PDL mai alege un controversat in conducerea partidului. Mircea Andrei, pus in fruntea Comisiei de Justitie a PDL

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 20:32 Actualitate | Politic


Mircea Andrei
Foto: Agerpres
Senatorul Mircea Andrei, presedintele PDL Arges, a fost ales sambata de democrat-liberali in fruntea Comisiei pentru Justitie si Afaceri Externe a PDL, anunta arges-online.ro. Andrei a fost singurul candidat pentru sefia comisiei, iar prin validarea sa in functie, acesta va intra in randurile conducerii partidului.

Potrivit statutului PDL, presedintii comisiilor de specialitate intra ca membri de drept in Biroul Permanent al partidului cu rangul de secretari executivi. Dupa congresul PDL din iunie, liderii de organizatii care si-au pierdut posturile au negociat introducerea propriilor oamenii in structura de conducere a partidului.

La sedinta de constituire a Comisiei de justitie, drepturi cetatenesti si relatii externe a PDL, intrunita sambata la Pitesti, au participat presedintele PDL Emil Boc, Roberta Anastase, Teodor Baconschi, Wiliam Branza, Theodor Paleologu si Florin Popescu.

Dupa ce, in urma cu o zi, la conducerea Comisiei de Infrastructura a fost ales Marin Anton, un democrat-liberal ce dispune de o avere considerabila, noul sef al Comisiei de Justitiei a PDL raporteaza la randul sau o avere impresionanta: 10 terenuri, 9 case, 2 masini de lux si peste 6 milioane de euro in conturi din Elvetia si din tara.

Conform celei mai recente declaratii de avere depuse la Senat, Mircea Andrei are sapte terenuri intravilane, totalizand 15.000 de mp, si trei terenuri agricole in suprafata de aproximativ 20 de hectare in judetele Giurgiu si Olt.

In proprietatea sa mai figureaza sase apartamente si o casa, detinute impreuna cu sotia sa, plus alte doua cladiri detinute cu doi parteneri de afaceri.

Mircea Andrei mai detine doua autoturisme - un Mercedes Benz S500 si un BMW X5, precum si bijuterii, tablouri, colectie de pietre de mina si timbre - toate in valoare de 225.000 de euro.

Senatorul are depozite bancare de aproape cinci milioane de euro in conturi deschise in Elvetia si peste un milion de euro in conturile din tara.

El mai detine titluri de valoare emise de o firma din Hong Kong in valoare de un milion de euro si titluri de stat emise de Guvernul Romaniei de 300.000 lei.

Senatorul a acordat imprumuturi in nume personal ce depasesc 3,5 milioane de euro. In schimb, nu are nicio datorie.

Veniturile obtinute de senator anul trecut sunt de circa 55.000 de lei (din activitatea parlamentara si din consultanta avocatiala), in timp ce sotia sa a realizat venituri de 915.000 lei. La acestea se adauga si venituri incasate din dobanzi bancare, de aproximativ 60.000 de euro.

Sute de mii de euro din contractele cu statul

Potrivit declaratiei sale de interese, Mircea Andrei este asociat in doua firme, una din Romania (cu sediul in Snagov) si una din Austria.

In document sunt consemnate de asemenea si patru contracte de consultanta juridica incheiate cu institutii ale statului.

Senatorul PDL a a incheiat in luna martie 2010 un contract de consultanta cu Electrica S.A, cu durata de un an, tariful fiind de 100 euro pe ora, atunci cand ii sunt solicitate serviciile.

'Alianta pentru o Romanie Curata' aminteste ca, in 2009, Mircea Andrei a mai "consultat" Electrica SA, intr-un alt contract, pentru suma de 200.000 euro. Societatea de stat a incheiat atunci, fara licitatie, ci prin selectie de oferte, un contract de asistenta juridica cu casa de avocatura a senatorului Mircea Andrei, in ciuda faptului ca Electrica avea propria echipa de juristi angajati. Despre contractul incheiat de Electrica (condusa de colegul de partid al lui Andrei, vicepresedintele PDL Dambovita Ioan Folescu) cu biroul de avocatura al senatorului a relatat Evenimentul zilei intr-un material din iunie 2010.

