Surse europene: Votul privind aderarea Romaniei la Spatiul Schengen, programat pentru joi, ar putea fi amanat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2011, 11:07 Actualitate | Esenţial

Presedintia poloneza a UE ar urma sa amane, joi, in Consiliul Justitie si Afaceri Interne, votul privind eventuala aderare a Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen, in lipsa unui consens al statelor membre, evitand astfel o decizie negativa, anunta Mediafax, citand surse europene. Agerpres scrie, citand editia de joi a European Voice, ca diplomatii polonezi s-ar afla in cautarea unui compromis de ultim moment. Si RFI Romania anunta ca decizia privind aderarea celor doua tari va fi, cel mai probabil, amanata, in lipsa unui consens.

Sursele europene citate sustin ca presedintia poloneza poate, din punct de vedere procedural, sa ceara organizarea unui "tur de masa" - procedeu prin care fiecare stat membru isi exprima opinia pe tema aderarii celor doua tari la Spatiul Schengen. Presedintia poloneza ar urma sa faca acest lucru joi, iar in cazul foarte probabil in care nu se va ajunge la un consens (in conditiile opozitiei Olandei si Finlandei), presedintia poloneza a UE va cere ca subiectul sa nu fie supus votului, ci sa se limiteze la o dezbatere, pentru a fi evitata o decizie negativa.

Conform acestora, presedintia poloneza nu va risca un eventual vot negativ deoarece in acest caz s-ar pune problema reluarii unei parti semnificative a procedurii juridice cel putin la nivelul Consiliului si, posibil, si al Parlamentului European.

Sursele citate au mai spus ca, daca joi nu va avea loc un vot, subiectul aderarii va fi introdus pe ordinea de zi a viitorului Consiliu European, de la jumatatea lunii octombrie . Procedural, introducerea pe ordinea de zi se poate cere inclusiv in ziua Consiliului de catre oricare dintre statele interesate - in acest caz Romania sau Bulgaria - sau de presedintia poloneza.

Potrivit scenariului prezentat de
RFI Romania, presedintia poloneza a Uniunii Europene ar urma sa prezinte, pentru inceput, un text care prevede ca aderarea Romaniei si a Bulgariei se va petrece in doua etape. Prima va avea loc la sfarsitul lunii octombrie, cu frontierele maritime si aeriene. Decizia privind a doua etapa, cea a frontierelor terestre, urmeaza sa fie luata anul viitor. La cererea Frantei, textul mai arata ca decizia privind a doua etapa, integrarea frontierelor terestre, va fi luata abia in 2012. Aderarea definitiva a celor doua state la spatiul Schengen va fi aprobata de ministrii de interne europeni "nu mai tarziu de 31 iulie 2012", se arata in text.

In dezbaterea din cadrul reuniunii ministeriale, finlandezii si olandezii vor refuza probabil acest compromis.

In lipsa unui consens, presedintia poloneza ar urma sa renunte sa supuna la vot textul, deoarece este nevoie de unanimitate pentru ca el sa fie adoptat. La sfarsitul sedintei, se va anunta ca nu s-a luat o decizie inca in privinta extinderii spatiului Schengen, presedintia poloneza urmand sa anunte de asemenea daca si cand va repune subiectul pe agenda Uniunii Europene.

Presa internationala de joi scrie ca Romania si Bulgaria, care au aderat la UE in 2007, au sperat sa obtina permisiunea de a adera, in martie, la Schengen - un spatiu al calatoriei fara pasaport, ce include 400 de milioane de persoane din 22 de state din UE, plus Islanda, Norvegia si Elvetia si numit dupa localitatea din Luxemburg unde s-a semnat tratatul in 1985. Cererea celor doua tari de intrare rapida in Schengen a fost insa obstructionata, in contextul in care tari vest-europene bogate se confrunta cu probleme economice majore, ingrijorarea privind un aflux de refugiati din Africa de Nord, marcata de tulburari, si uneori cu reactia violenta impotriva sosirii unor romi din Europa Centrala si de Est.

Inspectori de la Bruxelles spun ca ambele tari sunt din punct de vedere tehnic gata sa adere la spatiu, iar Parlamentul European le-a acordat un sprijin puternic.

