Ce spune Guvernul despre aprobarea OUG privind diminuarea atributiilor CCR. Andrei Zaharescu, purtator de cuvant: Guvernul poate simti nevoia sa modifice urgent orice crede necesar, in orice clipa

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2012, 16:00 Actualitate | Esenţial

Purtatorul de cuvant al Guvernului, Andrei Zaharescu, nu a putut sa explice care a fost urgenta pentru care a fost aprobata Ordonanta de Urgenta pentru modificarea Legii 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale. In schimb a spus ca Executivul "poate simti nevoia sa modifice urgent, in orice clipa, orice crede necesar. Probabil ca in acest moment, cand s-a produs ordonanta de urgenta, exact acum trebuia sa vina". Mai mult, Zaharescu a afirmat ca Executivul are abilitatea de a emite ordonante de urgenta chiar si in vacanta parlamentara. Aceasta este o afirmatie eronata in conditiile in care Guvernul este abilitat sa emita in perioada vacantei parlamentare ordonante simple, nu ordonante de urgenta.

Guvernul Ponta a adoptat miercuri o Ordonanta de Urgenta, publicata rapid in Monitorul Oficial, prin care se retrage Curtii Constitutionale abilitatea de a aviza hotaririle Parlamentului. Ordonanta de Urgenta face ca suspendarea presedintelui Traian Basescu sa fie mai simpla. Executivul a dat aceasta OUG dupa ce premierul Ponta anuntase inaintea sedintei de guvern ca nu are "vreo intentie de a afecta independenta institutionala" judecatorilor CCR. Miscarea prin care atributiile CCR sint diminuate face parte dintr-un plan complex al USL care are ca finalitate suspendarea lui Traian Basescu din functia de presedinte (Citeste aici  Planul de actiune al USL pentru suspendarea presedintelui Traian Basescu. Cei 7 pasi esentiali)

OUG pentru diminuarea puterilor CCR a fost publicata deja in Monitorul Oficial. Demiterea presedintelui a scapat de un filtru institutional.

Motivul emiterii OUG: Conferirea competentei Curtii Constitutionale de a se pronunta asupra hotararilor Parlamentului este de naura sa creeze disfuctionalitati

UPDATE Andrei Zaharescu a revenit cu precizari referitoare la modificarea Legii privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale. "Guvernul considera necesar ca trebuie intervenit deindata pentru conferirea cadrului legal necesar desfasurarii in bune conditii a activitatilor institutiilor fundamentale in acord cu atributiile acestora conferite de Constitutia Romaniei, republicata", spune Zaharescu.

Comunicatul integral

¬Articolul nr 27, alin. 1 din Legea 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale a fost modificata prin Legea nr. 177/2010 in sensul ca, la competenta Curtii Constitutionale de a se pronunta asupra constitutionalitatii regulamentelor Parlamentului s-au adaugat si hotararile Camerei Deputatilor, ale Senatului, precum si cele ale plenului celor doua Camere reunite ale Parlamentului.

Hotararile Parlamentului nu sunt adoptate in exercitarea competentei legislative conferita de Constitutie ci vizeaza alte activitati, precum cele de numiri in functii sau cele care tin de activitatea curenta a Parlamentului. Or, modificarea adusa in anul 2010 si conferirea competentei Curtii Constitutionale de a se pronunta asupra hotararilor Parlamentului este de natura sa creeze disfunctionalitati in activitatea Parlamentului. Pentru aceste motive Guvernul considera necesar ca trebuie intervenit deindata pentru conferirea cadrului legal necesar desfasurarii in bune conditii a activitatilor institutiilor fundamentale in acord cu atributiile acestora conferite de Constitutia Romaniei, republicata".



Citeste mai multe despre   























5725 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    !!! (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:06)

    cristiian [utilizator]

    Cine este guvernul asta si cum reprezinta el romanii?