Insa "tunul" dat de Mircea Andrei este reprezentat de trei contracte semnate cu cei de la Consiliul Judetean Giurgiu, scrie portalul Romania curata.

In 2009, cabinetul "Mircea Andrei si Asociatii" a obtinut de CJ Giurgiu, fara licitatie, un prim contract de consultanta juridica, in valoare de 120.000 euro, in vederea privatizarii SC Uzina Termoelectrica (SCUT) Giurgiu. In septembrie 2010, aceeasi casa de avocatura a primit de la CJ Giurgiu un contract in valoare de 500 euro si 25.000 euro onorariu de succes, plus un al treilea contract de 10.000 de lei plus TVA, ce are ca obiect reprezentarea CJ Giurgiu intr-un proces, pierdut de altfel la Curtea de Apel Bucuresti.

Avocatul lui Vintu
  
In calitate de avocat, Mircea Andrei i-a aparat in fata judecatorilor pe fostii ofiteri SRI Prahova Ovidiu Soare si Gheorghe Dumitrache, acuzati de luare de mita, dar si pe evazionistul Paul Petre Tardea.

De asemenea, el a fost angajat avocat si pentru firmele tandemului Sorin Ovidiu Vintu - sindicalistul Liviu Luca: Petromservice (PSV Company), Giurgiu Nav si Geoasset, potrivit EVZ.

"Nu-s prieten cu Vintu. Pe Liviu Luca il stiu de mai mult timp, cu el am o relatie mai apropiata si asa am ajuns sa ofer asistenta juridica Petromservice", a sustinut senatorul PDL.

Andrei a reprezentat si grupul UTI - campion al contractelor pe bani publici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















4396 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    cine ar fi crezut... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 22:27)

    hot news [utilizator]

    ... ca PDL, aceasta Alba ca Zapada a politicii romanesti va alege astfel de oameni patati in fruntea partidului?

    Pe de alta parte, cine ar fi crezut in 2004 ca Gabi Oprea va fi aliatul lui BAsescu?!?
  • -11 (21 voturi)    
    Ce (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 22:44)

    Jar [anonim]

    dracu' d-le,toti trebuie sa fim "saraci si cinstiti"?
    • +7 (15 voturi)    
      N-ai inteles nimic! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 23:34)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Jar

      Omul se pare ca nu poate justifica averea imensa pe care o detine judecand dupa veniturile pe care le declara
    • +9 (15 voturi)    
      nici vorba (Duminică, 9 octombrie 2011, 0:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      cei din pedele trebuie sa fie bogati si banditi, ai dreptate :)))
  • +10 (14 voturi)    
    PDL-ul se tampeste! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 23:18)

    inganduratul [utilizator]

    Pe zi ce trece!
    • +1 (5 voturi)    
      Își dă arama pe față (Duminică, 9 octombrie 2011, 7:34)

      Ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui inganduratul

      Numai că populația votacă, stupid people, nu le-a „ginit” adevăratul caracter și acum plătește toată țara.
    • +5 (7 voturi)    
      gresesti (Duminică, 9 octombrie 2011, 11:26)

      blend-a-merde [anonim] i-a raspuns lui inganduratul

      Era tampit de la inceput. Doar ca baietii din teritoriu nu ieseau deasupra. Sunt claditi pe aceeasi putreziciune ca si celelalte asa-zis partide care au nenorocit tara asta. Baietii astia cotizeaza gras in campaniile electorale, deci trebuie sa-si scoata parleala. Doar nu vreai sa promoveze vreun chenzinar?
  • +2 (8 voturi)    
    un mititel (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 23:36)

    Serje [utilizator]