Franta si-a atenuat pozitia, iar acum a propus ca celor doi candidati sa li se acorde o intrare in doua etape in Schengen - permitand calatoria fara pasaport prin aeroporturile lor, anul acesta, cu perspectiva deschiderii frontierelor lor terestre in 2012. Unii analisti spun ca Germania si tari sceptice ca Suedia, Danemarca si Finlanda ar putea accepta acest compromis, dar Olanda l-a respins categoric - si nicio tara nu poate adera la spatiul Schengen fara aprobarea tuturor membrilor actuali.























2462 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Olanda sa stie ca dupa flori urmeaza lactatele ! (Joi, 22 septembrie 2011, 11:24)

    Lupta pentru demnitate [anonim]

    Romania n-are nevoie de florile olandeze si poate trai foarte bine si fara branzeturile olandeze, care vor fi urmatoarea tinta a controalelor sanitare si a celor din domeniul evaziunii fiscale.

    Exista exportatori olandezi care, cu ajutorul unor infractori romani, vand in Romania produse lactate unor firme fantoma pentru a evita plata TVA-ului intra-comunitar.
    La fel fac si exportatori din Ungaria, cu ajutorul unor etnici maghiari de la noi, o alta tara foarte agresiva pe piata romaneasca.

    Romaniei i se cere sa lupte contra evaziunii fiscale, exact asta isi propune sa faca acum.

    Desigur, e doar o intamplare ca actiunea incepe cu Olanda, tara cu un comportament dusmanos la adresa Romaniei si Bulgariei, din motive ipocrite de politica interna.
  • +12 (12 voturi)    
    Bravo, Basescu! (Joi, 22 septembrie 2011, 11:49)

    dookuhaka [utilizator]

    Ministrii astia au trebuit strnsi de koa.ye ca sa faca o treaba buna in privinta olandei. Urmeaza finlanda pe lista. Sa nu uitam ca ceea ce face base este pentru poporul roman/ Sotia mea, o capsunara, imi povesteste cu lacrimi in glas de diferenta de tratament la cre sunt supusi romanii comparativ cu polonezii, ungurii si celelalte natzii schengen! Aaaa, ca justitia nu si-a facut temele? Foarte bine! Sa nu fie recunoscute in occident sentintele romanesti! Asta e
    • 0 (4 voturi)    
      la obiect (Joi, 22 septembrie 2011, 12:46)

      me [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

      O remarca din partea mea la capitolul controale:

      Calatoresc frecvent in tari UE, si mai frecventate de romani si mai putin. Diferenta dintre Schengen si non-Schengen este o coada de ceva minute (mai lunga la rutier si mai scurta la aerian) si un "control" CI/Pasaport de la 5 secunde la max 1 minut (daca tine mortis sa verifice documentul si sa mai scotoceasca pe la consemne). Si terminale diferite, intr-adevar ceva mai jegoase fiind impartite si cu destinatii non-UE mai spalate sau mai putin, dupa planificare. Atat. La rutier nu mi s-a cerut nici macar o data sa deschid portbagajul, cu atat mai putin bagaje.

      Deci de unde sentimentul de discriminare? Ah, da, trebuie sa-ti planifici la aeroport 5-10 minute max in plus pentru control documente si fumezi o tigare/bei o cafea la rutier. Oricum te asezi la coada de UE unde merge repede.

      (precizare: nu am mers cu autocar unde la 50-60 de persoane dureaza verificarile mai mult, inclusiv din cauza ca bagajele sunt multe si mai putin asignabile persoanelor, insa din ce am vazut in puncte frontiera UE dureaza 20-30 minute maxim)

      Schengen are o doza foarte mare de politic si este acel 10% care se adauga la cei 70% pe care ii reprezinta intrarea in UE. Mai e un 20% aderarea la euro, care mi se pare mai importanta si cu efecte mai profunde decat Schengen, insa tine si de ambitia (nota pozitiva!) de a avea o integrare deplina.
      • +3 (3 voturi)    
        sugestie (Joi, 22 septembrie 2011, 13:10)

        abc [anonim] i-a raspuns lui me

        Trebuie sa treci peste aspectul practic al problemei si sa evaluezi situatia dpdv al faptului ca sintem refuzati periodic in urma faptului ca anumite tari folosesc argumentul schengen in politica lor interna pe spatele IMAGINII noastre.

