Reprezentantii Muzeului Antipa: Au fost oameni care au facut bisnita cu biletele

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2011, 18:33 Actualitate | Cultură

Reprezentantii Muzeului Antipa au declarat, pentru Mediafax, ca s-au confruntat duminica cu cateva situatii neprevazute, unele persoane facand "bisnita" cu bilete deja folosite, pe care le-au vandut altor oameni pentru ca acestia din urma sa poata vizita muzeul fara sa plateasca. "Se face bisnita cu biletele. Noi ne-am prins si nu mai intra nimeni care sustine ca a cumparat inainte mai multe bilete si acum si-a adus si familia", spune Diana Ion, muzeograf la Antipa.

Potrivit acesteia, la Antipa au fost oameni care au incercat sa intre in muzeu cu bilete care fusesera deja "bifate" de catre personalul institutiei: "Au fost si cativa oameni care au vrut sa intre in muzeu cu bilete pe care sustineau ca le-au cumparat inainte. Ei toti spuneau ca au venit mai devreme si au cumparat mai multe bilete si acum si-au adus si familiile. Acum nu mai intra nimeni care sustine ca a cumparat bilete inainte", a explicat Diana Ion.

Pentru adulti, biletul de intrare la Muzeul Antipa costa 20 de lei, in timp ce elevii trebuie sa plateasca 5 lei, iar studentii si pensionarii 10 lei. Muzeul Antipa poate fi vizitat de marti pana duminica, intre orele 10.00 si 20.00.























4268 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    incredibil (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:38)

    ion [anonim]

    Administratorii ANTIPA sau chiar nimeni din minister nu a vazut cum functioneaza controlul biletelor la vreun muzeu din Viena sau Budapesta???
    • +3 (5 voturi)    
      mai trebuie un "facelift" (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:51)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui ion

      doar nu vrei totul odata :)
    • +2 (2 voturi)    
      doar acolo ? (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:07)

      Alex Nebunu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Doar acolo ? Plimba-te mai mult. Sa vezi si control corporal si al bagaje ca la aeroport. Sa vezi bilete vandute online si sa vezi si muzee la care trebuie sa stea la coada TOTI doritorii de bilet. Nu se vand bilete decat pebtru persoanele prezente. De e ? Jos bisnita !
  • +5 (5 voturi)    
    Cod de bare si turnicheti si ai rezolvat problema (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:49)

    Ciprian [anonim]

    Fara discutii sau explicatii.
    • -3 (7 voturi)    
      Pe viitor vor trebui sa dea gratis pufuletzi (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:47)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Pe viitor vor trebui sa dea gratis pufuletzi, ca sa intre gloata la muzeu.

      Investitia in turnichetzi sau in sisteme electromecanice sofisticate de control al accesului in incinta muzeului nu este justificata, nici tehnic, nici financiar.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +7 (7 voturi)    
    Teapa (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:50)

    florin [anonim]

    La cata lume a fost, au scos doar 7000 EURO ...
    Pai banii se scot din MAGAZINUL de la IESIRE (cu mascote, calendare, magneti) si din cafenele/cofetarii.

    La unguri, orice muzeu obscur are asa ceva !
    • +5 (7 voturi)    
      teapa? (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:25)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Mie mi se pare absolut imbucurator faptul ca s-a stat la coada la intrare in Muzeu. In Romania!

      Nu stiu cum arata muzeul/magazinul de la iesire pt ca nu sunt din Bucuresti, dar sunt de acord ca e unul din punctele de marketing unde noi romanii suntem deficitari.
  • +4 (4 voturi)    
    rupeti biletele (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:01)

    Andrei [anonim]

    Rupi biletul la intrare si ai rezolvat...
  • +1 (7 voturi)    
    asta chiar e din ciclul only in Romania (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:01)

    andu [anonim]

    asta chiar e din ciclul only in Romania!!! sa faci bisnita cu bilete la muzeu!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ne pierdem deprinderile inascute ! (Duminică, 18 septembrie 2011, 22:05)

    ion roata [anonim]

    inca o data noi romanii ne dam in stamba cu deprinderile noastre inascute,aceia de a fura si de a insela in orice ocazie.
    Greseala mare este si a conducerii muzeului pentruca la intrare in muzeu ontrolorii de la intrare nu au rupt biletele drept semn ca biletul a fost utilizat.Impotiva hotilor trebuie luate cele mai drastice masuri chiar daca nu sunt ortodoxe.
  • 0 (2 voturi)    
    Romanul la muzeu (Luni, 19 septembrie 2011, 5:23)

    moucha [anonim]

    Ca Romania la Schengen. Adica tehnic am indeplinit criteriile (muzeu de talie europeana) insa din cauza coruptiei degeaba le-am indeplinit (caci de meritat tot nu meritam).

    Si asa cum la Schengen am primit o amanare, la muzeu se impune o schimbare: oferiti posibilitatea sa se manance seminte pe parcursul vizitei si sa se scuipe cojile pe jos. O sa fie avalansa de clienti. Fireste, semintele trebuie sa fie incluse la discretie in pretul de vizitare.
  • +2 (2 voturi)    
    Confirmat! (Luni, 19 septembrie 2011, 5:52)

    degetu' maro [anonim]

    ca in Romania cineva, ceva, cumva, etc. care doreste/poate/stie sa faca ceva este imediat umplut cu maro din cap pana in picioare. S-a umplut capitala de borfasi, jeg, tzaranoi,gogosari, banditi, tzighi, etc...ce sa mai zic..imi pare rau, dar nu se leaga nimic cum trebuie...
  • +3 (3 voturi)    
    Audio Ghid (Luni, 19 septembrie 2011, 8:34)

    Audio Ghid [anonim]

    Am fost si eu sambata la deschidere. Chiar este o mare realizare Muzeul Antipa. Arata foarte bine si pe langa acest lucru este dotat si cu Audio Ghid care este foarte accesibil, numai 10 Ron.
    Din pacate nu am vazut asa multa lume sa cumpere acest produs, probabil pentru ca nu cunosc despre ce este vorba. In Europa si nu numai, aproape toti vizitatorii achizitioneaza acest tip de serviciu. Sunt informatii importante care le primesti si face ca timpul petrecut in muzeul sa fie interactiv si mult mai placut. Cred ca tine numai de promovare produsului si de educatia publicului.
    In concluzie, Muzeul Antipa merita vizitat !!!
  • -5 (5 voturi)    
    intrare liebera (Luni, 19 septembrie 2011, 10:49)

    John [anonim]

    Daca un muzeo a fost inchis 3 ani, era de bun simti ca macar primul weelkend sa fie cu intarre libera!