui deceneus

      Ar trebui sa poata fi demis cu un numar cu +1 mai mare decat al voturilor cu care a fost ales, nu cu 1.000.001 voturi din 2 milioane de posibili votanti. Iar parlamentul ar trebui dizolvat automat in caz de reconfirmare.

      Dar sa nu uitam ca avem un referendum validat si nerespectat timp de 5 ani de parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      nu prea intelegi... (Marţi, 10 iulie 2012, 11:51)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Este clar ca nu intelegi nimic...este vorba despre validarea referndumului.
      Pentru validarea referndumului in mod normal (in contradictie cu legea USL-ului) trebuie sa participe 50%+1 dintre alegatorii cu drept de vot indiferent de modul in care acestia voteaza, adica trebuie sa voteze cam 9m de romani.
      Daca 50%+1 (adica in jur de 4.5m) dintre cei care participa la vot voteaza pentru suspendare atunci Basescu este demis. Nu poti sa spui ca poti sa validezi un referendum indiferent de gradul de participare. De exemplu daca voteaza doar 3m de romani dintre cei 18m, ti se pare relevant astfel incat sa fie validat referendumul?
      Sa presupunem ca 70% din cei 3m voteaza pentru suspendare atunci Basescu este demis cu 2.1m de voturi in timp ce el a fost ales cu 5.3m de voturi.
      Deci daca s-ar mentine pragul de validare de 50%+1 dintre alegatori si 50%+1 dintre acestia ar vota pentru suspendare (adica 4.5m+1) ar fi mult mai echitabil decat sa fie validat referendumul indiferent de prezenta. Si 4.5m ar insemna doar 24.6% dintre totalul romanilor cu drept de vot.
      Validarea referendumului indiferent de prezenta la vot este total inechitabila si neconstitutionala intr-un stat de drept.
      • +1 (1 vot)    
        te agiti degeaba (Marţi, 10 iulie 2012, 13:01)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

        Tudor te agiti pentru chestii minore. Referendumul oricum va fi validat pentru ca se vor prezenta peste 70% din romani la vot.

        Problema e ca basescu modificase legea astfel incat pentru demitere sa fie nevoie de 50% + 1 din numarul cetatenilor cu drept de vot ceea ce este un abuz de putere.


        In alta ordine de idei, daca un cetatean e interesat sa -si spuna punctul de vedere, sa vina la referendum. Daca nu ceilalti vor decide pt el. Asa ca nu mi se pare normala acea conditie de 50% +1 pt validarea referendumului. Multe probleme importante pot ramane netransate din cauza indolentei romanilor.
  • +3 (5 voturi)    
    Curtea Constitutionala (Marţi, 10 iulie 2012, 11:05)

    marian [anonim]

    Acelasi lucru sper si eu.
    La fel si cu avocatul poporului. Curtea va declara neconstitutionale modificarile aduse.
  • +2 (4 voturi)    
    Biet popor roman! (Marţi, 10 iulie 2012, 11:28)

    Ferri [utilizator]

    Eu cred ca si astazi Curtea Constitutionala va decide prin reprezentantul UDMR in favoarea uslamului.Amintind aci doar doua evenimente istorice si anume:decapitarea lui Mihai Viteazu si tragerea pe roata a lui Horea,Closca si Crisan.Stau si ma intreb pana cand acesti unguri ne vor trasa destinele noastre ca popor?
    • -1 (3 voturi)    
      ce tie nu-ti place ....:) (Marţi, 10 iulie 2012, 12:03)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Ferri

      cand UDMR-ul se prostitua pentru PDL nu erati la fel de indignati :) ... PDL-ul are parte de acelasi tratament pe care l-a aplicat si el :)
  • 0 (2 voturi)    
    azi pica (Marţi, 10 iulie 2012, 11:48)

    andreiu [utilizator]

    Eu cred ca CCR a decis prima data in favoarea USL si acum, si cea mai importanta, in defavoarea lor... adica degeaba presedintele e suspendat... cu legea veche areferendumului are prea putine sanse sa ie suspendat.
    Oricum noua lege e total tampita si nu-i normal sa schimbi legile atunci cand te deranjeaza. Demiterea nu e tot una cu alegerea. Iar comunistii nu-s obisnuiti sa fie dirijati de legi .
  • 0 (2 voturi)    
    Antonescu = Ceausescu (Marţi, 10 iulie 2012, 12:18)

    iulia [anonim]