    Sunt 6 milioane de euro fata de vreun miliard de euro la Felix Voiculescu, 2,4 miliarde la Dinu Paturica, vreun miliard la matusa Tamara, DIP, Tarata, fratii Paunescu si ceilalti oligarhi din TOP 500.
    Cei de la PDL sunt de la locurile o suta in jos. Mi-e si mila de ei. Ar trebui sa nici nu-i mai alegem de tantalai ce sunt. De unde or sa dea ei la toti sarantocii de mancare !!??
    • +8 (10 voturi)    
      Matusa Tamara (Duminică, 9 octombrie 2011, 1:14)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Serje

      Vezi ca in cazul matusa Tamara era vorba de 1 milion de coco, nu un miliard. Asta il face pe Mircea Andrei asta cam de acelasi calibru cu Nastase. Onorant, nu?

      In alta ordine de idei, ce sotii geniale au politicienii astia, dom'le. El castiga 55.000 pe an, sotia 900.000 pe an. Ai zice ca sotia e prea buna pentru el si ar merita vreun Steve Jobs. Dar daca e iubire...
      • +2 (2 voturi)    
        Iubire (Duminică, 9 octombrie 2011, 7:57)

        DanB [utilizator] i-a raspuns lui kinn

        Intelegand subtila dv. ironie, acest individ e capabil doar de iubire de sine si lacomie. Iubirea fata de nevasta se traduce prin aranjamentele acestui tupeist pt. ca ea sa castige atata. Veti mai gasi niste bani "aruncati" ba pe la soacra, ba pe la cuscra etc. restul infim ce ramane fiind imprumutat, evident fara dobanda, la "preteni". Abia acum inteleg de ce nu sunt bani pt pensionarii asistati social.
        • 0 (0 voturi)    
          tarziu (Duminică, 9 octombrie 2011, 18:07)

          Serje [utilizator] i-a raspuns lui DanB

          Cam tarziu ti-ai dat seama ca nu sunt bani cand de 20 de ani oligarhii PSD si-au umflat conturile din talharirea tarii. Din TOP 500 se poate vedea care sunt talharii politicieni in frunte cu Dinu Paturica Petromidia, Felix Voiculescu Secu, Nastase, DIP si ceilalti. In loc sa-i anchetam pe acestia ne legam de un parlit cu 6 milioane.
          Nastase are vreo doua miliarde de euro si el. Ce era la matusa Tamara era un mizilic.
  • -2 (14 voturi)    
    si totusi (Duminică, 9 octombrie 2011, 2:20)

    zizi_m [utilizator]

    care-i problema ca din articol nu inteleg. De ce e controversat? Ca a fost avocatul lui Vantu si al lui Liviu Luca? Sa fim seriosi, si-a facut meseria, pana si dementul ala care a impuscat 70 de oameni in Norvegia are un avocat.
    • +4 (4 voturi)    
      =)) - "care-i problema?" (Duminică, 9 octombrie 2011, 7:19)

      ... [anonim] i-a raspuns lui zizi_m

      cand mai spun ca natia asta produce hoti pe banda si ca peste 50% din romanii ne-ajunsi inca mari mafioti viseaza lucrul acesta, cand va mai spun ca in Romania oamenii cinstiti sunt luati de fraieri - va rog frumos sa nu ma mai contraziceti!
      de aia suntem unde suntem: in buda. sa ne fie de bine.
    • +4 (4 voturi)    
      şi-a facut meseria................................ (Duminică, 9 octombrie 2011, 9:46)

      lola [anonim] i-a raspuns lui zizi_m

      frumoasa meserie. sa primesti halci intregi din averea furata de altii. stimate domn, poate nu stiti ca Liviu Luca, SINDICALISTUL Liviu Luca a primit cadou o bucata din Petromul ne-privatizat pe atunci. da, si hotia e o meserie, dar eu sper ca toti cei cu asemenea "meserii" sa-si indeplineasca reconversia profesionala intr-o inchisoare.