    Este o super putere?!
    • +9 (9 voturi)    
      purtator de cuvant? (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:48)

      octaav [utilizator] i-a raspuns lui cristiian

      Ce afirmatie face si Zaharescu. Te-ai astepta ca un purtator de cuvant sa fie mai rafinat si sa nu comunice asa abrupt adevaratele intentii.
      Pe langa faptul ca moralitatea si legalitatea intentiilor guvernului sunt discutabile, faptul ca tu ca purtator de cuvant zici pe fatza ca "noi facem ce-avem chef" mi se pare o greseala sau o sfidare.
      Politica pumnului in gura. All bow before our new USL overlords!
      • +2 (2 voturi)    
        zaharescu (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:08)

        marcus63 [utilizator] i-a raspuns lui octaav

        care a fost concediat de la PRO TV pentru luare de mita!
  • +28 (28 voturi)    
    suna cunoscut? (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:07)

    -Myth- [utilizator]

    e ceva de genul: "sa-mi numarati ouale!"
    • +8 (8 voturi)    
      Ha (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:23)

      Mai sa fie [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

      Nu v-am plagiat ! Am gandit la fel ....
  • +19 (19 voturi)    
    O intrebare (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:07)

    alex [anonim]

    Eu traiesc "afara" si urmaresc doar in presa ce se intampla in tara. Dar deja, articolul acesta, parca pune capac. Va rog sa imi spuneti si mie, este hotnews partinitor si exagereaza in afirmatii, sau declaratiile zeflemitoare ca cea de fatza, in genul "fac ce vreau muschii mei" sunt reale si la ordinea zilei?

    Sper ca totusi modul hotnews de prezentare a evenimentelor sa fie intr-adevar de tip tabloid, pentru ca daca intr-adevar e real ce se intampla, ma cam ia cu friguri :-(
    • +13 (13 voturi)    
      e in citat (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:24)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui alex

      "poate simţi nevoia să modifice urgent, în orice clipă, orice crede necesar. Probabil că în acest moment, când s-a produs ordonanţa de urgenţă, exact acum trebuia să vină" - ghilimelele HotNews.
    • +9 (9 voturi)    
      Un raspuns (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:26)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui alex

      Tot ce pot sa spun este c-o sa ai nevoie de multe paturi... :(
    • +7 (7 voturi)    
      din pacate e real (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:30)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui alex

      cauta si pe mediafax.ro...
    • +7 (7 voturi)    
      MUSCHII LOR (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:57)

      livius [anonim] i-a raspuns lui alex

      Din nefericire e real.
      Noul presedinte al Cam Deputatilor -" Pot sa reclame si la mama CCR-ului "!
      Tot el - "Astept de la Dl. Ponta sa-mi spuna ce doreste de la Cam. Dep.". Guvernul pus in functie de parlamentari le spune ce doreste de la ei :)
      Cursul valutar creste de 2 luni si azi a luat-o pe aratura. De la plecarea lui MRU, BNR cheltuieste zilnic din rezerva pt a controla cursul. Pana la nivelul la care au fost deja avertizati de catre FMI sa se opreasca. Pe 24 iulie vin cei de la FMI. Sa vezi de atunci ce urmeaza...
      Nu-si bat joc de PDL (care si-o merita intr-o oarecare masura), dar isi bat joc de ultimii 22 de ani din viata noastra.
      Asa ca, desi nu mi-am dorit sa plec niciodata, simt ca muncesc degeaba si ma pot trezi "nationalizat" oricand. Suntem in America de Sud nu in UE !
  • +14 (14 voturi)    
    Un roman caruia viata i-a suras (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:08)

    radu [anonim]

    Cu o familie frumoasa, cu copii frumosi!
    Pentru ce te balacesti, Andrei, in mizeria asta?!
  • +17 (17 voturi)    
    CCR (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:08)

    ciprianmarius [utilizator]

    CCR nu se poate pronunta pe legalitatea acestei OUG, chiar daca nu sesizata de cineva? Nu inteleg, din moment ce Guvernul nu poate emite OUG in vacanta parlamentara, si totusi emite, nu exista nimeni care sa opreasca aplicarea acestor OUG?
    • +1 (1 vot)    
      nu e chiar asa (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:47)

      littlemiss [anonim] i-a raspuns lui ciprianmarius

      Guvernul poate emite ordonante de urgenta in vacanta parlamentara, interdictia e aplicabila pentru ordonantele simple, in cazul carora e necesara abilitare din partea parlamentului.
  • +20 (20 voturi)    
    Incompetenta! (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:10)

    dcd [anonim]

    Andrei Zaharescu si-a atins limita competentilor sale.
    Ii dorim un somaj cat mai placut!
  • -16 (16 voturi)    
    atributiile curtii (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:12)

    precizare [anonim]

