CELULA AL QAEDA DIN ROMANIA

Cine sunt romanii pe care teroristii Al Qaeda i-au scapat de datorii

de Cristi Ciupercă, Daniel Bojin     RISE PROJECT
Luni, 13 februarie 2012, 1:48 Actualitate | Esenţial


O celula formata din cinci membri ai organizatiei teroriste Al Qaeda a functionat in Romania pana la sfarsitul anului trecut, fiind foarte activa in economia subterana. Reteaua lui Al Dulaimi prelua firme romanesti cu datorii, substituia actionariatele si administratorii, dupa care muta companiile la adrese prestabilite - majoritatea, fictive. Irakienii introdusi in tara de reteaua Al Dulaimi, printre care si membrii Al Qaeda, au preluat formal multe firme care inregistrau datorii fie la stat, fie catre terti. Comisioanele lor variau intre 2000 si 5000 de euro.

Printr-o vizualizare interactiva, RISE Project dezvaluie identitatea celor care au beneficiat de pe urma celulei irakiene. Printre cei care au scapat astfel de datorii se numara politicieni, producatori de film, afaceristi controversati sau rude ale unor spioni ceausisti.

Citeste tot articolul si comenteaza pe site-ul RISE Project








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6353 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    N-am chef sa ma log la... (Luni, 13 februarie 2012, 4:10)

    Ion B [utilizator]

    Facebook ca sa pot intreb:
    Si ne mai miram ca Olanda nu ne vrea in Spațiul Schengen?!?
    Cineva cerceteaza cine si cat a fost mituit la ARIS?
    Auzi: "...luau avizele necesare de la ARIS în maxim două zile". Cine spune ca functionarii nu-si fac datoria (mai ales daca's unsi cu ce trebuie)?
    Presupun ca DA, dupa spusele noului premier ca DNA-ul si ANI vor vontinua sa fie stalpii anticoruptiei in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Gargara americana ieftina, minciuni pentru copii (Luni, 13 februarie 2012, 10:53)

      gigel1234 [anonim] i-a raspuns lui Ion B

      Nu exista nici o Al Qaeda, iar daca a existat vreodata se stie ca a fost creata de USA pentru a lupta impotriva rusilor in Afghanistan in anii 80! Al Qaida a fost inamicul ideal scos de la naftalina, Bau-Bau-ul cu care USA a speriat lumea pentru a-si motiva invaziile din Orientul Mijlociu, si plasarile de scuturi anti-rachete si baze militare prin Europa! Doar infantilii mai cred in vrajelile astea1
  • +3 (3 voturi)    
    Incet incet incepe sa se afle (Luni, 13 februarie 2012, 5:35)

    Fanel [anonim]

    Ce mafie urata e pe la noi. Prea multe lucruri putrede. Credeti ca europenii nu au servicii secrete? Olandezii au fost doar impinsi in fata de ailalti.
    Din pacate doar daca se trece cu plugul peste toata tara si se reconstruieste totul de la inceput se mai poate schimba ceva. Si nici asa nu stiu daca ar functiona...mentalitatea mai trebuie si ea schimbata.
    • +2 (2 voturi)    
      Bine ma, ... (Luni, 13 februarie 2012, 9:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Fanel

      ... da' tu crezi ca in conditiile in care au si alte state servicii secrete, ce se intampla la noi e strict opera noastra? La noi isi spala rufele murdare toata lumea din Europa, si-s bucurosi ca nu tre' sa isi rezolve problemele la ei acasa. Singura noastra problema e ca suntem prea slabi ca sa-i dam afara. Da' se schimba si treaba asta, incetu' cu incetu'. Si vorba aia, cine rade la urma rade mai bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Romania (Luni, 13 februarie 2012, 5:52)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu merita sa fie nici in UE dar "noroc" ca suntem o piata de desfacere buna.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant pe unde s-au miscat (Luni, 13 februarie 2012, 11:03)

    mary [anonim]

    Dupa ce se spalau plecau in Germania, Olanda, Suedia. Imi spune ceva toata aceasta alaturare...
  • 0 (0 voturi)    
    Al Quayda is in trouble ! .... (Luni, 13 februarie 2012, 14:05)

    JAMESBONDTHESECOND [anonim]

    O. K. !
    Da' , ce a " pazit " S. I. E.?!
    "Cozile de topor" chiar nu patesc nimic ?!
    If that is for real, well, fck all of them !

    JAMESBONDTHESECOND