VIDEO S-a inaugurat primul tronson din Diametrala Buzesti-Berzei-Uranus. Lipsesc benzile de biciclete si parcarile. Oprescu: "El nu era primul ci al cincilea, dar acesta a fost gata primul"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2011, 15:59 Actualitate | Esenţial

Diametrala Buzesti Berzei Uranus
Foto: Hotnews
Primaria Capitalei a inaugurat, marti, primul tronson din Diametrala Buzesti - Berzei - Uranus, respectiv bucata cuprinsa intre Calea Plevnei si Bulevardul Stirbei Voda. Acesta are doua benzi pe sens si linie de tramvai, spatii verzi pe margine, insa lipsesc parcarile pentru riverani si benzile pentru biciclisti. Din prima etapa a proiectului, respectiv segmentul cuprins intre Piata Victoriei si Calea Plevnei, au mai ramas de realizat patru tronsoane, aproximativ 80 la suta.  Primarul general, Sorin Oprescu, a promis ca acestea vor fi gata pana in martie 2012.

"Astazi dam drumul la primul tronson. El nu era primul ci al cincilea, dar acesta a fost gata primul, cu toate vicisitudinile financiare si toata rautatea unora. Acest tronson face parte din strapungerea Buzesti-Berzei-Uranus. Este vorba de un bulevard care va avea 11 km cand va fi gata si va face legatura intre Nordul si Sudul orasului, de la Piata Victoriei la Gara Progresu, reprezentand o alternativa la Calea Victoriei si Magheru. Speram ca peste putin timp sa dam drumul si la tronsonul cuprins intre Piata Victoriei si Occidentului, care este realizat in proportie de 85 la suta. Tronsonul Occidentului-Grivitei este si el in lucru. La Piata Virgiliu se lucreaza. Aici a fost putin mai complicat pentru ca sunt de introdus utilitatile, care nu mai sunt refacute de aproape 100 de ani. Dupa ce vom termina prima etapa (segmentul dintre Piata Victoriei si Calea Plevnei), viitoarea etapa este patrunderea pe sub dealul parlamentului cu iesirea la Piata de Flori, George Cosbuc. Toata etapa intai speram ca o vom termina in martie. Pe noi ne tine acum doar lipsa autorizatiei pentru bucata din mijloc (Grivitei-Mircea Vulcanescu). Autorizatia de construire nu se poate da pentru ca nu s-a dat aviz de la Ministerul Culturii", a declarat Sorin Oprescu, la inaugurarea arterei.



Tronsonul inaugurat astazi reprezinta 20 la suta din prima etapa a proiectului.

Intrebat unde sunt pistele de biciclete de pe tronsonul proaspat inaugurat si parcarile pentru riverani, care nu vor mai avea unde sa-si lase masinile, fiind interzisa oprirea, primarul general a declarat: "Unde vrei sa fac piste de biciclete aici? Sa lamuresc cum facem cu piata Matache, ca printre coloanele alea nu incap si oameni si biciclete. Nu pot sa strangulez bulevardul. Pe bulevard e parcarea interzisa, iar ei fac o demonstratie de cum e cind e parcarea interzisa, parcand si pe o parte si pe alta a strazii, dupa cum vedeti. Daca ar fi dupa mine as lua masinile si le-as duce sus in apartament, sa poata ajunge direct in casa. Putina rabdare si o sa discutam despre faptul ca Bucurestiul nu are parcari".

Hala Matache a ramas in aer

Soarta Halei Matache, aflata pe tronsonul Grivitei - Mircea Vulcanescu, ramane in continuare nehotarata. "La Hala Matache discutam deocamdata, acolo suntem opriti. Hala Matache este in pragul colapsului din aceasta cauza. Noi am facut mai multe propuneri pentru hala atunci, dupa care am inceput sa discutam consolidarea, dar este vorba de bani si mai mult decat atat, sub hala se afla o conducta de 85 de ani, conducta pe care, daca am incepe sa sapam pe mijloc, din partea dreapta a halei Matache, ne-am trezi ca se prabusesc toti peretii. Noi am propus translatarea ei, sa o aliniem la celelalte case si sa o refacem asa cum a fost ea. Nu s-a agreat solutia asta, incercam alte solutii, dar nici tramvaiul nu pot sa-l fac sa mearga pe curbura. Pe langa Hala Matache, mai avem obligatia de a reface cele doua cladiri care sunt dupa piata Virgiliu (n.r.-Berzei 81 si Berzei 89), asa este aprobarea data de Ministerul Culturii. Cand o sa avem bani le refacem. Noi am scos toate elementele ornamentale si arhitecturale sub indrumarea arhitectilor si le vom reface", a mai declarat Oprescu.