    Se revine la atributiunile initiale ale curtii(se anuleaza modificarile facute de guvernul BOC
    • +8 (8 voturi)    
      Nu le-a facut (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:40)

      ciprianmarius [utilizator] i-a raspuns lui precizare

      Nu guvernul Boc le-a facut, ci un amendament al PSD, propus de dl. Sova. Oricum, situatia normala este cea in care CCR controleaza orice act normativ (lege, OUG, ordonanta, HG etc.). Daca maine parlamentul adopta o hotarare sau guvernul o OUG ca legislatura dureaza 25 de ani?
      • +1 (1 vot)    
        dar daca ne vinde ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:32)

        toma [anonim] i-a raspuns lui ciprianmarius

        la rusi !?
        poate ?
        sigur ca poate...
    • +3 (3 voturi)    
      Pe cind sa ne asteptam (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui precizare

      la o OUG in care sa se precizeze ca teza de doctorat a lu Ponta este de o inestimabila valoare si nu a fost copiata?
  • +15 (15 voturi)    
    cunoaste si el (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:13)

    t_roxx [utilizator]

    la fel de mult cat stapanii lui! mintim la televiroz poporul, ca e prea prost sa si dea seama!
  • +14 (14 voturi)    
    ! (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:15)

    AndreiU. [utilizator]

    Pasul urmator, Ordonanta de Urgenta sa se desfiinteze toate partidele inafara de cele care sunt la putere acum.

    Suntem un popor, de surzi, orbi, muti, ignoranti, ne lasam calcati pe gat cu prea mare usurinta. Oamenii de buna credinta care au murit la Revolutie, care au murit la Mineriate se rasucesc in mormant.

    Deja aici discutia este mai mare decat persoana lui Basescu, Ionescu sau Popescu! Oamenii astia ne spun clar, pe fata, ca pot schimba orice, pe oricine, oricand dupa bunul plac, fara ca vreo autoritate in tara asta sa conteste.

    Sa ne fie rusine! Nu suntem un popor demn de Europa!
  • +21 (21 voturi)    
    Andrei Zaharescu (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:16)

    zuperman [utilizator]

    E greu fara prompter :)
  • +15 (15 voturi)    
    Sa inceapa cu Dl. Zaharescu! (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:18)

    Mai sa fie [anonim]

    Ma intreb cat de abil trebuie sa afirmi un astfel de lucru. Mai bine spunea 'asa vor muschii mei" sau ceva de genul asta.
    RUSINICA, dle Zaharescu...mai bine intoarce-te la Antene ca acolo puteai sa zici orice cata vreme era conform cu (stii tu ce).
    Oricum asta a sunat cam ca ' sa imi numere ouale'
  • +13 (13 voturi)    
    - (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:18)

    stupidcow [utilizator]

    Trebuia să-l întrebe cineva de niște pantofi, papuci, chestii d-astea la care se pricepe
  • +15 (15 voturi)    
    super motivare! (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:19)

    Batzanu [utilizator]

    Guvernul copy-paste are dreptul sa faca orice vrea el pentru ca asa vrea:).
    trist dar adevarat!
    asteptam ordonanta care ne spune cat sa mancam !
  • +6 (6 voturi)    
    MO, CCR, Parlament, Guvern, ICR etc. (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:20)

    omliber [utilizator]

    Dintotdeauna Monitorul Oficial a fost la legislativ. Si este normal sa fie asa. Pentru ca este LEGISLATIV. Legile se fac in Parlament. Ca in democratia noastra "originala" legile se fac in Guvern... Asta este o alta dezbatere.
    Dar Monitorul Oficial este al Parlamentului. Asa a fost totdeauna!
    Normal ca dl Zaharescu nu poate explica!!! Nu are ce sa explice. Este un derapaj... Guvernul si Parlamentul, deocamdata, se acopera unul pe altul... Dar cand nu vor mai fi in tandem!!!
    Dar nu mai era de ajuns sa piteasca Monitorul Oficial. Trebuia anihilata si Curtea Constitutionala. Nu sunt un fan al Curtii Constitutionale, dar pumnul in gura nu-l accept nici pentru mine nici pentru institutiile statului.
    Asa, cu Monitorul oficial pitit si Curtea Constitutionala redusa la tacere (Avocatul Poporului = mut, deci nu mai are cine sesiza Curtea Constitutionala) majoritatea ilegitima din Parlament (nu s-a format in urma votului popular ci in urma unui sir lung de tradari si mituiri) isi poate face "de cap" cu succes... Pana vine plata... Totul se plateste pe lumea asta, chiar daca nu imediat si poate, nu direct....
  • +5 (5 voturi)    
    e lovitura de stat (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:20)