        Cu rezultate de genul:

        Romani angajati mai greu in Europa sau cu salarii mai mici pentru ca nu-i asa sint tigani si hoti si deci riscul mai mare.

        Businesuri romanesti puse in coada preferintelor (daca nu se dau pe gratis bineinteles) in discutiile comerciale cu potentiali parteneri externi.

        Lista poate continua.
      • 0 (0 voturi)    
        Dreptul la munca si la stabilirea pe un tertoriu S (Joi, 22 septembrie 2011, 13:55)

        dookuhaka [utilizator] i-a raspuns lui me

        Deci, dreptul la munca si la stabilirea rezidentei intr=un teritoriu schengen. Asta pierzi prietene. Te alegi cu o bataie de joc din partea angajatorilor cand itzi expira permisul de munca. Nu ai dreptul sa te inscrii in sindicat etc. Tu vorbesti aiurea, din pacate
  • +12 (12 voturi)    
    Nu e un capat de lume... (Joi, 22 septembrie 2011, 11:55)

    alex [anonim]

    Jos palaria petru polonezi!
    Cit despre Finlanda si Olanda... n-o fi chiar un capat de lume daca nu intram acum in Schengen. Insa, cu voia Domnului, istoria nu se termina aici. De vreme ce sintem in UE, vor mai avea si ei interese, propuneri, vor ajunge si la mina noastra. Numai ca nu trebuie sa uitam si sa ne purtam demn.
    NU sint deloc fan al actualei puteri, dar trebuie sa marturisesc ca a facut foarte bine ca a inasprit controalele in vami.
    Cit despre produsele importate, deja trebuie sa ne uitam pe etichete si sa nu mai cumparam din cele importate din Finlanda sau Olanda. Chiar, cineva spusese ca ar trebui facuta o lista. N-ar fi rau!
  • +6 (6 voturi)    
    dziekuje Polska (Joi, 22 septembrie 2011, 12:39)

    abc [anonim]

    adica multumiri polonezilor. In mijlocul unei "uniuni" (europene) de multe ori numai pe hirtie este reconfortant sa observi ca esti sprijinit de o tara care n-are imense interese economice in Romania. In schimb inteleg mult mai bine de unde venim si unde mergem spre deosebire de domnii olandezi.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate "domnii" olandezi... (Joi, 22 septembrie 2011, 13:24)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui abc

      Nu au fost niciodata niste domni... Cred ca cel mai rau i-ar durea ocolirea produselor lor bancare si de asigurari pe olandezi...
    • 0 (0 voturi)    
      domnii olandezi :) cata eleganta! (Joi, 22 septembrie 2011, 13:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui abc

      In Olanda sunt la fel de putini domni ca si in Romania; doar nivelul de viata e ceva mai ridicat; totusi este pacat ca olandezul de rand nu are o imagine corecta despre romani. Si de asta e de vina ministerul roman de externe, in mod direct si prin reprezentantii sai locali.
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca Polonia (Joi, 22 septembrie 2011, 13:23)

    marcel [anonim]

    In Olanda traiesc si muncesc foarte multi polonezi! Cam asa ca si romanii in Spania.
    Sunt oameni foarte MUNCITORI, prietenosi, veseli, extrem de binevoitori.
    Sunt folositi de olandezi pe post de slugi, platiti prost, nelasti sa mearga nici la WC !!!!!!! in timpul unei zile de munca.
    In presa olandeza sunt terfeliti cu nerusinare, facuti:\
    betivi, curve, alcoolici, lenesi, etc.
    Olandezii au nevoie de polonezi ca sa le faca muncile din agricultura pentru ca olandezii sunt comozi si lenesi si au un sistem social !!!!!!! in spate care le asigura un ajutor de somaj comparabil cu salarul acelui polonez care munceste 12 ore pe zi ca si sluga pe plantatiile lor olandeze! Deci olandezul in somaj NU VREA sa munceasca, ia polonezul in tara ca apoi sa il exploateze si sa-l umileasca si sa-l terfeleasca in presa si in viata de zi cu zi.
    Asta este OLANDA oameni buni, si asta este civilizatia acestor tari vestice.