Ministerul Culturii va hotara in final ce se va intampla cu hala, prin avizul pe care il va da. In baza avizului MC, Primaria Capitalei va elibera autorizatia de construire pentru tronsonul Calea Grivitei-Mircea Vulcanescu.

Potrivit primarului Sorin Oprescu, pana in prezent pe primul tronson al Diametralei Buzesti-Berzei-Uranus s-au executat lucrari de 80 de milioane de lei. Insa, in buget, la inceputul anului au fost prevazute doar 30 milioane lei. La ultima rectificare bugetara facuta de Consiliul General al Municipiului Bucuresti in luna noiembrie au fost taiati si acestia. "Din pacate, fondurile pentru a achita aceste facturi au fost taiate inclusiv la ultima rectificare. O sa reluam bugetul", a declarat Oprescu. Costul integral pentru  pentru etapa 1, aprobat de Consiliul General la demararea lucrarii, este de circa 130 milioane lei.
Proiectul dimetralei Buzesti-Berzei-Uranus  este impartit in 3 etape:

Etapa 1
  •  Piata Victoriei – Vasile Parvan;
Etapa 2
  • Vasile Parvan – Piata George Cosbuc
Etapa 3
  •  Piata George Cosbuc- Gara Progresul;
Prima etapa este impartita in 5 tronsoane:
  • Piata Victoriei –Occidentului
  • Occidentului - Grivitei
  • Grivitei – Mircea Vulcanescu
  • Mircea Vulcanescu – Virgiliu
  • Virgiliu - Vasile Parvan
Proiectul Diametralei Buzesti - Berzei - Uranus a fost blocat in instanta aproximativ trei luni, in perioada aprilie-iulie 2011, mai multe ONG-uri obtinand in instanta anularea Planului Urbanistic Zonal care sta la baza proiectului si a autorizatiilor de demolare pentru cateva dintre cladirile aflate in calea Diametralei, invocand motive de ilegalitate. Iata litigiile legate de acest proiect:
  • pe 21.12.2010 Tribunalul Bucuresti a suspendat in dosarul 60056/3/2010 autorizatiile de desfiintare pentru Hotel Marna si Casa Radulescu; Primaria a emis ulterior autorizatii cu acelasi continut. Asociatia Salvati Bucurestiul a depus plangerea penala;
  • pe 19.01.2011 Tribunalul Bucuresti a suspendat in dosarul 62706/3/2010 autorizatia de desfiintare pentru imobilul din str. Cobalcescu nr. 60; Primaria a continuat demolarea. Asociatia Salvati Bucurestiul a declarat ca a depus plangerea penala;
  • pe 12.04.2011 Tribunalul Bucuresti a anulat in dosarul 52450/3/2010 Planul Urbanistic Zonal Buzesti-Berzei. Actiunea a fost declansata de Asociatia Salvati Bucurestiul;
  • pe 26.04.2011 Tribunalul Cluj a suspendat in dosarul 958/117/2011 Planul Urbanistic Zonal Buzesti-Berzei si autorizatia de construire in baza careia se desfasurau lucrarile;
In plus, pe 7 iunie, Prefectul Capitalei a cerut suspendarea autorizatiilor de construire pe ultimele doua tronsoane ale Diametralei, la care Primaria Capitalei mai lucra:
  • Autorizatia nr. 38/04.02.2011 având ca obiect executarea lucrarilor cuprinse intre Piata Victoriei si Calea Grivitei - Strada Berzei (intre Calea Grivitei si Calea Plevnei)
  • Autorizatia nr. 633/29.12.2010 având ca obiect executarea lucrarilor pe tronsoanele Piata Victoriei-Str Occidentului si B-dul Dinicu Golescu - Calea Plevnei.
Dupa mai multe runde de negocieri, pentru ca lucrarea era deja inceputa, pe 15 iulie, in urma unei dezbateri publice la care au participat reprezentanti ai Ministerului Dezvoltarii, Primariei Capitalei, ONG-uri si ai Inspectoratului de Stat in Constructii, s-a luat decizia reinceperii lucrarilor.


Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

10083 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    Doar alde Nicusor Dan (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:06)

    arakis [utilizator]

    si ONG-urile hranite cu bani buni de la buget sunt de vina pentru aceasta stare de lucruri!S-a pierdut timp pretios,de vara ,propice lucrarilor de santier!Dar cu cine sa se inteleaga Sorin Oprescu?Are cu cine???
    • +4 (14 voturi)    
      pacat de cartierul ala (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:24)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui arakis

      berzei si stradutele adiacente arata mai bine decat centrul vechi. renovate si cu circulatia auto inchisa, ar fi facut diferenta..
      primarul 'bestial' a reasfaltat o straduta si i-a lasat pe oameni fara trotuare si locuri de parcare. aia e 'diametrala'? pentru ce? ca sa ajunga alesii tarii mai repede la parlament? amaratilor, asta isi bate joc de voi si sunt convins ca se vor gasi suficient prosti sa-i mai dea un mandat.
      • -1 (1 vot)    
        haioasa afirmatia (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:31)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        2 benzi pe sens si linie de tramvai, in conditia in care tramvaiul ocupa completa una din benzi.
        • 0 (2 voturi)    
          2 benzi + banda cu linia de de tramvai (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:41)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui nahir

          dar una este ocupata de masinile parcate
        • +3 (3 voturi)    
          nshpe benzi fara limita de viteza... (Joi, 8 decembrie 2011, 11:00)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Uita-te mai atent la poza aia. Berzei nu este bulevard sa circule un puhoi de masini si tramvaie. Oamenii aia au casele la 2 metri de prima banda. Crezi ca se poate trai in zgomotul ala?
          Orice urbanist, fara prea multa scoala, dar cu o urma de bun simt, ar fi respins proiectul din start. Din pacate bucurestenii nu mai au timp sa gandeasca...
  • +7 (21 voturi)    
    ce parcare care biciclisti??? (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:16)

    nemo974 [anonim]

    nu-i problem.. masinile de parcheaza vor fi ridicate si uite asa primaria va mai baga niste bani la buget..iar biciclisti..ia mai da-i la naiba? ce tot vor ei sa mearga pe sosea? sa-si cumpere din alea pliabile si sa le urce in tramvai!
    • -7 (13 voturi)    
      dada (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:39)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui nemo974

      stii ce imi cumpar eu? box :) special pentru intilnirile cu umanoizii ca tine.
      bag de seama ca numele tau reprezinta un id, o serie eventual. e destul de clar de unde scrii.
      • -9 (11 voturi)    
        nu box.... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:00)

        Misa [anonim] i-a raspuns lui tvee

        Nagan trebuie sa-ti cumperi pentru intalnirile cu de-alde astia! Dar mai bine adu-ti aminte de invatatura inteleapta a parintilor tai care te-au invatat ca nu-i bine sa dai in animale!
      • +8 (10 voturi)    
        mda (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:01)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui tvee

        Nu ai sesizat sarcasmul, nu-i asa?
        E destul de subtil ce-i drept..
      • +12 (12 voturi)    
        ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:03)

        LauraC [anonim] i-a raspuns lui tvee

        Eu cred ca CretuFlorin a fost cat se poate de ironic. :)
        • +5 (9 voturi)    
          multumesc LauraC, Kevin..era o ironie postul meu (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:10)

          nemo974 [anonim] i-a raspuns lui LauraC

          box.bataie..altceva mai stim? observ ca o discutie normala nu se poate duce decat daca stim arte martiale, box si amenintam..
          • +6 (6 voturi)    
            lume incrincenata... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:48)