    Gryphus [utilizator]

    taierea atributiilor curtii constitutionale e un abuz de putere, o lovitura de stat pt ca se impiedica functionarea justitiei care e o putere in stat!
  • +5 (5 voturi)    
    dezamagitor (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:21)

    Alexandra [anonim]

    mare om Zaharescu ...

    sincer ma uitam cu placere la cei 2, pareau un cuplu dragut si imi pare sincer rau pt ei ca s-au adancit in noroi pana la gat atuci cand au trecut la Antene, cata ipocrizie, rautate, ce lingai

    mi-e jena ca burta va comanda ce sa faceti si nu ratiunea, voua celor care ziua de maine nu va pune probleme ! ce speranta sa mai fie in marea majoritate a poporului asta care isi face griji pt ziua de maine si "munceste, nu gandeste" ...

    un sfat am: ganditi-va la copiii vostri ! noua ne-a fost bine in comunism ? uitam de la mana pan' la gura ...
  • +4 (6 voturi)    
    Constituia Romaniei prevede la (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:25)

    ciprianmarius [utilizator]

    Articolul 115 Delegarea legislativa
    (1) Parlamentul poate adopta o lege speciala de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonante in domenii care nu fac obiectul legilor organice.
    (2) Legea de abilitare va stabili, in mod obligatoriu, domeniul si data pana la care se pot emite ordonante.
    (3) Daca legea de abilitare o cere, ordonantele se supun aprobarii Parlamentului, potrivit procedurii legislative, pana la implinirea termenului de abilitare. Nerespectarea termenului atrage incetarea efectelor ordonantei.
    (4) Guvernul poate adopta ordonante de urgenta numai in situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata, avand obligatia de a motiva urgenta in cuprinsul acestora.
    (5) Ordonanta de urgenta intra in vigoare numai dupa depunerea sa spre dezbatere in procedura de urgenta la Camera competenta sa fie sesizata si dupa publicarea ei in Monitorul Oficial al Romaniei. Camerele, daca nu se afla in sesiune, se convoaca in mod obligatoriu in 5 zile de la depunere sau, dupa caz, de la trimitere. Daca in termen de cel mult 30 de zile de la depunere, Camera sesizata nu se pronunta asupra ordonantei, aceasta este considerata adoptata si se trimite celeilalte Camere care decide de asemenea in procedura de urgenta. Ordonanta de urgenta cuprinzand norme de natura legii organice se aproba cu majoritatea prevazuta la articolul 76 alineatul (1).
    (6) Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica.
    Din cate stiu:
    1. nu exista o lege de abilitare a Guvernului pentru a emite OU;
    2. din cate am citit, legea de functionare a CCR este organica, deci conform Constitutiei, OU nu se pot emite decat in domeniile care nu fac obiectul legilor organice.
    Asta inseamna ca aceasta OU este ilegala. Nu se poate sesiza nimeni?
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebarea care se pune (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:27)

    SamirIovita [utilizator]

    Intrebarea care se pune acum este ce putem face fiecare dintre noi, cei care mai gandim normal, ca sa mobilizam electoratul inteligent in ziua referendumului! Acolo, cred, e ultima noastra speranta.
    Daca va fi sa reobtina Basescu un procent important, abia atunci mojicii astia+voiculescu si toate lichelele vor incepe sa isi dea seama ca nu pot manevra masele!!! Asta e ultima noastra reduta!
    • +3 (3 voturi)    
      REFERENDUM IOC (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:59)

      LIVIUS [anonim] i-a raspuns lui SamirIovita

      Gresesti ! Nu va fi referendum. Nu-si asumau atatea miscari pt a se impiedica la mal. Pana la Referendum se poate gasi o solutie sa nu mai fie nevoie de el. Pariez ! Si imi fac bagajele.
  • +4 (4 voturi)    
    Andrei Zaharescu-un purtator de vorbe. (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:31)

    mircea [anonim]