    Odata cu venirea comunistilor de la USL la putere avem impresia ca ne-am intors in timp si ca traim vremurile de dinainte de 89... Este incredibil modul abuziv cu care se comporta Antonescu ( Ceausescu) si Ponta (copy-paste)... Observ din ce in ce mai multi oameni care regreta cu varf si indesat venirea acestor oameni malefici care confisca statul de drept! Romanii trebuie sa se trezeasca, trebuie sa-si impuna punctul de vedere si sa faca in asa fel incat Romania sa nu fie acaparata in totalitate de regimul Ceausist impus de acesti impostori!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce va spune Ponta-dictatorul, Europei (Marţi, 10 iulie 2012, 12:43)

    Ce va spune Ponta-dictatorul, Europei [anonim]

    Ponta face turul Europei!! Stati calmi nu in calitate de copilot, Nu! Nu! In calitate de Premierul Copy-Paste al Romaniei!
    Ponta face turul Europei ca sa spuna urmatoarele:
    -sunt premierul unei tari cu oamnei cretini pe care am reusit sa-i pacalesc mult prea usor
    -sunt produsul finit, sunt creatia lui tovarasu' Iliescu si tv. Nastase. Deci sunt un mare cunosacator al doctrinei socilaiste
    -sunt un dictator, am spus-o recent ca ma compar cu Che Guevara
    -destin recodul in plagiat si am diplome si titluri false
    -am reinstaurat dictatura in Romania NUMAI in 4 zile, record mondial trebuie sa recunoasteti
    -am distrus in doua luni economia tarii si am impovarat romanii si mai tare dand boom-ul la euro (sa creasca, asa le trebuie prostovanilor daca m-au crezut)
    -am pus gheara fix in 3 zile pe toate institutiile statului
    -am transformatu Statul de Drept in statul lui Ponta-USL=PCR
    -am amenintat Curtea Constitutionala ca, daca nu dau favorabil la "reclamatiile" opozantilor, ii distrug
    -l-am demis pe Basecu deoarece eu sunt mai dictator ca domnia sa
    -am promis la '"bobor" cativa poli in plus ca eu sa-mi fac mofturile impreuna cu partenerul meu de lene Crin
    -am marit preturile la toate, benzina am facut-o la pret de licori sfinte, euro l-am facut sa creasca ca viteza masinii mele de curse
    -am facut toate acestea deoarece, eu, sunt o biata sluga a lui taica Ilici si a lu' tovarasu' Voiculescu-Turnatorul tarii
    -m-au facut premier si acum sunt obligat sa le dau tara pe mana
    -pe Crin nu-l bagati in seama ca el doarme mai tot timpul si cand e treaz bea de stinge.
    In concluzie dragi "ieoropieni" eu micul dictator am facut din Romania un stat comunist asa cum ii sta bine. Nu va convine, asta este! Dati-ne la groapa de gunoi a lumii civilizate, eu si clica mea din spate: Hrebe, Dragnea, Nastase, Sova, Iliescu, proxenetii din P S D ne descurcam cu masele, ca doar de asta ii mentinem la stadiul de turma, ii manevram usor. Sau, ne ajuta Moscova.
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum pentru destituirea președintelui (Joi, 12 iulie 2012, 17:05)

    herodot1 [anonim]

    Doresc să vă pun următoarea problemă:
    1. Presupunem că în listele electorale sunt înscriși 18.000.000 alegători. S-au prezentat la vot 50%+1 (9.000.001) alegători. Dintre aceștia 4.500.001 au votat pentru destituire. Referendumul este validat.
    2. Presupunem că în listele electorale sunt înscriși 18.000.000 alegători. S-au prezentat la vot 50%-1 (8.999.999) alegători.
    Dintre aceștia 8.999.998 au votat pentru destituire. Referendumul nu este validat. Vi se pare corect? Mie nu.
    Consider că prezența la vot a 50%+1 dintre cei înscriși pe listele electorale nu este o condiție corectă. Condiția corectă este ca, indiferent de numărul celor care au votat, numărul voturilor pentru destituire să fie de cel puțin 4.500.001 (în ipoteza pe care v-am supus-o analizei).
    V-aș fi recunăscător dacă mi-ați răspunde scurt dacă am dreptate și, eventual, să puneți în dezbatere publică părerea mea. Mulțumesc.