            Algernon [anonim] i-a raspuns lui nemo974

            ... ati vazut in strainatate ce relaxati si zimbitori sunt oamenii? In trafic nu te claxoneaza, asteapta dupa tine sa faci cele mai idioate manevre, iti cedeaza trecerea, te ajuta daca te vad `ratacit`. La noi majoritatea este incruntata, agresiva, fara umor. Bancurile au murit. De unde sa inteleaga sarcasmul?
      • +6 (6 voturi)    
        Oprescu si biciclistii (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:15)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui tvee

        Pacat, dar nu ai surprins nota ironica care se observa si in titlu:
        "ce parcare care biciclisti???"
        In rest, lucrurile sunt clare:
        - masini ridicate => bani la buget;
        - despre biciclisti... numai de bine: masinile sunt parcate oriunde pe trotuar, chiar si peste putinele piste pentru biciclisti ramase in viata.
    • 0 (0 voturi)    
      Oprescu are fani precum Tvee si Misa (Joi, 8 decembrie 2011, 21:33)

      FaneBabanu [anonim] i-a raspuns lui nemo974

      Bun comentariu Florine, pacat ca nu oricine e destul de inteligent ca sa-l inteleaga. Citeam acum cateva zile ca s-a patentat in .ro un asfalt pe baza de polimeri rezistent bla bla etc si cum de nu se gaseste nimeni ca sa cumpere .... pai nu mai fac bani regii asfaltului.
  • +5 (9 voturi)    
    Pai daca nu sunt parcari... (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:19)

    EuSiCuMine [utilizator]

    si zona aia a fost degajata de cladiri, si in locul lor bineinteles ca se vor ridica turnuri si turnulete, o sa fie sufocata de masini parcate care cum poate (oameni descurcareti ca in tot orasul). Treaba facuta fara cap.
    • -1 (3 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:45)

      crs [anonim] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Si daca s-au vandut terenurile pentru turnuri inainte de sa se apuce de acest proiect ? In cazul asta nu mai poti face nimic , au fost oportunisti ... Si totusi , in legatura cu problema pistelor , cred ca o sa fie trasate si niste benzi pentru biciclisti. Sau poate e prea periculos sa mergi p-acolo cu bicicleta . Sa o vedem finalizata si dup-aia sa comentam , nu crezi?
  • +12 (14 voturi)    
    da multe mai vreti (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:28)

    mioara [anonim]

    "Unde vrei sa fac piste de biciclete aici? Sa lamuresc cum facem cu piata Matache, ca printre coloanele alea nu incap si oameni si biciclete. Putina rabdare si o sa discutam despre faptul ca Bucurestiul nu are parcari".

    ….Laaaaassaa baa, ce piste baa, pa strada ‘zguramasii!! Pai n-am promis si io la astia de vor sange ca fac si io ceva in 4 ani? Sa fie 100 de benzi de masini, sa se sature astia, si mai lasa-ma baa cu pistele alea. Nu va mai ajunge baa, ca v-am terminat toate proiectele incepute da Videanu iar acu 2 ierni am astupat gropile alea din asfalt de dupa iarna aia grea, da voi nu va mai saturati ba!
    Mai dau si o spoiala pe Pantelimon si Iancului la anu sa ma alegeti iar.
  • +13 (15 voturi)    
    Tronsoane? (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:30)

    anonim [anonim]

    Auzi la ei, sa numesti ''tronsoane'' niste segmente de strada de (aproximativ) 100 de metri...

    Ca sa para ''realizarea'' mai mareata, mai inaltatoare probabil...
    • +8 (10 voturi)    
      mda (Miercuri, 7 decembrie 2011, 2:02)

      Gelu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Cum fac astia tronsoanele de autostrada de cate 5 km, chiar 2 km, vezi prima bucata a centurii Constantei :). Aia cum mai e?
  • +11 (15 voturi)    
    Oprescu (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:42)

    Vizitiul [utilizator]

    Demagog sef.
  • +13 (13 voturi)    
    Daca te arunci cu capul inainte... (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:06)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ...(adica fara toate aprobarile) o iei in freza, cat ai fi de primar, ca numai Ceausescu demola cum i se trezea...

    Sunt ele, bulevardele, bune, dar mai bune ar fi parcarile supraterane / subterane.

    Strazi avem, dar sunt pline de masini parcate si de-aia nu avem pe unde circula.