    Ca sa fiu in ton cu vocabularul noii puteri mafiote si corupte,Andrei Zaharescu este un purtator de vorbe(conform Antonescu),sau tucar(conform Ludovic Orban.Am sa-l numesc tucar pentru-ca pare mai nimerit,pentru-ca poarta si arunca in media vorbele urate,care put si si dau impresia unei hotii intitutionalizate.Deci guvernul simte nevoia sa modifice urgent ceva si da ordonanta de urgenta!De ce nu-l destituie pe Basescu prin ordonanta de urgenta si tot prin ordonanta de urgenta sa-l numeasca pe Antonescu,pentru-ca sau pronuntat ca este o urgenta inlocuirea lui Basescu.La cate tampenii au facut in ultimele zile nu ne-ar mira una in plus.
  • +5 (5 voturi)    
    CATA NESIMTIRE (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:32)

    Adriana [anonim]

    Deci acest guvern poate modifica si BIBLIA! Cu cata usurinta o sa poata modifica si ziua de paste si barbatul se va numi femeie,copilul se va numi mos.....si uite asa asi8stam la un basm real...........
  • +4 (4 voturi)    
    cum adica.... (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:33)

    luci30 [utilizator]

    simte nevoia sa faca ....pe dracu.... daca toti am face ce simtim nevoia ne-am duce dracului cu totului....adica nu mai avem obligatii civice,morale,juridice,sociale????? ne supunem doar liberului arbitru.....si in jungla sunt reguli, si in jungla asa -zis dobitoacele respectaanumite reguli
  • +5 (5 voturi)    
    Basescu reales (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:35)

    carolina [anonim]

    cine spune ca Basescu nu va reales se inseala.Timpul le va rezolva pe toate, iar USL-ul se va destrama
  • +4 (4 voturi)    
    rusine! (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:41)

    tulipa [utilizator]

    de ce Nastase si-a retras cererea de intrerupere a pedepsei? PENTRU CA STAI CE SE VA INTAMPLA!!!
    toti stiti ca veti ajunge, mai devreme sau mai tarziu, la inchisoare! chiar nu va este mila de tara asta? de noi, astia, prostii, care o populam? ca muncim cinstit, ne crestem copiii cinstit, ne platim taxele la timp, va putem acuza de subminarea tarii, en gros sau individual, mie nu imi convine ca din cauza voastra sa platesc taxele la banci cu supertaxa! RUSINE!!! IN STRADA!!!
    • 0 (0 voturi)    
      rusine (Joi, 5 iulie 2012, 10:50)

      dan ioan [anonim] i-a raspuns lui tulipa

      sunt curios daca Crin Antonescu il va gratia pe Nastase in astea 30(15) de zile sau se risca sa astepte referendumul..
  • +3 (3 voturi)    
    viata reala (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:42)

    foxy100 [anonim]

    Stimati concetateni,
    asa arata viata noastra reala din 04.07.2012.
    Suntem terfeliti,batjocoriti,mintiti, luati de prosti si fraieri.Triumviratul Felix , Ponta(copy paste) si Antonescu " vegheaza"ca tot ce urmeaza sa fie al lor si numai al lor.
    Pentru ca , nu-i asa, lor li se cuvine TOT.
    Ne mananca cu fulgi cu tot si nu le sta-ngat .
    Pentru ca acum sunt pe cai mari si " tot ce misca-n tara asta ...raul , ramul ..." judecatori , procuri , DNA , ANI , Avocatul Poporului , Televiziunea si Radioul public etc. , trebuie sa stea cuminti sub bocancul rosu al lor.
    Chiar suntem niste mamaligi.Si ei stiu asta.
  • +3 (3 voturi)    
    20 de milioane de cadavre (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:45)

    alex [anonim]

    Intr-un moment de soc emotional, dupa noaptea lui de presedinte, Mircea Geoana ne-a marturisit ca Victor Ponta i-a spus sa minta in legatura cu celebra vizita la S.O.V.
    Am trecut toti cu vederea secventa aceasta. Astazi ne-am convins ca Victor Ponta este un mincinos. Problema este de ce minte. Este un mitoman?
    Am putea spune da, gandindu-ne la declaratiile absolut contradictorii pe care le face.
    Dar daca este bolnav de putere iar minciuna este unul din instrumentele pe care le utilizeaza? Atunci suntem toti in pericol pentru ca asemenea oameni calca pe cadavre pentru a-si atinge scopul. Ma intreb, vom accepta sa devenim douazeci de milioane de "cadavre" cu un psihopat in fruntea noastra?
  • +4 (4 voturi)    
    Adica? (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:50)

    ciprianmarius [utilizator]