      si stati linistit ca avand aceleasi preferinte si aceleasi mentalitati pdl-istii vor fi prieteni la catarama cu alde Nastase, Vantu, Patriciu, Luca... in plus, avand acolo si reprezentantul "justitiei", vor putea sa-si bata, nostalgici, joc de dreptate :D

      nici Nastase nu a facut nimic "ilegal"... doar ca a furat si pielea de pe cetatenii de rand, acum jumuleste ce a mai ramas din paduri... Patriciu a primit "in legalitate" cadoul Petromidia... iar d-l Vantu e un om de afaceri onest, ca pentru FNI au platit deja vinovatii, nu?
      s.a.m.d.

      in alta ordine de idei, daca vi se pare normal ca minciunile si inselatoriile unui avocat din specia astuia sa primeasca de 1000 de ori mai multa plata decat munca unui cercetator, sau a unui agricultor, lucrator, profesor etc... - inseamna pur si simplu ca alegerile dvs vor fi similare. si inseamna ca Romania isi merita decaderea.
    • -4 (4 voturi)    
      Mania proletara ... (Duminică, 9 octombrie 2011, 10:23)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui zizi_m

      Nu intelegi, domnule. Nu trebuie sa ai dovezi, trebuie sa-l infierezi cu manie proletara pentru ca-i foarte bogat!

      Nu, nici eu nu cred ca sunt oameni din politica romaneasca care sa fi ajuns cinstit la astfel de averi. Dar ceea ce nu se intelege este ca nici Dvs. (si nici eu) nu-i luam apararea domnului respectiv doar atragem atentia "ziaristilor" (de genul V.M.) ca in articol nu au adus nici o dovada (macar acuzatii!) despre coruptia sau ilegalitatile facute de domnul Mircea Andrei.

      Trebuie sa rugam cetatenii din zona de activitate a domnului sa ne spune parea lor si cea generala despe el si afacerile lui. Probabil pe asta mizeaza si "ziaristul" V.M.
      • +2 (2 voturi)    
        manie proletara? (Duminică, 9 octombrie 2011, 14:52)

        alike [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        explicati-mi, pas cu pas, castigurile unui individ pentru a ajunge la o asemenea avere.
        vor include, automat, inginerii financiare, comisioane, afaceri intre persoane publice, dar cu interese private si personale, aparari ale unor persoane dubioase, ajutor oferit unor persoane cu acelasi gen de istorie... si nu vor include, cu siguranta, aproape nici o ora de munca efectiva. nici un produs, nici un lucru util, nimic care sa ajute economia etc.

        "manie proletara"? - nu stiu ce-i proletar in a spune ca o asemenea suma nu poate fi dobandita cinstit. o gandire capitalista si pragmatica iti arata lucrul asta in doi timpi si trei miscari.
        dimpotriva, faptul ca vorbim de Romania serveste la a clarifica toate necunoscutele. domnul e inca un baron de Romania, ca multi altii.
    • +3 (3 voturi)    
      Oameni de afaceri de succes (Duminică, 9 octombrie 2011, 12:35)

      Frunza [anonim] i-a raspuns lui zizi_m

      Uite de zic eu ca e controversat: e actionar la o firma, pe care a mai imprumutat-o si cu un milion de Eur si care e un dezastru (vezi bilantul de pe mfinante.ro). La firma respectiva este partener cu Sorin Rosca Stanescu....Este partener la o casa de avocatura care are contracte cu ......Ar fi putut sa aiba toate astea fara a fi politician? Poate ca da, poate ca nu. De aia e controversat....
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo ! (Duminică, 9 octombrie 2011, 7:53)

    Anti-comunist fervent [anonim]