    Si uite asa, am pus iar caruta inaintea cailor...
  • +5 (7 voturi)    
    bine, am inteles (Marţi, 6 decembrie 2011, 20:26)

    geniul carpatin [anonim]

    ca nu's parcari si piste pentru bitzicli, dar oare... gazonul cum o fi ?!
  • -10 (14 voturi)    
    Au avut grija pedelacii (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:47)

    Stepanida [utilizator]

    sa nu mai existe resurse bugetare pentru Uranus!Si ca si cum nu ar fi suficient,mai apar si niste "tristi" cum ar spune Sorin Oprescu,gen Nicusor Dan!Apropo,daca domnul Dan iubeste atat de tare sandramaua numita Hala Matache,sa ii ceara lui Sorin Oprescu sa o inchirieze,ca sediu de campanie!Sau nu stiati ca Nicusor Dan viseaza la functia de edil sef?
    • +10 (12 voturi)    
      Dar Pasajul Pipera? (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:54)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Stepanida

      Acolo cine l-a oprit sa termine in timp? In aprilie ne zicea ca e in grafic ca circulam pe el in vara, apoi ne dadea asigurari ca in octombrie e gata si ii invita pe "pedelaci" sa le dea brelocuri la inaugurare, apoi in octombrie avansa luna Decembrie ca fiind cea in care vom incepe sa circulam...si surpriza, asta seara cand am trecut pe acolo, ei de abia s-au apucat de sapaturi la cele 2 benzi sensul de mers spre Pipera dinspre Aviatiei (in dreptul Politiei/Sama Service). Mai lasa-ne coane cu ineptiile astea, ca fura si neantu' Oprescu cot la cot cu "pedelacii". Sa-l votezi tu din nou la anul, ca poate asa are timp sa mute si stalpii aia din mijlocul strazii, pe care i-a lasat la tronsonul asta inaugurat astazi si pana prin 2015 sa termine si Pasajul Pipera.
  • +4 (4 voturi)    
    ptr redactia Hotnews (Miercuri, 7 decembrie 2011, 1:49)

    bogdan [anonim]

    Se poate si o harta cu cele 3 etape ? Respective cele 5 tronsoane din prima etapa ?
    Sa stim si noi exact ce s-a facut si ce se vrea de fapt.
    Multumes,c
  • +3 (3 voturi)    
    Va rog o harta (Miercuri, 7 decembrie 2011, 7:53)

    Mircha [utilizator]

    As vrea sa vad o harta cu tronsoanele astea.
    Zice lumea ca o poza face cat 1000 de cuvinte si eu nu stiu care e Occidentului.
  • +6 (6 voturi)    
    idioti (Miercuri, 7 decembrie 2011, 8:14)

    mihai_rt [anonim]

    dupa ce bucurestiul este intr o stare jalnica se construieste in continuare tot fara cap
    fara parcari si fara piste de biciclete cate probabil la terminare vor fi aruncate pe trotuare impruna cu pietonii ca doar e loc
    • 0 (6 voturi)    
      rusine (Miercuri, 7 decembrie 2011, 8:56)

      Misa [anonim] i-a raspuns lui mihai_rt

      Lipsa pistelor pentru biciclisti dovedeste clar faptul ca Romania este capitala unei tari de lumea a III- a condusa de babuini. Intarzierile pe care primarul incearca sa le justifice se datoreaza in mare masura si modului haotic in care s-au desfasurat lucrarile. Au fost nenumarate situatiile in care s-a turnat beton, dupa care s-a spart pentru ca s-a uitat introducerea unor cabluri fire etc..
      Amatorilor de galcevi politice care inca nu au inteles ca in Romania politicenii sunt toti o apa si un pamant, le spun primarul o fi el rosu dar firma care a executat lucrarile e portocalie.
  • +4 (6 voturi)    
    Sf. Asteapta (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:10)

    Teo [anonim]

    Lucrarea va fi gata la Sf. Asteapta, iar Oprescu s-a facut inca odata de ras.
  • +4 (6 voturi)    
    !!! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:13)

    Eugen [anonim]

    Oprescule, iti mai bati joc de noi mult? Din cauza prostie de proiect sf pe care tu o vrei sa il faci nu se poate circula in Bucuresti.
  • +1 (5 voturi)    
    Cratere! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:15)