    Deci, conform purtatorului de cuvand al Guvernului, acesta "poate simţi nevoia să modifice urgent, în orice clipă, orice crede necesar."
    Adica poate schimba si Constitutia prin OUG?
  • +4 (4 voturi)    
    Uite si eu simt nevoia (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:06)

    ac [utilizator]

    ... sa arunc cu sticle incendiare in careva. Se pune?
  • +3 (3 voturi)    
    Zaharescu este prost? (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:12)

    MG [utilizator]

    Zaharescu este prost? Nu se aude?
    Doar portarul a mai ramas om normal in cladirea aia?
  • +1 (3 voturi)    
    Da? (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:27)

    omoni [utilizator]

    Andrei, s-a spus despre tine ca ai trecut prin clipe grele cu sanatatea si ca ai fost ajutat de colegii de la Protv si nu numai. Ai reusit sa treci cu bine-ma gandesc insa daca ai tras niste invataminte din ceea ce s-a intamplat cu tine si daca ti-ai schimbat in primul rand modul de gandire .
    Dupa tabara pe care ai ales-o, imi imaginez ca nu ai invatat nimic din acea experienta, ai avut o sansa pe care ai irosit-o.
    Trebuia sa descoperi ca evolutia se bazeaza pe intentii pure si, atunci cand acestea nu sunt pure, cumva vine si raspunsul universului la abaterea de la cale.
  • +5 (5 voturi)    
    putoarea satului..seful statutului (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:27)

    jaj [anonim]

    Unde sunt magistratii, judecatorii si procurorii razboinici, indignati cand li se taiau lefurile ca le este afectata independenta? Au renuntat deja la ea? S-au linistit cu totii la gandul ca se vor intoarce implacabil in lesa politicienilor instalati azi la putere printr-o naucitoare si scandaloasa mineriada politica impotriva statului de drept?
  • +2 (2 voturi)    
    Diferenta intre vorbe si fapte (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:50)

    morometu [anonim]

    Remember (cu ghilimele):
    "- impunerea la 6 martie a guvernului Petru Groza a însemnat instaurarea la putere a regimului comunist
    - la 9 martie 1945, în urma unui schimb de telegrame între Groza şi Stalin, Nord-Vestul Transilvaniei a reintrat în stăpânirea României

    - la 23 martie 1945 s-a decis realizarea unei reforme agrare; au fost expropriate terenurile mai mari de 50 ha, in total 1.468.946 ha, care au fost împărţite la 917.777 familii ţărăneşti
    - a suprimat libertatea presei
    - a impus legea epurării aparatului de stat (30 martie 1945)
    - a creat tribunale populare
    - a organizat lagăre de deţinuţi politici
    - s-au înfiinţat sovromurile

    - la 19 martie, diplomaţii britanici la Bucureşti, avertizează regele că nu recunosc guvernul Groza
    - regele înaintează o notă Comisiei Al
    iate de Control în legătură cu poziţia sa faţă de guvernul Groza, a refuzat să mai aibă contacte cu guvernul şi să ratifice decretele sale (grevă regală)

    - se cere reorganizarea guvernului prin includerea unor reprezentanţi PNL şi . PNŢ şi de organizare de alegeri libere
    - guvernul Groza s-a lansat într-o campanie împotriva opoziţiei
    - procesele politice din anii 1946-1947 au constituit o etapă a prigoanei comuniste în România; au fost judecaţi şi condamnaţi de Tribunalele poporului

    - sub acuzaţia de "criminali de război" foşti funcţionari superiori şi membri ai guvernului Antonescu. între 7 şi 18 mai 1946, în cadrul aşa-zisului "proces al trădării naţionale" au fost judecaţi şi condamnaţi la moarte, printre alţii şi Ion şi Mihai Antonescu

    - iul 1946 - s-a desfiinţat Senatul
    - la alegerile din noiembrie 1946, prin fraudă electorală, au revenit Blocului Partidelor Democratice 78,46% din voturi, obţinând 376 mandate din totalul de 414."
    Asta va doriti???
  • 0 (0 voturi)    
    Clipe grele (Joi, 5 iulie 2012, 1:10)

    Ana [anonim]

    Omul asta si-a donat toti neuronii?? sau i-a vandut?? nu cred ca a luat prea mult, ca erau putini si prosti