    Ce aveti cu omul , bai comunistilor ? Normal ca are avere de milioane de euroi , doar a fost bugetar , procuror , e logic ! Credeti ca degeaba le-a taiat PDL-ul salariile la bugetari cu 25 % ? Uite , de aia , ca erau milionari in euro ! Apoi , sesizand oportunitatile pietei ,omul a trecut in avocatura .Un om adaptat timpurilor , flexibil , modern , un adevarat om " de dreapta " , nu un amarat de asistat social " de stanga ". Si atunci nu e normala prezenta lui in PDL si alegerea lui in functia respectiva ? Ba e ! Cu astfel de oameni "reformam" statul , nu cu populistii aia de la USL ! Succesuri , domnule ! Imi salta inima de mandrie patriotica vazand oameni de succes ca dumneata , dedicati obstii , in mod realmente dezinteresat !
  • +3 (3 voturi)    
    senatorul ......... (Duminică, 9 octombrie 2011, 8:37)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    De ce va mirati ca are atatea case si atatea masini? Individul este multilateral dezvoltat si nu
    incape intr-una singura! A ramas asa de pe vremea raposatului!! Pe masura ce trece timpul, PDL ma dezamageste tot mai mult cu comportamentul asta ciocoiesc.
  • +3 (3 voturi)    
    Şi, uite aşa.... (Duminică, 9 octombrie 2011, 9:44)

    Cristi [anonim]

    "răul cel mic" se făcu din ce în ce mai mare, încât e greu să mai vezi diferenţa (pentru orbii care mai încearcă).
    Totuşi, ca să nu cădeţi în depresie, vă spun că mai avem opţiuni: "noua republică".
    • +1 (1 vot)    
      =)) (Duminică, 9 octombrie 2011, 15:05)

      alike [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      da, geniala gluma cu "noua republica".

      cred ca mai bine am redenumi toti "noii" astia (toate-s vechi si noua toate...) - "noile buzunare"
  • +2 (2 voturi)    
    !!! (Duminică, 9 octombrie 2011, 10:08)

    anonim [anonim]

    Sunt sustinator al PDL insa mi se pare dubios acest senator.
    As vrea ca cei de la PDL sa-l mai verifice si sa-i retraga sustinerea daca e cazul.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo PDL! (Duminică, 9 octombrie 2011, 10:32)

    radu [anonim]

    Cu pasi mici dar siguri PDL, viitorul partid unic, se desavarseste!

    Succesuri!
  • +2 (2 voturi)    
    cine (Duminică, 9 octombrie 2011, 10:44)

    am [anonim]

    cine sunt hotii astia....si de unde apar ei ?
  • +2 (2 voturi)    
    v eniturile... (Duminică, 9 octombrie 2011, 11:02)

    marius [anonim]

    Ma bucur ca un om bogat si "incoruptibil" coordoneaza comisia de justitie, dar cum si-a facut averea? Se tot povesteste de Voiculescu si Patriciu. Nu spun ca sunt ingeri, dar au firme ce au avut profit si pot justifica, altfel nu cred ca "justitiarii PDL" i-ar fi iertat. Dar el? Observ ca lumea e oripilata de un contract de 200.000EUR, dar pentru a ajunge la acesti bani, pentru a nu vorbi de cei nedeclarati, trebuie vreo 100 de astfel de contracte, iar aici vedem ca e vorba doar de unul. Omul pare a fi de vreo 25 milioane EUR, adica considerand contractul cu Electrica ar trebui sa lucreze acolo peste 10.000 zile 24/24, iar considerand doar 8 ore pe zi lucratoare, ajungem la vreo 150 de ani de munca din cei 50-60 pe care ii are.
    Spune Boc de modificarea constitutiei pentru confiscarea averilor ilicite. Oare ce parere are comisia de justitie a PDL?
    Legat de faptul ca e si comisie de afaceri externe, cred ca asta e pentru ca presedintele ei sa gestioneze mai bine depozitele din Elvetia si titlurile din Hong Kong.
    Banuiesc ca acesti bani s-au facut din 2008 incoace, dl presedinte fiind afectat de criza foarte mult, cu vreo 25 milioane in buzunar.
  • +4 (4 voturi)    
    PDL (Duminică, 9 octombrie 2011, 12:17)

    catalin_mattei [utilizator]

    ce s-a nascut din FSN tot a Secu si PCR miroase... ce ii uneste?.. interesul de a nu ajunge niciodata in fata unei justitii fara pata
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Duminică, 9 octombrie 2011, 14:58)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      cu asta ai rezumat totul. limpede.