    Maverick777 [anonim]

    Pe Berzei nu a facut nimic Oprescu. A fost munca de mantuiala, au si aparut craterele.
  • +3 (5 voturi)    
    Spaga + Minciuni = Oprescu! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:17)

    Andrei Marcu [anonim]

    Nu mai stie cum si in ce fel sa ne minta acest primar spagar. Eu unul m-am saturat de aceste minciuni si voi vota pe oricine in afara de el.
  • +3 (5 voturi)    
    Spaga (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:19)

    Menumorut [anonim]

    Oprescu nu poate gestiona un contract de constructii in Bucuresti daca nu ia spaga. Si chiar daca ia, exista sanse mari ca proiectul sa nu fie in beneficiul bucurestenilor.
  • +3 (7 voturi)    
    Centrul Vechi (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:22)

    Lascu03 [anonim]

    De ce l-am crede acum, din moment ce terminarea lucrarilor la Centrul Vechi a fost amanata de vreo 10 ori? Jos Oprescu!
    • -3 (5 voturi)    
      Centrul Vechi... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:35)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Lascu03

      pai sa vorbim de Centrul Vechi amintind de toti primarii capitalei care au stat cu mainile in san dar nu au facut nimic. Este astazi unul ce crede ca este Mesia politicii romanesti si care a stat 4 ani primar si a frecat menta urland ca nu are cu cine ( intre noi fie vorba a avut cu cine pt altele)... asa ca.. Oprescu este doar al n-lea primar din lungul sir al celor care si-au umplut buzunarele pe spatele bucurestenilor... Oricum.. ma bucur ca fac ceva in zona aia caci era doar o hazna.. ajunsese asa din cauza edililor nostrii de aur dar si a lipsei noastre de interes , a celor care desi stau in Bucuresti ii doare in cot de ce si cum se dezvolta aceasta capitala.
  • +2 (2 voturi)    
    si-a reluat traseul tramvaiul 20? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:49)

    Dan [anonim]

    Stie cineva daca tramvaiul 20 si-a reluat traseul pana in Calea Plevnei? Multumesc
  • +3 (5 voturi)    
    Diametrala lui oprescu(cu o mic ! ) (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:07)

    Bucuresteanul [anonim]

    Se vede inca o data ce fel de primar au ales cetatenii capitalei! Se spune ca fiecare natiune are conducatorii pe care ii merita!Mare adevar!Numai mistocareala e de capul lui!Apropos-am o nelamurire- DIN CE BANI VA REFACE OPRESCU cele 2 cladiri demolate abuziv de pe Str. Berzei nr. 81 si 89? Va aduce cumva de acasa sau din conturile din strainatate? BBUCURESTENI, TREZITI-VA si VOTATI la anul UN PRIMAR CAPABIL pentru o capitala europeana din secolul 21 ! Asa sa ne ajute Dumnezeu !
  • +3 (5 voturi)    
    vai de tine (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:09)

    Bogdan [anonim]

    Oprescu s-a făcut de râs cu această deschidere , lucrarea nu este gata. Halal de primar !
  • +3 (5 voturi)    
    !!! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:19)

    Radu [anonim]

    Oprescu şi-a bătut încă o dată joc de bucureşteni , din cauza prostiei lui cu diametrala Nord-Sud nu se poate circula în acea zonă.
    NU TE MAI VREM PRIMAR !
  • +4 (6 voturi)    
    ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:23)

    peter [anonim]

    Ce treabă bună a făcut Oprescu pe Berzei , deja sunt gropi.
    Craterele lui Oprescu
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:52)

    vatoiu [anonim]

    Sorin Oprescu nu e în stare să gestioneze contractele cu firmele de construcţii din Bucureşti si nici nu-l intereseaza , el e doar dupa spaga.
    Daca spaga vine , ce mai conteaza cand e gata lucrarea?
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:54)

    roxana [anonim]

    Aşa a făcut şi cu Centrul Vechi , cred că a schimbat de vreo 10 ori data de terminare a lucrărilor , nu mai zic de pasajul Muncii , pasajele care vrea sa le inceapa la Aviatorilor s.a.m.d
    Cred ca nu o sa fie satisfacut pana nu o sa se blocheze complet traficul in Bucuresti..
  • +2 (2 voturi)    
    asdfasdf (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:45)

    praf [anonim]

