Traian Basescu: Odata cu Vaclav Havel s-a stins o mare constiinta a timpului nostru

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 18 decembrie 2011, 17:43 Actualitate | Esenţial

Odata cu Vaclav Havel s-a stins o mare constiinta a timpului nostru, spune presedintele Traian Basescu in mesajul de condoleante transmis, duminica, la moartea fostului presedinte al Republicii Cehe, informeaza Administratia Prezidentiala.

Mesajul de condoleante al sefului statului:

"Odata cu Vaclav Havel s-a stins o mare constiinta a timpului nostru. Atat in confruntarea cu totalitarismul, cat si in perioada construirii democratiei, vocea sa a fost intotdeauna vocea libertatii, o consecventa pledoarie in favoarea unicitatii persoanei umane si a vocatiei sale morale. Vaclav Havel a fost privit cu admiratie si speranta de toti cei care, in Europa Centrala si de Est, isi doreau caderea regimului comunist. Capacitatea sa politica de a exprima caracterul inalienabil al drepturilor omului si aspiratia cetatenilor spre o societate democratica, realizand o tranzitie fara violenta, l-a facut sa devina un simbol al ratiunii care poate infrange teroarea si al curajului care stie sa depaseasca teama.

"Prezenta presedintelui Havel in Romania a fost un semn de pretuire, de sustinere si incredere in potentialul romanilor de a construi impreuna o societate libera, solidara si democratica.

"Opera sa de scriitor si reflectia sa de om de stat raman pentru noi si generatiile viitoare o intrupare fara egal a spiritului civic european."

Fostul presedinte ceh Vaclav Havel a incetat din viata in zorii zilei de duminica, la varsta de 75 de ani.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1189 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    ce pacat! (Duminică, 18 decembrie 2011, 18:05)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ce pacat ca Romania nu a avut parte de un asa presedinte ca Vaclav Havel ci doar de impostori si/sau semidocti!!
    • +2 (4 voturi)    
      Te inseli (Duminică, 18 decembrie 2011, 22:19)

      AVP [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Romania a avut personalitati asemanatoare lui Havel si chiar perfect contemporane acestuia, cu o opera politica sau literara cu nimic mai prejos, insa n-a avut cine sa-i vada. In timp ce in curtea vecinului ochii romanului stau fixati doar pe capra acestuia, tot ceea ce e in ograda strainului i se pare nobil sau valoros. Romanului i se aplica cel mai bine zicala: "Nimeni nu e profet in patria sa".
      • +2 (2 voturi)    
        pierdere imensa la scara istoriei (Luni, 19 decembrie 2011, 11:44)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui AVP

        Corect, Romania a avut disidenti cu caracter si verticalitate, au fost putini si destul de timorati insa. De catre servicii, din care a facut parte si cel ce face pe raisonneurul acum. In decembrie 1989 s-a scris pe ziduri: "Ne vom intoarce pe inserat". Si s-au intors. Iar Paul Goma, Doina Cornea, Vasile Paraschiv si poate inca alti 3-4 pe care nu ii amintesc acum au devenit personaje in "Memorialul durerii", in citeva scrieri, si atit... Jocurile politice si mai cu seama economia tarii le controleaza cei ce s-au intors pe inserat.
  • +2 (6 voturi)    
    bine ca il avem pe Presedinte! (Duminică, 18 decembrie 2011, 21:57)

    Maria [anonim]

    Dansul este adevarata constiinta a timpului nostru!

    Doamne ajuta!
  • -5 (7 voturi)    
    hehe (Duminică, 18 decembrie 2011, 22:21)

    Set [anonim]

    Prin comparatie, cand o sa crape Iliescu, o sa se spuna ca s-a stins cea mai mica constiinta a vremurilor noastre....cat despre Basescu, a doua cea mai mica constiinta.
  • -6 (8 voturi)    
    asa e (Duminică, 18 decembrie 2011, 22:43)

    srpc [utilizator]

    moare democratul Vaclav Havel dar traiesc comunistul iliescu si securistul basescu!
  • -4 (6 voturi)    
    havel (Luni, 19 decembrie 2011, 0:36)

    cristi [anonim]

    Ei da! Bine ca stie despre opera de scriitor. Sunt curios daca stie macar UN titlu....
  • 0 (2 voturi)    
    Ii permitem lui Basescu sa se abtina (Luni, 19 decembrie 2011, 11:54)

    monica L [anonim]

    Domnule Basescu, rezumati-va la omagierea lui Kim Jong-Il, ca merita... din aceeasi familie de presedinti jucatori, ca dumneavoastra... Vorba poetului: "Iar de-asupra tuturora va vorbi vrun mititel,/ Nu slãvindu-te pe tine... lustruindu-se pe el"
  • +1 (1 vot)    
    Cehia da ... Romania NU (Luni, 19 decembrie 2011, 15:20)

    GORT [anonim]

    Cehia a avut si are lideri, conducatori in adevaratul sens al cuvantului; Romania din pacate NU !!!
    Un singur exemplu : Vedeti cum a procedat Cehia cu privire la retrocedari si comparati cu Romania.
    In acest caz Cehia NU a retrocedat deavalma fara sa-si protejeze in primul rand poporul pe cand Romania DA fara a lua in calcul ca cei evacuati nu au nici o vina pentru greselile din trecut.
    Cehia este respectata pe cand Romania NU !