    Cred ca o sa am 60 de ani cand or fi gata toate proiectele nebunului asta , unde mai pui zeci de milioane de euro aruncati din banii nostri!
  • +3 (3 voturi)    
    primul tronson (Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:43)

    ovidel [anonim]

    Hai sa va povestesc cum sta treaba pe PRIMUL tronson, de la piata victoriei pina la occidentului, cel care nu a fost blocat de ONG-uri si nici contestat in justitie, cel fara case de patrimoniu, cel pe care s-au ridicat blocuri de birouri care mai de care mai oribile.

    pai sa va zic... la sfarsitul lui 2010 era gata, asfaltat...
    intre timp s-a sparty toul de nshpe ori, incusiv substratul de beton. S-a returnat betonul, iar saptamina trecuta si asfaltul. Acum picamerele sunt acolo si sparg.

    se poate verifica.

    l-am intrebat pe tov. oprescu la o dicutie online pe hotnews de ce se sparge ceea ce era gata si a spus "cum sa se sparga, ca doar nu suntem tampiti!"

    degeaba da vina pe altii, dl. oprescu are o solutie agreata pt tronsonul matache, are solutii alternative propuse de arhitecti voluntari pentru toate ororile pe care voia sa le faca pe Diametrala.

    Cu putina vointza, ar putea trece la reabilitarea cartierului in cateva luni, si sa dea drumul la trafic. Dar prefera dezastrul, ca sa dea vina pe pedele sau mai stiu eu pe cine (pe ONG uri desigur).

    oricum, daca ati citi programul lui nicusor dan, v-ati da seama de diferentza uriasa de viziune - un securist rapace (oprescu) si un om de bun simt si buna credintza (nicusor)
  • +3 (3 voturi)    
    sdifnsdf (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:45)

    ristea [anonim]

    Doamne , abia astept alegerile , sa scapam cumva de Oprescu asta ca nu`l mai supooort !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    nu te mai vrem primar ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:20)

    ghezea [anonim]

    Inca un caz tipic de incompetenta marca Oprescu.
  • +2 (2 voturi)    
    daaaaaaaaaaaa (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:36)

    madalin [anonim]

    Daaaa , e finalizat asa cum e si pasajul muncii si mai stiu eu alte „proiecte” nascocite de el. Mi-e sila !
  • +3 (3 voturi)    
    sadfsdfffdfdsadsds (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:14)

    iulian [anonim]

    Acum o sa dai vina pe Hala Matache pentru faptul ca nu o sa fie gata la timp , si sunt 100% convins de asta !!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:27)

    Cristiana [anonim]

    Dar lucrarea nu este gata, Oprescule te-ai facut de ras cu deschiderea ta!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:19)

    Valentin [anonim]

    In zona diametralei Nord-Sud nu se poate circula din cauza prostiei lui Oprescu, iar si-a batut joc de noi.
  • +1 (1 vot)    
    Berzei.. (Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:47)

    Felicia [anonim]

    Deja sunt gropi pe Berzei, se vede ce treaba buna a facut Oprescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Mincinos! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 21:33)

    Adrian [anonim]

    Oprescu amana de foarte multe ori tot ce spune ca este gata pana la o anumita data, asa o sa faca mereu. Este un mare mincinos.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai sictir Oprescule! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 21:53)

    Ovidiu [anonim]

    Penibil ca de obicei, primarul nostru a mai dat o data masura prostiei sale, cu aceasta pseudoinaugurare. Se pare ca doctorului cel mai mult ii place sa taie...panglici, frunza la caini etc...Cum naiba sa iaugurezi o lucrare care abia a inceput si va fi gata la SF. Asteapta?!!! A distrus o artera de circulatie, pe acolo nu se poate merge e plin de cratere la fel ca in Centrul Vechi.
  • +1 (1 vot)    
    !!!!!!! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:36)

    Maria [anonim]

    Oprescu este numai dupa spaga.
  • +1 (1 vot)    
    UN MINCINOS (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:52)

    CRISTINA POPESCU [anonim]

    de tot rasul acest eveniment, ce lucrare? Doctorasul isi va avea gata tronsonul la anu si la multi ani
  • +1 (1 vot)    
    bataie de joc pentru cetateni (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:59)

    elena [anonim]

    o idiotenie de inaugurare, o batjocura pentru cetateni- o alta zona blocata
  • +1 (1 vot)    
    OPRESCU, UN OM FARA CUVANT (Miercuri, 7 decembrie 2011, 23:04)

    COSMIN [anonim]

    Oprescu... toate lucrarile pe care le-a promis gata la o data, au fost amanate de nenumarate ori.
  • 0 (0 voturi)    
    oprescu=spaga (Miercuri, 7 decembrie 2011, 23:08)

    geoprgiana [anonim]

    Domnul Primar Sorinel este un adevarat spagar, nu este in stare sa gestioneze contractele cu firmele de constructii, daca exista spaga nu mai conteaza finalizare lucrarilor, cu cat mai mult timp pierdut cu atati mai multi bani in buzunarul lui
  • +1 (1 vot)    
    LUCRARI NEFINALIZATE LA TIMP (Miercuri, 7 decembrie 2011, 23:12)

    emilia [anonim]

    Centrul vechi a avut de nenumarate ori schimbata data limita, sa il mai cred ca acesta lucrare va fi gata la timp? ...nu are rost!
  • +1 (1 vot)    
    !! (Joi, 8 decembrie 2011, 2:30)

    raluca [anonim]

    Asa s-a intamplat si cu Centrul Vechi. A durat mult timp pana la finalizarea lucrarilor!
  • +1 (1 vot)    
    !!!!!! (Joi, 8 decembrie 2011, 2:31)

    andreea [anonim]

    Pe Berzei deja sunt gropi! Isi bate joc de noi! Din cauza lui, Bucurestiul a ajuns un santier.
  • 0 (0 voturi)    
    MIZERIA SANTIERULUI DIN STR.BERZEI (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:41)

    Nicolae George [anonim]

    din pacate, opinia publica nu a fost informata pana acum – inclusiv de dvs. – despre enormele prejudicii aduse cetatenilor si comerciantilor riverani de modul iresponsabil in care se lucreaza pe santierul din str.berzei si de lipsa de coordonare intre pmb si detinatorii de retele edilitare ce lucreaza in sectorul str.stirbei voda – calea grivitei de 9 luni (in mod sporadic, lent, prost, ineficient si timp de doar cateva ore pe zi !!!).
    in prezent s-a luat vacanta pe acest santier – din cauza inrautatirii vremii ? – si probabl ca pana pe la mijlocul lui ianuarie 2012 nu va mai fi nimeni pe acolo! este vorba de capitala romaniei in secolul xxi si nu de un oras african in secolul trecut!!!!!!
    termenul de finalizare a lucrarilor in intersectia de interes major berzei-dinicu golescu-berthelot-virgiliu (15 noiembrie 2011) nu a fost respectat si nici nu va putea fi respectat din cauza nesolutionarii – in decurs de 6 luni de cand s-a blocat complet circulatia rutiera in zona – subtraversarii unei magistrale de apa de catre noul canal colector al str.berzei..
    de asemenea, la intersectia str.berzei cu str.m.vulcanescu – unde pmb proiectase o piata enorma cu sens giratoriu si unde a demolat mai multe imobile in stare buna – lucrarile stagneaza din cauza indeciziei factorilor responsabili din pmb si controverselor cu ong-ul “salvati bucurestiul”… desi mass media a anuntat ca nu se va mai face aceasta piata, primarul general a anuntat la precedenta inaugurare de pe str.berzei ca…nu are solutie tehnica alternativa dar ca, daca ar avea-o, ar …finaliza lucrarile in doua luni !!!
    aceeasi gogomanie a repetat-o si la inaugurarea de azi 21.12.2011..de ce nu ati precizat ca pentru a se ajunge la finalizarea acestui sector a fost nevoie de 3 ani de munca – desi intr-o tara dezvoltata s-ar fi putut finaliza in cel mult 6 luni!
    specialistii stiu ca exista autorizatii de construire – semnate chiar de primarul general – pentru intreaga zona, cu exceptia celei dintre str.cameliei si calea gri